Файл: 10 2 тікбрышты параллелепипед анытамасын жне асиеттерін білу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 49

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Екі нүктенің арақашықтығы

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі нүктенің арақашықтығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.7 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;

Сабақтың мақсаты:

кеңістікте екі нүкте арасындағы арақашықтықты, кеңістіктегі вектордың координаттары мен ұзындығын табу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету


Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Екі нүктенің арақашықтығы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


Слайд


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Екі нүктенің арақашықтығы

Теорема. Кеңістіктегі A1(x1,y1,z1), A2(x2,y2,z2) нүктелеріңің арақашықтығы формула бойынша анықталады.




Вектордың координаталары

АВ векторының координаттарын табу үшін оның бастапқы нүктесінің координаттарын білу және В нүктесі аяқталатын нүктенің координатасынан бастапқы нүктенің тиісті координаттарын шегеру қажет
Вектордың координаталарын анықтау формуласы


  = {Bх – Aх ; Bу – Aу ; Bz – Az}




Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.

Слайдта көрсетілген мысалдарды, анықтамаларды жазады.

Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

25

минут



Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару.Топтық жұмыс.

Іскерлік кездесу

3сағат

1) а) А(3;-1;2) , В (2;-1;4);

б) А , В болса, онда векторының координаталарын табыңдар.
2) Егер А(3; -7; 8), B(-5; 4; 1),

С(27; -40; 29) болса, онда А,В

және С нүктелері бір түзудің

бойында жата ма?
6 сағат

  1. А(-3; 4; -4) нүктесінен :

а) координаттық жазықтыққа:

ә) координаттар осьтеріне дейінгі арақашықтықты табыңдар.

2) а) А(-1; 0; 2), B(1;-2; 3);
б) А(-35; -17; 20), B(-34;-5; 8) болса,

онда векторының ұзындығы неге тең?

9 сағат

1) А(3; -1; 5), B(2; 3; -4), С(7; 0; -1) және D(8; -4; 8) нүктелері берілген. және векторларының тең

болатынын дәлелдеңдер. және векторлары

өзара тең бе?

2) А(1; 0; k), B(1; 2; 3)және С(0; 0; 1) нүктелері берілген.

k-ның қандай мәнінде АВС үшбұрышы теңбүйірлі болады?


Өз бетімен жұмыс.

12 сағат

1) (3; -2; 1), (-2; 3; 1) және (7; 0; -1).

векторлары берілген: а) б)

в) г)

д) ; е)

ұзындықтарын есептеңдер.

2) А(4; 4; 0), B(0; 0; 0) и С(0; 3; 4)және D(1; 4; 4) нүктелері берілген. АВСD теңбүйірлі трапеция

болатынын дәлелдеңдер.

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.

Оқулықпен жұмыс. №1, №3.

Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.



Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.



Интернет ресурстары

Оқулық






Жеке жұмыс

  1. А( , В(2; 2; -3) және С(2; 0; -1) нүктелері берілген.

а) АВС үшбұрышының периметрін;

б) АВС үшбұрышының медианаларының ұзындығын табыңдар.

  1. 2) А (1; 2; 3) , В (2; 3; 1) и С (3; 1; 2) нүктелері берілген. АВС үшбұрышының периметрін табыңдар.

Тапсырманы орындайды




Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №2.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Екі нүктенің арақашықтығы

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі нүктенің арақашықтығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;

Сабақтың мақсаты:

кеңістікте екі нүкте арасындағы арақашықтықты, кеңістіктегі вектордың координаттары мен ұзындығын табу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Екі нүктенің арақашықтығы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


Слайд


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Екі нүктенің арақашықтығы

Теорема. Кеңістіктегі A1(x1,y1,z1), A2(x2,y2,z2) нүктелеріңің арақашықтығы формула бойынша анықталады.



Вектордың координаталары

АВ векторының координаттарын табу үшін оның бастапқы нүктесінің координаттарын білу және В нүктесі аяқталатын нүктенің координатасынан бастапқы нүктенің тиісті координаттарын шегеру қажет
Вектордың координаталарын анықтау формуласы


  = {Bх – Aх ; Bу – Aу ; Bz – Az}




Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.

Слайдта көрсетілген мысалдарды, анықтамаларды жазады.

Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

25

минут



Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару.Топтық жұмыс.

Сағат 3-тің тапсырмасы Тікбұрышты декартты жазықтықтың жүйесінде екі нүкте және берілген, мұнда - нақты сан. А және В нүктелерінің арасындағы қашықтық 5 бірлікке тең болатын барлық мәндерін табыңыз.

Сағат 6-ның тапсырмасы Үш өлшемді кеңістікте екі нүкте және координаттары берілген . Олардың арасындағы қашықтықты табыңыз.

Сағат 9-дың тапсырмасы Берілгені : A(4; 4; 0), В(0; 0; 0), C(0;3;4), D(1; 4; 4). ABCD - теңбүйірлі трапеция екендігін дәлелдеңіздер.

Сағат 12-нің тапсырмасы

Кеңістікте A (1; – 3; 0), B (– 2; – 4; 1), C (– 3; 1; 1), D (0; 2; 0) координаталарымен ABCD параллелограммы берілген.

Параллелограммның диагоналдарының ұзындығын табыңыздар.




Өз бетімен жұмыс. №1.

Төбелерінің координаталары А(5; 2; -1), В(3; 1; -2), С(4; -2; 2) болатын ABC үшбұрышының ауданын табыңыздар.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.

Оқулықпен жұмыс. №5, №8.

Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.



Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.



Интернет ресурстары

Оқулық






Жеке жұмыс

Төбелерінің координаталары А(1; 2; -3), В(0; 1; 2), С(2; 1; 1) болатын ABC үшбұрышының АВ және АС қабарғаларының ұзындықтарын және олардың периметрін, ауданын табыңыздар.

Тапсырманы орындайды




Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №7.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Кесіндіні берілген қатынаста бөлу.Кесінді ортасының координаталары.ББЖБ №4

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кесіндіні берілген қатынаста бөлу.Кесінді ортасының координаталары.ББЖБ №4.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;

10.4.9 –кесінді ортасының координаталары формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын біледі және есептер шығаруда қолданады.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Екі нүктенің арақашықтығы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


Слайд


5 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа сабақты меңгеру. Оқушыларға мәселелік сұрақ қою.

  1. Кеңістіктегі кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласы қандай?

Оқушылардың пікірлерін тыңдау.

Ары қарай оқушылармен талқылай отырып, кеңістікте кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласын қорытып шығру.







Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.

Слайдта көрсетілген мысалдарды, анықтамаларды жазады.

Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

10

минут



Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару.Топтық жұмыс.

1.

A (-1, 8, -3) және B (9, -7, 2) нүктелерімен шектелген кесінді , , , нүктелерімен тең бес бөлікке бөлінген. және нүктелердің координаталарын табыңыздар.

Жауабы:

2.

С (2, 0, 2) және D (5, -2, 0) нүктелерімен тең үш бөлікке бөлінген кесіндінің A және B ұштартының координаталарын табыңыздар.

Жауабы:
№3. AC кесіндісін 4:1 қатынасында бөлетін В нүктесінің координатасын табыңыз, егер A (-1, 3, 2) және C (4, 13, 12) болса. Жауабы: (3;11;10)



Өз бетімен жұмыс.

4. Егер A (11, 1, 0) және B (-9, 2, -4) болса, АВ кесіндісін үштің беске қатынасындай бөлетін С нүктесінің координаттасын табыңыздар.


Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.

Оқулықпен жұмыс. №1, №3.

Дескриптор:

-Нүктенің орналасу қатынасын табады

-Кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласын қолданады

-Нүктенің координатасын табады






Интернет ресурстары

Оқулық



25 минут

Жеке жұмыс

ББЖБ №4 орындайды.

Берілген дескрипторға сәйкес бағаланады.




Парақша

2 минут






Бүгінгі сабақта:

- кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолдана алады;

–кесінді ортасының координаталары формулаларын біледі және оларды есептер шығаруда қолдана алады.

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №2.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Кесіндіні берілген қатынаста бөлу.Кесінді ортасының координаталары.

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кесіндіні берілген қатынаста бөлу.Кесінді ортасының координаталары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын біледі және есептер шығаруда қолданады.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 мин


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Екі нүктенің арақашықтығы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


Слайд


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа сабақты меңгеру. Оқушыларға мәселелік сұрақ қою.

  1. Кеңістіктегі кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласы қандай?

Оқушылардың пікірлерін тыңдау.

Ары қарай оқушылармен талқылай отырып, кеңістікте кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласын қорытып шығру.







Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.

Слайдта көрсетілген мысалдарды, анықтамаларды жазады.

Дескриптор:

-кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

25

мин



Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару.Топтық жұмыс.

1.

A (-1, 8, -3) және B (9, -7, 2) нүктелерімен шектелген кесінді , , , нүктелерімен тең бес бөлікке бөлінген. және нүктелердің координаталарын табыңыздар.

Жауабы:

2.

С (2, 0, 2) және D (5, -2, 0) нүктелерімен тең үш бөлікке бөлінген кесіндінің A және B ұштартының координаталарын табыңыздар.

Жауабы:
№3. AC кесіндісін 4:1 қатынасында бөлетін В нүктесінің координатасын табыңыз, егер A (-1, 3, 2) және C (4, 13, 12) болса. Жауабы: (3;11;10)



Өз бетімен жұмыс.

4. Егер A (11, 1, 0) және B (-9, 2, -4) болса, АВ кесіндісін үштің беске қатынасындай бөлетін С нүктесінің координаттасын табыңыздар.


Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.


Дескриптор:

-Нүктенің орналасу қатынасын табады

-Кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласын қолданады

-Нүктенің координатасын табады






Интернет ресурстары

Оқулық






Жеке жұмыс

Оқулықпен жұмыс. №4, №5.







Оқулық

5 мин






Бүгінгі сабақта:

- кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолдана алады;

–кесінді ортасының координаталары формулаларын біледі және оларды есептер шығаруда қолдана алады.

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық