Файл: 10 2 тікбрышты параллелепипед анытамасын жне асиеттерін білу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 48

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


5 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа материалмен танысу: Әр топқа пластилин, таяқшалар, геометриялық фигуралар және іс-әрекеттер алгоритмі беріледі.

Топтық жұмыстың бағалау критерийі:

  • ортогоналды проекцияның ауданының формуласын қорытып шығару.

Дескриптор:

  • фигура және сол фигураның проекциясының макетін жасайды;

  • берілген фигураның ауданын есептейді;

  • проекцияның ауданын есептейді;

  • фигура және проекция арасындағы бұрышты анықтайды;

  • пайда болған бұрыштың косинусын инженерлі калькуляторды қолданып есептейді;

  • есептеулерді қолдана отырып теңдігін дәлелдейді.





Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.





Дескриптор:

- параллелепипед ұғымын,

-параллелепипед тің элементтерін,

параллелепипед тің қасиеттерін анықтайды.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



10

минут



Бекіту тапсырмасы

Есеп шығару А-деңгей.



Өз бетімен жұмыс.
ABCDA1B1C1D1 кубында А нүктесінің

а) ВСС1; б) BDD1; в) BDA1

жазықтығына проекциясын көрсетіңіз

Оқулықпен жұмыс. №6.

Берілген  сызба  бойынша  есептің  шешімін  табады

Дескриптор: - ортогональ проекцияларды қажетті сызбаны дұрыс салады



Интернет ресурстары

Оқулық

25 мин




ББЖБ орындайды

Дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды

Мониторинг

Парақшалар

2 минут






Бүгінгі сабақта:

- жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Рефлексия. «БББ» кecтeci

Бiлeмiн

Бiлдiм

Бiлгiм кeлeдi










Үйге тапсырма. №7.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар рефлексия жасайды:

Кері байланыс


Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.1 - кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларда вектор ұғымын, олардың ұзындықтарын табуды үйрету

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа материалмен танысу: Ұштарының қайсысы басы және қайсысы ұшы екені көрсетілген бағытталған кесінді вектор деп аталады. Кеңістіктің кез келген нүктесін вектор деп қарастыруға болады. Мұндай векторлар нөлдік векторлар деп аталады.
Нөлдік векторлардың басы мен ұшы беттеседі, сондықтан ол векторлардың қандай да бір айқын бағыты болмайды.

Егер векторлар бас нүктелері арқылы өтетін түзудің бір жағында жатса, бағыттас векторлар деп аталады.

Егер векторлар бас нүктелері арқылы өтетін түзудің әр жағында жатса, қарама-қарсы бағытталған векторлар деп аталады.

Тең векторлар -ұзындықтары бірдей бағыттас векторлар.

Қарама-қарсы векторлар– бағыттары қарама-қарсы, ұзындықтары тең векторлар


Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.





Дескриптор:

- вектор ұғымын,

-вектордың элементтерін,

вектордың қасиеттерін анықтайды.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



25

минут



Бекіту тапсырмасы

Есеп шығару А-деңгей.

Тапсырма 1
B нүктесі- AC кесіндісінің ортасы, C нүктесі- BD кесіндісінің ортасы. Келесі векторлар тең болады ма:


  1. және

  2. және

Тапсырма 4


A...D1 параллелепипедінде тең векторларды көрсетіңіз :








Өз бетімен жұмыс.
Оқулықпен жұмыс. №20.1, №20.3, №20.5.

Берілген  сызба  бойынша  есептің  шешімін  табады

Дескриптор: - Бағыттас векторлар

-Қарама қарсы векторлар

-Тең векторлар



Интернет ресурстары

Оқулық




Жеке жұмыс



Дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды

-Бағыттас

-Қарама-қарсы

-Тең векторларды анықтайды.

Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын біледі.

Рефлексия. «БББ» кecтeci

Бiлeмiн

Бiлдiм

Бiлгiм кeлeдi










Үйге тапсырма. №20.4.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар рефлексия жасайды:

Кері байланыс


Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.2 - векторларды қосу және векторды санға көбейтуді орындау;

10.4.3 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын білу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:-координаталарымен берілген векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді біледі; -векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді есеп шығаруда қолданады -кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын біледі және коллинеарлық шартын біледі


Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- векторларды қосу және векторды санға көбейтуді орындау;

- кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын білу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа материалмен танысу: және векторлары берілсін.Онда және түрінде жазуға болады.

+ )+( )=

Онда + және осы сияқты



Векторларды қосқанда олардың сәйкес координаталары қосылады, ал азайтқан кезде координаталары азайтылады.
векторын

)= ( яғни

.

Векторды санға көбейткенде оның әрбір координатасы осы санға көбейтіледі.

Бір түзудің немесе параллель түзулердің бойында жататын векторларды коллинеар векторлар деп атайды.

Нөлдік вектор кез келген векторларға коллинеар болады.

және болса, онда

болатындай саны табылады, яғни , ,

немесе = = теңдіктері орындалады.

Басқаша айтқанда, коллинеар векторлардың координаталары пропорционал болады.

Мысалдар қарастырылады

Төмендегі векторлар коллинеар бола ма?

1. және

2. және

3. және

4. және

х пен у-тің қандай мәндерінде және векторлары коллинеар болады?
Бір жазықтықта жататын және осы жазықтыққа параллель векторлар компланар векторлар деп аталады.




Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
Берілген суретті қолданып, a+b, b-a, 3b-2a векторларының координаталарын табыңыз.











Дескриптор:

- вектор ұғымын,

-вектордың элементтерін,

вектордың қасиеттерін анықтайды.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



25

минут



Бекіту тапсырмасы

Есеп шығару

Тапсырма 1.

ABCD тетраэдр берілген .Қосындыны табыңдар


  1. + +

  2. + +

  3. + +

Тапсырма 2.

АВС үшбұрышында векторларды көрсетіңіз:








Тапсырма 3. Куб берілген.k табыңдар:

















Өз бетімен жұмыс. Тапсырма 4



АВС үшбұрышында: АВ = 6, ВС = 8, B = 90°. Табыңдар:

+

+

Дескриптор: - Векторлардың қосындысын табады.



Дескриптор: - Коллинеар векторларды жаза алады.



Интернет ресурстары

Оқулық




Жеке жұмыс

Оқулықпен жұмыс. №21.1, №20.3

Векторларға амалдар қолдана алады.




Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

  • координаталарымен берілген векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді біледі;

-кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын біледі және коллинеарлық шартын біледі Рефлексия. «БББ» кecтeci Үйге тапсырма. №21.5.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар рефлексия жасайды:

Бiлeмiн

Бiлдiм

Бiлгiм кeлeдi












Кері байланыс


Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.5 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын білу және оны кескіндей алу;

Сабақтың мақсаты:

Кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде

кескіндеуді үйрету