Файл: ыса мерзімді (саба) жоспары Блім.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 65

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

     


___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

2.1 Жеке кірістерді басқару

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

2.1.1 Жеке табыс түрлері

Сабақтың мақсаты

Жеке кіріс түрлері бойынша бөлу принципін түсінеді.

Жеке табыстың қандай түрлері бар екенін біледі.

Тақырыпты талқылау барысында пәндік терминологияны қолдана алады. Алған білімдерін өмірлік жағдайларда

қолданады.

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу: өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Білім алушылармен амандасып, түгендеу. Жағымды ахуал қалыптастыру

Оқушыларды сандар бойынша төрт топқа бөлу

Сабақты ширату жаттығуынан бастау үшін, қысқаша немесе ойша орындалатын жаттығу арқылы суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Ай сайын жұмыс беруші жалақы сомасынан болашақ зейнетақы шотына міндетті зейнетақы жарналары (МЗЖ) және жеке табыс салығы (ЖТС) шегерілетінін атап өтеміз. Сонымен бірінші кезекте жалақыдан «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» ҚР Заңының 25-бабы негізінде 10% мөлшерінде шегеріледі. Алайда, 50 ең төменгі жалақы мөлшеріне тең (50 ЕТЖМ (2021 жылға 2 125 000 тнг)) міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін ең жоғары ықтимал табыс түрінде шектеулер бар.

Жеке табыс салығы (ЖТС) сондай-ақ МЗЖ шегергеннен кейінгі қалған сомадан 10% құрайды (ҚР Салық кодексінің 320-бабына сәйкес), бірақ ол сәл басқаша есептеледі. Салық кодексінде мөлшері 1 ЕТЖ (2021 жылға 42 500 теңге) табыс салығы салынбайтын сомма көзделген, ол жыл сайын үлкен жаққа қарай өзгеріп отырады. Салық төлеушінің төлем көзінен салық салынатын табыстары жеке тұлғалардың ақшалай түрде алған барлық табыстарының жиыны болып табылады және оның құрамына жататындар:

1) қызметкердің табысы;

2) біржолғы төлемдерден алынған табыс;

3) жинақтаушы зейнетақы қорларынан берілетін зейнетақы

төлемдері;

4) дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыс;

5) стипендиялар;

6) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табысы жатады,

Салықты есептеу және төлеу тәртібі.

Салық агенттері жеке табыс салығын есептеу мен ұстап қалуды төлем кезінен салық салынатын табыс төленетін күннен кешіктірмей жүргізеді. Салық агенттері, төленген кірістер бойынша салықты аударуды төлем төленетін айдан кейінгі айдың 15-іне дейін өзінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырады. Салық агенттері тиісті бюджеттерге құрылымдық бөлімшелер бойынша салық төлеуді Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. Салық агенттері жеке табыс салығы бойынша есеп-қисапты салық органына салық төленетін жер бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей табыс етеді.

Енді салық төлеушінің төлем көзінен салық салынатын табыстарына тоқталайық:

1. Қызметкердің табысы.

Қызметкердің жұмыс беруші есептеген, көзделген салық шегерімдері сомасына азайтылған табыстары төлем көзінен салық салынатын табысы болып табылады.

Сонымен қатар қызметкердің табыстарына:

жұмыс беруші материалдық, әлеуметтік игіліктер немесе өзге де материалдық пайда түрінде берген табыстар;

жұмыс беруші төлейтін ақшалай немесе заттай нысандағы кез келген табыстар жатады.

Қызметкердің заттай нысандағы табыстарына жататындар:

1) заттай нысандағы еңбекақы;

2) қызметкер алған тауарлар, қызметкердің мүддесін көздеп орындалған жұмыстар, қызметкерге өтеусіз негізде көрсетілген қызметтер;

3) қызметкердің үшінші тұлғалардан алған тауарлар (орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер) құнын жұмыс берушінің төлеуі;

4) қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасын қоса алғанда, заттай нысандағы тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны.

Қызметкердің материалдық пайда түріндегі табыстары:

1) қызметкерге сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны мен осы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу бағасы немесе олардың өзіндік құны арасындағы теріс айырманы;

2) жұмыс берушінің шешімі бойынша қызметкердің оның алдындағы қарызының немесе міндеттемесінің сомасын есептен шығаруды;

3) жұмыс берушінің өз қызметкерлерінің сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлық ақыларын төлеуге жұмсаған шығыстары;

4) жұмыс берушінің қызметкердің өз қызметіне байланысты емес шығындарының орнын толтыруға жұмсаған шығыстарды құрайды.

Қызметкердің төлем көзінен салық салынатын табысын анықтау кезінде салық жылы ішіндегі әрбір ай үшін шегерімге мыналар жатқызылады:

1) Қазақстан Республикасының заң актісінде табысты есептеудің тиісті айға белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі сома;

2) асырауындағы адам пайда болған айдан бастап қызметкердің асырауындағы отбасының әрбір мүшесіне айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі сома. Аталған шегерімдер бір салық төлеушінің табысына — отбасы мүшесіне қолданылады.

3) жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мөлшерде төленетін міндетті зейнетақы жарналары;

4) Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңында айлық есептік көрсеткіштің 10 еселенген сомасынан аспайтын мөлшерде өз пайдасына енгізген ерікті зейнетақы жарналары;

5) жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақылары;

6) Тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінде Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үйді жөндеу, салу немесе сатып алу үшін алған тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалар.

Бірге тұратын және ортақ шаруашылық жүргізетін ерлі-зайыптылар, балалары мен ата-анасы (оның ішінде уақытша болмағандар) отбасы деп танылады.

Асырауындағы адам, салық төлеушінің табысы есебінен өмір сүретін және айына бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен асатын жеке табыс көзі жоқ, салық төлеушінің отбасы мүшесі.

Қызметкердің табысы бойынша жеке табыс салығының сомасы қызметкердің салық жылы ішінде төлем көзінен салық салынатын табысына 4.1-кестеде белгіленген ставкаларды қолдану жолымен есептеледі. Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен ұлғаю нәтижесімен ай сайын жүргізіледі. Салық жылы аяқталғанға дейін қызметкерді жұмыстан шығару кезінде салық агенті нақты жұмыс істелген кезең үшін алынған табысты негізге ала отырып, жеке табыс салығын қайта есептеуді жүргізуге және қызметкерге алынған табыс пен төленген салық туралы есеп-қисап беруге міндетті. Жұмыс орнын өзгерткен кезде жеке тұлға жаңа жұмыс орны бойынша салық агентіне жұмыс істеген кезеңде алған табысы мен төленген салық туралы бұрынғы жұмыс орнынан есеп-қисап беруге тиіс.

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер

https://www.google.kz/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Foldkaz.kyzylorda-news.kz%2Fuploads%2Fposts%2F2018-03%2
Тірек-сызбалар



Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Жеке табыс салығы (ЖТС) сондай-ақ МЗЖ шегергеннен кейінгі қалған сомадан 10% құрайды

Кері байланыс

««Бағдаршам» әдісі

-Мен барлығын түсіндім-жасыл

-Мен орташа түсіндім-сары

-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл

Үйге тапсырма

Жеке табыс түрлері

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     
Жеке табыс дегеніміз не?

Жеке табыс дегеніміз - елдегі барлық жеке адамдар немесе үй шаруашылықтары бірлесіп алған барлық кірістер. Жеке табыс бірқатар көздерден өтемақыны, соның ішінде жалақы, жалақы және жұмыспен қамтылудан немесе өзін-өзі жұмыспен қамтудан алынған сыйлықақыларды, инвестициялардан алынған дивидендтер мен үлестерді, жылжымайтын мүлікке салынған инвестициялардан жалға алуға және кәсіпкерлерден түскен пайданы бөлуді қамтиды.

Негізгі өнімдер

  • Жеке табыс - бұл елдің тұрғындары ұжымдық түрде алған ақша мөлшері.

  • Жеке табыс көздеріне еңбек қызметі, дивидендтер және инвестициялар төлеген бөлу, мүлікке меншіктен алынған жалдау ақысы және кәсіпкерлерден түскен пайданы бөлу кіреді.

  • Жеке табыс, әдетте, салық салуға жатады.

Жеке кірісті түсіну

«Жеке табыс» термині кейде жеке тұлға алған жалпы өтемақыға қатысты қолданылады, бірақ бұл орынды түрде «жеке табыс» деп аталады. Көптеген юрисдикцияларда «жалпы табыс» деп аталатын жеке табыс белгілі бір базалық мөлшерден жоғары салық салуға жатады. Жеке табыс тұтынушылардың тұтынуына үлкен әсер етеді. Тұтыну шығындары экономиканың көп бөлігін жүргізетін болғандықтан, ұлттық статистикалық ұйымдар, экономистер мен талдаушылар жеке кірістерді тоқсан сайын немесе жыл сайын қадағалайды. Америка Құрама Штаттарында экономикалық талдау бюросы (BEA) ай сайын жеке кірістер статистикасын бақылайды және оларды алдыңғы айдағы сандармен салыстырады. Агенттік сондай-ақ сандарды санаттарға бөледі, мысалы, жалақы, жалдау ақысы, шаруа қожалықтары және жеке кәсіпкерлердің жеке табысы. Бұл агенттікке кірістердің өзгеру тенденциясы туралы талдаулар жасауға мүмкіндік береді.

Жеке табыс экономикалық кеңею кезеңінде өсуге бейім, ал құлдырау кезеңінде біршама тоқырауға немесе төмендеуге мүмкіндік береді. Қытай, Үндістан, Бразилия сияқты елдердегі 1980 жылдардан кейінгі жедел экономикалық өсу олардың миллиондаған азаматтары үшін жеке кірістерінің едәуір өсуіне ықпал етті.

Жеке табыс және бір реттік жеке табыс


Қолда бар жеке табыс (ӨС) дегеніміз - салық төленгеннен кейін халықтың қалдырған ақшасының мөлшері. Оның жеке табыстан айырмашылығы - салықты есепке алу. Алайда, жеке табысты есептеу кезінде мемлекеттік әлеуметтік сақтандыруға аударымдар есепке алынбайтынын ескеру маңызды. Нәтижесінде қолда бар жеке кірісті есептеу кезінде жеке табыс көрсеткішінен тек табыс салығы алынады.

Жеке табыс пен жеке тұтыну шығындарына қарсы


Жеке табыс көбінесе жеке тұтыну шығындарымен (PCE) салыстырылады. PCE тұтыну тауарлары мен қызметтері бағасының өзгеруін өлшейді. Осы өзгерістерді ескере отырып, сарапшылар жеке табыстың өзгеруі шығындарға қалай әсер ететіндігін анықтай алады. Мысал ретінде, егер жеке табыс бір айда айтарлықтай өссе және PCE ұлғаятын болса, тұтынушылардың қалталарында қолма-қол ақша көп болуы мүмкін, бірақ негізгі тауарлар мен қызметтерге көп ақша жұмсауға тура келеді.

___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

2.1 Жеке кірістерді басқару

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

2.1.2 Жеке табысты арттыру стратегиясы

Сабақтың мақсаты

Жеке табысты арттыру философиясын түсінеді.

Жеке табысты арттыру жолдарын біледі.

Жеке табысты арттыру стратегиясын жасай алады.

Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

«Аялы алақан» әдісі арқылы оқушылардың жылылық, сенімділік деңгейін дамыту

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

№1- ең төмен бағаланатын бизнес

Желілік маркетингтің бірегей артықшылықтары:

Маржиналдылық 60% жоғары

Өнімдер арасында баға бәсекелестігі жоқ

MLM-де инновациялық әлеует 5%-дан азырақ ашылды

Пайданың жоғары деңгейі
№2-заманауи бизнеске айналуда

Нарықтағы жаңа ойыншылардың саны үнемі өсіп келеді

90-00-шы жылдардағы әдістер енді жұмыс істемейді

Өршіл кәсіпкерлерге сұраныстың артуы

Кәсіби шешімдерге сұраныстың артуы

MLM бірте-бірте заң саласына енуде

№3- негізгі трендтері

Цифрландыру (сауатты онлайн стратегияға ие болу ұзақ мерзімді артықшылыққа кепілдік береді)

технологияландыру ( бизнестің заманауи әдістерінің рөлі желілік компаниялар мен команда лардағы табыс пен кірістің өсуіне барған сайын әсер етуде

№4 Қабырғаның себептері және төмен кіріс

Жұмыста айқын тенденцияларды қолданбау

Бизнеске ескірген көзқарас

Кәсіпкерлік дағдылардың болмауы

Жүйелі жүйелі тәсілдің болмауы

Нәтижесінде сетевойшылардың 56%-дан астамы өз әлеуетін ашпай, тоқырауға ұшырайды, ал 32%-ы нарықты мүлдем тастап кетеді.

№5 Табыстың кілті – «бизнес жүйесі»

«Кәсіпкерлік жүйенің» негізгі элементтері:

Талдау және жоспарлау

мақсат қою

Бизнес-процестерді ұйымдастыру

Мақсатқа жету үшін мотивация

Бизнес-процестердің жұмысын бақылау

«Машинадағы бизнес» - алаяқтардың ұрысы

«Бизнес жүйесі» – әмбебап қуатты механизм

#7 Миллионға апаратын жол белгілі

Бірте-бірте:

қаржылық мақсаттарыңызды анықтаңыз

мүмкіндіктеріңізді анықтаңыз (уақыт, қаржы)

Іс-әрекет жоспарын іске қосыңыз

Жеке өсу жоспарын іске қосыңыз

жеке бренд құруды бастаңыз

«Сұраққа жылдам жауап» әдісі Менің ойымша, менің болжауымша, менің пікірімше сөздерін қолданамыз

1. Еліміздің еңбек нарығы қандай?

2. Елімізде жұмыссыздық көрсеткіші қандай?

3. Еңбек нарығында қандай жағымды тенденциялар байқалуда?

4. Елімізде қандай жеке табысы мол мамандықтар тапшы?

5. Еліміздің жақсы табысты жұмысшы маманы тапшы?

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер

https://www.google.kz/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fcdn-images-1.list


Тірек-сызбалар


Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Цифрландыру (сауатты онлайн стратегияға ие болу ұзақ мерзімді артықшылыққа кепілдік береді)

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді.

Үйге тапсырма

Жеке табысты арттыру стратегиясы

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     


___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

2.1 Жеке кірістерді басқару

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

2.1.3 Отбасы бюджетіндегі белсенді табыстың рөлі

Сабақтың мақсаты

«Белсенді табыс» ұғымының мәнін түсінеді.

Белсенді табыс алу тәсілдерін біледі.

Белсенді кірісті құрайтын ақшаны тиімді басқара алады.

Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы:

Еңбек өнімділігін арттыру, қоғам, мемлекет еңбек арқылы дамитынын түсіндіреді.

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ассоциация құру: 1 – топ «Жоспар» сөзіне, 2 топ – «Бюджет» сөзіне ассоциацияларыңды жазыңдар. (жеке, жұппен пікір алмасып, ортақ пікірлерін ортаға салады. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Отбасы бюджеті − отбасы кірісі мен шығысын есептей отырып жасалған қаржылық жоспар. Қаржы жоспарын дұрыс құру мен нақты орындау отбасы мүшелеріне тікелей қатысты. Мамандар отбасының қаржылық жоспарын құру сіз таңдаған бюджет түріне байланысты екенін айтады, яғни алдымен бюджет түрін анықтап алған дұрыс. Оған төмендегі 3 категория кіреді:

         1.Бірлескен отбасылық бюджет;

         2.Бөлек отбасылық бюджет;

         3.Араласқан отбасылық бюджет.

Бірлескен отбасылық бюджет деп − ерлі-зайыптылардың кірістерін бірге жинақтап, қаражатты барлық отбасы шығыны мен жеке шығындарға жоспарлы түрде жұмсауын айтамыз. Көп отбасылар осы тәсілді қолданады.

Бөлек отбасылық бюджетте әр отбасы мүшесі өз табысына жеке иелік етеді. Мұндай отбасылар батыс мемлекетінде жиі кездеседі. Олар бір-бірне қаржы жағынан тәуелді болғысы келмегендіктен, отбасы шығынын жеке төлейді, тек аса көп қаражат қажет шығындарда ғана бірлесіп шешім қабылдайды.

Араласқан отбасылық бюджет − бірлескен және бөлек отбасылық бюджет сипатына ие қаржылық жоспар. Бұл жерде отбасы мүшелері бірлесіп ақша жинайды, алайда оған барлық табысын бермейді, алдын-ала келісіп жоспарланған соманы ғана жинап отырады. Ал табыстың қалған бөлігін өз қалауынша жұмсайды.

      Әдетте отбасылық бюджетті есептеу барысында келесі айда жұмсалатын шығын мен кіріс назарда болады. Осы орайда барлық отбасы шығыны, балаларды қамтамасыз ету, отағасының және әйелінің жеке шығынынан бөлек, жуық арада болуы мүмкін тосын жағдайға қаржы қарастырған дұрыс.

Жаттығу жұмыстары Біз отбасы бюджетін жоспарлаймыз» мәтінін оқып, ББҮ кестенің 3 бағанын толтырамыз, сұрақтарға жауап береміз. Әр топқа 3 сұрақтан, ойланбай тез арада жауап береміз. (үлестірмелі кәртішкелер беріледі)

Кестенің 1, 2 бағанын толтырады, ортақ пікірді айтады. (жеке, жұптық, топтық жұмыс)

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім













Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер

https://www.google.kz/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fmassaget.kz%2Fuserdata%2Fnews%2Fnews_478


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Өзіңіз ойлағандай өмір сүру үшін қомақты қаражат табудың жолын қарастырған жөн. Болмаса ақшаны барынша үнемдеудің тәсілін табыңыз, мысалы бір айдағы шығын көлемін барынша азайту.

Кері байланыс

«Таңдау» әдісінде  бес пікір жазылған парақ беріледі.

1.Мен сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын.

2. Мен сабақта: көп нәрсені, үйрендім, үйренгенім аз болды.

3. Мен басқаларды  мұқият    зейінсіз тыңдадым.

4. Мен пікірсайыстарға жиі сирек қатыстым.

5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын   риза емеспін.

Үйге тапсырма

Отбасы бюджетіндегі белсенді табыстың рөлі

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     


___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Қаржы сауаттылығы

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

2.1.4 Пассивті кірісті қалай құруға болады

Сабақтың мақсаты

Отбасы бюджетіндегі пассивті табыстың мәнін түсінеді.

Пассивті кіріс көздерін құру алгоритмін біледі.

Белсенді және пассивті кіріс арасындағы айырмашылықтарды түсіндіре алады.

Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу: өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой шақыру


Суретке қарап не айтамыз

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Табыс дегеніміз – бұл адам немесе кәсіпкерлік субъектісі қызмет көрсету үшін немесе инвестиция салу кезінде алатын ақшаны білдіреді. Пассивті кіріс және қалдық табыс екі санаты бар табыс. Бұл терминдер жиі бір-бірінің орнына қолданылғанымен, олар бір-бірінен түбегейлі ерекшеленеді. Қалдық табыс пассивті болуы мүмкін, ал пассивті кіріс әрдайым қалдық болып табылмайды.

Пассивті табыс – бұл аз күш жұмсайтын немесе мүлдем жұмсамайтын кәсіпорында алынған ақша. Қалдық кіріс дегеніміз – бұл нақты кірістің түрі емес, жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның шоттарын төлегеннен және қаржылық міндеттемелерін орындағаннан кейін қанша қалауынша ақша жұмсай алатынын анықтайтын есеп.

Белсенді кіріс - бұл бір қызмет нәтижесінде ай сайын сіздің шотыңызға тұрақты түрде түсуі мүмкін ақша сомасы. Бұл жалақы, сіздің бизнесіңіздің кірісі болуы мүмкін.
Пассивті кіріс сіздің қызметіңізге қарамастан тұрақты ақша түсімі болып саналады. Яғни, сіз жұмыс істей алмайсыз, ал табыс түседі.

Пассивті кіріс дегеніміз не?
- банктегі депозит;
- зейнеткерлік аннуитеті;
- бағалы қағаздарға инвестициялар;
- инвестициялық қорлардың пайлары;
- жылжымайтын мүлік;
- зияткерлік меншік.
Бұл тармақ сәл ашылайық. Сіз фотографсыз және сіз фотостокқа тіркеліп, әр жүктелген фотосурет үшін пассивті кіріс ала аласыз.

«Неге? Неге? Неге?» әдісі

«Страбонныңтарихи материалдары» тақырыбына, ПТМС формуласын қолданып, эссе жазыңыз.

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Пассивті табыс дегеніміз – бұл аз күш жұмсайтын немесе мүлдем жұмсамайтын кәсіпорында алынған ақша, бірақ, мүмкін, пассивті кіріс ағынының алдын-ала инвестициялауы уақыт пен ақшаны қажет етеді.

Кері байланыс

«Таңдау» әдісінде  бес пікір жазылған парақ беріледі.

1.Мен сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын.

2. Мен сабақта: көп нәрсені, үйрендім, үйренгенім аз болды.

3. Мен басқаларды  мұқият    зейінсіз тыңдадым.

4. Мен пікірсайыстарға жиі сирек қатыстым.

5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын   риза емеспін.

Үйге тапсырма

Пассивті кірісті қалай құруға болады?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект