Файл: Нормативті блім Кнтізбелік таырыпты жоспар аптасына.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.03.2024

Просмотров: 41

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақ №7


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

7

Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Алгоритмдердің құрылымдық блок-схемалары.

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Алгоритм, алгоритмдерді ұсыну формалары алгоритмнің құрылымы, алгоритмнің блок-схемасы, бағдарламалау, құрылымдық бағдарламалау негіздері туралы түсінік қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты

Мақсатқа жету үшін алгоритм қадамдарының реттілігін жоспарлау; танымдық және оқу іс-әрекетінің дағдыларын меңгереді.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті


Білімгердің іс-әрекеті


Бағалау



Ресурстар



Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.







Сабақтың ортасы

Тапсырма №1. У функциясының мәнін табу алгоритмдерін жазыңыз:

а) y=(5x2 – 4)(x2 + 7);

b) y=(4x + 2)2 + x3;

5) b3 – ті b– ке бөліп, нәтижені b5 деп белгілеу;

6) b5 – тен 1-ді алып тастап, нәтижені У деп белгілеу.

x – тің кез келген мәні үшін у = (ах3 + b) / (cx3 – d) функциясының  блок –схемасын құр.
Тапсырма №2. Тапсырмалар мен сұрақтарға жауап беріңіз:

1. Алгоритм қасиеттері?
2. Алгоритмнің формальды орындалуы дегеніміз не?
3. Алгоритмді жазу тәсілдері?
4. Блок-схема дегеніміз не?
5. Қандай блок-схема түрлерін білесіз?
6. Блок-схема құру үшін қандай ережелерді білесіз?
Тапсырма №3. Тапсырманы орындаңыз.
x – тің кез келген мәні үшін у = (ах3 + b) / (cx3 – d) функциясының блок –схемасын құрыңыз.
Тапсырма №4. Табиғи тілде және алгоритмдік тілде жазылған блок схемасын құрыңыз.

у= х2+в)(х2-с)

 х-ті х-ке көбейтіп,нәтежені К1  белгі

К1-ді а-ға көбейтіп,нәт К2 белг

К2-ге в-ны қосып,нәтК3

К1-ден с-ны азайтып,нәт К4 бел

К3-ті К4-ке бөліп,нәт  у  мәні деп меншіктейміз.

алг есеп

аргх,а,в,с

нәт  у

басы

енгізу х,а,в,с

у:=(а*х2+в)/(х2-с)

соңы

Берілген тапсырманы орындайды.


Қосымша деректер

жинақтайды.

Нәтижеге бағытталған білім алады.
Берілген тапсырманы орындайды.


ҚБ «Бағдаршам»



ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»



ҚБ «Бір түйін сөз» әдісі



презентация

таратпа материалдар

карточкалар


интернет ресурстары



Сабақтың соңы

5 мин


Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.


Сабаққа кері байланыс береді











Сабақ №8


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сабақ

8

Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бағдарламалық өнімді жасау кезеңдері.

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Бағдарламаның өміршеңдік циклінің құрылымы туралы үйрету, түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Өмірдегі күнделікті тіршіліктен мысалдар келтіре отырып, өз  бетімен іздену, білімдерін іс – жүзінде қолдана білу дағдыларын дамытады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті


Білімгердің іс-әрекеті


Бағалау



Ресурстар






Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.










Сабақтың ортасы

Тапсырма №1.  Сөз жұмбақты толтырыңыз.

1.      Алгоритмді белгілі бір машинада орындау үшін  сол программалау тілін  машина тіліне автоматты түрде аударатын түрлендіргіш программа? /транслятор/

2.      1968-1971 жылдары швейцариялық ғалым Никлаус Вирт оқып-үйренуге қолайлы  программалау тілін ойлап тауып, бұл программалау тілін атақты француз  ғалымының атымен қояды. Бұл қандай тіл? /Паскаль/

3.      1024 килобайт 1……… неге тең? /мегобайт/

4.      Алгоритмді графиктік жолмен жазу /блок-схема/

5.      Әрекеттердің орындалуы қандай бір шартқа тәуелді болуы /тармақтық/

6.      Белгілі бір әрекеттер бірнеше рет қайталануы /циклдік/

7.      Әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм /сызықтық/

8.      Паскаль тілінде := қандай оператор? /меншіктеу/

9.      IX ғ Орта Азия ұлы араб математигі Әл-Хорезми есімінің латынша жазылуынан қандай термин шықты /алгоритм/


Тапсырма №2. Көрсетілген компьютерлік бағдарламаларды қамтамасыз ету типіне сәйкес бөліп жазыңыз.




 

  

 











1

2

3

4

5

6

7

8


Тапсырма №3.Сұрақтарға жауып жазыңыз.

1.Программалар қайда сақталады?

2.Программалық қамтамасыз ету дегеніміз не?

3.Аппараттық қамтамасыз ету дегенді қалай түсінесің?

4. Программаның жұмыс істеу схемасын сызуға тырысып

арнайы мақсаттағы программаларға мысал келтіріңіз.

5. Жалпы мақсаттағы программалар мен арнайы мақсаттағы программаларды бір - бірімен салыстырыңыз.


Берілген тапсырманы орындайды.

Қосымша деректер

жинақтайды.

Нәтижеге бағытталған білім алады.


ҚБ «Бағдаршам»



ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»





презентация

таратпа материалдар


карточкалар





Сабақтың соңы

5 мин


Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.


Сабаққа кері байланыс береді














Сабақ № 9 -10


Педагогтің аты-жөні







Күні:







Сабақ

9-10




Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Есептеу алгоритмдеріндегі тармақтар мен циклдар




Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Білімгерге сызықты, тармақталу және циклдік алгоритмдер жайлы мәлімет бере отырып, блок-схемалар салуды үйрету.




Сабақтың мақсаты

Білімгер ұқыптылыққа, үйымшылдыққа, компьютермен сауаты жұмыс жасауды меңгереді.





Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті


Білімгердің іс-әрекеті


Бағалау



Ресурстар






Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.










Сабақтың ортасы

Тапсырма №1. Алгоритм қай түрде берілген?

Қандай қызмет атқарады?






Тапсырма №2.  Орындаушы шегіртке сандық ось бойымен берілген сан бөліктеріне секіреді. Орындаушы Шегіртке бұйрықтарының жүйесі: оңға 3(3 бірлік кесіндіге оңға секіреді) және солға 2 (2 бірлік кесіндіге солға секіреді). Бастапқы орны 0.  Шегірткеге 2 санына жетуге көмектесетін сызықтық алгоритм құрыңыз.



Т апсырма №3.  «Ағашты өсіру» алгоритмінің реттілігін дұрыс орналастырыңыз.

























































































































Шұңқырды толтыр…

 

Шұңқырды қаз

Су сепкішті алып, көшетті отырғыз

Күрек пен көшетті ал

 

Көшетті шұңқырға сал.

 

Күрек пен су сепкішті орнына қой




Тапсырма №4. Дұрыс жауап таңдаңыз.

Р/с

Сұрақ

Жауап

1

Алгоритм типтері 4-ке бөлінеді.

Иә/Жоқ

2

Орындау тәсіліне байланысты тармақталу командасы толымды және толымсыз болып екі түрге бөлінеді.

Иә/Жоқ

3

Тармақталу алгоритмін алгоритмдік тілде өрнектегенде егер, мұнда, өйткені, соңы деген түйінді сөздер қолданылады

Иә/Жоқ

4

Есептеу процесі бөліктерінің қайталанып орындалуын цикл деп атайды

Иә/Жоқ

5

Қайталану командасын алгоритмдік тілде жазу үшін әзірше, цикл, цикл түйіні деген түйінді сөздер қолданылады

Иә/Жоқ



Тапсырма №5. «Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, орамжапырақ және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, орамжапырақ үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні орамжапырақпен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға болады.»