Файл: Нормативті блім Кнтізбелік таырыпты жоспар аптасына.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.03.2024

Просмотров: 47

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақ № 27


Педагогтің аты-жөні







Күні:







Сабақ

27




Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Деректер түрлерінің тұжырымдамасы. Массивтер.




Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Массив көлемі, өлшемі, типі сияқты негізгі ұғымдарды біледі.




Сабақтың мақсаты

Массив ұғымымен таныстыру. Массивтің негізгі элементтерімен таныстыру.




Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті


Білімгердің іс-әрекеті


Бағалау



Ресурстар









Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.













Сабақтың ортасы

Тапсырма №1.Реттілік берілген. Осы тізбектердің қайсысы массив екенін анықтаңыз?

{1,2,a,-5,n,9,y}  {a, p, c, d, f, k, i}    {4,7,9,11,13,20}
Тапсырма №2. Сұрақтарға жауап беріңіз.

1.     Массив дегеніміз не?

2.     Массив нөмері /индексі/ ретінде көп жағдайда алынатын қандай тип?

3.     Массивтегі жол символдарын  қалай сипаттауға болады?

4.     Программада массивті енгізу және шығару қалай іске асады?

5.     Массивтің қанша элементтен тұратынын қалай білуге болады?

6.     Көпөлшемді массивке нені мысал етіп алуға болады?

7.     Көпөлшемді массивті қалай сипаттаймыз?

8.     Жалпы массивтермен қандай амалдар орындауға болады?
Тапсырма №3. 10 элементтен тұратын нақты сандардың жиымы берілген. (Кестеге қараңдар). Осы кестеде қанша оң сан бар екенін анықтайтын программа жазыңыз.
Тапсырма №4. Элементтен тұратын A(n) сандық массиві берілген. Оның элементтерінің мәндерін қалағанша таңдап алып, келесі тапсырмаларды орындаңыз:

а) мәндері жұп сан болатын элементтердің санын табу керек;

б) мәндері 8-ге тең элементтердің нөмірлері мен осы мәндердің қосындысын табу керек;

в) ең кіші және ең үлкен элементтер мәндерін іздеуді бір циклге енгізіп,  олардың қосындысын табу керек;

г) мәндері қайталанбайтын элементтердің санын табу керек.


Берілген тапсырманы орындайды.

Қосымша деректер

жинақтайды.

Нәтижеге бағытталған білім алады.
Берілген тапсырманы орындайды.


ҚБ «Бағдаршам»


ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»



ҚБ «Бір түйін сөз» әдісі



презентация
таратпа материалдар

карточкалар
интернет ресурстары









Сабақтың соңы

5 мин


Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.


Сабаққа кері байланыс береді


















Сабақ № 28-29
Педагогтің аты-жөні

Күні:

Сабақ

28-29

Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Массивтер мысалындағы деректердің құрама түрлер.

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Массивке берілген есептерге программа жазуды біледі.

Сабақтың мақсаты

Массивтермен жұмыс жасау, массивтерді циклді қолданып енгізу және шығару, бірөлшемді массивтерді өңдеу дағдыларын қалыптастыу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті

Білімгердің іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.

Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады

Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.

Сабақтың ортасы

Тапсырма №1. Деректер түрінің атаулары мен олардың белгілері арасында сәйкестік орнатыңыз:




















Бүтін



















Заттай


string


boolean

char




















Символдық
















Жол













Логикалық


integer

real

Тапсырма №2. Есептеу үшін қажетті айнымалылардың сипаттама бөлімін жазыңыз:

а) y= функциясының мәнін;



б) екі белгілі катет бойынша тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы;

в) квадрат теңдеудің түбірлері;

г) бірнеше дәптерлерден, бірнеше қаламдардан және бірнеше қарындаштардан тұратын сатып алу құнын.

Тапсырма №3. Берілген формулаға қанша айнымалылар кіреді y=x2? X айнымалысы қандай мәнге ие? Айнымалының мәні қандай? Айнымалылардың қандай түрі болуы мүмкін? Егер айнымалы x бүтін түр болса, онда айнымалы қандай типте болуы керек? Берілген функцияны есептеу үшін айнымалы декларация нұсқауларының қандай нұсқалары болуы мүмкін?

1 нұсқа

2 нұсқа

3 нұсқа

var

х:real; {аргумент}

у: real; {функция}

var

х:integer;{аргумент}

у:integer;{функция}

var

х: integer; {аргумент}

у:real;{функция}


Тапсырма №4. Бағдарламаның келесі бөлігін орындағаннан кейін C айнымалысының мәнін анықтаңыз.



1.c = –11 

2.c = 15 

3.c = 27 

4.c = 33

Тапсырма №5. Бағдарламаның үзіндісін орындау нәтижесінде



экранға 13717 саны шығарылды. Бұған дейін n айнымалысында қандай сан сақталған?

  1. 716 

  2. 638 

  3. 386 

  4. 836

Берілген тапсырманы орындайды.

Қосымша деректер

жинақтайды.

Нәтижеге бағытталған білім алады.

Берілген тапсырманы орындайды.

Қосымша деректер

жинақтайды.

ҚБ «Бағдаршам»



ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»



ҚБ «Бір түйін сөз» әдісі

ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

презентация

таратпа материалдар

карточкалар

интернет ресурстары

интернет ресурстары

Сабақтың соңы

5 мин

Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.

Сабаққа кері байланыс береді


Сабақ №30


Педагогтің аты-жөні







Күні:







Сабақ







Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Айнымалылар мен тұрақтылар.




Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Pascal бағдарламалау тілінің идентификаторларымен таныстыру, бағдарлама құру барысында айнымалыларды, тұрақтыларды сипаттау және олардың типін анықтауды үйрету.




Сабақтың мақсаты

Айнымалыларды қолдана алады,кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады.





Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті


Білімгердің іс-әрекеті


Бағалау



Ресурстар









Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.













Сабақтың ортасы

Тапсырма №1. Сұрақтарға жауап жазыңыз.

1.Паскаль тілінің алфавитіне не жатады?

2. Идентификатор дегеніміз не?

3. Идентификаторды орыс әріптерімен жазуға бола ма?

4. Мәліметтердің қандай типтері бар және айырмашылығы неде?

5. Паскаль тілінде қандай математикалық функциялар қолданылады? Олардың атап шығыңыз?

6. Паскаль тілінде санның бүтін бөлігін және қалдығын бөліп алу үшін, қандай резервтелген сөздер қолданылады?
Тапсырма №2. Тест.

1. Алгоритмнің қанша түрі бар?

A) 6

B) 5

C) 4

D) 3

E) 2

2. Блок-схема арқылы алгоритмдеу кезінде шартты тексеру қандай фигура көмегімен көрсетіледі?

A) Тіктөртбұрыш

B) Ромб

C) Параллелограмм

D) Үшбұрыш

E) Белгіленбейді

3. Алгоритмнің қандай типтері бар?

A) сызықтық, тармақталған, қайталану

B) тармақталу, бастапқы, соңғы

C) қайталану, бірінші дәрежелі

D) Барлық жауап дұрыс

E) Дұрыс жауап жоқ

4. Паскаль программалау  тілінің  алғашқы  нұсқасы қай жылы шықты?

A) 1966

B) 1967

C) 1968

D) 1969

E) 1970

5. «Үлкен не тең» қатынасын дұрыс көрсететін нұсқаны таңдаңыз?

A) <=

B) ==

C) >=

D) <>

E) Дұрыс жауап жоқ

6. Бүтін санды анықтайтын қызметші сөзді табыңыз?

A) Real

B) Goto

C) String

D) Char

E) Integer

7. Логикалық тип Boolean неше мән қабылдай алады?

A) 1

B) 2

C) 3

D) Шексіз

E) Мән қабылдамайды

8. Нақты Real типі жадыда қанша байт орын алады?

A) 2

B) 5

C) 9

D) 6

E) 3

9. Алгоритмді ұсынудың неше әдісі бар? (3)

A) 2

B) 5

C) 9

D) 6

E) 3

10. Паскаль бағдарламалау тілін құрастырған?

A) Паскаль

B) Никлаус Вирт

C) Лебедев

D) Билл Гейтс

E) Фон Нейман
Тапсырма №3. Мынадай түсініктерге: жылдамдық, уақыт, жол, көлем, тәуелді және тәуелсіз айнымалыларға мысалдар келтіріңдер.
Тапсырма №4. Үшбұрыштың қабырғалары берілген: a=3; b=4; c=5; Периметр p — ?

Тіктөртбұрыштың ұзындығы мен ені берілген. a = 12.25; b=7.1; Ауданы s-?

3 div 10 + 25 mod 5=

1+ (25 div 5 mod 2) =


Берілген тапсырманы орындайды.

Қосымша деректер

жинақтайды.

Нәтижеге бағытталған білім алады.

Берілген тапсырманы орындайды.


ҚБ «Бағдаршам»



ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»



ҚБ «Бір түйін сөз» әдісі


презентация

таратпа материалдар

карточкалар

интернет ресурстары








Сабақтың_соңы_5_мин__Қорытындылау.'>Сабақтың соңы

5 мин


Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.


Сабаққа кері байланыс береді

















Сабақ № 31


Педагогтің аты-жөні







Күні:







Сабақ

31




Сынып:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Айнымалыларды (тұрақтыларды)анықтау.





Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

Оқушылардың алгоритмдеу тәсілдері мен әдістерін қолдану қабілеттерін дамыту.




Сабақтың мақсаты

Мәтінде қарапайым кестелер жасай алады,логикалық операторларды пайдалана алады.





Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің оқу іс-әрекеті


Білімгердің іс-әрекеті


Бағалау



Ресурстар






Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

білімгерлермен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
Білімгерлерге сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Білімгер сабаққа дайындалады
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі.










Сабақтың ортасы

Тапсырма №1. Сөзжұмбақты шешіңіз.
1дм - де неше см бар?
100 саны неше таңбалы сан?
1м - де неше дм бар?
1м - де неше см бар?
Қосуды қай амалмен тексереміз?
Азайтуды қай амалмен тексереміз?
Сыйымдылықтың өлшем бірлігі?
Массаның өлшем бірлігі?

Тапсырма №2 Берілген сандарды цифрмен жазыңыз.

а)жиырма бес; отызалты;қырық екі; жүз; алпыс төрт;

ә)он жеті;қырық төрт; отыз екі; алпыс жеті; он бес; елу тоғыз;қырық;

б)жиырма үш;қырық төрт; елуүш; алпыс; он үш;қырық тоғыз;

в)елу төрт; сексен үш; жиырма екі; алпыс екі; тоқсан екі;
Тапсырма №3. Математикалық диктант

  1. Ұз – 60 м, ені -30 м алаңның сыртқы қоршауының ұзындығын тап.

  2. 7 км неше м бар?

  3. 850 саны 170-тен неше есе артық?

  4. 130 бен 120 сандарының қосындысын олардың айырмасына көбейт.

  5. 2120 мен 1400 сандарының айырмасынан 8 есес кем сан.

  6. 6 кв см неше кв мм болады?

  7. 93 пен 3 –тің бөліндісін 6 есе арттыр.

  8. 1 ц 50 кг-нан неше есе артық?

  9. 540 пен 460 сандарының қосындысы олардың айыпмасынан неше есе артық?

  10. 30000 саны шығу үшін 1-ді нешеге қосу қажет?


Тапсырма №4. Нәтижесін есептеңіз:

36 div 8=

10 mod 4=                                

 (15+15) mod 5=   

Берілген тапсырманы орындайды.


Қосымша деректер

жинақтайды.

Нәтижеге бағытталған білім алады.

Берілген тапсырманы орындайды.

ҚБ «Бағдаршам»




ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»



ҚБ «Бір түйін сөз» әдісі



презентация

таратпа материалдар

карточкалар

интернет ресурстары






Сабақтың соңы

5 мин


Қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді.


Сабаққа кері байланыс береді