Файл: Білім беру йым атауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 53

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.






Пәні:

музыка







Бөлімі:

Музыка –өмір тынысы.







Білім беру ұйымының атауы

№15







Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С







Күні:










Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:







Сабақтың тақырыбы:

Интеллектуалды музыка.







Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1-тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау.

6.2.2.1-музыкалық аспаптармен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация шығару.







Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды

Кейбір оқушылар: музыкалық аспаптармен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығарады және импровизация жасайды.

Көптеген оқушылар: бір бірін бағалайды







Сабақтың барысы:







Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар







Сабақтың басы


Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


1-тапсырма.Талқылау.

Ақыл ойға сүйеніп рационалды әдіспен шығарылған музыка көне заманнан бастау алады. Энцеклопедист ғұлама ғалым Әбу Насыр Әл Фараби музыканы математиканың әдістерімен зерттеген болатын.Ал Еуропаның атақты композиторы И.С.Бах фуга атты көп дауысты шығарманы ақыл оймен пішіп, әр дауыстың жүргізілуін ережеге бағына жазды. Заманауи композиторлар әр түрлі техникалкрды да пайдаланады. Əсіресе, Электронды музыканың қазіргі таңда əртүрлі бағыттары өріс алды. Транс – адамды өмірде жоқ бейқам көңіл күйге бөлейді. Хаус – бұл электронды музыка түрі өте қарапайым би ырғақтарының қайталануынан құралған əуенге негізделеді. Техно – табиғатта кездеспейтін, машина дыбысына ұқсас синтетикалы дыбысты əуеннің бірнеше рет қайталануынан құралатын электронды музыка түрі. Драм-н-басс (джангл) – өзгермелі ырғақ пен жылдамдық маңызды рөл атқаратын электронды музыка стилі. Индастриал электронды музыкасында механикалық дыбыстар эстетикасы жатыр. Нью-эйдж – электронды музыкасының басты міндеті – адамды рақатқа бөлей отырып (релаксация), жағымды сезімдерді ояту, ол əсіресе стреске қарсы жəне йога сабақтарында көмектеседі.



Ақтоты Рахметоллақызы Райымқұлова- сазгер, танымал қоғам қайраткері.

2-тапсырма. Ән тыңдау.

«Арман ай» әні.

Әннің сөзіне көңіл бөл. Бұл ән не туралы?

Сенің ойыңша,бұл ән бізді неге үйретеді?

Рефлексия

  • Сабақта не сәтті шықты?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта нені әлі де жақсарту қажет?





Композиторлық техникалармен танысады.


Танымал қоғам қайраткері, композитор шығармашылығымен танысады.

Әнді тыңдап,орындайды.

Оқушы пікірі







Фонохрестоматия




Пәні:

музыка

Бөлімі:

Музыка –өмір тынысы.

Білім беру ұйымының атауы

№15

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жан жадыртар әуен

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1-тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау.

6.2.2.1-музыкалық аспаптармен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация шығару

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды

Кейбір оқушылар: дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стильін анықтайды

Көптеген оқушылар: бір бірін бағалайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Амандасу

1-тапсырма.Талқылау.

Тамылжыған сазды әуезді үн адам жанын ерекше тербейтін тылсым күшке ие екендігін талай ғұламалар ғалымда мен ойшылдар айтып кеткен. Данышпан Абай Құнанбаев ән күй немесе жақсы әуеннің адам санасына әсері қандай болатыны туралы көптеген тереңи үлгілі пікірлер айтты.

Ақын,әнші,композитор Әсет Найманбайұлы 1867 жылы қәзіргі Шығыс Қазақстан облысы ,Үржар ауданы, Бақты ауылында дүниеге келген.Әсеттің әке шешесі кедей, шаруа адамар болса да, Әсет ескіше оқыған, көзі ашық, сауатты адам болған.Оның «Інжу-Маржан» , «Қарагөз» , «Мақпал» әндері бар.





Халықтық өнердің інжу маржанын бойына терең дарытқан өр талант иесі,бұл бұл үнді жезтаңдай әнші-Дәнеш Рақышов есімі барша қазақ халқыныа өнер сүйер қауымға кеңінен танымал.
2-тапсырма.Орындау

«Әжетайым» әні

Рефлексия

  • Сабақта не сәтті шықты?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта нені әлі де жақсарту қажет?




Оқушылар Әсет Найманбайұлының шығармашылығымен танысады.


Әнді талқылай келе берілген сұрақтарға

жауап

Әнді үйренеді


Оқушы пікірі






hhtp/mpp.aytis/youtube.com

http://youtube.com/watch?v=CDjMkvycWWk





Пәні:


Музыка

Бөлімі:

Музыка –өмір тынысы.

Білім беру ұйымының атауы

№15

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жан жадыртар әуен

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1-тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау.

6.2.2.1-музыкалық аспаптармен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация шығару

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды

Кейбір оқушылар: дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стильін анықтайды

Көптеген оқушылар: бір бірін бағалайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың ортасы


Сабақтың соңы

Амандасу

1-тапсырма.Талқылау.

Қазақ халқы музыканы саз өнерін қашанда рухани азық көрді. Дүние есігін ашып шыр етіп дүниеге келген соң,

Халықтық өнердің інжу маржанын бойына терең дарытқан өр талант иесі,бұл бұл үнді жезтаңдай әнші-Тәттімбет есімі барша қазақ халқыныа өнер сүйер қауымға кеңінен танымал.



2005 жылы шертпе күйдің негізін қалаушы, ұлы композитор Тәттімбет Қазанғапұлының туғанына 190 жыл толды. Осы орайда облыстық Ж.Бектұров атындағы жасөспірімдер кітапханасы Тәттімбет Қазанғапұлының өмірі мен шығармашылығына байланысты ұсынылатын әдебиеттер көрсеткішін дайындады.

Бұл көрсеткіште Тәттімбет Қазанғапұлының өмірі мен шығармашылығы байланысты қысқаша өмірбаяны мен күйші Тәттімбет күйлерінің құрылымдық ерекшеліктерін зерттеген музыка зерттеушілері мен оның құдыретті күйлерін асқан шеберлікпен жырлап, суреттеген ақын-жазушыларымыздың кітаптары және баспасөз беттеріне шыққан материалдар көрсетілген.Көрсеткіш жалпы көпшілік қауымға, өнер мектептерінің оқытушылары мен оқушыларына арналған.

Тәттімбет Қазанғапұлы
(1815-1860)

«Тәттімбет Арғын асқан ардагерім,

Қырық түрлі күй тамған бармағынан»Біржан сал.Өнерде өзіндік қолтаңбасымен жарқырай көрініп, ол қолтаңбасы ұлттың рухани әлеміне құнарлы арна болып қосылған тұлғалар қай елде де, қай заманда да некен-саяқ..

2-тапсырма.Орындау

1.Бейнежазба не. месе үнтаспадан Тәтімбеттің орындауында күйлерін тыңда.

2.Әндерді салыстырып, талда.

3.Орындаушылық мәнерлеп баға бер.

Рефлексия

  • Сабақта не сәтті шықты?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта нені әлі де жақсарту қажет?





Оқушылар қазақ халқының музыкасы,күй өнері,Тәттімбет Қазанғапұлы туралы мағлұматтармен танысады.

Әнді үйрену

Қойылған сұрақтарға жауап береді





Бес саусақ арқылы бағалау


http://youtube.com/watch?v=Ea3DYfeilcc

http://youtube.com/watch?v=PeKj_dsOzMk






Пәні:


Музыка

Бөлімі:

Музыка –өмір тынысы.

Білім беру ұйымының атауы

№15

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Музыка және технология. Дыбыстау және музыкамен көркемдеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері ,стиль және жанрдың сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды

Кейбір оқушылар: дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стильін анықтайды

Көптеген оқушылар: бір бірін бағалайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Амандасу

1-тапсырма.Талқылау.

Көңіл көтерудің формасы ретінде бейнеойындар 1970 жылдары пайда болғанда, олардың музыкасы касета мен граммпластинка таспаларына жазылды. Sony компониясының бесінші буындағы ойындарында композициялар ойындардан бейтарап жазылды. Бейнеойындар музыкасына электропоп стильін ойнайтын топтар әсер еткен болатын



Компютерлік ойындар музыкасына электропоп стильінде ойнайтын топтар әсер еткен болатын.

2-тапсырма.Зерттеу



Димаш Құдайберген (Дінмұхаммед Қанатұлы Құдайберген24 мамыр 1994 жылАқтөбе) — қазақстандық әнші. Витебск қаласында өткен XXIV Халықаралық эстрадалық ән орындаушылар «Славян базары-2015» байқауында Гран-при жеңіп алған, «Халық сүйіктісі» Ұлттық сыйлығының лауреаты[1], «Қазақстан халқының бірлігін нығайтуға лайықты үлес қосқаны үшін» Қазақстан Республикасының Президенті Құрмет грамотасымен марапатталған, «ABU TV song» халықаралық фестивалінің қатысушысы.

3-тапсырма. Ән тыңдау.

«Мен қазақпын» әні



Рефлексия

  • Мен не білдім?

  • Бүгін мен не үйрендім?

  • Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта не сәтті шықты?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта нені әлі де жақсарту қажет?

Оқушылар жалпы тақырып жайлы түсініктеме мен танысады.


Димаш Құдайьергеновтің өмірі мен шығармашылығы


Әнді орындайды

Қойылған сұрақтарға жауап береді.






http://youtube.com/watch?v=6neouAaZ5V4

Оқулық


фонохрестоматия

Рефлексия тақтайшасы






Пәні:

Музыка

Бөлімі:

Музыка –өмір тынысы.

Педагогтің аты жөні:

Мамырова Аширкул

Білім беру ұйымының атауы

№15

Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дыбыстау және музыкалық әрлеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминалогияны пайланады.

Кейбір оқушылар: музыканың жанры мен стильін анықтайды

Көптеген оқушылар: музыкалық аспаптармен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация шығарады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы


1-тапсырма.Талқылау.

Музыка біздің өміріміздің ажырамас бөлігі болып табылады. Қәзіргі жаһандану заманда музыкалық компютерлік технологиялар жан-жақты қолданысқа ие болып келеді. Осы күнгі заман талаптарының бірі-дамыған инновациялық технологияларды кеңінен қолдану.Қәзіргі таңда музкалық компьютерлік бағдарламалардың мүмкіндіктері мол. Біреулер бұл бағдарламаларды музыканы өңдеу үшін , редакциялау үші пайдаланды.VedioShow, Windows сияқты компьютерлік бағдарлоаманың мүмкіндіктері өте көп.

  • Суреттер арқылы слайд шоу жасау.

  • Бейне материалдарды қию және жалғау.

  • Аудио дыбыстар жолын қою.

  • Тақырыптармен титрлерді қою

  • Қарапайым эффектілер қою және тағы басқалар


2-тапсырма.Зерттеу. 



Рефлексия

  • Мен не білдім?

  • Бүгін мен не үйрендім?

  • Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта не сәтті шықты?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта нені әлі де жақсарту қажет?




Дамыған инновациялық технологиялармен танысады.

Фильм құрастырады




http://youtube.com/watch?v=dVjiU7jQses

Оқулық

Рефлексия тақтайшасы






Пәні :


Музыка

Бөлімі:

Музыка – өмір тынысы.

Білім беру ұйымының атауы

№15

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жобаны дайындау және құрастыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;

6.2.2.1 – музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;

6.2.2.2 – компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсынады.

Кейбір оқушылар: музыкалық жанрларды ажыратады.

Көптеген оқушылар: Импрвизация жасайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың ортасы


Сабақтың соңы


1-тапсырма.

  • Бірнеше топты анықтап және өтілген тақырыптарға сай ұсынылатын жобаларды таңдаңідар. «Интеллектуалды музыка», «Жан жадыратар әуен» , «Музыка және технология», «Дауыстау және музыкамен көркемдеу»

  • Жобаның мақсатын анықта.

  • Жобаның тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат ізде.

  • Жобаның жұмыс жоспарын құр.

  • Өз тобыңда жоба тақырыбын талқылаңдар.

Жобаның тақырыбы: «Интелектуалды музыка»

Жоба мақсаты: Интеллектуалды музыкамен танысу

Міндеттері:

-Интелектуалды музыка жайлы матеиалдар табу

-Интелектуалды музыка жайлы слайд дайындау

-Интеллектуалды музыка жайлы баяндамаға дайындалу
Жоба тақырыбы: «Жан жадыратар әуен»

Жоба мақсаты: Оқушылардың өздері ұнататын әні, орындаушысы туралы жоба дайындау.

Әр топқа белгілі бір стильдегі музыка туралы дайындауға тапсырма беруге болады.

Міндеттері:

-Өздері ұнататын композитордың шығармашылығы жайлы мәліметтер табу.

-Өздері ұнататын әншінің өмірі жайлы шағын әңгіме дайындау.
Рефлексия

  • Мен не білдім?

  • Бүгін мен не үйрендім?

  • Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта не сәтті шықты?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Сабақта нені әлі де жақсарту қажет?




Оқушылар өздері қызықтырған тақырыптар бойынша таңдау жасайды.
Оқулықта көрсетілген талаптарымен танысады.

Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Бас бармақ




Шапалақ

Оқулық


Рефлексия тақтайшасы