Файл: Білім беру йым атауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 50

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Классикалық музыканыңүздік туындылары

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның кәсіби музыкасы.Дәстүрлі күйшілік өнер


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.1.1.2 – оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.1.3.3 – музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Қазақстанның кәсіби музыка орындаушылары туралы біледі.

Көпшілік оқушылар: Оркестр аспаптарын танып біліп, ажыратады;

Кейбір оқушылар: Шығармашылық жұмыс жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соң



Сәлемдесу.

Тапсырма. Тыңдау және талдау

«Музыкалық аспаптарды тап» викторинасына жауап беру. Әр дыбыстаған аспаптың қай топқа жататын сұрап отыру жөн.

  • Қандай оркестрдің құрамындағы аспаптар аталды?

  • Неше топ бар? Атап шығыңыздар.

  • Осы аспаптардың дыбысталуын тыңдап көрдіңіздер ме?

Симфониялық оркестрдің құрамын қысқаша оқушылармен талдау: ішекті, үрмелі ағаш, үрмелі темір, ұрмалы топтарға тоқталу.






Дәстүрлі күйшілік өнер

Музыка аспаптарында орындалатын шығармаларды аспаптық музыка деп атайды.
Қазақтың домбыра, қобыз, сыбызғы, шертер сияқты ұлттық музыкалық аспаптарында орындалатын әуен - саз күй деп аталады.
Бізге жеткен ең көне күйлер – күй атасы Қорқыттың шығармалары.
Күй – бағдарлы мазмұны бар, көркемдігі жоғары аспаптық жанр. Онда табиғат құбылыстары («Алатау», «Саржайлау», «Көбік шашқан»), тарихи оқиғалар («Ел айырылған», «Жеңіс»), халық мерекелері («Тойбастар», «Балбырауын»), жан - жануарлар («Аққу», «Қоңыр қаз», «Көкала ат»), аңыз - ертегілер («Мұңлық - Зарлық», «Қос мүйізді Ескендір»), жеке адамдар («Байжұма», «Абыл»), адам сезімдері («Қуаныш», «Сағыныш»), т. б. түрлі оқиғалар мен құбылыстар суреттеледі.
Күйлер тақырыбы мен мазмұнына қарай аңыз - күйлер, тартыс күйлер, тарихи күйлер, арнау күйлер, лирикалық күйлер, психологиялық күйлер болып жіктеледі.
Қазақтың аспаптық музыкасы ХVІІІ ғасырдың соңында жоғары деңгейге көтерілді. Бұл кезде Байжұма, Баламайсан, Есжан, Байжігіт, Ұзақ, Боғда, Махамбет сияқты күйшілердің атағы халыққа кеңінен мәлім болды. ХІХ ғасырда ежелгі күйшілік өнердің одан әрі өрістеп дамуына Құрманғазы, Дәулеткерей, Тәттімбет, Тоқа, Абыл, Есір, Ықылас, Байсерке, Қазанғап, Сейтек, Дина, Сүгір сияқты күйшілік өнердегі ірі тұлғалар елеулі үлес қосты.

Құрманғазы «Аман бол, шешем, аман бол!».

Тәттімбет «Қосбасар»



Топта сәйкестікті тауып аспаптарды топтарына қарай жіктейді. Барлық топ ақылдасып біткен соң бірін бірі бағалауды ұйымдастырады.

Бейнебаян арқылы тақырыппен танысады.

Екі күйшінің шығармаларын тыңдап талдау жасайды


Бас бармақ




Презентация

http://youtube.com/watch?v=PsoB0W2SmCw

Фонохрестоматия
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Классикалық музыканың үздік туындылары

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның кәсіби музыкасы. Дәстүрлі әншілік өнер.Жазбаша кәсіби музыка.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.1.3.3 – музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды.

Көпшілік оқушылар: әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды.

Кейбір оқушылар: Шығармашылық жұмыс жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


Сәлемдесу.

1-тапсырма Ақпарат іздеу

Мұғалім: Дәстүрлі әншілік өнер қазақ халқында 19 ғасырларда кең етек жая бастады. Қазақстанда өңірлерге байланысты дәстүрлі әншілік мектептер бар. Мысалы: Дәстүрлі әншілік мектептер:
1. Орталық және Солтүстік әншілік мектебі
2. Оңтүстік өңірі әншілік мектебі.
3. Батыс өңірлік әншілік мектебі.
4. Шығыс өңірлік әншілік мектебі.
5. Сыр бойы әншілік өнер мектебі.
19 ғасырда дәстүрлік өнердің жолына түскен көптеген әншілер болды. Олар: Абай, Үкілі Ыбырай, Жаяу Мұса, Мұхит, Естай, Ақан Сері Біржан Сал тағы басқалары.
Бүгін біз Ақан Сері, Сегіз Сері, Біржан Сал өмірі мен шығармашылығымен танысамыз.

Дәстүрлі әншіміз - Біржан Сал. Ол да халықтың ықыласына бөленген. Біржанғ а сал есімі беріледі. Біржан - заманының лирик әншісі. Оның әндері:
1. Жанбота.
2. Жоныпалды.
3. Ләйлім Шырақ.
4. Теміртас т. б.
Мұхит (Мұхамбеткерей) Мераліұлы — 1841, қазіргі Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Ақбақай ауылында туған.  1918 жылы  сол өлкеде дүниеден озған.  Мұхит — Халық композиторы, әнші-ақын, күйші-домбырашы.
Ауқатты отбасынан шыққан.  Орынбор, Қостанай, Жаманқала, Қазалы, Троицк, Ақтөбе, Арал, Атырау облыстарын аралап, әнші даңқы шықты: «Әнші Мұхит», «сал Мұхит» атанды. Мұхит уақыт, қоғам, өмір туралы «Дүние-ай», «Зәуреш» әндерін толғады. «Паң көйлек», «Қыпшақ», «Дөң асқан», «Кербез» әндері Мұхиттың әншілік өнерінің сан-қырлы, жаратылысын, табиғатын ашады.
2-тапсырма Тыңдау және орындау

Кенен Әзірбаев «Туған жер» әні

3-тапсырма

Жазбаша кәсіби музыка өнері,Қазақстанның фортепиано музыкасы



Дәстүрлі әншілік өнер туралы мағлұматпен танысады.

Әнді тыңдайды,үйренеді.

Мағлұмат тыңдау







Оқулық

http://youtube.com/watch?v=MzODGo_VIhs





Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Классикалық музыканың үздік туындылары


Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Жобаны жоспарлау және құрастыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау;

6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсынады, жоспарлайды;

Көпшілік оқушылар:Топта жұмыс жасап үйренеді.

Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығымен таныстырады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Сабақтың ортасы

Сабақтың соң



Сәлемдесу.

Оқушыларды 5 тақырып бойынша топқа бөлу: «Орган музыкасы», «Симфониялық музыка», «Опера өнері», «Балет өнері», «Қазақстанның кәсіби музыкасы».

Тапсырма 1. Ақпарат іздену.Идея ұсыну.

Керек құрал-жабдықтарды әзірлейді, музыкалық шығармашылқ жұмысты орындайды.

Бағалау критерийлер:

  • - тақырыпқа сай шығармашылық жобаны құрастыра алады;

  • - құрал-жабдықтарды әзірлей алады;

Дескрипторлар:

  • - тақырыпқа сай шығармашылық жобаны құрастырды;

  • - құрал-жабдықтарды әзірледі;

3. Бағалау.

Топ ішінде өздерінің жобаларын талқылап, бағалау.

Рефлексия

«Баспалдақ» әдісі бойынша кері байланыс алу.



Топқа бөлу

Оқушылар тандалған тақырып бойынша жобаны жоспарлайды және құрастырады.

Оқушылар қандай деңгейде жұмысы аяқталғанын көрсетеді..



Жапондық бағалау әдісі



Стикер

Оқулық

Кесте




Білім беру ұйым атауы

№15 тірек мектебі

Бөлімі

Классикалық музыканың үздік туындылары

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жобаны таныстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.3.1.1 – шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерияларға сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;

6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:Оқушылар өз шығармашылық жұмыстарын ұсынады. Симфония және симфониялық музыка түсінігімен танысады;

Көпшілік оқушылар:Музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажырату және оларды топтар бойынша жіктейді;

Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығымен таныстырады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соң



Сәлемдесу.

Оқушылар өз жобаларын ұсынады.

Тапсырма 1. Тыңдалым (сыныппен).

Оқытушы оқушыларға симфониялық оркестрдегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын тыңдатады.

1.барабан;

2.скрипка;

3.флейта;

4.труба;
Тапсырма 2. Сәйкестендіру (жекешеленген жұмыс).

Аспап

Сипаттама

Топтама

барабан

симфониялық оркестрдеджаз, әскери үрлемелі оркестрде де қолданылады

үрмелі

скрипка

ертеде дабылшы ретінде аңшылықта, жаугершілікте, салтанатты жиын-тойларда пайдаланған музыкалық аспап

ұрмалы

флейта

цилиндр немесе түбі бар көп қырлы дене тәріздес тетік

ішекті

труба

4 ішекті квинталық бұрауға келтіріледі

жез үрмелі

Рефлексия

Мұғалім оқушылармен сабақ барысында орындалған іс-әрекеттерді талқылайды. Қиындық туғызған тапсырмаларға көңіл бөледі.

Білдім

Толықтырғым келеді

Біле алмадым





Талдау жұмыстарын жүргізу
Тыңдау
Тыңдалған музыкалық аспаптарының дыбысталуын сипаттамаға сүйене отырып, топтар бойынша жіктелуін анықтайды.

Кестені толтырады.




Жапондық әдіс

Бас бармақ

Инт.тақта

Кесте




Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Заманауи музыка мәдениеті

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Эстрадалық музыка

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.2.2 – эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтау;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.1.3.2 – әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау тұрлерін салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:эстрадалық музыка өнерімен танысады. Көпшілік оқушылар: эстрадалық музыка деген не екенін зерттейді,заманауи музыкалық жанрларды атайды Кейбір оқушылар:Өз шығармашылым ен жұмыс жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соң



Сәлемдесу.

1-тапсырма.Ақпарат іздеу

Эстрада дегеніміз не?

  • Эстрадалық музыка дегеніміз не?

  • Эстрадалық ансамбль дегеніміз не?

  • Қандай эстрадалық музыканы білесіздер?

  • Эстрадалық музыканың, классикалық музыкадан айырмашылығы неде?



  • Майкл Джексон шығармашылығы.



  • 2- тапсырма

Ән үйрену және орындау

«Я учу англиийский»әні

1.По улице гуляла кошка - «cat»,

На тонких каблучках ходила «cat».

От солнца нежно млела

И тихо песню пела

Пушистая красавица «cat».

За ней наблюдал старый «dog»,

В бинокль наблюдал старый «dog».

Он ненавидел кошек,

Мышей, сороконожек…

Но прыгнуть с балкона не мог.



Припев: Путь совсем не близкий.

Я учу английский, познавая мир едва.

«One, two, three, four, five, six, seven,

Eight» и «nine, ten» - вот такие там слова.
Кері байланыс

«Интервью»




«Сұрақтар ілмегі» әдісі


Постер құрастыру
Әнді бірге орындау


Оқушы өз ойын білдіреді


Бас бармақ


Ашық алақан





http://youtube.com/watch?v=5Urtu3qF3Mg

фонохрестоматия


Микрафон
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10