ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.04.2024
Просмотров: 30
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.1.4 -қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымы туралы мәтіндерден алынған ақпарат негізінде олардың маңыздылығына тұжырым жасау; қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын, дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын сақтау қажеттілігін түсіндіру. | |||||
Құндылықтарға баулу |
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Бастапқы стимул. Диалог. Қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымы қазіргі заманда қаншалықты өзгерген? (болжамдарын тыңдау, әңгімелесу) Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Әңгімелесу. Зерттеу сұрағы: Қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымы қандай? Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын қандай салт-дәстүрлер арқылы анықтауға болады? Қазіргі кезеңде неліктен қазақ халқының рухани жаңғыруы өзекті мәселе? | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Білімді өзектендіруге арналған Мұғалімнің сұрақтары, оқушыларды жұмыс дәптеріне жазу | ||
Жаңа білім | Қысқаша шолу. Ұлттық діл, рухани құндылықтар, ұлттық салт-дәстүрлерлің қазіргі кезеңде көрініс табуы туралы проблемалы баяндау. (оқушылар қажетті ақпаратты жазып конспектілеп отырады) Бейнематериалдан үзінді көріп ой бөлісу - Сонымен рухани жаңғырудың құпиясы неде? - Неліктен ұлттық мәдениетті сақтау керек? Зерттеу мен талдау (Д/Ж) А,В,С,Д дереккөздерімен өзіндік жұмыс. (а) Дереккөздерін және біліміңізді қолданып, қазақ халқының дүниетанымы, ұлттық ділінің сақталуының қазіргі кезеңдегі маңызын түсіндіріңіз. (в) Дереккөздерді және біліміңізді қолданып, қазіргі заманда қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын, салт-дәстүрлерін не үшін жаңғырту қажеттігін түсіндіріңіз. (с) «Қазақ халқының дәстүрлі рухани мәдениеті – ұлттық коды», - дейді ҚР тұңғыш Президенті Н.Назарбаев. Сіз бұл пікірмен қаншалықты келісесіз? Ойыңызды дәйектеп, ой толғаныс жазыңыз. Дескрипторлары: Деректерді оқып және білімін қолданып рухани құндылықтардың маңызын түсіндіріп, фактілер келтіреді; Деректерді оқып және білімін қолданып рухани құндылықтарды сақтаудың қажеттілігін негіздейтін бірнеше дәйектер келтіреді, фактілер келтіреді; Ұсынылған пікірді жақтау не жақтамау себептерін түсіндіретін дәйектер келтіріп, ой толғаныс жазады. (Бұл тапсырма оқушылардың талдау, жинақтау, білімін қолдану дағдыларын дамытуға бағытталған) . | Дескриптор | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор -«Қазақ халқының әдеп ғұрыптары сипаттайды;-Дала тұрғындарының дәстүрлі әдет-ғұрыптарының Маңыздылығын анықтайды; Дескриптор : - Қазақтарға дәстүрлі қонақжайлылық қасиетне түсінік береді; - Дала тұрғындарының дәстүрлі әдет-ғұрыптарының ерекшеліктерін ажыратады; дескрипторларға сәйкес өзара бағалау немесе өзін өзі бағалауды қолдануға болады. (с) тапсырмасы сонымен қатар, оқушылардың білімін интерпретациялауға мүмкіндік жасайды | Презентация слайдтары Рухани жаңғыру құпиясы. Информбюро. 2017 https://www.youtube.com/watch?v=yHtwRBbaZp8 РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ: пікір білдіруші - Досхан ЖОЛЖАҚСЫНОВ.2017. https://www.youtube.com/watch?v=gwfYWHJVBjk Қосымша 1. Таратпа материал | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Тақырып сұрағына оралып, сабақта алған білімдері арқылы зерттеу сұрағына жауап беруін сұрау. Жалпы сабақ бойынша рефлексия. Сабақ мақсатына сай, оқушылардың білім мен біліктері бойынша жетістіктерін өздеріне бағалату. Жекелеген тапсырмалар бойынша жетістіктері мен қиыншылықтарын атап өтуін сұрау. Қиындықтарды жеңуге қажетті кеңестер беріп, қолдау көрсету. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 18
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы | |||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тарихи және мәдени ескерткіштер | |||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.1.5 -дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Далалық өркениеттің атақты тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; тарихи және мәдени ескерткіштерді олардың типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып топтау | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой шақыру: Бейнеролик арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау Видео Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштерОқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштертуралы өз жауаптарын ұсынады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | https://www.youtube.com/watch?v=DzbManafr9w | ||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Зерттеу сұрақтары:
Оқушыларға Шараф-ад Дин Әли Маздидің «Жеңістер кітабында» жазылған немесе белгілі ғалым М.Е. Массонның Қожа Ахмет Йасауи кесенесі туралы мәліметінен үзінді беріңіз. Оқушыларға «Бұл мәліметтен қандай тың мағлұмат алдыңыздар? Ескерткішке қандай баға берілген? Сан ғасырлық тарихы бар басқада қандай ескерткіштерді білесіздер?» деген сұрақтарға жауап алып, презентация арқылы толықтыруға болады және осы арқылы сабақ тақырыбына шығыңыз. Массон бұл ескерткіш туралы былай деп жазды: «Жасалған құдіретті кесененің жоспары жағынан да, түпкі ойы жағынан да Орта Азияда ұқсасы жоқ, ол – бірегей. Бірақ оның көк тіреген зәулім тұрпатындағы ислам өнері жасап шығарған дәстүрлі сипаттың арғы жағынан дәуірге үндес пиғылдың сарыны еріксіз сезіледі... Көк тәңірісінің және жер патшасы дара билігінің бірлігін сәулет өнерінде жүзеге асыру идеясы сасанилік Персияның кезінде-ақ орын алған Византияның неғұрлым айқын ықпалы гүлденіп, Константинопольдің Әулие София ғибадатханасында бай көрініс тапқан....оны мұсылмандардың Айя – Софиясы деп толық негізбен атауға болады» Оқушыларға тарихи және мәдени ескерткіштер туралы мәлімет беріңіз Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы ҚР Заңы. Тарих және мәдениет ескерткіштері мынадай түрлерге бөлінеді: 1) қала құрылысы және сәулет ескерткіштері; 2) археология ескерткіштері; 3) ансамбльдер. Оқушыларды тақырыптардың және тапсырмалардың біреуін таңдап алуға беріңіз. Тақырыптар:
Ботай қонысы, Есік, Берел, Шілікті қорғандары, Беғазы-Дәндібай ескерткіштері, Жент, Жанкент, Сауран, Сарайшық қалашығы, т.б.
Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсету. Таңдауға берілетін тапсырмалар:
Кестені толтыруға беріңіз.
| Оқушыларға тарихи ескерткіштерді қандай түрлерге бөліп қарастыруға болатынын талқылайды; Оқушылар кескін картада өздеріне берілген ескерткіш орындарын белгілейді. Картаға қарап, ескерткіштердің орналасуын сипаттайды; Оқушылар кілт сөздерді қолдана отырып,кестені толтырады; Оқушыларды тақырыптардың және тапсырмалардың біреуін таңдап алады Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсетеді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Критерийлер:
Дескриптор: - Археология ескерткіштеріді сипаттайды; - Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсету; - Ескерткіштердің орналасуына қарап, әр аймақтың тарихи-мәдени дамуы туралы мәліметтер береді; |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 18
Шараф-ад Дин Әли Маздидің «Жеңістер кітабындағы» немесе М.Е. Массонның Қожа Ахмет Йасауи кесенесі туралы мәліметінен үзінді берілген сілтеме:
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі күнге дейін). 5 томдық. ІІ том. – Алматы: «Атамұра», 2010. – 255-256 бб.
Тарихи-мәденимұраобъектілерінқорғаужәнепайдаланутуралы
ҚазақстанРеспубликасының 1992 жылғы 2 шілдедегі N 1488-ХІІ Заңы
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z920002900_
4-бап. Тарих және мәдениет ескерткіштері мынадай түрлерге бөлінеді:
1) ансамбльдер - оқшауландырылған немесе біріктірілген ескерткіштердің, фортификация, сарай, тұрғын үй, қоғам, әкімшілік, сауда, өндіріс, ғылым, оқу мақсатындағы құрылғылар мен құрылыстардың
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.1.8 -халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау; | |||||
Сабақтың мақсаты | - Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиеті мен мәдениетінің маңыздылығын анықтау; - Қазақ әдебиеті мен мәдениетінің адамдардың рухани және моральдық құндылықтарын сипаттайтын елеулі жетістіктерін бағалау. | |||||
Құндылықтарға баулу | Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой шақыру: Сабақ басынан бастап фольклорлық, поэтикалық шығармалардан үзінділер ұсынуды сұраймыз. Талқылауды келесі мәселелер бойынша ұйымдастырыңыз: - Сіз бұл жұмыстар туралы естідіңіз бе? Олар бізге қандай ақпарат береді? Әдеби және музыкалық мұра Тарих ғылымы үшін маңызды ма? Егер солай болса, онда неге? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар фольклорлық, поэтикалық шығармалардан үзінділер оқиды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||
Жаңа білім | Зерттеу сұрақтары: - Қазақ халқының әдеби және музыкалық шығармаларының құндылығы неде? - Қазақ халқының дәстүрлі музыкалық мәдениетінің ерекшелігі неде?
|
Оқушылар қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиеті мен мәдениетінің маңыздылығын анықтайды Қазақ әдебиеті мен мәдениетінің адамдардың рухани және моральдық құндылықтарын сипаттайтын елеулі жетістіктерін жазады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
| https://www.youtube.com/watch?v=chjCd32s5Ls Қазақтың айтыс өнері https://www.youtube.com/watch?v=LMSqIOUad_0 Бұқар жырау Қоңыратбаев Ә. Қазақ фольклорының тарихы. -Алматы: Ана тілі, 1991. – 288б. Момынұлы П. Қазақ музыкасының қысқаша тарихы: монография. 3-т. - Шымкент, 2007. - 392 б | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.1.9 -фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы туралы біледі | |||||
Құндылықтарға баулу | Құндылықтар: -өзгенің еңбегін құрметтеу -патриотизм -ұлттық сана-сезім -ынтымақтастық | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой шақыру: Сабақтың басында мұғалім: - оқушының назарын тақырыпқа аудару; « Туғанда дүние есігін ашады өлең, Өлеңмен жер қойнына кірер денең ...» Абай «Бүкіл қазақ даласы ән салып тұрғандай көрінеді» Г.Н.Потанин сөздері талқылауға ұсынылады. - оқушылармен бірге сабақтың мақсаттары анықталады. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||
Жаңа білім | Зерттеу сұрақтары:
БЫМ. Сабақтың бастапқы бөлігінде халық ауыз әдебиеті, жыраулар поэзиясы және күйлерден үзіндіні ұсыныңыз. Келесі сұрақтар бойынша талқылау ұйымдастырыңыз:
Зерттеу және талдау Төмендегі әдеби мұра салаларынан шығармаларды дерек ретінде пайдалану арқылы дәлел келтіреді, тақырып мазмұнын ашады: - Ауыз әдебиеті жырлары; - Жыраулар поэзиясы; - Мақал-мәтелдер; - Ертегілер; - Айтыс өнері шығармалары. Тапсырма: 1 Әдеби және музыкалық шығармалардағы батырлық, ерлік көріністері 2 Мемлекеттілік, елді басқару, тәуелсіздік жолындағы күрестері 3.Қазақ халқының тұрмыс-салты, шаруашылығы 4.Діни наным-сенімдері Б «Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы қалай бір-бірімен үндестік табады?» сұрағын талқылап, келесі цитаталарды оқуға беріңіз: 1)«Әнші тері тулақтың үстінде жайғасып отырып, домбырасының шегін қаға бастады. Шектің баяу дірілі, орындаушыға жақындай түскен адамдардың қозғалыс дыбыстары, домбыраның күмбірлеген, қайғылы дыбысы маған ерекше бір әсер етті. Мұндай қарапайым әуенге қаншама поэзия сыйып жатыр. Қолдан істеген екі ішекті домбырада мұншама нәзік, мұндай әсем дыбыстар шығады дегенге мен еш уақытта сенбеген болар едім. Егер де, мына қарапайым, жаныңа тиетін әнді өз құлағыммен естімеген болсам, мен оның ызыңдаған жаратылыс үнімен ұласатын күшіне де сенбес едім!» А.Алекторов 2) «Күйлер халық музыкасында сирек ұшырайтын нәрсе. Бұл — осы күнгі Еуропаның симфониясы тәрізді. Мұндай дәрежеге жетісу үшін халық музыкасы жақсы дамыған болуы керек. Сондықтан күйлерді қазақ музыкасынын ең жоғарғы түрінің үлгілері деп білуіміз керек…» Қ. Жұбанов 3) «Ат жалында, түйе қомында» домбыраның үні арқылы сан-сиқырлы ойлар мен толғаныстар күмбірлеп, сөйлегендей…» А. Жұбанов 4) «Жалпы музыка атаулы нәрсе елдің сезім байлығы мен ішкі жаратылыс қалпын білдіретін болса, солардың ішіндегі ең толғаулы, ең терең сырлысы – күй.» М. Әуезов Осы цитаталарды оқып, содан соң қазақтың бір күйін (мысалы, Н.Тілендиевтің «Аққу» күйі немесе күйтартыстардан) тыңдатыңыз. Цитаталардан және күйді тыңдаудан алған әсері негізінде қазақ халқының дәстүрлі музыка өнері туралы ой-толғау жазуға тапсырма беріңіз. Тақырып: «Дәстүрлі музыка өнерінің қазақ тарихындағы алатын орны қандай?» Қазақ халқының рухани мұрасының тәрбиелік мәні қандай? Оларда қандай құндылықтар дәріптеледі? | Мәтінмен жұмыс Оқушылар мәтіннің негізгі идеясын ашады,халқының ауызша сақталған тарихи мұраларын сипаттайды; Оқушылар қазақ халқының дәстүрлі муыкалық аспаптарына сипаттайды; Оқушылар ұғымдардың мағынасын анықтайды; Дескриптор: - Ұлттық ойындардың маңызына талдау жасайды; Этноғылым саласына анықтама береді; шығармалардан мысал келтіріп, Оқушылар шығармадағы құндылықтарды көрсетеді.. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Критерийлер: Деректе айтылған тарихи үдеріс/ оқиға туралы бұрынғы біліміңізді пайдалана отырып, мазмұнын бес сөйлеммен айтып беріңіз; Бұл дерек тарихи үдеріс/ оқиға туралы қандай ақпарат береді? Бұл ақпараттың сол кезең туралы тарихи дерек ретінде маңызы қандай? Дерек көзі сенімді ме? Автордың пікіріне қаншалықты келісесіз? (өз ойын негіздеу үшін басқа дерек көздеріне сілтеме көрсету, дәлелдеу); Ауыз әдебиеті жырларынан, жыраулар поэзиясынан, мақал-мәтелдер, ертегілерден, айтыс өнері шығармаларының барлығынан кемінде 1-2 дәлел (шығармадан үзінді) келтіру | https://www.youtube.com/watch?v=chjCd32s5Ls Қазақтың айтыс өнері https://www.youtube.com/watch?v=LMSqIOUad_0 Бұқар жырау Қоңыратбаев Ә. Қазақ фольклорының тарихы. -Алматы: Ана тілі, 1991. – 288б. Момынұлы П. Қазақ музыкасының қысқаша тарихы: монография. 3-т. - Шымкент, 2007. - 392 б | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы» Эссе | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 18