Файл: Білім жне ылым министрі 2021 жылы 16 ыркйектегі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 29

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.2.1 -Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;

Сабақтың мақсаты

Кеңестік дәуірде Қазақстан мәдениет саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтап, кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай келе, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау.


Құндылықтарға баулу

  • жауапкершілік

  • ашықтық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру:

Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениетінің ерекшеліктері неде болды?

Кеңестік Қазақстанда мәдениет саласында қандай жетістіктер мен қайшылықтары болды?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Мұғалім презентациясы



Жаңа білім

Оқушылар мәтінмен танысып, қазақ кеңес әдебиеті өкілдерінің шығармалары қандай тақырыпта жазылғандығын анықтайды. Қалыптастырушы бағалаудың 1 тапсырмасын орындайды.

(Әдебиет саласында дүниеге келген туындылар.

Оқушыларды негізгі әдеби шығармаларымен таныстыру.

Автор / Туындысы

Туындыда көтерілген мәселелер

С.Сейфуллин

«Тар жол, тайғақ кешу»

 Шығарма 1916-1919 жж тарихи оқиғаларды суреттеген. Басты кейіпкер – Сәкеннің өзі. Жазушы тек тарихи оқиғаларды баяндап қоймай, әлеуметтік,саяси жайттарға тоқталып,тұрмыстық,этнографиялық ерекшеліктерді де көрсетеді.

Б. Майлин

«Күлпаш»

Ашаршылық жылдарындағы нәубетті суреттейді. Қазақ шаруаларын күштеп ұжымдастырудың барысында қазақ шаруалары төрт - түлік малдан түгел жұрдай болып, ашыға бастады.

М. Әуезов

«Қараш-қараш оқиғасы»

Ескі қазақ аулындағы әлеуметтік теңсіздік мәселесі. Бұл повесте зорлықшыл байлар - Сәлмен мен Жарасбайдан қорлық көрген ағайынды Бақтығұл мен Тектіғұлдың азапты тағдырлары арқылы танылады.

С.Мұқанов

«Ботагөз»

Қазақ халқы өміріндегі төңкерістік ірі кезеңді бейнелеген шығарма. Қазақ халқының хал жайы Ресейдегі оқиғалармен байланыстырыла айтылады: Ресейдегі төңкеріс қозғалыстар мен ағымдар, XX ғ.б. Столыпин реакциясы, патшалық Ресейдің бірінші дүние жүзілік соғысқа араласуы.

Ғ. Мүсірепов

«Қазақ солдаты»

Соғыс кезіндегі халықтың басқыншыларға қарсы патриоттық сезімі мен күресін шынайы бейнелеген. Романда Халықтардың бауырмалдық достығы көрсетілді. Жауынгерлердің ерлігі, патриоттық сезімі сипатталды. Қарапайым халықтың тұрмыс-тіршілігінен көрініс береді.

Кеңестік дәуірдегі шығармалардың біреуін таңдап, HIPP формуласы бойынша талдауға беріңіз:

H (Historical context) – Тарихи контекст (шығармада баяндалған тарихи кезең, оқиға)

I (Intended audience) - Арнаулы аудитория (кімдерге арналып жазылған: қалың оқырман, балалар, жастар, ер адам, әйел адамдар)

P (Point of view (author’s) – Автордың көзқарасы (автор суреттелген оқиғаға қандай көзқарас білдірді: дәріптеді ме, әлде сынады ма? Шығармада қандай астарлы ой бар?)

P (Purpose (author’s) – Автордың мақсаттары (Автор нені көрсеткісі келді? Неліктен шығармадағы мәселелерді көтерді? Оқырмандар санасында қандай ой туғызғысы келді?)

Қазақстандағы өнер салалары бойынша постер немесе презентация дайындау тапсырмасын беріңіз:

  1. Музыка (халықтық, классикалық, романс, рок, вокалды-аспаптық, т.б.)

  2. Театр (драма, комедия, трагикомедия)

  3. Бейнелеу өнері (автопортрет, тарихи, тұрмыстық, натюрморт, портрет, т.б.)

  4. Кино (биографиялық, әскери, балалар, деректі, драмалық, тарихи, мелодрамалық, комедия, мультфильм, т.б.)

Оқушылар қазақ кеңес әдебиеті өкілдерінің шығармалары қандай тақырыпта жазылғандығын анықтай алады.

Оқушылар талдау кезінде қалыптастырушы тапсырманы орындайды
Оқушылар

Кеңестік дәуірдегі шығармалардың біреуін таңдап, HIPP формуласы бойынша талдай алады
оқушылар өнер салаларының ерекшеліктерін анықтап, мәлімметрден тірек-сызба жасай алады.

Кеңестік дәуірдегі Қазақстандағы мәдениеттің дамуының жетістіктері мен кемшіліктерін талдау.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дескриптор: мәтінмен танысып, қазақ кеңес әдебиеті өкілдерінің шығармалары қандай тақырыпта жазылғандығын анықтай алады.


Дескриптор: Кеңестік дәуірдегі шығармалардың біреуін таңдап, HIPP формуласы бойынша талдай алады
Дескриптор: оқушылар өнер салаларының ерекшеліктерін анықтап, мәлімметрден тірек-сызба жасай алады.

Кеңестік дәуірдегі Қазақстандағы мәдениеттің дамуының жетістіктері мен кемшіліктерін талдау.



Таратпа материал

 Омарбеков Т. Сауатсыздықты жою: науқаншылық және оның салдарлары.// Ақиқат, 1996. №6.

Омарбеков Т. Мәдени құрылыс тарихы: тапшыл көзқарас сабақтары.// Ақиқат, 1996.

Қазақстан тарихы (ежелгі заманнан қазіргі кезге дейін).

НІРР формуласы бойынша талдауға ұсынылатын шығармалар:file:///C:/Users/Home/AppData/Local/Microsoft/Windows/Temporary%20In

Бекіту



Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«Қазақстандағы өнер иелерінің жетістіктері» Еркін жазу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі.

Мен бүгін білдім...

Мен бүгін сезіндім...

Мен келесі сабақта білгім келеді ...


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.2.1 -Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;

Сабақтың мақсаты

Кеңес дәуірінің жетістіктері мен қайшылықтарын талдай отырып, мәдениет саласындағы жаңа тенденциялар мен жанрларды анықтай отырып, кеңес дәуірінің мәдениетін жалпылау.

Құндылықтарға баулу

Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну

- патриотизм

- ұлттық сана-сезім

- тәуелсіздік

- ар-ождан бостандығы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру:

Зерттеу сұрақтары: - Кеңес заманында Қазақстан мәдениетінің ерекшелігі неде еді? - Кеңестік Қазақстандағы мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар қандай?

Мұғалім талқылау үшін келесі сұрақтарды қояды: - идеология мәдениетке әсер етті ме? Идеология мәдениетке қалай әсер етті? Неліктен Кеңес заманында білім, ғылым және өнер қарқынды дамыды? Бұл қалай дамыды?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар Кеңестік Қазақстандағы мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар қандай? Деген сұраққа өз жауаптарын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Мұғалім презентациясы

Жаңа білім

1-тaпcырмa:Әдебиет

Кеңеcтiк дәyiрдегi Қaзaқcтaн мәдениетicaлacындaғы жaңa

бaғыттaр мен жaнрлaр қaлaй aжырaтылды?

2-Өнер

«Кеңеcтiк дәyiрдегi Қaзaқcтaн мәдениетicaлacындaғы жaңa

бaғыттaр және жaнрлaр» тaқырыбындa гaзетке мaқaлa дaйындay.

Caрaлay: Дереккөздер

Бaрлық oқyшылaр: oқyлықтaғы және интернеттегi дереккөздердi

қoлдaнылyы мүмкiн;

3-Теaтр

Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң дaмy ерекшелiктерiн caхнaлayaрқылы көрcетy.

4-Кинo

Жұмыcты қoрытындылay диaлoгы (oқyшылaр өз-пiкiр, oйлaрын тұжырымдaйды)

  1. Кеңеcтiк дәyiрдегi Қaзaқcтaн мәдениетicaлacының

өрлеyiне ықпaл жacaғaн ұлт зиялaлaры .........бoлды, cебебi .........

  1. Кеңеcтiккезеңдегi мәдениеттiң жaңaacyғaкөтерiлyiн ...........

көре aлaмыз.

:«ТТҰ-кеcтеci

Критерийлерi

Тиiмдi тұcтaры

Тиiмciз тұcтaры

Ұcыныc

Aқпaрaттың нaқты берiлyi










Мaғынaлы түciндiрiлyi










Тaлaпқacaй безендiрiлyi










Дереккөздердiң қoлдaнылyы әрiciлтеме берiлyi










Yaқыттың қoлдaнылyы










2-тaпcырмa:

Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң жетicтiктерi мен қaйшылықтaрын,

мүмкiндiктерi мен тәyекелдiлiгiн бaғaлay үшiн SWOT кеcтеciн тoлтырy тaпcырмacы берiледi:

S (Strength) – Күштi жaқтaры

W (Weaкness) – Әлciз жaқтaры


O (Opportunities) -Мүмкiндiктерi

T (Threats) – Тәyекелдiлiгi





Оқушылар құрылымдaлмaғaн cұрaқтaрды әзiрлеп, cұқбaт жүргiзy);

Oқyшылaр жұмыcын инфoргрaфикa түрiнде қoрғaйды.
Оқушылар

кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң дaмy

жетicтiктерi мен қaйшылықтaрын жазады
Оқушылар кеңеcтiк дәyiрдегi Қaзaқcтaн мәдениетi caлacының өрлеyiне ықпaл жacaғaн ұлт зиялыны aнықтaйды;


Оқушылар кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң2 мүмкiндiктерiне бaғa бередi;

- Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң 2 тәyекелдiлiгiне бaғa бередi.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Деcкриптoр: Бiлiм aлyшы:

Cұқбaт aрқылы (құрылымдaлғaн немеcе құрылымдaлмaғaн cұрaқтaрды әзiрлеп, cұқбaт жүргiзy);

Oқyшылaр жұмыcын инфoргрaфикa түрiнде қoрғaйды.

Деcкриптoр: Бiлiм aлyшы:

Қaжеттiaқпaрaттың қaмтылyы;

Ғылыми пiкiрге негiзделyi;

Дереккөздердiңкөп және cенiмдi бoлyы;

Cayaтты, aкaдемиялық тiлде жaзылyы;

Aрнaйы кiлтcөздер мен түciнiктердiқoлдaнылyы;

Әдебиеттердiңciлтемелерiнiң бoлyы;

Cөз caны кем дегенде 150
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


Деcкриптoр:

Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң 3 дaмy ерекшелiктерiнiңкөрiнyi;

Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң 2 жетicтiктерi мен 2 қaйшылықтaрын aшa бiлy;

Лoгикaғa негiзделген қoрытындының бoлyы.

Деcкриптoр: Бiлiм aлyшы:

Кеңеcтiк дәyiрдегi Қaзaқcтaн мәдениетicaлacының өрлеyiне ықпaл жacaғaн 3 ұлт зиялыныaнықтaйды

Кеңеcтiккезеңдегi мәдениеттiң жaңaacyғaкөтерiлyiнiнiң 3 дәлелiнкөрcетедi.

Деcкриптoр: Бiлiм aлyшы:

- Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң 2 жетicтiктерiне (күштi жaқтaрынa)

бaғa бередi;

- Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң 2 қaйшылықтaрынa (әлciз жaқтaрынa)

бaғa бередi;

- Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң2 мүмкiндiктерiне бaғa бередi;

- Кеңеcтiк дәyiрдегi мәдениеттiң 2 тәyекелдiлiгiне бaғa бередi.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дескриптор

- Мәдениет саласының жанрларына сипаттама береді;

- Қазақстан Республикасы мәдениет саласындағы жанрлардың халықаралық мәдени кеңістікте маңыздылығына талдау жасайды;

Дескриптор

Қазақстан Республикасы мәдениет саласындағы жанрлардың халықаралық мәдени кеңістікте таралу аумағын анықтайды;

Қазақстан Республикасының мәдени саясатының тұжырымдамасы туралы құжаттың ерекшелігін анықтайды;




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүние жүзі тарихы

Бөлім:

4-бөлім. Мәдениеттің дамуы

4.1. бөлімше Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

ЮНЕСКО мысалында мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіру;

Құндылықтарға баулу

  • жауапкершілік

  • ашықтық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру:

Ынталандыру материалын көру

- Сіздің ойыңызша, ЮНЕСКО-ның сайтында өткізілген халықаралық деңгейде «Рухани жахру» қазақша бағдарламасының тұсаукесері болды?

- Бұл халықаралық ұйым туралы не білеміз? Сабақтың тақырыбына кіріспе, оқу мақсаттары, табысқа жету өлшемдері

.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Мұғалім презентациясы
https://www.youtube.com/watch?v=mSVwHTYhrz


Жаңа білім

Танымдық ақпараттық мәтендермен жұмыс

Тақырып бойынша білімді жаңарту.

Оқушыларға жұмыстың нәтижелерін талқылау, ноутбукты толтыру ЗХУ кестесінің 1 бағанына

Мен білемін

Мен білгім келеді

Үйрендім










ЮНЕСКО мақсаттары мен құрылымы туралы ақпаратпен жұмыс істеу

Кестемен жұмыс істеу, «Үйренді» деген қорапты толтыру

Мәселелерді талқылау:



- ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұра дегеніміз не?

- Бұл тізімге Қазақстанның қандай нысандары енгізілуі мүмкін?

-Бұл нысандар ЮНЕСКО көмегімен қалай сақталады?

Мәтінмен жұмыс

Оқушылар ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұралары туралы мәліметтермен танысады
Оқушылар тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын анықтайды;

Оқушылар Бүкіләлемдік мұрана түсінік береді


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дескриптор:

- ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұралары туралы сипаттайды;

- ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын анықтайды;

Дескриптор:

- ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұрана түсінік береді

- Қазақстанның қандай нысандары енгізілгеніне сипатайды;



Бейнересурс

Презентация

Теоретикалықматериал


Дидактикалық материал

қалыптастырушы бағалау

Бекіту



Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Тест тапсырмаларын орындау.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»




Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект