Файл: Мектеп Н. Одасынов атындаы жом.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.04.2024

Просмотров: 45

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Шығармашылық идеяны визуалдау


Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерінқолдануарқылы (оныңішіндеақпараттық-коммуникативтіктехнологиялардықолданып) өзбетіншеграфикалықжәнетехнологиялыққұжаттықұру;
9.3.4.1 өзініңжәнеөзгелердіңжұмыстарындағымақсаттыңөзіндіканықкөруінжәненегізделгенбағаныөзіндікбілдіру

Сабақмақсаттары

  • Эскиз негізінде графикалық/технологиялық карта құру;

  • Идеяны түрлі өсімдіктермен іске асыру.




Бағалаукритерийлері

  1. Эскизге негізделе отырып, технологиялық құжатты құрастыра алады;

  2. Материалдар мен құралдарды тиімді әрі үйлесімді қолдана алады;

  3. Техника қауіпсіздігін сақтайды;

  4. Жұмысты толық аяқтап, көрмеге ұсынады.

Тілдік мақсаттар


Пәнгетән лексика мен терминология:

Кашпо, өзіндік құны, спецификация

Кашпо, себестоимость, спецификация

Cachepot, cost, specification
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

    • «Жасыл зерге» арналған сәнді бұйым дайындауда ... қолдандым.

    • Гүлдерді аранжирлеу барысында бұйымдарды ... байланысты құрамдастырдым.

    • Бұл бұйымды жасау үшін ... материалдарын қолдануға болады, себебі, ...

    • Мен бұйымның бөлшектерін ... арқылы біріктірдім.




Құндылықтардыдарыту



Осы сабақтабалалардыңбойынаеңбек және шығармашылық, бір-біріне құрмет, өмір бойы білім алу құндылықтары практикалық тапсырмалар орындау арқылы жүзеге асырылады.


Пәнаралықбайланыстар

Биология

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақтаоқушылармәлімет жинау, интерактивті тақтамен жұмыс жасау арқылы АКТ дағдыларындамыта алады.

Бастапқы білім


Оқушылартүрлі стильдегі интерьерге байланысты өсімдіктерді таңдау, композиция құру, түстердің үйлесімділігі мен пропорцияны сақтай отырып безендіру әдістерін қарастырды. Өсімдіктерден композиция құрып, эскиз орындады.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин



Оқушылармен сәлемдесу.

Қол моторикасын
дамытуға арналған жаттығулар орындау.
Сабақтың тақырыбы мен ОМ анықтау.

https://www.youtube.com/watch?v=RiN540AuZKs&t=503s

слайд 1-3

Сабақтыңортасы

35 мин

2 мин

10 мин

20 мин


Оқушылар алдыңғы сабақта арнайы бір орынды түрлі өсімдіктермен безендіру бойынша эскиз орындап, көрмеге қойып, оны материалда іске асыру үшін әр топтың ең ұтымды композициясы таңдалды.

  • Қандай критерийлер бойынша бұл эскиздің концепциясы сіздерге ұнады?

  • Оны іске асыру үшін жұмыстың реттілігі қандай болуы мүмкін?


(Ө) (Ж)(Т) 1-тапсырма. Технологиялық құжат құру.

Оқушылар таңдалған эскизді талдай отырып, өсімдіктердің, сәнді кашпо немесе арнайы конструкциялардың атауын, олардың саны мен өзіндік құны берілген спецификация құрастырады.
Дескрипторлар:

  1. Қолда бар материалдарды талдап, идеяны іске асыруға қажеттісін таңдайды;

  2. Эскизге негізделе отырып, технологиялық құжатты мәліметтермен толықтырады;


Топта жұмыстың реттілігі анықталған соң, белгілі бір жұмысты орындау іс-әрекеттерінің бірізділігін және операцияларын бөліп алады. Топтың әр мүшесі белгілі бір нақты операцияға жауапты, мысалы, матаға белгі қою, келесісі – бөлшекті қию, одан кейінгісі – конструкцияларды желімдеу т.б.

2-тапсырма. Топтағы орындалған ең үздік эскизге негізделе отырып, гүлдер оазисін, суккуленттер бақшасын, флорариум, фитокартина немесе т.б. жасау.

Дескрипторлар:

  1. Технологиялық құжаттағы реттілікті ұстанады;

  2. Материалдар мен құралдарды тиімді әрі үйлесімді қолданады;

  3. Техника қауіпсіздігін сақтайды;

  4. Аяқталған жұмыс ұсынады.


3 тапсырма. Кестенітолтыру (2 және 3 тілдіүйренуүшін)

Безендіру

Венок

Жаңажылдықдекорация

Безендіру

Мишура

Мерекелікатмосфера

Шырша

Мишура

Ұсақ-түйектер

Жаңажыл

Моншақтар

Үлгі

Шарлар

Декорациялау

Жұмыс аяқталған соң, көрме ұйымдастырып, бір-бірінің жұмысын бағалап, кері байланыс береді. Мектептің, кабинеттің іші мен коридор, фойесіне орындалған шығармашылық туындыларды қойып, безендіруге болады.

4 тапсырма. Зерттеужаңатақырып. топтықжұмыс: жұмбақтардышешіңіз

Қыстакелген,

Көктемдекеткен.

Көрпебопжатқан,

Жылғабопаққан. (Қар)

***

Көккеқарапназдана

Қолынсозаркүнімен.

Күз, Қыс, Көктем, Жазда да

Өзгермесбіртүрінен. (Шырша)

***

Күнсуытып, қартүссе,

Үстінбассаң, батпайсың.

Жазкезінде, тал түсте

Іздесең де, таппайсың. (Мұз)

***

Жасылинекиімім,

Жайлаймын тау биігін.

Жаңажылдытойласаң,

Төріңдемінүйіңнің. (Шырша)

***

Аппақетіпайналаны,

Ақкөбелекайналады. (Қар)

Айнымайдышыныдан,

Қорқадытекжылыдан. (Мұз)

***

Бұрапқойғансағаттай,

Айқайлайдытаңатпай. (Әтеш)

***

Терезеніөрнектеп,

Әдемісуретсалыпты.

Кімекенінтабайық,

Көрінбейкетіпқалыпты. (Аяз)

***

Қыстүсіп, қаржауса, кілең

Далакезіптыншымайды.

Көрінбейтінсаусағымен

Беттіаямайшымшылайды. (Аяз)

***

Айналыпжүріпшыршаны,

Барлықадамәнсалды.

Барлығыдашаттанып,

Қаймезгілдіқарсыалды? (Қыс)






Оқушылардың орындаған эскиздері


Қосымша 1.

Технологиялық құжат

Түрлі өсімдіктер, топырақ, гүл отырғызатын кез-келген ыдыс немесе дайын заттың қаттықорабы, қиыршық тастар,таяқтар, ыстық желім, қайшы және т.б. оқушының қолда бар материалдары

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақтың соңында оқушылар өз жұмыстарына шағын эссе жазу арқылы талдау жасайды, кері байланыс береді.

  • Не ұнады?

  • Нені жақсарту керек?

  • Болашақта алған білімді қалай қолдануға болады?

Сурет дәптері, эссе

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Саралауоқушылар қолда бар материалдарын түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалану және өз қажеттілігі мен дағдысын қолдануға таңдау беру арқылы жүргізіледі.


Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін көрме ұйымдастыру, ашық сұрақтар мен бақылау жүргізу арқылы жүргізіледі.


Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттері мен белсендііс-әрекеттүрлері.

Осы сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары


Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?





Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Интерьерді мерекеге орай безендіру


Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;

9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;

9.2.5.4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау;

9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау

Сабақмақсаттары

Интерьер/сахна макетін масштабта орындау;

Тақырыпқа сай интерьер/сахнаны безендіру.

Бағалаукритерийлері

Масштабты дұрыс қолдана алады;

Интерьер/сахна эскизін салуда композиция заңдылықтарын сақтай алады;

Идеяны іске асыруда түрлі фактуралы материалдарды көркемдеп қолдана алады;

Орындаған шығармашылық жұмыстарын сынып алдында еркін, термин сөздерді қолданып таныстырады;

Өз жұысына сыни тұрғыда қарап, талдау жасай алады;


Тілдікмақсаттар


Пәнгетән лексика мен терминология:

Масштаб, пропорция, безендіру, шаршаулау, сценография, шығын мөлшері.

Масштаб, пропорции, оформление, драпировка, сценография, размер расхода

Scale, proportions, design, drapery, set design, size of consumption
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бұл материалды ... орындауға қолдануға болады. Себебі, ...

Идеяның негізгі композициялық орталығы ..


Құндылықтардыдарыту



Осы сабақтабалалардыңбойына қол еңбегін құрметтеу, патриоттық сезім, бір-біріне құрме құндылықтарын дарытупрактикалық тапсырмалар мен әңгіме құру арқылыжүзегеасады.

Пәнаралықбайланыстар

Тарих, қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін практикалық жұмыс орындау барысында қолдану арқылы іске асырылады.

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақтаоқушыларинтернет желісінен ақпарат іздеуарқылы АКТ дағдыларындамыта алады.

Бастапқы білім


Оқушыларбастапқыданбезендірудің түрлерін, идеяны іске асыру үшін қажетті материалдар тізімін және кететін шығынды есептеп, іс-әрекеттерін жоспарлауды біледі.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин



Оқушылармен сәлемдесу.

Көзге арналғанжаттығуларын орындау.
Сабақтың тақырыбы мен ОМ анықтау.




Слайд 1-3


Сабақтыңортасы

35 мин

15 мин

20 мин


Оқушыларға интерьер/сахна/экстерьер макетін көрсетіп, өз идеяларын 1:100 масштабта орындау ұсынылады.


немесе


(1-тәжірибелік жұмыс. Интерьер/сахна макеті орындау.

Парақтарды бір-біріне біріктіріп, бөлме/сахна суретін бүгу арқылы салады. Осы бөлмені оқушылар алдыңғы сабақтағы идеяларымен эскизге негізделе отырып безендіреді.

Дескрипторлар:

  1. картон қағазынан масштабты ескере отырып, бөлме/сахна макетін орындайды;

  2. бөлме/сахнадағы заттардың суретін салады;

  3. техника қауіпсіздігін ұстану.

Техника қауіпсіздігі:

  • өткір құралдармен жұмыс жасауда ұқыптылықты сақтаймыз;

  • электр құралдарымен(ыстық желім) жұмыс жасауда абай болу;

  • қолданып болған соң қайшының жүзін жауып қою.


2-тәжірибелік жұмыс. Интерьер/сахна макетін қолданып, оны таңдаған тақырыпқа сай безендіру.

Оқушылар технологиялық картаға сәйкес жұмысты қағаздан, мата мен т.б. қолда бар материалдармен орындайды.

Дескрипторлар:

  1. масштабты сақтайды;

  2. заттар мен безендіру элементтерінің пропорциясын сақтайды;

  3. түрлі материалды қолданып, интерьерді/сахнаны безендіреді.


Оқушылар топта жұмысты бөлісіп, әр оқушы белгілі бір жұмыс/зат түріне жауапты болады. Элементтер дайын болған соң топ мүшелері біріктіріп, аяқталған жұмыс ұсынады.
Саралау оқушылардың қолда бар материалдарынан безендіру элементтерін дайындауда қолданылатын әдістерінің қарапайымнан күрделіге дейінгі түрлеріне қарай жүргізіледі.
Бағалау оқушылар бір-бірінің жұмыстарын орындау барысында кері байланыстар береді, ашық сұрақтарға жауап алу.

Талқылау сұрақтары:

  • өз идеяңызды жүзеге асыруға қандай материалдарды пайдаланасыз?

  • Неліктен желімдеу/біріктірудің бұл әдісін таңдадыңыз?

Бағалау критерийлері:

  • Безендіру тәсілдері туралы зерттеу жүргізіп, нәтижесін қолданады;

  • Технологиялық карта құрып, жұмысты жоспар бойынша орындайды;

  • Безендіру бойынша шығармашылық жұмысты орындау барысында композиция заңдылықтарын ұстанады;

  • Ұқыптылықпен орындайды;

  • Орындаған шығармашылық жұмыстарын сынып алдында еркін, термин сөздерді қолданып таныстырады.

Таныстырылым барысында тыныштық сақтап, топ жұмысын талқылауға белсенді қатысу үшін сұрақтар қою:

  • жасалған бұйым/конструкция қандай аймаққа арналған?

  • Бұл безендіру қандай іс-шараға арналады?

  • Шығармашылық жұмыс қандай стильде (этникалық, тарихи немесе заманауи) орындалған?

  • Түстік гамманы таңдау мен материалдарды тиімді қолдануды негіздеңіз.

  • Іскеасыруда материалдардың шығын мөлшері қандай болады?

  • Әшекей/конструкцияның өзіндік құны қандай?

  • Өзініңздің және сыныптасыңыздың жұмыстарын жақсарту бойынша ұсыныс айтыңыз.

Бағалау: оқушылар әр топтың таныстырылымын бағалау критерийлері бойынша кестені толтырады, өз пікірін негіздейді.

Әр топқа өз жұмысын таныстыруға 5-6 минут уақыт беріледі.



Қатты картоннан не басқа да материалдан жасалған интерьер макеті

Слайд 5-8


Картон қағазы, қайшы, желім, түрлі-түсті қағаздар, скотч, ыстық желім.
Қосымша 1. Бөлме/сахна макетін орындаудың сызбасы

Түрлі қолда бар материалдар, мата кесінділері, жүптер мен моншақтар, түрлі-түсті қағаздар, қайшы, желім, ыстық желім, скотч және т.б. қажетті материалдар мен құралдар.


  1. Өз қолыңмен жасалған әшекейленген шарлар тізбегі: кезеңдік нұсқаулық



Сабақтыңсоңы

2 мин

Оқушылар орындаған жұмыстары бойынша қорытынды шығарады.
Оқушыларға өз жоба жұмыстарын таныстыруға дайындалып келуін ескерту.

ауызша

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдары мен ресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттері мен белсендііс-әрекеттүрлері.

Осы сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары


Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №6

Сабақтың тақырыбы:. Торт, пирожный және қаусырмаларды әшекейлеу тәсілдер

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 03-08.10

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ негіз/ген оқу мақсаты:

Кондитерлік өнімдерді әшекейлеу тәсілдерін үйрeту; оқушылардың торт пісіруге деген қызығушылығын, құштарлығын арттыру

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады: Асханалық ыдыстармен танысып, оларды қолданудың тәртібін бiлeдi

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Торт, пирожныйларды пiсiрe алады

Кейбір оқушылар орындай алады: Торт, пирожныйларды әшекейлеу тәсілдерiн бiлeдi

Тілдік мақсат:




Ресурстар:

Нанға қатысты ырымдар мен тыйымдарды слайд арқылы көрсету, тәтті тағамдар буклеті пісірілген торт түрлері, асханалық ыдыс түрлері

Пәнаралық байланыс:




Алдыңғы оқу:




Сабақтың жоспары


Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау)



Формативті


Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

Сұрақ – жауап:

1. Қайнақты қамырды қандай азық-түліктерден дайындайды?

2. Бисквиттік қамырдан қайнақты қамырдың айырмашылығы қандай?

3. Қайнақты қамырдан қандай өнімдер дайындайды?

4. Бисквиттік қамырдың дайындау технологиясын айтып бер.

1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

3.Өмірден мысал көрсетті

Жаңа сабақ

15 минут

15 минут

Крем өрнектері

Сызық пен толқын. Кондитер қапшығына ұшы тіке кесілген қалыпты салып, оны креммен толтырасыз. Кремнің көп салынып кетпегенін қадағалаңыз. Себебі крем мөлшерден тыс көбірек салынып кетсе, жұмыс уақытында қиындық тудыруы мүмкін. Оң қолмен қапшықты ұстап, қыса бастайсыз, ал сол қолмен қапшықтың бас жағын ұстаңыз.Бірыңғай түзу сызық түсіру үшін қапшықты біркелкі салмақпен қысып отырыңыз. Алдымен шамалы қолыңызды жаттықтырып, кейін торлар мен толқындарды сыза бастайсыз.

Шарлар. Одан кейін кондитер қапшығына ұшы кеңдеу қалыпты кигізіп, шар тәрізді домалақтар жасауға болады. Қапшыққа крем толтырғаннан кейін жақсылап ұстап, төмен қарай қысыңыз. Домалақ пайда болған кезде қысуды бірден тоқтатып, қолдағы қалып енгізілген қапшықты көтеріп алу керек. Міне, осымен домалақтар дайын болды.

Жапырақшалар. Пергамент немесе қатты қағазды орап, алдымен қапшық жасап аламыз. Қайшымен қапшықтың екі жағынан қиғаштап, кесіп тастау керек.Сосын оған крем толтырып қысып, жапырақша, толқын, ирек т.б. өрнектерін салып шығуға болады.

Жұлдызшалар. Бізге қапшыққа кигізу үшін ірі тістері бар қалып қажет. Қапшыққа 1/3 мөлшеріндей крем салып, оны тік ұстап тұрып, бір рет жылдам басып доғару керек. Сонда әдемі жұлдызшалар пайда болады.

Үтірлі сызықша. Үтір өрнегіне тік қиылған немесе тістері бар қалып керек. Қапшыққа салған кремді тәттіліктер бетіне үтір сияқты етіп түсіреді. Бастапқыда қапшықты тігінен ұстап қысамыз, одан кейін жайлап бұрылыс жасай отырып, қысуды тоқтатпаймыз. Бірінші үтірге екінші, сосын үшіншісі бір – біріне жалғап кете береміз. Үтірлерді керісінше бағытпен жүргізіп өтуге де болады.

Торттың шеттерін әдемі өрнектермен безендіру үшін үш қабатты үтірлер жасап өту керек. Ол үшін ұзынынан үтір салып, оның жанына керісінше бағытпен тағы үтірлерді жүргізіп өтіп, ал осы екі бағытта жүргізілген үтірлердің ортасынан үшінші қабатты жүргізсе болғаны, дайын болып шығады.



1. Өз ойын ашық жеткізе білді

2. Толық мәлімет берді

3.Өмірден байланыстыра алды

Сабақты бекіту

3 минут




Өз ойын дәләлдеп берді

Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )







2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )







3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )







Бағалау

2 минут

Оқушыларды жиынтық бағалау


Суммативті

Формативті


Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті


Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?






Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №7

Сабақтың тақырыбы: Дастархан мәзірі түрлері. Дастархан мәзірін құру.


Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні:

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Тәуліктік меню құруды үйрету. Таңғы, түскі, кешкі дастарханды жабдықтап үйрету. 



Сабақтың

мақсаттары:

Барлық оқушы орындай алады: Дастархан мәзірін дайындауды біледі. 

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жұптық, топтық жұмыс жасауға үйренеді.

Кейбір оқушылар орындай алады: Меню құруды үйренеді, шығынды есептеп шығады.

Тілдік мақсат:

Терминдерді үш тілде жаттау. Диалогке түсу

Ресурстар:

Дастархан, салфеткалар, құралдар, тарелкалар, сызбалар

Пәнаралық байланыс:

Математика, биология

Алдыңғы оқу:

Торт , пирожный және қаусырмаларды әшекейлеу тәсілдер

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру бөлімі:
- оқушылармен амандасу.
- сынып тазалығын тексеру
- Оқушылардың сабаққа даярлығын құрал - жабдықтарын қадағалау

Санау арқылы 3 топқа бөліну
Бағалау парақшасы таратылады.

Формативті


Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

Үй тапсырмасын сұрау ( Уақыт шеңбері)
1. Тортты әрлеу тәсілдерін айтып бер.
2 Қандай кондитерлік өнімдерді креммен әрлейді? Сен көбіне қандай әрлеу түрін қолданасың?
3 Қандай өнімдерді пісірместен бұрын әреп алады? Сен осы тағамның қандай түрін пісіре аласың?
4. Тағамдарды дастарқанға үсынбас бұрын әрлеу жұмысын не үшін жасау керек деп ойлайсың?
5. Қонақ шақырғанда ең бірінші жасалатын қағида.

Қай топ жылдам , әрі тез жауап береді

1.Сұраққа жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

3. Өмірден мысал көрсете білді

Жаңа сабақ

15 минут


15 минут

Жаңа сабақ «Рольдік ойын»
Рольдік ойын үш топқа таңғы ас, түскі ас, кешкі ас.
Ресторан даяршы ас мәзірін құрастырып қорғап шығу.
Есепшісі кететін шығынды есептеу керек.
Бақылаушы бағалайды.

Өз жұбыңды тап. (калория)
Мұғалім жұп карточкаларын дайындайды: біреуінде -
сұрақтар, екіншісінде – жауаптарға арналған тірек кестелер. Бір сұрақ пен оның жауабына арналған карточкалардың түсі бірдей болады. Оқушылар кез - келген түсті карточканы (әрқайсысы – біреуін) таңдайды. Содан кейін оның түсі бойынша өзіне серігін іздеп, бірге отырып, жұмыс істейді.

Таңертеңгілік ас 600 - 700
Түскі ас 900 - 1000
Кешкі ас 600 - 700
Балалар 7 - 10 жас 2380
Балалар 11 - 13жас 2860
Жасөспірім ер балалар(14 - 17) 3160
Жасөспірім қызбалалар (14 - 17) 2760
Студент жастар жігіттер 3300
Студент жастар қыздар 2800
Спортсмендер ер адамдар 4500 - 5000
Спортсмендер әйел адамдар 3500 - 4000
Ауыр жұмыспен айналысатын ер адамдар 45000 – жоғары
Салтанатты түрде тамақтану кезінде дастархан жабдықтау әртүрлі болады.

• таңертеңгілік ас;• түскі ас;• кешкі қонақтарды күту.

Тамақтану кезінде үстелде аз құралдар (қасық, шанышқы, тәрелке) және қағаз сүлгілер қолдану заманы өтті. Енді өзгеше қатаң талап қойылады: дастархан жабдықтау түрлерінің ерекшеліктері туралы білімі, кез-келген жағдайда өзін еркін сезінуге көмектеседі: зайырлы қабылдауда, мейрамханада, шақырылған кешкі аста. Құралдардың қолданылуы туралы оқушыларға әңгімелеу.сызба бойынша қосымша

.

1.Пышақ май жағуға арналған. 2. Тарелка – нан және май жағуға арналған. 3. Қасық (бірінші тағамға арналған). 4. Шанышқы (салқын тағамға арналған). 5. Пышақ (барлық тағамға арналған). 6. Шанышқы ет және салатқа негізгі тағамға арналған. 7. Асханалық пышақ. 8. Сәндік тәрелке. 9. Көже құйатын тәрелке. 10. Десертке арналған қасық. 11. Шанышқы-десертке арналған. 12. Су ішуге арналған стакан. 13.Бокал шампан құюға арналған. 14. Бокал қызыл виноға арналған. 15. Бокал ақ вино құюға арналған.

Жеке тапсырма

Дастархан жабдықтау кезінде қолданылатын қажетті кездемелік сүлгі.Қолданылуына қарай оларды әртүрлі әдістермен бүктеледі, тез, оңай ашылуы ескеріледі, ерінді сүрту үшін немесе тізеге жайып қою үшін. Сонымен бірге тазалық ережелерін сақтау үшін де қолданылады. Егер де дастархан жабдықтауға дәмханада тәрелке берілмеген жағдайда, оның артына төрт бүктелген кездемелік сулықты қойып қояды.

Оқулықта схема бойынша, кездемелік сүлгіні бүктеу тақырыбында сарамандық жұмыс өткізіңдер. Эксперимент үшін кездемелік сүлгінің орнына қағаз салфетканы қолдануға болады

1.Ойын ашық айтты

2.Толық мәлімет берді

3. Сыни пікір білдірді

1.Ойын ашық айтты

2.Толық мәлімет берді

3. Сыни пікір білдірді

Сабақты бекіту

3 минут

1. Фуршет үстелінің банкет үстелінен айырмашылығы қандай? 2. Салфетка этикетінің ережелерін атаңдар? 3.Дастархан мәзірі қалай жасалады? 4.Мәзір түрлері




Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )







2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )







3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )







Бағалау

2 минут

Оқушыларды жиынтық бағалау

Білемін Үйрендім Білгім келеді

Суммативті

Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті

Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?




Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №8

Сабақтың тақырыбы:. Сапалы еттің белгілері. Қой, сиыр,жылқы ұшаларын дәстүрлі бөлшектеу

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 20.10.16 ж

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ негізд/ген оқу мақсаты:

 Сапалы еттің белгілерін үйрену. Қой, сиыр,жылқы ұшаларын дәстүрлі бөлшектеу , ұшаны дәстүрлі және аспаздық мүшелеудің ерекшеліктерін білу.

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады: Сапалы еттің белгілерін біледі, ажырата алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тағам әзірлеуде өз шығармашылығымен орындауға аспаздың қабілеттерін дамытады

Кейбір оқушылар орындай алады: Алған білімдерін өмірде пайдалана біледі

Тілдік мақсат:

Оқушы- оқушы, мұғалім – оқушы болып диалогке түседі

Ресурстар:

Сызба, суреттер

Пәнаралық байланыс:

Биология

Алдыңғы оқу:

Дастархан мәзірі қалай жасалатынын біледі Мәзір түрлерін жасайды

Сабақтың жоспары


Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау)

Формативті


Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

« Ыстық орындық» әдісімен үй тапсырмасын сұрау

1.Тәуліктік норманы таңертеңгілік, түскі,кешті, асқа қалай бөледі?

2.Азық-түлік калориясы дегенді қалай түсінесіңдер?

3.Жас ерекшіліктеріне қарай калориялық нормасы дегенді қалай түсінесің?

4.Дастархан мәзірін қалай құрады?

1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

3.Өмірден мысал көрсетті

Жаңа сабақ

15 минут


15 минут

Адамның етті қажетсінуі жасқа, жынысқа, денеге түсетін жүктемеге, денсаулығының жай-күйіне байланысты. Ет жоғары сіңімділік және қаныққандық қасиетіне ие, аспаздық өңдеуге оңай көнеді. Ет әртүрлі тағамдар-бірасарлар, бірінші, екінші тағамдар дайындау үшін пайдаланылады. Тағамға тек сапасы жоғары ет қана қолданылады. Қолда өсірілген малдың етінде орта есеппен 52,8-73,7 пайыз – су, 15-20 пайыз – белок, 5,8 – 29,4 пайыз – май, 0,8 – 1,1 пайыз – күл, құс етінде 50 – 64,4 пайыз су, 18,2 – 19,8 пайыз – белок, 15,5 – 31,2 пайыз – май, 0,9 – 1,1 пайыз – күл болады. Әрбір мал түлігі етінің бір-бірінен айырмашылығы биохимиялық құрамы мен дәмінде. Сиыр етінде гистамин көп, мал етіне қарағанда, құс етінде коллаген, эластин аз. Ол жеңіл қорытылады. Етте толып жатқан минералды заттар, атап айтқанда, темір мен дәрумендер бар. Әсіресе, бауыр темірге, А1, В2, В6, В12 дәрумендеріне бай. Жеңіл дене еңбегімен шұғылданатын ересек адамға аралас тамақтанған ретте, күніне 150-200 грамм ет немесе ет өнімін жеу жеткілікті.Қазақша ет – малдың етін қазанға асып, піскен соң түсіріп алып, сорпасына жайма нан салып пісіріп, оны табаққа салып, үстіне ет турап, тұздық құйып жейді. Қонақтардың түріне қарай малдың әртүрлі арнайы мүшелері қазанға салынады. Ет – қазақтың ең басты, қадірлі тамағы. Қонақ келгенде, аруақтарға ас бергенде, той жасағанда ет асады.

Жас еттің түсі ақшыл қызғылт немесе күрең қызыл болады. Ол хош иісті, тканьдері серіппелі созылмады болады. Бүлінген еттің түсі сұрғылт, жабысқақ, жылтыр, иісі ұнамсыз келеді. Ол серіппелі, созылмалы қасиетінен де айырылады.
Ұшаларды белгілі бір аспаздыққа арналған шалаөнімдер алу үшін белгілі бір сызбалар бойынша бөлшектейді.
Сыртқы түрі, семіздігі, бұлшық ет тіндерінің даму дәрежесі, тері астына майдың жиналуына байланысты қой ұшалары екі санатқа бөлінеді.
І санатқа қанағаттанарлық деңгейде дамыған дене бітімді, арқасы мен желке аймағында шамалы алға шығып тұрған омыртқа өскіндері, арқасында және белінде аздаған жұқа қабат түрінде теріасты майы бар ұшалар жатады.
ІІ санаттағы бұлшық еттер нашар дамыған, қаңқасының сүйегі байқаларлықтай шығып тұрады, майдың мардымсыз жиналуы ұша беттерінде ғана болады, кейде мүлдем болмайды.
Қойдың ұшасын бірнеше бөлік етіп шабады, оларды үш сұрыпқа бөледі. Соңғы қабырғаның артынан мықын сүйегінің кертпегі арқылы өтетін сызық бойынша ұшаны алдыңғы және артқы жартыға бөледі. Алдыңғы жартысына мойынды, кәрі жілікті, арқа және жауырын бөлігі мен артқы сирақты бөліп алады. Төс сүйегін теңдей екі жартыға бөліп шабады.
Қой етінен мынадай ірі кесекті шалаөнімдерді: мойынды, сан етті, төсті, жауырынды, сүбені бөліп алады (1 - сурет).
Қазақтардың қой етін дәстүрлі бөлшектеуі өндірістік бөлшектеуден айтарлықтай ерекшеленеді. Ұшаны өткір пышақпен сүйектерге зақым келтірместен, мүшелер бойынша бөлшектейді. Ұшаның әрбір жеке бөлігінің өз атауы болады.
І санатқа арқа мен жауырынды және артқы бөліктерді жатқызады. Бұл бөлшектерден қазақша ет, мәнті, кәуап, палау, жаншыма котлеттер мен рагу әзірлейді.
ІІ санатқа мойын бөлігіне, төсті, төс етегін жатқызады. Екінші сұрып етін көжелер, бұқтыру, дұнған кеспесін дайындау үшін пайдаланады.
ІІІ санатқа мойын бөлігін, кәрі жілікті, артқы сирақты жатқызады. Бұл бөліктерді көжелер мен шабылған өнімдер үшін пайдаланады.
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс 3 кесте бойынша

1. Өз ойын ашық жеткізе білді

2. Толық мәлімет берді

3.Өмірден байланыстыра алды

Сабақты бекіту

3 минут

1.Ет қайдан алынады оқушылар?

-Төрт түлік малдан

2.Ендеше, малдың түрлері иесіне тоқталып кететін болсақ?

-Иесін кім айтады

Сиырдың пірі – Зеңгір баба Жылқының пірі – Қамбар ата

Қойдың пірі – Шопан ата Ешкінің пірі – Шекшек ата – деп атаған.

Сонымен бірге мінсе көлігі, ішсе сусыны, жесе тамағы, кисе киімі, байлығы, мақтанышы осы мал болған. Кез келген нәрсемен үйлесіп кете береді ет тағамы. Ет пен бірнеше тағамдар дайындауға болады.

Етті асып беру, қуыру, бұқтырып, мәнті, сорпа, котлет, салатқа да қосады.

Етке байланысты мақал мәтелдерді кім айтады?

1. Ет етке, сорпа бетке

2. Қойдың басы, құданың асы

3 Ет жесең тісіңе кіреді, жемесең түсіңе кіреді

Өз ойын дәләлдеп берді

Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )







2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )







3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )







Бағалау

2 минут

Оқушыларды жиынтық бағалау


Суммативті

Формативті

Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті


Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?