Файл: Мектеп Н. Одасынов атындаы жом.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.04.2024

Просмотров: 31

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №9

Сабақтың тақырыбы:. Шалаөнімдер

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 27. 10. 16 ж

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ мақсаты:

Оқушыларға қой етінен дайындалатын шала фабрикаттар туралы жалпы түсінік беру, алған білімдерін жетілдіру.

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады:

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тілдік мақсат:

Оқушылар диалогке түседі.Берілген тапсырмаларды бірге талқылайды

Ресурстар:

Еттартқыш, ет бөлгіш тақтай, аспаз пышағы, елек, қалақ, таба, азық –түлік , кесте.

Пән/қ байланыс:

Биология

Алдыңғы оқу:

Ет өнімдері, котлет түрлері, оларды жасау

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

1. Кабинетті, тақтаны сабаққа дайындау.
2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
3. Арнайы формасын түгелдеу.
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
5. Оқушылардың құрал - жабдықтарын түгелдеу.

Формативті


Үй тапсырмасын сұрау

5 минут

«Ыстық картошка» ойыны

1. Адамның етті қажетсінуі неге байланысты?

2. Етте қандай витаминдер бар?

Бір –біріне сұрақтар береді

1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

Жаңа сабақ

10 минут

17 минут

Шала өнімдер - бұл одан әрі өңдеуде керек ететін өнімдер.Дайындау тәсіліне қарай шала өнімдерді:табиғи, нан ұнтағына аунатылған және шабылған деп үшке бөледі.Табиғи порциялы шала өнімдерді ұшаның дәнекер ұлпалары аз жерлерінен кесіп алып, бір порцияға бір кесік еттен салып береді.нан ұнтағына аунатылған шала өнімдерде дәнекер ұлпасы көп болады, сондықтан нан ұнтағынан аунатпастан бұрын оларды жаншып алады.Ұнтақ жақсы жабысуы үшін жаншылған етті льезонға батырады.Шабылған массаны дайындау үшін котлетке арналған етті пайдаланады.
Қой етінен мынандай ірі кесек еттерді бөледі: жауырын, төстік, сүбе, сан ет.
Қойдың ірі кесек еттерінен дайындалған шала өнімдерді бүтіндей қуырады. Ірі кесек еттерден порциялық және ұсақтап туралған шала өнімдер дайындауға болады. (15 - кесте).

Шала өнімдер атауы. Сипаттамасы. Қолдану.
Ұсақтап туралған
Кәуап - 30 - 40г - нан текше түрінде кесілген ет қуыру
Палау - 10 - 15г - нан сүйекті ет кесектерін бұқтыру
Рагу - 20 - 30г - нан сүйекті ет кесектерін бұқтыру
Гуляш - 20 - 30г - нан текше түрінде туралған ет бұқтыру
Порциялық
Жаншылған котлеттер - Нан ұнтағына аунатылған жұмсақ кесек ет сүйегімен сопақ - жалпақ пішінді қуыру
Бифштекс - Қалыңдығы 2 - 3см пішіні әр түрлі жұмсақ ет кесегі қуыру
Эскалоп - Қалыңдығы 1 - 1, 5см - лік жұмсақ ет
Шницель - Нан ұнтағына аунатылған сопақша пішінді қалыңдығы 1, 5 - 2см - лік жұмсақ ет қуыру
Бұқтырылған қой еті - Қисық төртбұрышты етіп жұмсақ кесілген қалыңдығы 2 - 2, 5 жұмсақ ет бұқтыру
Сүбе - Қисық сопақша пішінді қалыңдығы 4 - 5 см жұмсақ ет қуыру

Жеке тапсырма

Котлеттік массадан шала өнімдер дайындау.
Қажетті ыдыс - аяқтар: еттартқыш, ет бөлгіш тақтай, аспаз пышағы, елек, қалақ, таба.
Азық - түлік: 1кг котлетке арналған ет массасы, 250 г нан, 350 г сұйықтық, 20г тұз, бұрыш, 60г нан ұнтағы, 200г өсімдік майы.
Жұмыстың орындалу реті
1. 31 - суретпен танысып, котлет дайындаудың технологиялық процесін анықтаңдар.
2. Дәптерлеріңе котлеттің дайындалу барысын ретімен жазыңдар.
бифштекс эскалоп рагу

1. Өз ойын ашық жеткізе білді

2. Толық мәлімет берді

3.Өмірден байланыстыра алды

Сабақты бекіту

5 минут

« Сұрақ –жауап» әдісі

1.Шалаөнімдер деп нені атайды ?
2.Етті механикалық өңдеудің қандай әдістері бар?
3.Ет тағамдарын әзірлеуде жылулық өңдеудің қандай түрлері қолданады ?
4.Еттің тағамдық құндылығы неге байланысты ?
5.Қуырылған табиғи өнімдерге қандай талаптар қойылады ?

6. Ұсақталып туралатын шала өнімдерді атаңдар.
7. Ашық отқа қандай шала өнімдерді дайындайды?

Сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )







2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )







3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )







Бағалау

2 минут

Оқушыларды жиынтық бағалау


Суммативті

Формативті


Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті


Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?







Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №10

Сабақтың тақырыбы:. Еттен дайындалатын тағамдардың классификациясы

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 10. 11. 16 ж

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ негізд/ген оқу мақсаты:

Таңдау бойынша бірінші тағамды дайындау технологиясымен таныстырып, тақырып бойынша білімдерін қалыптастыру.

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады: бірінші тағам туралы түсінік бар

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тағамды дайындау технологиясын біледі

Кейбір оқушылар орындай алады: тағамды жасай біледі

Тілдік мақсат:

Бірінші тағамды қалай жасайтындығы туралы айтып, талдай алады

Ресурстар:

Кастрөл, ас тақтайшасы, пышақтар, тәрелкелер. ет, тұз, сәбіз, көк жуа (пияз), май жұмыртқа, ұн.

Пәнаралық байланыс:

Биология, тарих

Алдыңғы оқу:

Ет, еттің түрлері, еттің құрамы, тұздық, тұздық түрлері

Сабақтың жоспары


Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау)

Формативті



Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

«Сұрақ – жауап» әдісі

а ) Шала өнімдер дегеніміз не ? б) Дайындау тәсілдері бойынша қаншаға бөлінеді

в) Ет қанша уақытта піседі?

г) 1 кг етті қуырса қанша грамм болады?

1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

3.Өмірден мысал көрсетті

Жаңа сабақ

13 минут


Жаңа сабақ түсіндіреді .

Бірінші тағам деп біз көжелерді атаймыз. Көбінесе көжелер әр түрлі сорпада, қайнатпаларда дайындалады. Ал көженің қоюын көкөністерден, жармадан, макарон өнімдерден, бұршақтардан, жеміс жидектерден дайындайды.

Әр ұлттық асханасында бірінші тамақтарды әр түрлі етіп жасайды. Мысалы қазақ ұлттық асханасында бірінші тамақтарды, негізінен, ет сорпасынан әр түрлі дәмдеуш терді қосып дайындайды.

1. Өз ойын ашық жеткізе білді

2. Толық мәлімет берді

3.Өмірден байланыстыра алды

Сабақты бекіту

Жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке

20 минут


Зертханалық жұмыс: Етпен кеспе дайындау. Қажетті ыдыс-аяқтар: кастрөл ет кесетін тақтайша, асханалық пышақтар, кепсер, шұңқыр тәрелке, қасық, шөміш.

Азық түлік: сұйықтық үшін: 40 г сәбіз,40г пияз, 20г май, 950г сорпа. Кеспе үшін:75г ұн, жұмыртқа, 14г су, 2 г тұз.

Дайындау технологиясы: – қайнап тұрған сорпаға шала қуырылған сәбізбен пиязды қосып 2-3мин, содан кейін кеспе салып 10-12 минут қайнатады, соңында тұз бен дәмдеуш заттарды қосамыз. Жұмыс барысы 1. Кеспеге арналған қамырды жұмыртқа, тұз, су қосып илейді. 2. Сәбіз бен пиязды шашақтап турап, қуырады.

1.Зертханалық жұмыс істейді.

2.Кеспе дайындайды.

3.Қамыр илеп, кеспе турайды.




3. Сорпаны отқа қояды. 4. Қамырды қалындығын 1 мм етіп жаю, жайылған қамырды шашақтап кесу. 5. Қайнап тұрған сорпаға шала қуырылған көкөністерді салып, 2-3 минут қайнату, дәміне қарай тұз, дәмдеуштер қосып, кеспені салып 10-12 минут қайнату. 6. Дайын тағамды оттан алып, көжені тәрелкелерге бөліп құю, аскөк сеуіп безендіру. 7. Ұсынар алдында сорпада бөлек қайнатылған етті кеспенің үстіне салады.




Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )







2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )




3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )

Бірінші тағамдардың дайындалу тәсілдерін, рецептерін жазып келу.

Бағалау

2 минут

Оқушылардың зертханалық жұмыстарын тексеріп, жіберілген қателерін айтып, білімдерін бағалау «5»-9-10 балл, «4»-7-8 балл, «3»-5-6 балл, «2»- 5 баллдан төмен

Суммативті

Формативті


Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті


Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?






Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №11

Сабақтың тақырыбы:. Ет тағамдарына тұздықтар дайындау технологиясы

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 17.11.16 ж

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ нег/ген оқу мақсаты:

Білімгерлерге тұздық түрлері туралы мағлұмат беру, дайындалу технологиясын үйрету

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады: Тұздық туралы түсінік бар

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тұздықты дайындау технологиясын біледі

Кейбір оқушылар орындай алады: Тұздықты дайындайды

Тілдік мақсат:

Ет тағамдарына тұздықтар дайындау технологиясы н жасайтындығы туралы айтып, талдай алады

Ресурстар:

Нұсқау карта, суреттер, азық-түліктер

Пән/қ бай/ныс:

Биология, тарих

Алдыңғы оқу:

Ет, еттің түрлері, еттің құрамы, тұздық, тұздық түрлері

Сабақтың жоспары


Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау

Формативті



Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

1. Еттен жасалатын тағамдардың классификациясы туралы қысқаша түсініктерін сұрау.
2. Ет тағамдарын кулинарлық және жылылап өңдеу тәсіліне қарай топтарға бөлінеді: (қайнатылған, бұқтырылған,қуырылған, көміп пісірілген, шабылған еттен).

1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

Жаңа сабақ

15 минут


Қысқаша тұздық дегеніміз не? Осыған тоқталып өтсек.Әлемнің қай бұрышында болса да,дәмді тағам тұздықсыз дайындалмайды.Кез келген кулинарлық анықтамалықтан француз гастрономдары 3000-ға жуық тұздықтың авторы екендігі туралы ақпарат ала аласындар.Жаңадан тапқан тұздықтарға сол елге немесе халыққа байланыстырып ат берген. Осылай француз асханасында «голландық», «португалдық», «итальяндық», «ағылшын», «баварлық», «польшалық» тіпті «татар», «орыс» тұздықтары пайда болды. Бірақ бұл тұздықтардың біреуі де сол елдердің ұлттық тағамдарына ұқсамайды. Тұздықпен тамақ дәмдірек болады, тәбетіңді ашады, қазан сөлі жақсы бөлінеді. Тұздық жеке ұсынатын тағам емес , ол тағамға ерекше дәм беретін дәмқосар, онсыз бірде-бір аспаз тағам дайындамайды.Тұздық тағамның дәмін кіргізіп, хош иіс беріп, көрінісін әдемілеп, консистенциясын тартымды етіп қана қоймай, ол бірдей азық-түліктен дайындалатын тағам түрлерін өзгерте алады. Шындығында, кез келген еттің, көкөністердің немесе күріштің дәмі қосылған тұздықтың түріне қарай өзгереді.
Қосымша сипатына қарай, барлық тұздықтарды екі негізгі топқа бөледі: ұн қосылған және ұн қосылмаған. Сонымен бірге тұздықтарды ыстық және салқын тұздықтар деп бөледі

1. Тұздық не екендігін біледі

2. Толық мәлімет алады

3.Өмірден байланыстыра алады

Сабақты бекіту

20 минут

1- деңгей

Сарамандық жұмыс Сарамандық жұмыс алдында білімгерлерге техника қауіпсіздік ережесін еске түсірейік:
1. Жұмыс алдында электр сымының зақымданғанын тексер.
2. Электр құралдарын жүйеге қосқанда және ажыратқанда құрғақ қолмен айырдың сыртынан ұстаңдар.
3. Қосылып тұрған электр құралдарын бақылаусыз қалдырмаңдар.
4. Жұмысты аяқтағаннан кейін электр құралдарын сөндіріңдер.1. Тұздық дегеніміз не?
2. Тұздықтарды негізгі неше топқа бөледі?
3. Тұздықтарды неше түрге бөледі?

Өз ойын дәләлдеп берді

2- деңгей

Білімгерлер екі топқа бөлініп,технологиялық нұсқау картасы бойынша жұмыс жасайды. 1-топ: «Ақтар» тобы ақ негізді тұздық даярлайды
Азық-түліктер: 1 стақан ет сорпасы, 2 ас қасық ұн, 1 ас қасық сары май, қажетінше тұз.

Дайындау технологиясы:
1. Қыздырылған майда ұнды тез араластыру, жағымды хош иіс шыққанша қыздыру (ұнның түсі өзгермеуі керек);
2. Ет сорпасымен араластыру; Құрылымы жағынан өндірістік оқу сабағы негізгі үш элементті қамтиды: кіріспе нұсқау, білімгерлердің машықтану барысындағы жаттығуы (өзіндік жұмыс) шебердің ағымдағы нұсқауы
Қорытынды нұсқау.
Кіріспе нұсқаудың міндеті – бұл білімгерлер санасына атқарылайын деп тұрған өндірістік оқудың мақсаттары туралы толық және кең көлемді түсінік қалыптастыру, оны орындалудың жағдайы, құралдар мен орындалу әдістері мен ерекшеліктері, сонымен қатар бақылау және өзін-өзі бағалау әрекеттері туралы мағлұмат беру болып табылады.
Қорытынды нұсқау – өткізілген сабақты қорытындылау, білімгердің сол сабақта алған біліктілік пен дағдысын саралау мақсатында жүргізуі тиісті өндірістік оқу үдерісінің маңызды құрамы болып табылады.Өндірістік оқуда шебер мен білімгердің бірлесе ұйымдастырылған қызметтерінің жолдары соның көмегімен білімгердің білімге біліктілікке және дағдыға қол жеткізуі, ой мен дене күшінің жетілуі, олардың кәсіби шеберлігінің адамгершілік қасиеттерінің, еңбекке деген көзқарасының шығармашылық қабілетнің қалыптасуы.Өндірістік оқу үрдісінде сөздік (түсіндіру, әңгімелеу,ауызша немесе жазбаша нұсқау т.б.), көзбейнелеу (еңбек әрекеттері мен қимыл-қозғалыстарын көрсету, көрнекі құралдарды пайдалану, бейнелеу құралдарын қолданк және т.б.) өндірістік (жаттығулар, зертханалық жұмыстар, өндірістік-техникалық тапсырмаларды орындау және т.б.) әдістер қолданылады. Қазіргі кезде өндірістік оқу үрдісінде жаңа педагогикалық технологиялық әдістердің элементтерін қолданыста кең өріс алып келеді.Мысалы: өндірістік оқу сабақтарын өткізгенде сергіту жаттығулары, ромашка, алқа, балық сүйегі, бес саусақ т.б. әдістерін қолданып келеді.Өзге оқыту үдістері секілді , өндірістік оқу үдерісі де белгілі бір оқу құралдарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Өндірістік оқу құралдарына қалыпты оқу-өндірістік үдерісті қамтамасыз ететін оқу-өндірістік жабдықтар, құрал – саймандар, оқу және өндірістік құжаттар, шикізаттар, өңделетін және қолданылатын материалдар, көрнекі құралдар, техникалық оқу құралдары т.б. жатады 3. Тұздықты тұздықтың ыдысына салу
2 – топ: «Қызанақ» тобы қызанақ тұздығын ақ тұздық негізінде дайындайды.
Азық-түлік: шала қуырылған тамыр сабақ, 1 дана пияз, жарты ас қасық қант, лимон, тұз, бұрыш (қажетінше).
Дайындау технологиясы:
1. Шала қуырылған тамыр сабаққа, пиязды қосып 30 минут қайнатады;
2. Пісуге жақындағанда қант, тұз,бұрыш, лимон,сірке қышқылын қосады;
3. Т ұздықты сүзгіден өткізеді, сүзгіде қалған көкөністерді тұздықта езіп қайтадан қайнатуға дейін әкеледі, бірақ қайнатпайды;
4. Сары май қосып, тұздықты тұздықтың ыдысына салу.




3- деңгей

Тұздықты дайындау




Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )







2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )







3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )







Бағалау

2 минут

Оқушылардың зертханалық жұмыстарын тексеріп, жіберілген қателерін айтып, білімдерін бағалау «5»-9-10 балл, «4»-7-8 балл, «3»-5-6 балл, «2»- 5 баллдан төмен

Суммативті

Формативті


Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті


Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?

2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?

3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?







Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №12

Сабақтың тақырыбы:. Қазақтың ұлттық асханасының екінші тағамдары

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 24.11.1 ж

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Оқушыларға қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшеліктері туралы түсініктері бойынша әзірлеу және ұлттық тағамдарын даярлау технологиясының әдіс тәсілдерінің жолдарын үйрену.

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады: қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшеліктері туралы біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қазақтың ұлттық тағамдарының әзірлеу және ұлттық тағамдарын даярлау технологиясының әдіс тәсілдерінің жолдарын үйренеді.

Кейбір оқушылар орындай алады: қазақтың ұлттық тағамдарын даярлау технологиясының әдіс тәсілдерімен жасай алады.

Тілдік мақсат:

Қазақтың ұлттық тағамдарының әзірлеу және ұлттық тағамдарын даярлау технологиясының әдіс тәсілдерін бандай алады

Ресурстар:

Ұлттық тағамдардың суреті, кесте, слайдттар.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, әдебиет.

Алдыңғы оқу:

Ұлттық тағамдар, қонақ күту,

Сабақтың жоспары


Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау)

Формативті


Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

Өткен сабақты қайталау

1. Тұздық дегеніміз не?
2. Тұздықтарды негізгі неше топқа бөледі?
3. Тұздықтарды неше түрге бөледі?


1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

3.Өмірден мысал көрсетті

Жаңа сабақ

15 минут


Әрбір халықтың өз тарихы бар. Сол тарихтан халықтың тұрмыс-тіршілігінен хабардар боламыз. Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен айналысқан халқымыздың да этнографиялық салтына қарай дастарқанның өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан малдың терісі, жүнін, етін, сүтін ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп, тағам жасау өнерін де жақсы меңгерген. Қазақ халқы үшін дастарқаннан, дәмнен үлкен еш нәрсе жоқ.

Қазы, жал, омыртқа көмбе деген,

Қуырдақ, сүр, мипалау тәтті неден?

Қарта, төстік, жая, шұжық, жау жұмырдан,

Қазағым қасиетін ерте білген – деп бекер айтылмаған.

Е т – тіршіліктің нәрі.

І-кесте тақтада.


ІІ-кесте .

Қазақ халқының дастарқанының өзіндік тарихы және дәстүрі бар.

Қазақтың ұлттық тағамдарының дені еттен жасалады. Келген қонаққа арнап мал сойылады. Піскен етті ұсыну үшін, табақ жасау үшін ет бөлінбестен жіліктелген күйінде дастарқанға қойылады.

Табақтарға бөлініп салынады. Табақ атаулары бар.

Бас табақ – аса қадірлі қонақтарға тартылады. Құдаларға немесе үлкен кісілерге. Еттің кәделі мүшелері: бас, жамбас, ортан жілік, белдеме, сүбе қабырға, қазы-қарта, жал-жая.

Сый табақ – бас табақтың кәделі мүшелері салынады.

Ортан табақ – ортан жілік, жауырын, тоқпан жілік, қабырға, омыртқа салынады.

Күйеу табақ – асықты жілік, төс.

Келін табақ – ұлтабар, жүрек, бүйрек, тіл, қабырға, сүбе.

Бас – қадірлі қонақтарға ер адамдарға берілетін тамақ. Басты бөлек қасына пышақ салып дастарқанға ер азамат әкедеді.

1. Өз ойын ашық жеткізе білді

2. Толық мәлімет берді

3.Өмірден байланыстыра алды

Сабақты бекіту

18 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )

Ет дайындау .«Бесбармақ» \слайд арқылы көрсету\

«Бесбармақ» бұл піскен ет пен сорпадан, қамырдан жасалған нан жұмсағы жиынтығынан тұратын тағам түрі.Тұздықты бөлек дайындайды. Сорпа астан соң беріледі.

Ет дайындау үшін массасы 500 грамм 25% ет,40 % қамыр жұмсағы 30% сорпа және 5% тұздық дайындалады. Бесбармақты дайындау үшін қой, ешкі, қүс еттері пайдаланады. Жас еттермен қатар сүр еттер , қазы,-қарта, жал-жая да қосылып беріледі.Пісіру уақыты 2-2,5 сағат етке байланысты.

Өз ойын дәләлдеп берді

2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )

Еттің қамырын дайындау.

Етке салынатын қамырды ұннан, судан, тұздан және жұмыртқадан дайындалады. Су орнына сорпа қосуға болады.Дайын қамырдың беті тегіс үстел үстіне жұқа етіп жазады да төртбұрыш етіп кеседі 10х10 см




3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілік)

Тұздық дайындау.

Пиязды майдалап турап, үстіне сорпасының бетіне қалқып шыққан майды құйяды.Дәмін жақсарту үшін аскөк, бұрыш салады.

Енді етті ұсынуға да болады.

Етті шұнғыл табаққа алдымен қамырын үстіне етті үсаұтап кесіп оның үстіне тұздығын құйып береді.Сүйекті ет қалдырып оырған адамдарға ұсынады




Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей (білу, түсіну деңгейіндегі тапсырма )




2-деңгей (қолдану, талдау деңгейіндегі тапсырма )




3-деңгей (жинақтау, бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырма )




Бағалау

2 минут

Оқушыларды жиынтық бағалау

«5»-9-10 балл, «4»-7-8 балл, «3»-5-6 балл, «2»- 5 баллдан төмен

Суммативті

Формативті


Кері байланыс

2 минут

Құрылған жетістік критерийлерге сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.

Формативті


Рефлексия

1. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?







Тексерілді:---------------------ДОТЖО

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №13

Сабақтың тақырыбы:. Киімді дайындау және жобалау.

Мұғалімнің аты- жөні: Алтыбаева У.

Күні: 1 .12. 16 ж

Сынып: 9-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ негіз/ген оқу мақсаты:

Қазіргі кездегі жаңа үлгідегі иық бұйымдарының түрлері туралы білім қалыптастыру.

Сабақтың мақсаттары :

Барлық оқушы орындай алады: Қазіргі заман киімдерінің ішінен иық бұйымдарының ерекшеліктері, оларға қойылатын талаптар туралы біледі;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Иық киімдерінің түрлерін, қазіргі киімнің стилдерін ажырата алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: Жаңа үлгідегі иық киім үлгісін суретте бейнелейді шығармашылық жұмыста қолданады.

Тілдік мақсат:

Иық киімдерінің түрлерін, қазіргі киімнің стилдерін талдай алады

Ресурстар:

АКТ, таныстырылым, А4 формат, түрлі - түсті қағаздар,қарындаштар, флипчарт, маркер. желім, қайшы. ресурстар. стикер.

Пән/қ байл/с:

Тарих, әдебиет.

Алдыңғы оқу:

Мода, стиль, иық бұйымдары,

Сабақтың жоспары


Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау)

Қағазға киімнің стиль түрлерін жасырып, үш топқа бөлу.
1 – топ: Классикалық стиль.
2 – топ: Спорттық стиль.
3 – топ: Жастар стилі.
Топ ережесін еске түсіру.
Топ басшысын сайлау.(бағалау парағын беремін)

Формативті


Үй тапсырмасын сұрау

4 минут

Ой қозғау «Сұрақ-жауап» Әр топ бір –біріне сұрақ қояды.
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Тұсаукесер:
«Киім» сөзіне ой қозғау. Оқушылардың киім туралы пікірлерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашамын. АКТ таныстырылым:
Бейне жазба арқылы қазіргі заманғы иық киім үлгілерін көрсету

1. Сұрақтарға жауап берді

2. Сыни пікір білдірді

3.Өмірден мысал көрсетті

Жаңа сабақ

15 минут


15 минут

Негізгі бөлім
Жаңа сабақ. Әр топқа ресурс парақтары беріледі.
«Зерттеушілік әңгіме» тапсырма бойынша оқушылар бірге ойлайды, өз ойларын дауыстап айтады, болжамдар ұсынып, талқылайды.
Ітоп. Иық киімі оған қойылатын талаптар.
ІІ топ.Иықты киімдер тарихы.
ІІІтоп Киім силуэті мен стилі.

Киімді безендіру,үлгілеу (модельдеу)ерекшеліктері.Киімді сәндеу,үлгілеу-ол жаңа сән коллекциясын жасаудағы шығармашылық процесс.

Үлгіні зерттеу,фасондық түзулер жүргізу.Бөлшектердің санын анықтап үлгі лекалды бөліп алу.Үлгі жасағанда киімнің адам тұлғасына жарасымды болуына көңіл бөледі.

Бұл жұмыс,ең алдымен оны кім және қандай мақсатқа киетінін,қандай материалдан тігілетінің анықтаудан басталады..Матаның түрі мен түсі тігілер киімнің үлгісіне және конструкциясына (пішіміне) байланысты таңдалып алынады.

Киім үлгілеу деп киімнің үлгісін жасап,матаны сол үлгі бойынша пішіп,тігіп шығаруды айтады.Киім үлгісін жасарда үлгіні суреткер әдетте оны адам денесіне қонымды болуын,киілетін орны мен тігін өндірісінің ерекшеліктерін ескереді. Киімнің негізгі үлгісі дайындалғаннан кейін, оның бөлшектерінің үлгілері қағаздан жасалады.Оның екі әдісі бар:

  1. Технологиялық конструкциялау;

  2. Матаны манекенге өлшеп алып,ол өлшемдерді жазық бетке аудару.Бұл әдістер киімнің сыртқы пішімі мен үлгісіне байланысты таңдалып алынады. Егер киімнің сыртқы пішімі мен үлгісі күрделі болса,екінші әдіс,ал өзгесінде технологиялық құрастыру әдісі пайдаланылады.Матаны киім бөлшектерінің үлгілері бойынша пішеді.Үнемділігін арттыру үшін үлгілерді матаның үстіне салып пішу керек.

Киімді безендіру,өңдеп әшекейлеу қолдану орнына байланысты.Өңдеу түрлеріне кестелеу,қатпарлар,бедерлер әр түрлі тігіс түрлері,бұрмелер,желбіршектер,жапсырмалар,шілтерлер,таспа,түймелер,қапсырмалар және басқа әшекей материалдары жатады.

Сатанатты жағдайларға арналған киімдер де күрделі пішімді, әр түрлі сәнді және силуетті болып келеді.Мұндай киімдер әсем әшекейлермен,көркем өрнектер мен,тамаша бедерлермен безендіріледі.
Әр топ берілген тапсырма бойынша жұмыстанып, оқулыққа қосымша ресурс парақтарын пайдаланып, постер дайындайды және қорғайды.
Жеке жұмыс. Ұлттық иық киім үлгісін қағаздан жапсырмалау.
Оқушылар А4 форматына түрлі - түсті қағаздан ұлтттық киімінің үлгісін жасайды.

Топтық жұмысты табыс критерийлер бойынша бағалайды.«Сэндвич» әдісі арқылы 1жақсы 1сын 1мақтау айтады.
Топтық жұмысты бағалау табыс критерийлері.

Критерийлер

3

4

5

1. Тақырып мазмұнының ашылуы.










2. Баяндау шеберлігі.










3. Эстетикалық талғамы.










4. Шығармашылығы.













1. Өз ойын ашық жеткізе білді

2. Толық мәлімет берді

3.Өмірден байланыстыра алды

Сабақты бекіту

3 минут

Түрткі сұрақтарды қолдана отырып сабақты бекіту.
Топ атынан үздік жұмысты ұсынады. Стикерге екі мақтау, бір ұсыныс жазып ұнаған жұмысқа жапсырады.

Өз ойын дәләлдеп берді