ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.05.2024

Просмотров: 125

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


301



302

81-сабақ


Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жұрнақ пен жалғау

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату;

2.3.2.1 үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама жазу

Сабақтың мақсаты

Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Мұғалімнің көме- гімен түбір мен қосымшаны ажыратады. Үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама және нұсқаулық жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

«Көңіл күйді анықтау»

Сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл күйін білдіретін сурет (немесе смайлик) салады. Суретте олар адамның бет әлпетін келтіру керек (мысалы, күліп немесе езу тартып тұрған, қабағын түйіп тұрған, бейтарап т.б). Олар суреттерін

бір-біріне көрсетеді. Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл күйлерін көтеріңкі

деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады.

Оқушылар бір параққа өзінің көңіл күйін білдіретін суреттер салады.











Немесе көңіл күйді табиғат құбылыстары арқылы көрсетуге болады: жарқырап күн шығып тұр, аспанды бұлт торлаған, жаң- быр немесе қар жауып тұр т.б.










Ортасы

(35 мин)

72-жаттығу. Нұсқаулық мазмұнын тақыры- бына қарап болжау, өз көзқарасын білдіру білігін бағалайды. Оқушылардың мәтін-

ді түсініп оқуына басшылық жасалады. 4-бөлікті басшылыққа алып, «Тазалықты

сақта» тақырыбына нұсқаулық құрастырады. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Зат- тың атын білдіретін сөздерді сөз құрамы- на талдату.

Дескриптор:

  • жаттығудың тақырыбына қарап нұсқау- лықтың мазмұнын болжайды;

  • түсініп оқиды;

  • автордың айтқысы келген негізгі ойын табады;

  • сұрақтарға жауап береді;

  • нұсқаулықтың бірінші бөлігін көшіріп жазып, заттың атын білдіретін сөздерді сөз құрамына талдайды.

Сергіту сәті. «Тісті тазалау», «Тәтті то- сап»
74-жаттығу жазбаша орындалады. Беріл- ген сөздерге жұрнақ пен жалғауды қата- рынан жалғап жазады. Ережемен жұмыс жүргізіледі.

Содан соң сөздерге жұрнақ пен жалғау- дың қайсысын бұрын жалғағанын

анықтайды.

Тақырыбы бойынша нұсқаулық мазмұнын болжайды.

Мәтіндегі негізгі ойды анықтай- ды. Оқулықта берілген сұраққа өз пікірлерін білдіреді.

Нұсқаулықтың бірінші бөлігін көшіріп жазып, заттың атын білдіретін сөздерді сөз құрамына талдайды.

Артикуляциялық жаттығулар орындалады.
«Қол белгісі» әдісін қолданып,

«Мен түсіндім және түсіндіре аламын» дегендер қолдың бас бармағын жоғары бағыттайды.

«Мен әлі түсінбей отырмын» де- гендер қолдың бас бармағын

«Бас бармақ» арқылы бағалайды.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.


https:// youtu. be/N_44Q Yf5Swc



303



304






Өз ой қорытындысын оқулықтағы жаңа ақпаратпен салыстырып, өз іс-әрекетіне рефлексия жасайды.

Осы белгілерге сүйеніп, мұғалім өтілген тақырыпты қай деңгейде меңгергенін біледі.

75-жаттығу саралау тапсырмасы ретінде орындалады.

1-деңгей.

Өз пікіріңе нақты дәлел келтір.

2-деңгей.

Денсаулыққа зиянды заттар мен әрекеттер тізімін жаз.

3-деңгей.

«Денім сау болсын десең» тақырыбына шағын әңгіме құрастыр.

Дескриптор:

  • пікірталасқа қатысады;

  • зиянды заттар мен әрекеттер тізімін жасайды;

  • берілген тақырып бойынша әңгіме жа- зады.

жантайтады. «Мен түсінгеніме сенімді емеспін» дегендер қолды бұлғайды.


Ұсынылған талаптарды басшы- лыққа ала отырып, пікірталас ұйымдастырылады. Оқушылар денсаулыққа зиянды сусындар, тез дайындалатын майлы, құрғақ өнімдер, түрлі бояулар қосыла- тын тәттілердің зияндығы жайлы да өз ойларын ортаға салуы мүм- кін. Мұнда гаджеттерді де шама- дан тыс қолдану зиян екенін айта кеткен жөн.







Соңы

(5 мин)

Бекіту

Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады.

Жағдаяттық тапсырманы оқиды. Спорттың адам өміріне пайдасы туралы кеңес жазады.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды. Жағ- даяттық тапсырманы оқиды. Сыныпта әңгіме ұйымдастырыла- ды. Өз көзқарастарын білдіреді. Спорттың адам өміріне пайдасы туралы кеңес жазады. Жазған жұмыстарын топта жариялап, ой бөліседі.

Өзін-өзі бағалайды.

Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер





Үй тапсырмасы. 73-жаттығу.

Оқулықтағы ережелерді қайталап, жаттау тапсырылады.

Рефлексия. «Білім ағашы» арқылы кері

байланыс жасайды.

Сабаққа, бір-біріне кері байланыс береді. Сабақтан алған әсерлерін стикермен рефлексия тақтайша- сындағы суретке жапсырады.

Кері байланыс тақтайша- сы





305


20–6937
82-сабақ


Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөз құрамы туралы не білдім?

Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсат- тары

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;

2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату;

2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара сұхбаттасу

Сабақтың мақ- саты

Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажыратады. Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара сұхбатта- сады.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

  • Адамдар неліктен спортпен айналысады?

  • Дұрыс айтасыңдар, балалар. Сендер топ- та «Деніміз сау болу үшін не істеу керек?» деген сұраққа жауап іздеңдер. Жұпта,

Постерге өз ойларын сурет арқылы салады. Топ жетекшісі ортаға шығады.
Денсаулық ол шыныққан Барлық дене мүшесі.










306






топта пікірлеседі. Пікірлерін айтады. Топ жетекшісі ортаға шығады.

Денсаулық ол тыныққан Жүйке тамыр жүйесі.







Мұғалім оқушылардың ойын қорытын- дылап, өздері өлеңмен бекітеді. Жұмбақ шешуден жарыс өткізеді. Әр топқа жеке- жеке жұмбақтар айтылады. Егер ол топ шеше алмаса, келесі топ шешеді.

1. Дымқылдап күнде сен Қолыңды сүйкесең, Кетіп кір-ласың,

Тап-таза боласың. Бұл не? (сабын)



Жұмбақ шешеді.


ҚБ. «Ша-

палақ» арқылы бағалау.

2. Аузы жоқ, көзі жоқ, Тілі жоқ, сөзі жоқ. Бірақ та тісі бар,

Басыңмен ісі бар. (тарақ)







Ортасы

Дәптермен жұмыс

Мәтіннің тақырыбына қарап,

«Бас бар-




(35 мин)

76-жаттығу. Мәтінмен жұмыс ұйымда-

мазмұнын болжайды. Содан

мақ» әдісі




стырылады. Алдымен тақырыбына қарап

кейін тыңдайды. Бірнеше оқушы

арқылы




мәтіннің мазмұнын болжайды. Қарамен

тізбектей дауыстап оқып шыға-

бағалайды.




жазылған сөздерді сөз құрамына ажыра-

ды.







тады.

Мазмұнына талдау жасалады.







Ең қымбат байлық не болуы мүмкін?

Қарамен жазылған сөздерді







Зәулім үй, жақсы көлік, көп ақша, баға-

сөз құрамына ажыратады.







лы сыйлықтар мен асыл, гауһар тастар

Сұрақтарға жауап береді. Мұн-







нағыз байлық па? Әлде одан да қымбат

да балалар ең үлкен, ең қымбат







байлық бар ма?

байлықтың денсаулық екенін







Оқушылардың ой ұшқырлығын бағалау

ұғынады.







жүзеге асырылады.