ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.05.2024

Просмотров: 124

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Жұрнақ пен жалғау тақырыбынан игерген білімдерін пысықтау мақсатында берілген кестені толтырады.

Мысалы: құрылысшы,көлшік,достар,жазушы.

Бағалау критерийі:

  1. Омоним, антоним және синоним жайлы алған білімдерін тиянақтайды.

  2. Тірек сөздер мен суреттерді қолданып, өз бетінше әңгіме құрастырады.

Дескриптор:

жаңылтпашты оқып, жатқа жазады, омо -

ним сөзді тауып дәлелдейді;

берілген сөздердің антонимін тауып жа- зады;

  • өлеңді түсініп оқып, синоним сөздің мағынасын ашады;

  • кестені толтырады;

  • суреттер мен тірек сөздерді қолданып, шағын әңгіме жазады.

жалғаулармен толықтырып жа- зады. Орындаған тапсырмаларын оқып, дәлелдер келтіреді.

Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, дескриптор бойынша жұмыстарын бағалайды.







Соңы

(5 мин)

Бекіту

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

Үй тапсырмасы. 5-жаттығу.

Оқулықтағы ережелерді қайталап, жаттау тапсырылады.

Денсаулық туралы мақал-мәтел айтып жарысады.

Өзін-өзі бағалай- ды.




Рефлексия. Оқушыларға «Жетістік бас- палдағы» байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

«Жетістік баспалдағы» кері бай -

ланыс парағын белгілейді.

«Жетістік баспал- дағы» әдісі

«Жетістік баспал- дағы» кері байланыс парағы та- ратылады.



311



312

84-сабақ


Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Біздің жобамыз

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Өткен сабақтардан алған білімдерін тиянақтау. Суреттердің көмегімен сөзжұмбақ шешу, өз ойла- рынан өлең құрастыру, шығарма жазу, өздеріне ұнайтын спорт түрлерінің тізімін жасап, топта қорғау.

Сабақтың мақсаты

Өткен сабақтардан алған білімдерін тиянақтайды. Суреттердің көмегімен сөзжұмбақ шешеді, өз ойла- рынан өлең құрастырады, шығарма жазады, өздеріне ұнайтын спорт түрлерінің тізімін жасап, топта қорғайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Шаттық шеңберінде» тұрып:

Жұлдыз болып тұрайық жылы жүзбен, Орта толсын қуаныш, нұр іздеген.

Мейірімді жанымыз, жүрегіміз,

Сезінсін жылылықты мына бізден, деген өлең жолдарын хормен айтады.

Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтап қояйық.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.



ҚБ. «Ша-

палақ» арқылы бағалау.





Ортасы

(35 мин)

Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақ- саты хабарланады.

«Егерде ... не болар еді?» дидактикалық ойыны

  • Егерде Күн болмаса, не болар еді?

  • Егер су болмаса, не болар еді?

  • Балалар, өзіміз айтып отырған Күн, ауа және су кімге қажет?

  • Бізге.

  • Біз дегеніміз кім?

  • Біз деген Адам.

  • Балалар, жер бетіндегі ең ақылды, ең күшті кім?

  • Адам.

  • Ал адамға дүниеде ең басты, қымбат нәр- се не екен?

  • Денсаулық.

Денің сау болғаны үшін қай дене мүше- леріңе алғыс айтар едің? Неліктен?

Мұнда балалар денсаулық баға жетпес байлық екенін түсінуі тиіс. Сол үшін де әр дене мүшесіне алғыс айтуды, өзінің құн-

дылықтарын бағалауды үйренеді.

Біздің деніміз сау. Бақыттымыз. Сол үшін үздіксіз қызмет атқа- рып тұрған дене мүшелерімізге алғыс айтамыз.

  • Мен кеудемде дүрсілдеп тұрған дыбысты сеземін. Сол үшін жүрегіме рақмет!

  • Мен барлығын жақсы көремін, сол үшін көздеріме рақмет!

  • Мен барлығын жақсы естимін, сол үшін құлақтарыма рақмет!

  • Мен барлық жұмысты атқа- рамын, сол үшін қолдарыма рақмет!

  • Мен барлығын білемін, сол үшін басыма рақмет!

Осылайша әр дене мүшесіне рақмет айтады.

«Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалай- ды.


ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.


Орфогра- фиялық сөздік




1-жаттығу ауызша орындалады. Сөзжұм- бақты шешеді.

  • Сөзжұмбақтың шешуінен қандай сөзді оқыдыңдар?

  • Дені сау адам қандай болады? Денсаулық мықты болу үшін не істеу керек?

Суреттердің көмегімен сөзжұм- бақты шешеді. Сөзжұмбақтағы сөздер: доп,терезе,күн,сабын,тарақ,су,сүлгі,асық,қайық.










3-жаттығу жазбаша орындалады. Денсаулық тақырыбының мазмұнын аша- тын шағын шығарма жазады. Ол үшін

Өз сөздері мен түсініктері бойын- ша шағын шығарма жазады. Ал- дымен жүргізілген әңгімеден









313



314






оқушылармен денсаулық тақырыбы жайлы әңгіме жүргізіледі.

  • Денсаулықсөзін қалай түсінесіңдер?

  • Дені сау адамды бай адам деуге бола ма?

  • Өзің ұнатқан затыңды сатып аласың, ал денсаулық сатыла ма? Неліктен?

Шығармадағы сөздердің түбірі мен қосым- шасын ажыратады. Жазған шығармала- рын жұпта оқиды. Одан кейін өз тобында топ мүшелеріне оқып береді, мазмұнды, мағыналы жазылған шығарманы таңдап, ұжымда оқиды.

Дескриптор:

  • тірек сөздер мен мақалдарды пайдаланып, денсаулық тақырыбында шағын шығарма жазады;

  • сұрақтарға жауап береді;

  • шығармадағы сөздердің түбірі мен қосым- шаларын ажыратады;

  • жазған шығармаларын жұпта, ұжымда оқиды.

Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығу жаса- лады.

  1. Көзді 2–3 секунд қатты жұмамыз, аша- мыз. Осы жаттығуды 6–8 рет қайталаймыз.

  2. Кірпігімізді тез-тез 1–2 минут қағамыз.

  3. Түрегеліп тұрып, басты қимылдатпай оңға-солға, солдан-оңға, жоғары-төмен, төмен-жоғары қозғалтамыз. Бұны 6 рет қайталаймыз.

4-жаттығу жазбаша орындалады. Өздеріне ұнайтын спорт түрлерінің тізімін жасату.

түйген ойларын қорытындылап алады. Содан кейін әр оқушы жеке-жеке дәптеріне жазады. Ұсынылатын тірек сөздер мен мақалдар:

«Денсаулық зор байлық»,

«Дені саудың жаны сау»,

«Спорт денсаулық кепілі».

Көзге арналған жаттығуларды жасайды. Мұғалім жаттығуды балалармен бірге айта отырып жасайды.

Өзіне ұнайтын спорт түрлерінің тізімін жасайды. Жұмыстары-











Әр оқушы өзіне ұнайтын спорт түрлерін, оған неліктен қызығатынын, кімдерді құр- мет тұтатынын жазады.

  • Саған қай спорт түрі ұнайды? Несімен қызықтырды?

  • Оны таңдауыңа не себеп болды?

  • Ол спорт саласында жүрген қандай спорт- шыларды білесің?

  • Болашақта өзің де сондай спортшы болғың келе ме?

  • Алдыңа қандай мақсат қойдың?

ның нәтижесін сыныптастары- ның алдында қорғайды.







Соңы

(5 мин)

Бекіту

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

Үй тапсырмасы. 2-жаттығу. Дереккөздерден денсаулық туралы мақал-мәтелдер мен өлең шумақтарын жинап келу тапсырылады.










Рефлексия

Бүгінгі сабақтағы көңіл күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.

Сабаққа, бір-бірінің жазған жұ- мыстарына кері байланыс береді.




Кері бай- ланыс тақ- тайшасы


315

85-сабақ


Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөз таптары