ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.05.2024

Просмотров: 114

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Дескриптор:

  • тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды;

  • мәтінді QR-код арқылы тыңдайды;

  • мазмұнына талдау жасайды;

  • сұрақтарға жауап береді;

  • мәтіннің соңғы бөлігін көшіріп жазады;

  • қарамен жазылған сөздерді белгілермен сызып көрсетеді.

77-жаттығу ауызша орындалады. Жөтел басылмай қойған кезде дәріден басқа тағы қандай ем қолдануға бола- тынын топта талқылап, өздері білетін, үлкендерден естігендерін айтады.

Сөздік диктантын жаздыру. Оқушылар- дың сауаттылығын, өткен сабақтардан алған білімдерін тексеру мақсатында сөздік диктанты алынады.

Сергіту сәті. «Кесе» артикуляциялық жат- тығулары.

79-жаттығу. Ой ұшқырлығын бағалау. Жағдаяттық тапсырманы оқу. Сұраққа жауап беру.

Орфографиялық сөздікпен жұмыс жасау. Жан-жағындағы адамдарға, кішілерге қамқорлықпен қарауға, кішіпейілділікке баулу.


Топта жағдаяттың мазмұнына талдау жасап, берілген сұраққа жауап береді. Жұмыстарын топта жариялайды.
Сөздік диктантын жазады. Спорт,хоккей,волейбол,фут-бол,баскетбол,теннис,шайба,қақпашы.

Артикуляциялық жаттығулар жасайды.

Жағдаяттық тапсырманы оқып, берілген сұраққа жауап береді.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.

Орфогра- фиялық сөздік


https:// youtu. be/N_44Q Yf5Swc
Артикуля- циялық жаттығу- лар

Соңы

Бекіту

Дәптердегі шығармашылық

Өзін-өзі




(5 мин)

Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия

тапсырманы орындайды. Оқу-

бағалайды.




жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі

лықта берілген тест тапсырмасы-







тапсырма орындалады.

ның сұрақтарын оқып, дұрыс






307



308






Берілген тапсырмаларды оқып, дұрыс жа-

жауаптардың бірін белгілейді.







уапты белгілеу.

Жұппен жұмыс жасайды. Орын-




Бағалаудың шартты белгілеріне сәйкес

далған жұмысты өзара тексеріп,




өзін-өзі бағалайды. Жұмыстарын топта

бір-бірін бағалайды. Сабақтан




жариялап, дәлелдеу.

игерген білімдеріне рефлексия




Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды

жасату мақсатында жұмыс дәп-




мадақтау.

теріндегі «Өз жұмысыңды баға-




Үй тапсырмасы. 78-жаттығу. Жұмбақтың

ла» тапсырмасы орын-




шешуіндегі сөзге қосымшаның қай түрі

датылады. Бірінші тұрған

Түрлі түсті

жалғанатынын дәлелдейді. Оқулықтағы

«Сауатты жазу»; екінші

қарын-

ережелерді қайталап, жаттау тапсырыла-

тұрған «Көркем жазу» дөңгелек-

даштар,

ды.

терін тиісті қарындаштармен

дәптер




бояйды. Нәтижелері топта жа-







рияланады.




Рефлексия. Оқушыларға «Жетістік бас-

«Жетістік баспалдағы» кері бай-

«Жетістік

«Жетістік

палдағы» байланыс парағы таратылады.

ланыс парағын белгілейді.

баспал-

баспал-

Оқушылар өздері белгілейді.




дағы» әдісі

дағы» кері










байланыс










парағы та-










ратылады.



83-сабақ


Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өзіңді тексер


Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану;

2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік/анықтамалық/энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып/сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу;

2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау

Сабақтың мақсаты

Синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажыратады және мағынасын түсінеді, сөйлеу ба- рысында қолданады. Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажыратады. Тірек сөздерді қатыс- тыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

Ой ашу: блиц-турнир сұрағы.

а) Тіс тазартатын құралдар (щетка,паста). ә) Ол судан қорқады, одан кір қорқады (сабын).

б) Денсаулыққа әсері мол сабақ (денешы-

нықтырусабағы).

в) Жалқаудың досы (еріншектік, ұйқы). г) Адам өміріне ең қажет (ауа, су, жылу,жарық,тамақ).

ғ) Тазалық кепілі (денсаулық).

  • Балалар, денсаулық дегенді қалай түсі- несіңдер?

  • Дені сау деп қандай адамдарды айтамыз?

Балалар блиц-турнир сұрақтары- на жауап береді. Жаңа сабаққа назар аударады.
Балалар денсаулық сақтау жол- дарын айтады:

  • пайдалы тағамдарды жеуіміз керек;

  • үнемі спортпен шұғылдануы- мыз керек;

  • міндетті түрде тазалық сақта- уымыз қажет.

ҚБ. «Ша-

палақ» арқылы бағалау.




Ортасы

(35 мин)

1-жаттығу. Омонимді ажыратады. Жаңылт- пашты жатқа айтуға дағдыланады.

Жаңылтпашты оқып, жатқа жазады. Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді. Алмасөзінің омоним екенін дәлелдеп, түсіндіреді.

«Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалай- ды.






309



310






2-жаттығу ауызша орындалады. Антоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсініп, сөйлеу барысында қолдану білігі бағалана- ды. Антоним сөздер туралы игерген білім- дерін пысықтау мақсатында кері байланыс жасатылады. Ол үшін ойын ұйымдастыры- лады.

Ойын шартымен танысу.

Бес түсті затты ретімен тез айтып шығу.

«Кемпірқосақ» ойыны. Бір минут ішінде түстері әртүрлі бес түсті затты ретімен тез айтып шығуға тапсырма беріледі. Мысалы: шие(қызыл),банан(сары),бояу(көк),орамжапырақ(жасыл),жаңғақ(қоңыр).Кімде-кім түске сәйкес заттың атын таппай қалса, ойыннан шығады.

Бос торкөздерге тұсындағы сөз- дердің антонимін тауып жазады. Осы сөздерді қатыстырып, сөй- лем құрайды.

Оқушы парталас досына бір сөз айтады. Парталас досы сол сөзге мағынасы қарама-қарсы сөзді табу керек. «Кемпірқосақ» ойы- нына қатысады.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.


Орфогра- фиялық сөздік

Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығулар.

  • Алысқа 2–3 секунд тесіліп қараймыз, мұрынның ұшына 2–3 секунд қараймыз және бұны 6–8 рет қайталаймыз.

  • Басты қимылдатпай көзді сағат тілімен, сағат тіліне қарама-қарсы 3–5 рет айналды- рамыз.

  1. жаттығу. Синонимді ажырату білігін бағалайды.Өлеңді оқушылардың дұрыс әрі түсініп оқуына басшылық жасалады.

Оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұмыс жүргізіледі.


  1. жаттығу. Қосымшаның жұрнақ немесе жалғау екенін ажырату білігін бағалау.

Көзге арналған жаттығуларды жасайды.

Өлеңнен сөл сөзіне мағынасы жуық сөздерді теріп жазады. Бұл сөздердің синоним екенін түсіндіріп, дәлелдейді.

Теңдессөзінің мағынасына назар аударады. Талдау жасалады.

Кестені тиісті түбір сөз, жұрнақ,





Оқулық. Түсіндір- ме сөздік