ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 51
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ҰМЖ 8.4.В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында | Мектеп: «Ескелді ауданы әкімдігінің Қоңыр орта мектебі | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысындағы ерлігі мен тағдыры | |||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 8.3.2.2 - Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау | |||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: | |||||||||
Ұлы Отан соғысында елін, қорғап қалуда асқан қаһармандық көрсеткен Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін сипаттайды | ||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||
Бауыржан Момышұлының өмір жолына және мәңгі өшпес ерліктеріне тоқтала отырып, батырлық, тұлғалық қасиетін айқындайды | ||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||
Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетіне баға береді | ||||||||||
Тілдік мақсат | Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және термонология) | |||||||||
Авиация, экипаж, штурмовик, волоколамск тас жолы | ||||||||||
Бағалау критерилары | - Ұлы Отан соғысында елін, қорғап қалуда асқан қаһармандық көрсеткен Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін сипаттау - Бауыржан Момышұлының өмір жолына және мәңгі өшпес ерліктеріне тоқтала отырып, батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау - Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетіне баға беру | |||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» құндылықтарының 6-шы құндылығы, Ата-бабаларымыздың ерлігін, ұлы істерін дәріптеп патриотизмге баулу | |||||||||
Пән аралық байланыс | География, дүниежүзі тарихы,әдебиет | |||||||||
Алдыңғы білім | Бауыржан Момышұлы туралы бастауыш сыныптан білімі бар | |||||||||
Жоспар | ||||||||||
Жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлмдесу, оларды түгендеп, оқушы зейінін сабаққа аудару. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру «Достық жылуы» оқушылар алақандарын үйкелеп бір-біріне түйістіреді, бір- біріне жылуларын алақан арқылы береді. Сыныпты топтастыру үшін «Артығын алыптаста» әдісі арқылы білім алушылар өткен тақырыпқа байланысты сөздер жазылған қима қағаздар таратылады. Олар тақырыпқа қатысы жоқ сөздерді алып тастау арқылы үш топқа бөлінеді. Сабақтын тақырыбын ашу үшін Бауыржан Момышұлы туралы бейенбаян көрсетемін. Осы бейнебаяннан:
деген сұрақтарға топтаса жауап беріп бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап, мақсатымен танысады ҚБ: Дұрыс жауап берген білім алушыларды мадақтау | Үлестірмелі материалдар https://youtu.be/14czVTxapoc | ||||||||
Сабақтың ортасы 25- минут | 1 тапсырма: Топтық жұмыс: Ресурстарды пайдалана отырып Бауыржан Момышұлын жан-жақты қырынан танып әр топқа жекелей тапсырмалар беріліп білім алушылар кластер жасап қорғайды. І-топ: Б.Момышұлының балалық шағы ІІ-топ: Соғыстағы ерлігі ІІІ-топ: Шығармашылығы Критерий: Б.Момышұлының өміріне анықтама береді Дискриптор: - Б.Момышұлының балалық шағын сипаттайды - Соғыстағы ерлігін сипаттайды - Шығармашылығын сипаттайды ҚБ: Әр топ мүшелері берілген тақырып бойынша кластерлерін қорғайды. Мұғалім қорғағандарына байланысты оларды фигуралар арқылы бағалайды | Үлестірмелі материалдар Мәтінмен жұмыс | ||||||||
| 2 – тапсырма: «Өрмекші торы» әдісін пайдалана отырып білім алушылар Б.Момышұлының тұлғалық қасиеттерін айтады Критерий: Б.Момышұлының тұлғалық қасиеттерін айтады Дескриптор: Б.Момышұлының тұлғалық қасиеттерін айқындайды ҚБ: Білім алушылар бір-бірін үш рет шапалақ соғу арқылы бағалайды 3-тапсырма: Топтық жұмыс «ПОПС» формуласы арқылы Б.Момышұлының өшпес ерлігіне баға береді Бірінші сөйлем «Менің ойымша...» Екінші сөйлем «Біз білеміз...» Үшінші сөйлем «Оны мынадан көруге болады...» Критерий:1) Б.Момышұлы жәйлі біледі 2) Б.Момышұлының ерліктері жәйлі сипаттайды 3) Б.Момышұлына тұлға ретінде баға береді Дескриптор: 1) Б.Момышұлы жәйлі айтады 2) Б.Момышұлының ерліктерін түсіндіреді 3) Б.Момышұлына тұлға ретінде бағалайды ҚБ: мадақтау арқылы білім алушыларды бағалайды. | слайд Слайд Үлестірмелі материалдар | ||||||||
Қорытынды жасау 5 минут | Рефлекция: БББ кестесі арқылы сабақты түйіндеймін.
| Стикерлер тарату | ||||||||
Үй тапсырмасы | Бауыржан Момышұлының шығармашылығы туралы эссе жазып келеді 10-15 сөйлем | |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы Мектеп: Жалпы білім беретін орта мектеп КММ-сі Күні: 14.06.19 Мұғалімнің аты-жөні: Искакова Х.Р Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңестік идеология демократиялық ұстанымдарға сай болды ма? | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сәйкес) | 8.3.1.7-ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.2.1.1- мемлекеттің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтау: | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды,мемлекеттің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі:Әміршіл –әкімшіл жүйеінің Қазақстанда орналасқан концентрациялық лагерлерді сипаттайды.. Кейбір оқушылар: ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарына баға береді | ||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1.-ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау жасайды; 2. Қазақстанда орналасқан концентрациялық лагерлерді сипаттайды 3.Мемлекеттің діни саясатының мақсаты мен салдарына баға береді. 4. Әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарына баға береді | ||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Кілтті сөздер: Идеология,әміршіл,әкімщіл жүйе, тотолитаризм,атеизм,КСРО-дағы дін,конфессия. | ||||||||||||||||
Ойлау дағдылары | Талдау,жинақтау,бағалау. | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | «Мәнгілік ел» идеясының жетінші құндылығы: «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан жауапты ішкі саясатының басты мәні» идеясы негізінде -қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту -шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау дағдысын қалыптастыру -жауапкершілікке тәрбиелеу | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Дүние тарих,Дінтану. | ||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Қазақстандағы кеңестік билік туралы түсінік бар | ||||||||||||||||
Сабақ барысы: | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы: 4 мин | Раппорт- сыныппен сенім орнату. Сыныпқа мақтау,мадақтау,ерекше қабілеттерін айта отырып сенім орнату. Мысалы:«Мектеп бойынша сіздердін сынып ен жоғары сапа көрсетіп тұр» немесе «Кешегі сабақта сіздер белсенділік таныттыныздар»,т.б. «Мозайка» әдісі жаңа сабаққа байланысты суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді. . Сабақтың тақырыбын ашу.Құрастырылған суреттерді топ арасында талқылай отырып, суреттің мағынасын ашып, идеяларды жинақтай келе сабақтың тақырыбын анықтап, мақсат қояды. Жаңа сабақ. 1.тапсырма. Топтық жұмыс. «Кинометафора» әдісі арқылы бейнебаян көрсетіледі.Бейнебаян көру арқылы оқушының ой өрісін ойлау қабілетін дамыту.Бейнебаян көру барысында оқушылар сұрақтар дайындайды. Сұрақтар төмендегі негізгі сұрақтар аясында болуы керек. 1.ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптары қандай болған? 2. Қазақстанда орналасқан концентрациялық лагерлерлердің сипаты қандай болған? 3.Қазіргі кезеңде мемлекет үшін ненің идеология болуы мүмкін? Сұрақтарды топ ішінде талқылап ,нақты тақырыпқа сай 5 сұрақ таңдалып алынып, топтар бір-біріне дайындаған сұрақтан қояды. Қалыптастырушы бағалау:Топтар бір-бірін бағалайды. «Ынталандыру әдісі» бойынша бұл әдісте смайликтер беріледі .( оқушылардың жауаптарына қарай смайликтерді таратады). 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Фишбоун» әдісі.Бірінші оқушыларға ресурстар таратылады.Оқушылар 3 минут оқып ресурспен танысады. Проблемалық сұрақ- «ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптары қандай?» Топтар берілген проблеманың себептерін мәтіннен теріп жазып,оны дәлелдермен дәлелдеп,қортындылайды. Бағалау. Топтар бір-бірін бағалайды. -Біз білген бір тың мәлімет; -Бізді таңғалдырған бір мәлімет; Топтар бір-бірін тындай отырып өзіне қажетті екі мәліметті жинап отырады.Қай топтан көп мәлімет жиналса ,сол топ жақсы жұмыс жасады деп бағаланады. | https://www.youtube.com/watch?v=ykcMbnUh_f4 Оқулық https://zhauap.kz/ http://expert.mektep.kz/ru/shop/105049-9_klass/109185-azastan_tarihy_9/1 | |||||||||||||||
13мин 10мин | |||||||||||||||||
Сабақтың ортасы: 10 мин | 3 тапсырма . Жеке жұмыс.« Кесте толтыру» «Мемлекеттің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтау » аясындағы тақырыпта ресурсты пайдаланып отырып төмендегі кестені толтырады. Оқушылар кеңес дәуірі мен қазіргі кезеңдегі діннің мақсаты мен тәрбиелік мәнің анықтап жазады;
ҚБ критериі бойынша бағалау | https://kk.wikipedia | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия: Кері байланыс. «Плюс-минус-қызықты» «П»-«плюс»- -сабақ барысында өзіне ұнағанның бәрін жазады, пайдалы ақпараттар, әдіс-тәсілдер т.б. «М»-«минус»-сабақта өзіне ұнамағанның барлығын жазады, жалықтырған немесе түсініксіз болған тұстарын жазады. «Қ»«Қызықты»-оқушылар өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат жазады.
Үй тапсырмасы: «Кеңестік идеологияның ұстанымдары іс жүзінде қалай жүзеге асты?» (5 сөйлем) | | |||||||||||||||
Саралау: Саралау тапсырмасы жұптық жұмыс «Фишбоун» әдісі арқылы жүргізілді. Оқушылар балық қаңқасына өз ойларын тиянақтап пысықтайды. Оқушылардың ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын жазады. Қабілеті жоғары оқушылар өз ойларын, тың идеяларын ұсынады. Оқушыларға жетелеу сұрақтарын қою арқылы қолдау көрсетуді жоспарлаймын. Қабілетті оқушылар тапсырманы өз бетінше орындайды, сыныптастарына көмектеседі. Қолдауды қажет ететін оқушыларға өзім идеялар ұсынып көмек көрсетемін. | Бағалау: «Ынталандыру» әдісі смайликтер беру арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Топтар бірін-бірі бағалайды “мен білген тың мәлімет” әдісі бұл жерде топтар тың мәлімет айтса білсе, топтар тапсырманы дұрыс орындағаны. Бүкіл сабақ үдерісінде «Жарайсың», «Керемет», «Дәл осындай жауапты күткен едім», «Мен саған өте ризамын», «Мен саған сенемін» сияқты сөздер арқылы мадақталып отырылады. | Сыныпта денсаулық пен қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды Оқушылардың өзара қарым-қатынасын мұғалімнің үнемі өз бақылауында ұстайды |
ҰМЖ тарауы: 8.3Қазақстанда Кеңестік биліктің орнығуы | Мектебі: Aлматы облысы, Aлакөл ауданы, Aбай атындағы қазақ орта мектебі | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Калибеков Бек Aманкельдыулы | ||||||||||
Сыныбы: 9 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтын тақырыбы | Неліктен индустрияландыру кезінде Қазақстанда темір жолдары қарқынды түрінде дамыды | ||||||||||
Оқыту мақсаттары | 8.4.2.1- Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін сипаттайды; Оқушылардың көпшілігі істей алады: Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтайды; Кейбір оқушылар істей алады: Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін баға береді | ||||||||||
Бағалау критерийлері | 1) Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін сипаттау; 2) Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау; 3) Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін баға беру; | ||||||||||
Тілдік міндеттер | Индустрияландыру; Индустрияландыру көздері; Жаңғырту қалалану; | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, Дүниежүзі тарихы | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық | ||||||||||
Алдыңғы білім | Орынбор Ташкент темір жолы (1901-1905жж) | ||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дереккөздері | |||||||||
Сабақтың басы 10-минут | Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату. Ынтымақтастық атмосферасын құру Амандасу 1.Қазақтар қол алысады. 2.Италияда құшақтасады. 3.Бразилияда иық қағады. 4.Австралияда шапалақтап секіреді. Бір күнгі танысыңа қырық күн сәлем дегендей біз бүгін бір-бірімізбен дәстүрден тыс амандасу түрлерін жасаймыз. І. Ұйымдастыру сәті Оқушылардың ынтасын жаңа білімді меңгеруге көтеру. Оны «Сандар сөйлейді» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу. Үйтапсырма сұрақтары: «Сандар сөйлейді»әдісі арқылы интерактивті тақтаға сандар жазылады. 1.1921ж(Шілдеде Орынборда Қазақстан комсомолының I съезі болып өтті. Жетісуда жер реформасы жүргізілді.Қосшы одағы құрылды.) 2.1924-1925 (жылдардан бастап республикаға тракторлар әкеліне бастады.) 3.1927, 75,13,7,(мыс өндіріле бастады,1927 ж республикада 75 жергілікті ,13 губерниялық,7 өлкелік жәрмеңке жұмыс істеді.) Жаңа сабақ Бүкіл сыныптық талқылау. «Бес сұрақ» әдісі арқылы сабақтың мақсат міндеттерін айқындау. 1.Суретте нені көріп тұрсындар? 2.Суретке қарай отырып қандай сұрақтар қояр едіндер? 3.Суреттерден қандай байланыс байқауға болады? 4.Бүгінгі сабақта нені білеміз? 5.Бүгінгі сабақта не істейміз? Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбымыз: «Неліктен индустрияландыру кезінде Қазақстанда темір жолдары қарқынды түрінде дамыды. » | Интерактивті тақта Слайд | |||||||||
Сабақтың ортасы 25-минут | 1-ТАПСЫРМА .Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс.(Ойлан, бірік, бөліс) Әр топ «Ойлан. Бірік. Бөліс» қағидасын еске сақтай отырып, берілген тақырыпшалар бойынша топтаса ұйымшылдықпен жұмыс жасап қорғайды. І топ- Голощекин қызметі. ІІ топ-Садуақасов қызметі ІІІ топ- Рысқұлов қызметі Критерий: Қоғам қайраткерлерінің қызметіне нақты анықтама беру Дескриптор: - Голощекин қызметін сипаттайды: - Садуақасов қызметін сипатайды, - Рысқұлов қызметін сипаттайды; Бағалау: Әр топ мүшелері өз тақырыбын қорғайды, қалған топ мүшелері сол тақырып аясында өздеріне бір тын мәліметті түртіп отырды. Тын мәліметтердін санына қарай топтар бірін бірі бағалайды. 2- тапсырма. Жұптық жұмыс.Оқулықпен жұмыс. «Тарихи диктант»
Дескриптор: Оқушылар индустрияландырудың тарихи оқиғаларымен танысады. Бағалау:Тақтаға дұрыс жауабы шығарылғанда жұптар бір бірінің жұмыстарын бағалайды. 3-тапсырма.Жеке жұмыс. «Таразы салмағы »әдісі. Саралау тапсырмасы. Тақырып бойынша алған білімдерін қортындылау мақсатында «Таразы салмағы » тапсырмасын кесте толтыру арқылы ұсынамын. Оқушылар кестедеге индустрияландырудың кемшіліктерімен жетістіктерін жазып 4 дәлелдер келтіру арқылы жауап береді. Қазақстанда индустрияландырудың кемшіліктері мен жетістіктерін кестеге толтыра отырып таразы салмағамен ықшамдайды.
Критерий: Индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтайды Дескриптор: - Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін айтады ҚБ: Білім алушылар тақтада дұрыс жауабы шыққан кезде білім алушылар бір бірін фигуралар арқылы бағалайды | Үлестірмелі материалдар Оқулық Үлестірмелі материалдар Қағаз жабыстыратын клей | |||||||||
Сабақтың соны 5-минут | Рефлексия: Сәттілік жолы. Үйге тапсырма:Кәзіргі заман талабы бойынша темір жолдарын салыстыру. (Венн диаграмасы арқылы) | | |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Саралау--Мақсатқа жету үшін белсенді әдіс –тәсілдер арқылы жасалған жұмыстар білім алушылардың танымдық деңгейін көтереді. Сабақ соңында қорытындылауға алынған «Таразы салмағы »әдісінде кестені толтыруда білім алушының деңгейін анықтайды,білімін тереңдетіп,белсенділігін арттырады.Қандай деңгейде болсада тұжырым жасап қорытындыға келеді.Кестедегі бос ұяшықтарды толтырып түсінеді,мұнда күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын сұрақтарды орындау арқылы білім алушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. Деңгейі жоғары білім алушылар кестені толтыруда еш қателік жібермей толтырады және өзге білім алушының жіберген қателігін бірден табады.Сондай-ақ әрдайым көмек көрсетуге дайын тұрады. Деңгейі орташа білім алушылар кестені толтыруда күрделі сұрақта қателік жібереді. Деңгейі төмен білім алушылар алған білімдерін қорытындылауда қателік жібереді жәнеде белгілеген басқа білім алушылардың қателіктерін көре алмай өзгегеде көмек бере алмайды. | Бағалау –Оқушылардың білімін тексеру үшін қалыптастырушы бағалаудың түрлерін пайдаландым.Топтық смайликтер, фигуралар тарату арқылы , жұлдызшалар арқылы бағалаймын. Сонымен бірге бағалауда дискрипторлардың атқаратын рөлі ерекше,олар арқылы оқушының білімінің деңгейі нақты көрінеді. | Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс | |||||||||
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | | |
ҰМЖ тарауы: 8.3 А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде | Мектебі: №13 орта мектеп жанындағы интернатымен | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 14.06.19 | Мұғалімнің аты-жөні: Капашева Б.К. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар - 12 | Қатыспағандар - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Неліктен ұжымдастыру саясаты «Ұлы нәубетке әкеліп соқтырды» | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 8.4.1.2. күштеп құжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау 8.1.1.1. Демографиялықұ өзгерістердің себептері мен салдарын анықұтау 8.3.1.7.-ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл- әкімшілік жүйе саясатының зардаптары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлығы: күштеп құжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтайды Көпшілігі: Демографиялықұ өзгерістердің себептері мен салдарын сипаттай алады Кейбірі: Күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын мен демографиялық өзгерістердің себеп салдарларын және әміршіл –әкімшіл жүйенің зардаптарын анықтай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейі | Талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | күштеп құжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын мен демографиялықұ өзгерістердің себеп салдарларын түсіндіре отырып мағынасын анықұтай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағды: тапсырмаларда оқылым, айтылы, тыңдалым, жазылым жүзеге асады Пәнге қатысты лексика мен терминология Ұлы нәубет ,Ұжымдастыру ,жерді бірігіп өңдеу жөніндегі серіктестік (ТОЗ),совхоз,колхоз,демография,эмиграция,миграция. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| | | | ||||||||||||||||||||||||||||||
| | | | ||||||||||||||||||||||||||||||
| | | | ||||||||||||||||||||||||||||||
| | | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының Қазақстандағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім . Қазақстан Республикасының әр азаматтарының патриоттық борышы Қазақстанның халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, демография, тарих | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қазақстандағы Индустрияландыру 1925-39 жж | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Басы Ұйымдастыру кезеңі Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау | Сәлемдесу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Шаттық шеңбері әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып,оқушылар бір біріне тілектер айтылады. Топқа бөлу әдісі карточккалар беріледі онда тақырыпқа байланысты жасырын сөздер бар І топ Колхоз ІІ топ Совхоз ІІІ топ Шаруа Ой қозғау: «Кім жылдам» әдісі арқылы үйге берілген тапсырмаларды тексеру.Әр оқушылаға берілген сұрақтары бойынша топтар бір біріне сұрақтар қояды. І топ 1 1Елді индустрияландыру неге қажет болды? 2 Қазақстандағы индустиряландыру даму ерекшеліктері? 3 Жұмыс күші проблемасы неден туындады? 4 Индустрияландыру ең маңызды нысан? ІІ топ 1 Қазақ зиялыларының индустрияға көзқарастары? 2 Өңдісітің дамуына индустиряның рөлі қандай? 3 Жоспарлы индустрияның бағдарламасы? 4 Индустрия қарсанындағы өндіріс? ІІІ топ 1 Индустриядағы негізгі қаржы көздері? 2 Индустрия кезіндегі халық жағдайы қандай? 3 Индустрияның жетістіктерін ата? 4Индустрияның жаңа экономикалық саясатпен байланысы? Критерилер: Сұраққа нақты жауап беруі; -Уақытты тиімді пайдалануы мен жылдамдығы; Топтар бір бірін бағалайды. ҚБ:мадақтау әдісі (смайлик тарату) Сабақтың тақырыбы бейне материал арқылы ашылады. Неліктен ұжымдастыру саясаты «Ұлы нәубетке әкеліп соқтырды» Сабақтың мақсаты жетелеу сұрақтары арқылы ашылады. Бүгінгі сабақта немен танысамыз деп ойлайсындар? | Оқу құралдары Тақырыпқа байланысты видеоматериалды көрсету арқылы сабақтың тақырыбы ашылады | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | І тапсырма.Шығармашылық тапсырма джиксо әдісі арқылы топтар өзара бір-біріне тақырыптарды түсіндіреді.
Кері байланыс. Топтардың бірін-бірі бағалауы. ІІ тапсырма Ойлан тап! Глоссарий мен жұмыс. Әр топқа тақырыпқа байланысты шатасқан сөздер беріледі,оның дұрыс жауабын тауып,анықтамасын түсіндіріп үш тілге аудару. І топ ЛОКОХЗ КОЛХОЗ УАНАНҚ НАУҚАН ІІ топ ВОЗОХС СОВХОЗ ЫМДҰЖСАТУ ҰЖЫМДАСТЫРУ ІІІ топ ОГРДМЕИЯФ ДЕМОГРАФИЯ АНУРБДАУЛ УРБАНДАЛУ
Кері байланыс. Топтардың бірін-бірі бағалауы. ІІІ тапсырма Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен бейнематериалды пайдалана отырып «Түйінді сәттер» әдісі бойынша ұжымдастырудың ең маңызды оқиғаларды кестеге ретімен жазып, оқиғаның нәтижесін өз ойымен бағалау. (Жеке жұмыс)
Кері байланыс. Топтардың бірін-бірі бағалауы. | Постер,маркер,оқулық,БАҚ құралдары Қима қағаздар Оқулық, интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||
Cабақтың соңы | Сәйкестілікті табу.Берілген термин сөздерді дұрыс ретімен тауып сызба арқылы сәйкестендіру.Жеке жұмыс. Эмиграция Қоңыс аудару Депортация Өз елінен басқа жаққа жер аудару Миграция Мемлекетен мәжбүрлеп шығару Демография Халықтың санын құрамы өсуі Бағалау критерилері: 1.Сөздердің мағынасын дұрыстығын табуы 2 .Нақты сәйкестендіруі Кері байланыс. Топтардың бірін-бірі бағалауы. Рефлексия. «Өз жетістігіңді бағала» -Сабақ өте қызықты өтті.Маған бәрі ұнады. -Маған сабақ ұнады. Бірақ мәлімет аздау болды. -Тапсырма түсінікті болмады, маған сабақ қызықты болған жоқ. Үй тапсырмасы: параграф 17 «Өз өлкенде ұжымдастыру калай жүргізілді» деген тақырыпта 100 сөздер аспайтын шағын эссе жазып келу | Оқулық интербелсенді тақта Түрлі түсті стикерлер |
Ұзақ мерзімді жоспарбөлімі:8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде | Мектеп: Б.Жолбарысұлы атындағы орта мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 14.06.19 | Мұғалімнің аты-жөні: Маясарова.А.Н. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ұжымдастыру саясатының дәстүрлі қазақ қоғамына тигізген әсері қалай болды? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 8.4.1.2. күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау 8.2.2.3. өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын түсінеді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын, өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын себептерін анықтап, өнер мен әдебиеттегі өзгерістеріне талдайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | -Дәстүрлі қазақ қоғамына тиген зардаптарды сипаттайды -Реформаның қазақ өнері мен әдебиетіндегі өзгерістерін анықтайды -Ұжымдастыру саясатынының себептерін анықтап,талдайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Геноцид, ұжымдастыру, колхоз,совхоз | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Мәңгілік ел ұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек құндылықтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс | Дүниежүзі тарихы, Әдебиет | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қазақстанда жүргізілген ұжымдастыру саясаты | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығулар . | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату патриттық тақырыбында бір шумақ өлеңді орындап, тірек сөздер арқылы топқа біріктіру) 1-тапсырма 2. «Брейн - ринг» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру Сұрақтар:
ҚБ. «Мадақтама» әдісі арқылы бағалау Жарайсын! Керемет!,Әттеген-ай! | Слайд№1 Слайд№2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылық ты ояту 1мин 2мин | Ұ. Ж «Кинометафора» әдісі ( Ұжымдастыру саясатының дәстүрлі қазақ қоғамына тигізген әсері туралы мәселесі бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білу, сабақтың тақырыбын анықтау.) Ықтимал сұрақтары: 1. Реформаның дәстүрлі қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. Өнер мен әдебиеттегі өзгерістер болғанын анықтаңыздар ( тақырыбымызды және сабақ мақсатын ашады) Мұ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. | Интернет https://www.youtube.com/watch?v=88eeNcCrOJA Слайд№3 Слайд№4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы Мағынаны тану 18 мин 8 мин | Сабақтың мағынасын аш топтық жұмыс «Фишбоун» әдісі бойынша жүзеге асыру. 2.тапсырма (Балықтың қаңқасына- денесінің жоғарғы жағындағы қанаттарға идеяның себептері, төменгі қанаттарға идеяның салдары жазылады. Түйінді ой құйрығына жазылады) Идеялар: (себептер балық қаңқасының қабырғаларына жазылады)
(Әр топқа ресурстар таратылады, ресурстардағы мәлметпен танысып, топ ішінде талқылау жүргізу арқылы идеяның салдарын анықтайды, қорытынды жасайды.) (сұрақтардың жауаптары, А4 форматына жазылып, балықтың төменгі қабырғасына ілінеді) ҚБ топ бірін – бірі бағалайды, бағалау критерийлер бойынша жүргізіледі.
3- тапсырма Тест саралау тапсырмасы Мақсаты: күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
А) 1927-1932жж В) 1930-1937жж С) 1927-1939жж. 2. «Геноцид» сөзінің мағынасы нені білдіреді? А) халықтың өсуі В) ұлтжандылық С) халықты жою 3. Аштық құрбаны болғандарының саны: А) 3845,7 мың адам В) 4583,5 мың адам С) 1798,4 мың адам 4. 1931 жылы қай фильм түсірілді? А) «Қаратау құпиялары» В) «Жұт» С) «Амангелді» 5. Тұлғаны тап 6. 1932 жылы қазақ қайраткерлерінің жазған хатының авторларын анықта А) Ғ. Мүсірепов, М. Ғатауллин, М. Дәулетқалиев, Е. Алтынбеков, Қ. Қуанышев В) Ғ. Мүсірепов, М. Ғатауллин, М. Дәулетқалиев, Е.Алтынбеков, Ф. Голощекин С) М. Дәулетқалиев, Е.Алтынбеков, Ф. Голощекин, С. Сейфуллин, М.Жұмабаев Білім алушы:
Дұрыс жауаптарын слайдтан көріп салыстырады Қ.Б. өзін –өзі дескриптор арқылы бағалайды. | Слайд№5 8-сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс 3 мин | Рефлексия «3-2-1» әдісі бойынша парақшаны толтырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қайталау | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапырмасы | «Геноцид зардаптары» тақырыбында 100 сөзден аспайтын эссе жаз. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? жоспарлайсыз? Мұғалімнің көмегі, жіктеу, ынталандыру | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: Техк.қауіпсіз ережелері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |