Файл: Бекітемін Келісілді аралды Мектеп Директоры Директорды оу ісі орын басары Б отырысында.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 78
Скачиваний: 0
СОДЕРЖАНИЕ
Тері жабыны. Тері гигиенасы мен физиологиясы.Термореттелу. (3 сағат)
жауаптары: 1-б, 2- в, 3-ә, 4-ә
Зертханалық жҧмысты орындау алдында оқушылар мына тақырыптар мен тҥсініктерді қарастыруы қажет:
Орындалатын жҧмыс туралы қысқаша ақпарат
Тәжірибені нҧсқаулық арқылы орындайды:
Мәліметтерді талдау ҥшін сҧрақтар қарастырылады:
Сыни ойлауын дамытатын сҧрақтар:
Тақырыпты қорытындылауға арналған тест сҧрақтары:
Сабақ тақырыбы: Сарамандық жҧмыс №3: ЭКГ: жҥрекке әсер ететін факторлар
Зертханалық жҧмысты орындау алдында оқушылар мына тақырыптар мен тҥсініктерді қарастыруы қажет:
Орындалатын жҧмыс туралы қысқаша ақпарат
Тапсырмалар нҧсқаулық бойынша орындалады.
Сыни ойлауға арналған сҧрақтар:
Тақырыпты бекітуге және қорытындылауға тест сҧрақтарын пайдалануға болады.
Мәліметтерді жинау жҥйесін қолдану
Зертханалық жҧмыс алдында орындалатын талқылаулар
Жауаптардың бірнеше нҧсқасы бар сҧрақтар
Орындалатын жҧмыс туралы қысқаша ақпарат
Жҧмыс нәтижесін талдау ҥшін ҧсынылатын сҧрақтар:
Зертханалық жҧмыс алдында проблема қойып бірнеше сҧрақтарды талқылау ҧсынылады:
Жҥргізілген жҧмысты талдау ҥшін ҧсынылатын сҧрақтар:
Сарамандық жҧмыс № 8. Дене температурасын реттеу.
Дҧрыс жауапты таңдаңыз немесе толық емес сӛйлемдерді толтырыңыз.
| Гигиенасы | | |
10 | Адам ағзасының иммундық реакциялары. Қан жүйесінің реттелуі. | 1 | |
Жҥрек –қан тамыр жҥйесі. Қан айналымының физиологиясы мен гигиенасы. (6 сағат) | |||
11 | Жүрек –қан тамыр жүйесінің даму ерекшеліктері. | 1 | |
12 | Жүрек жұмысының фазалары. Электрокардиограмма. | 1 | |
13 14 | Сарамандық жұмыс №3: ЭКГ: жүрекке әсер ететін Факторлар | 2 | |
15 | Жүрек –қан тамыр жүйесінің дене жүктемесіне бейімделуі. | 1 | |
16 | Сарамандық жұмыс №4: Физикалық жүктеме және жүрек соғысының жиілігі. | 1 | |
Тыныс алу жҥйесі. Тыныс алудың гигиенасы мен физиологиясы. (6 сағат) | |||
17 | Тыныс алудың гигиенасы мен физиологиясы | 1 | |
18 | Өкпе мен ұлпалардағы газ алмасуы. | 1 | |
19 20 | Сарамандық жұмыс №5: тыныс алудың көлемі. | 2 | |
21 22 | Сарамандық жұмыс №6: Физикалық жүктеме және тыныс алу жиілігі | 2 | |
Ас қорыту жҥйесі. Зат алмасу. Ас қорытудың физиологиясы мен гигиенасы (6 сағат) | |||
23 | Тағамдық заттар және олардың сипаттамасы. Дұрыс тамақтану. | 1 | |
24 25 | Сарамандық жұмыс: ферменттердің әрекеті | 2 | |
26 | Салмақ нормалары. Артық салмақтың денсаулыққа әсері. | 1 | |
27 | Ағзаның энергетикалық шығыны. | 1 | |
28 | Сарамандық жұмыс №7: Тағам өнімдерінің энергетикалық құндылығы. | 1 | |
Тері жабыны. Тері гигиенасы мен физиологиясы.Термореттелу. (3 сағат) | |||
29 | Тері және оның түзілістері. | 1 | |
30 | Терінің дене температурасын реттеудегі маңызы. | 1 | |
31 | Сарамандық жұмыс №8: Дене температурасын Реттеу | 1 | |
Кӛбею жҥйесі. Адамның жеке дамуы. Кӛбею жҥйесінің физиологиясы мен гигиенасы (1 сағат) | |||
32 | Көбею жүйесінің физиологиясы мен гигиенасы | 1 | |
Адам психологиясы. Жоғары жҥйке қызметінің физиологиясы мен гигиенасы (1 сағат) |
33 | Адам психологиясы. Жоғары жҥйке қызметінің физиологиясы мен гигиенасы | 1 | |
| Қорытынды (1 сағат) | | |
34 | Конференция-сабақ | 1 | |
Курс бағдарламасы бойынша берілетін бірнеше сабақ жоспарларының ҥлгілері.
Тақырыбы:Кіріспе. «Денсаулық» ұғымы. Денсаулыққа әсер ететін факторлар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың «денсаулық» ұғымының құндылығы туралы түсініктерін кеңейту. Салауатты ӛмір салтын сақтаудың адам ӛміріндегі маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: денсаулықты күту іскерліктерін дамыту. Тәрбиелік: денсаулықты күтуге, қадірлеуге тәрбиелеу.
Кӛрнекілігі: Ӛмір,денсаулық, бақыт туралы сӛздер, кестелер, фломастер. Сабақ барысы:
-
ұйымдастыру бӛлімі -
оқушыларды топпен отырғызу -
сабақ тақырыбы мен мақсатын түсіндіру
Мҧғалімнің кіріспе сӛзі:
«Тазалық денсаулық негізі, саулық байлық негізі» деп халық мақалында айтқандай, денсаулық үшін күрес әр адамның міндеті.
-
Миға шабуыл. Адасқан сӛздерді үйіріне қосу . 1.Тәні саудың сау.
-
Ауру кісі сүймес,
Ауыр жүкті жылқы сүймес.
-
Тазалық негізі,
Саулық байлық негізі.
-
Ауру келді кірді. -
Ұйқы ,
Жұмыс шынықтырады.
Адасқан сӛздер: жаны, күлкі, саулық, әлек, тынықтырады.
3. Дәйексӛздің мағынасын тҥсіндіру
-
―Дені сау адам — табиғаттың ең бағалы туындысы‖ (Т.Корлейль) -
Денсаулықтың қадірін жастан білу — азаматтық парыз. (М.Әлімбаев )
-
Тренинг: «Аяқталмаған сӛйлем»
Бақытты ӛмір – бұл
(Автор орындығына отырып қандай адамды бақытты адам деп ойлайтындарын ортаға салады. Бала пікіріне көлденең ойайтылмайды)
-
Антонимдік әдіс (оқушылар екі нұсқадағы тақырыптардың ӛздері бірін таңдап алады да, себебі, мен ҧсынамын ұстанымында пікір қорғайды)
-
нҧсқа
Денсаулыққа кері әсер ететін факторлар.
-
Қоршаған орта ластығы. (күн,ауа,су, топырақ, т.б,)
-
Дұрыс тамақтанбау. -
Денсаулық сақтау шараларының тӛменгі сатыда болуы -
Зиянды заттарды қабылдау. -
Тазалықты сақтамау. -
Отбасындағы кері жағдайлар. -
Адамда стресс жағдайларының жиі болуы
-
нҧсқа
Денсаулыққа дҧрыс әсер ететін факторлар.
-
Дұрыс тамақтану. -
Қоршаған орта тазалығы. (күн,ауа,су,топырақ, т.б.) -
Дене шынықтыру. -
Зиянды заттарды қабылдамау. -
Жеке бастың тазалығын сақтау. -
Қоршаған ортаға, қоғамға, адамдарға деген дұрыс кӛзқараспен қарау. -
Эмоциялардың оң болуы. -
Үйдегі дене еңбегінің дұрыстығы
-
Дидактикалық ойын
«Денсаулық» сӛзінен мүмкіндігінше 2 минутта кӛп сӛз жазу,осы сӛздердің денсаулыққа қатыстыларын атау.
Жауап болатын сӛздер: (Ау, сау, саулық, дауыс, уыс, нас, лас, дау, қалақ, далақ, сан, салақ, қала, ала, қылау, қанау, ауа, су, қауын, сауын, ну, асық, қасық, дала, сана, науқан, салық, қылық, нала, ене, дене, дауыл, ауыл, лақ, алау, қысқа, т.б.)
-
«Тамшыдан теңіз» Сӛз ұйқастары беріледі, ӛлең құрастыру керек.
……………баламыз,
……………даламыз,
……………жоямыз,
……………келеміз,
…………..қоямыз ,
…………..құрамыз,
…………..тұрамыз,
…………..боламыз!
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 13
Рефлексия
Мен қандаймын…..?
(Оқушылар сабақтан алған әсерлерін күліп тұрған смайликке белгілейді)
Салған суретке талдау жасалады
Сабақ тақырыбы: Эндокриндік жҥйенің физиологиясы мен гигиенасы Мақсаты: Гормондар мен эндокриндік жүйе туралы түсінік беру. Ішкі секреция бездерінің физиологиялық маңызы және ішкі орта тұрақтылығын реттеудегі гормондардың рӛлін ұғындыру. Гормоналды қоспалар мен дәрілік препараттарды қабылдаудың әсерінен эндокриндік жүйе қызметінің бұзылуы және оның салдарын болжау.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу. Тренинг.Топқа бӛлу
Жаңа сабақ:
Дәріс: Организмнің қызметін реттеуде ішкі секреция бездері маңызды роль атқарады. Ішкі секреция бездеріне гипофиз, эпифиз, қалқанша безі, қалқанша маңы бездері, бүйрек үсті бездері, айрықша без, ұйқы безі жатады. Iшкi секреция бездерінің ӛнiмдерiн гормон деп атайды. Гормон - ӛте белсендi химиялық зат. Ол қанға немесе лимфаға сіңiп, мүшелер мен мүшелер жүйесiне, тiптi күллi организмге әсер етедi.
Қазіргі кезде эндокриндік бездердің секрециялық қызметіне орталық жүйке жүйесінің барлық бӛлімдерінің әсері (ми сыңарларының қыртыстары, гипоталамус, лимбия жүйесі т.б. бӛлімдері) әр дәрежеде зерттеліп анықталып отыр. Олардың ішінде гипоталамус ерекше орын алады.
Ағзаның ӛсуі мен дамуы, жас кезеңдерінің алмасуы ішкі сереция бездерінің қызметімен байланысты. Эмбрионның үшiншi аптасында жыныстық жетiлу басталады. Бұл кезде алғашқы жыныстық белгiлер пайда болады. 4-5 айлық ұрықта жыныстық белгiлер айқын кӛрінеді. Осы кезден бастап аталық жыныc бездерінің ӛcу қарқыны 1 жасқа дейiн бiркелкi, 1 жастан бастап жынстық жетiлу басталғанша ӛте баяу дамиды, оның мӛлшерi де айтарлықтай ұлғаймайды. Ал аналық жыныc безiнің ӛсу қарқыны ұрықтық дамудың 7-9 айыңда және 1 жасқа дейiн күштi болады, сонан соң 7-9 жасқа дейiн ӛсуін күрт баяулайды. Осыған байланысты балалық кезең ер балаларда 9-11, қыз балаларда 7-9 жасқа дейiн созылады. Аталған мерзiмдерге дейiн ер балалар мен қыз балалардың ӛcyi мен дамуы бiрдей болады. Олар бiр-бiрiнен алғашқы жыныстық белгiлер мен ер жынысқа тән тұқым қуалайтын психикалық ерекшелiктер бойынша ғана ерекшеленедi.