Файл: Мен зерттеушімін 1 ылым мен зерттеушілерді.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.10.2024

Просмотров: 32

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Дәптермен жұмыс.
Үстел шамын дұрыс орналастыру туралы қысқаша ереже құрастыр.
Жарық туралы берілген сөйлемдерді толықтыр.

Жасанды жарық көздерін білдіретін суреттерді қорша.

Жасанды жарық көзі не үшін қажет?

Үстел шамын дұрыс орналастыру туралы қысқаша ереже құрастырады.

Жарық туралы берілген сөйлемдерді толықтырады.

Жасанды жарық көздерін білдіретін суреттерді қоршайды.

Жасанды жарық көзі не үшін қажеттігін жазады.


-жасанды жарық көздерін анықтаудан қиналмайды;
- жасанды жарық көздерін анықтаудан қиналады.




Сабақтың соңы

Тірек сөздермен жұмыс: жарықтандыру, безендіру, белсенді тіршілік ету, қолайлы өмір сүру.
-Жарық не үшін қажет?

Жарық адамға қолайлы өмір сүру үшін қажет.







Рефлексия

Сабақ үшін оқушылардың өзіндік оқу әрекеттерін, алға қойған мақсатқа жету деңгейлерін бағалауды ұйымдастырады. Оқушылардан сабақтағы жұмысын конусты толтыру арқылы бағалауды сұрайды:

  • қызыл қарындаш - ештеңені түсінбедім;

  • сары қарындаш - түсінікті, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • жасыл қарындаш - мен бәрін түсіндім, басқаға түсіндіре аламын ...

Оқушылар зеректікке дағдыланады.

Олардың сабақтағы жұмысына, оқу материалын меңгеру деңгейіне талдау жасаңыз. Олардың эмоционалды жағдайын анықтаңыз. Өзін-өзі бағалау, рефлексия.

ҚБ: «Ду

қолшапалақ» әдісі Оқушылардың үлгерімін өзін-өзі бағалау.

Оқушы рефлексиясының нәтижелерін талдайды.



Түрлі түсті қарындаштар






30 сабақ

Бөлім/бөлімше

Табиғат физикасы / 5.1 Күш және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қараңғылықтың қажеттілігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.2.1 жарық пен қараңғылықты салыстыру;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қараңғылықтың не үшін қажет екенін түсіндіру. Оқушыларды зеректікке, ынтымақтастыққа баулу


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) Психологиялық ахуал
Айналаның сұлулығын Көзіңменен көрерсің. Бүкіл көрген білгеніңді Сөзіңменен өресің.

Зерделі адам зер салып, Көзбен дүние таниды.
«Кел, ойланайық»

Оқушылар топқа бөлінеді. Шаттық шеңберін орындайды.

Әр оқушының сабаққа дайындығын бағалайды.

Қимыл- қозғалыс жаттығулары


«BILIMland»





– Қараңғылық адамға қажет пе? Не байқадың? Қандай бөлмеде адамдар жайлы ұйықтайды?

Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтары бойынша өз ойларын айтады. Мысалдар келтіреді.







Сабақтың ортасы

Оқулықпен жұмыс.

Оқушыларға қараңғы қай



ҚБ: «Үш

шапалақ» әдісі

ҚБ:

«Бағдаршам» әдісі

Мұғалім оқушылардан өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткен- дігін және өзінің білімдеріне қаншалықты сенімді екендігін көрсетуді сұрайды.







Қараңғы – жарық түспеген жерлер, еш нәрсенің көрінбеуі. Жарық түспеу үшін адамдар бөлме терезелерін қараңғылайды. Қараңғы бөлмеде жақсы ұйықтауға болады. Қараңғылық театр, кинотеатр, планетарий, ойын-сауық орындарында қажет.

Оқулықтағы суреттерді қарап, талдау:

  • Қараңғылық адамға қажет

пе?

  • Не байқадың? Қандай бөлмеде адамдар жайлы ұйықтайды?

  • Күндіз қараңғылықты қайдан табуға болады?

(шкафта, қоймада, қорапта)

кезде қажет? Сұрағына жауап іздейді.
Балаларды қараңғы деген жарықтың жоқтығы деген қорытындыға әкелу.
Суретке назар аудара отырып сұрақтарға жауап береді.




Суреттер




– Олардың іші неге










қараңғы?










«Күн-түн» ойынын ойнату.










Ойын шартымен таныстыру:










«Күн» дегенде не істесеңдер де










өздерің білесіңдер (жүгір, секір, ойна,










т.б.), ал «Түн» дегенде партаға жата қалып ұйықтаймыз...

Балалармен түнде өте жақсы көретін жануарлар туралы сөйлесу.
Саралау әдісінің «тапсырма» тәсілі.

Оқушыларға әртүрлі заттарды тарату: көрпе, жұп-жұқа мата. Сыныпты топқа бөлу. Әр топ сыныпта өз қараңғы бұрышын жасайды. Оқушылар көрпенің қараңғы бұрыш жасауға ыңғайлы екенін түсінуі керек.

Әр топ өз бұрыштарына ойыншықтарын орналастырып болған соң, оларға мынадай сұрақтар қою:

«Қараңғы болу үшін не істедіңдер? Қараңғыда өздеріңді ынғайлы сезесіңдер ме? Неге? Ойыншықтарды көріп тұрсыңдар ма? Қараңғыда ойыншықтар неге ұқсайды? Егер қалташаммен жарықтандырсақ, не болады?»

Тәжірибе жасау

Сынып бөлмесін қараңғылап, проектор арқылы экраннан қолдарыңның көлеңкесін түсіріп көріңдер. Қандай жағдайда қолымыздың көлеңкесін үлкейтуге немесе кішірейтуге болады?


Оқушылар өз қорытындыларын айтады. Мұғалім берген кестені толтырады.

  • Жасыл – мақсатқа қол жеткізілді, сенімді алға жүреді. • Сары – біршама алға жылжу бар, кейбір мәселелер бойынша табысқа қол жеткізілді, алайда сенімсіздік бар, кеңес, көмек сұрайды.

  • Қызыл – жетістікке қол жеткізбеді, абыржуда, сондықтан ол туралы мұғалімге мәлімдейді. Бұл әдіс мұғалімге қиындықтарды ерте анықтауға, ал оқушыларға мұғалімнен алдын ала көмек сұрауға мүмкіндік береді.



Әртүрлі ойыншықтар, тышқан


Көрпе, жұқа мата, ойыншықтар, қалташам
Оқулық, жұмыс дәптері





Дәптермен жұмыс

  1. Қараңғылықты қажет ететін суретті боя.

  2. Шамды жақ. Ол үшін әр ажыратқыштан жарық көзіне дейін лабиринт бойымен жүріп өт.

  3. Қоян немесе өзіңе ұнайтын жануарды көлеңке театрының суретімен салып көрсет.


Қараңғылықты қажет ететін суретті бояйды.

Әр ажыратқыштан жарық көзіне дейін лабиринт бойымен жүріп,

«шамды» жағады.

Қоян немесе өздеріне ұнайтын жануарды көлеңке театрының суретімен салады.

Оқушылардың пікірін қолдайды, бағыт-бағдар береді.




Сабақтың соңы

Тірек сөздермен жұмыс: қараңғы, көлеңке, қараңғылық.

Қараңғы қай кезде қажет?

Қараңғылық театр, кинотеатр, планетарий, ойын-сауық орындарында қажет.







Рефлексия

Оқушылар сабақ барысындағы жұмысын үш шамның біреуін «жағу» арқылы бағалайды:

Ұзын шам – «ештеңе түсінбедім»;

Орташасы – «түсіндім, бірақ айтып бере алмаймын»;

Қысқасы – «бәрін түсіндім,

басқаларға түсіндіре аламын».

Оқушылар зеректікке дағдыланады.

ҚБ: «Ду

қолшапалақ» әдісі




31 сабақ

Бөлім/бөлімше

Дыбыс / 5.1 Күш және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғи дыбыс көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату;

1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Табиғи дыбыс көздерін түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) Мұғалім сабаққа жағымды көңіл күй тудырып, баулиды.

Психологиялық дайындық:
Күннің нұры ашылсын, Жерге шуақ шашылсын.

Ал, кәнеки, балалар, Амандасып алайық.
Қайырлы таң! Доброе утро!

Good morning!
Сабақ ережелерімен таныстыру:

  1. Тәртіпті болайық!

  2. Уақытты тиімді пайдаланайық!

  3. Тыңдай білейік!

  4. Берілген тапсырманы мүлтіксіз орындайық!

  5. Біреу сөйлегенде, оның ойын бөлмейік!


Балалардан сұрауға болады:

Оқушылар топқа бөлінеді. Шаттық шеңберін орындайды.


Оқушылар жаңа тақырыптың мазмұнын ашу

Әр оқушының сабаққа дайындығын бағалайды.

Қимыл- қозғалыс жаттығулары


«BILIMland»
Тақырып бойынша иллюстрациялық- демонстрациялық материал.





– Масаның ызыңдауы қайдан шығады?

Масаның ызыңдауы оның қанаттарының қозғалысынан шығады. Маса қанатын секундына 5000 рет қағады.

Мұғалім әртүрлі дыбыс тыңдатады. Оқушылар кестедегі суреттерге қарап,

не туралы айтпақ екенімізді болжайды.

мақсатында берілген сұрақтарға жауап береді.







Сабақтың ортасы

Оқулықпен жұмыс.

Біз күнделікті өмірде дыбысты естиміз және тыңдаймыз, бірақ оны көре алмаймыз. Дыбыс денелердің тербелісінен пайда болады. Дыбыс шығаратын денелер – дыбыс көздері. Дыбыс табиғи және жасанды көздерден шығады. Табиғи дыбыс көздері – адамның дауысы, жапырақтың сыбдыры, судың сылдыры, самал жел, найзағайдың күркіреуі, шегірткенің шырылы, құстардың сайраған үні.

Балалардың алдына өзекті мәселе қою:

– Дыбыс қайдан шығады?
Зерттейік

Кімдердің дауысы қатты естіледі? Неліктен? Өзің көретін ертегі немесе мультфильм кейіпкерлерін есіңе

Оқушылар дыбысты естиді, ажыратады.

Оқушылар өз ойларын айтады.



ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі

Оқушылардың пікірін қолдайды, бағыт-бағдар береді.



Дыбысты зерттейтін адамдарды физик- акустик деп атайды.

Суреттер

Интернеттен алынған




түсір. Қай кейіпкер қатты күледі? Жай күлетін кейіпкерді атай аласың ба?

Мұғалім тәжірибе көрсетеді:

Жайпақтау ыдысқа су құйып, судың беті тынышталғанда оған тас тастап жібереді.

  • Толқындар қалай қозғалды?

  • Ендеше, дыбыс та солай

толқындармен қозғалады екен.

Есту мүшелерінің гигиенасы туралы, нені істеу керек, нені істеу керек еместігі туралы әңгіме жүргізу. Ол туралы қайдан білуге болады?



Оқушылар зерттеу жұмыстарымен айналысады.
Кез келген заттан толқындар таралады. Сол толқындарды ұстау, есту үшін құлақ қалқаны көмектеседі.




бейнекөрсетілім: табиғат дыбыстары

Құлақтың құрылысы туралы қысқаша айтып беру немесе

«Балаларға арналған анатомия» бейнефильмін көрсетеді.

https://www.you tube.com/watch?v=l 0bSc_xyXKU




Дәптермен жұмыс

Табиғи дыбыс көздерін жасыл қарындашпен, жасанды дыбыс көздерін көк қарындашпен қорша.

Мұғалім қосқан аудиожазбаны мұқият тыңдап, кестені толтыр.

  1. Күннің күркіреуі.

  2. Домбыраның дыбысы.

  3. Қоңыраудың сыңғыры.

  4. Өзеннің ағысы.

  5. Шөптің сыбдыры.

  6. Ұшақтың гуілі.


Жұмбақтардың шешуін жаз. Олар қандай дыбыс көзі?

Табиғи дыбыс көздерін жасыл қарындашпен, жасанды дыбыс көздерін көк қарындашпен қоршайды.

Мұғалім қосқан аудиожазбаны мұқият тыңдап, кестені толтырады.

Табиғи дыбыс көздері: Күннің күркіреуі, өзеннің ағысы, шөптің сыбдыры.

Жасанды дыбыс көздері: домбыраның дыбысы, қоңыраудың сыңғыры, ұшақтың гуілі.
Жұмбақтардың шешуін жазады: фортопиано, домбыра, ұялы телефон.

Бұлардың бәрі жасанды дыбыс

көзі екенін айтады.