Файл: Мен зерттеушімін 1 ылым мен зерттеушілерді.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.10.2024

Просмотров: 35

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.










Төбеде қос қалқаным, Әлемнен үн тартамын. (Құлақ)











(Өзіндік) Дәптермен жұмыс Мұғалім жапырақтың пішіні, түсі, симметриялық сызықтары жайлы

балалардың бір-біріне әңгімелеп

айтуына жағдай тудырады. Бүгінгі сабақта бақылаудың қарапайым түрі жүзеге асқаны туралы әңгіме жүргізеді.

Тапсырмаларды орындауды ұсынады.

  1. Суретті бастырып сызады.

  2. Қай сезім мүшелері арқылы суретте бейнеленген заттарды зерттей аласың? Сәйкестендір.

көру мүшесі – көз найзағай

есту мүшесі – құлақ музыка иіс сезу мүшесі мұрын гүл

дәм сезу мүшесі – тіл балмұздақ сипап сезу мүшесі алақан су



– серуен кезінде өзіне берілген зерттеу аймағымен жұмыс жасай алады, бақылайды, ой қорытады.
– серуен кезінде өзіне берілген зерттеу аймағымен жұмыс жасай алады, бақылайды, бірақ ой қорытып жеткізуде қиналады.

– серуен кезінде өзіне берілген зерттеу аймағымен жұмыс жасауда бақылаудан ауытқиды,

ойын қорытып жеткізе алмайды.
Оқушылардың жұмыс дәптерінде орындаған тапсырманы тексереді.


Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Тірек сөздермен жұмыс: бақылау жүргізу, эксперимент жасау.

  • Бүгін біз нені бақыладық?

  • Бақылау үшін не істедік?

  • Бақылау жүргізуге не көмектесті?

  • Адамдардың киімінде қандай өзгеріс бар?

  • Құстардың тіршілігінде ше?

  • Далада қандай құстарды байқадық?

  • Ағаш жапырақтарында қандай өзгеріс байқалады?


Сұрақтарға жауап береді:

  • Құстарды бақыладық.

  • Серуенге шықтық.

  • Бақылау жүргізуге біздің дене мүшелеріміз көмектеседі.

  • Адамдар ауа райын бақылап, лайықты киім таңдайды. Жаңбыр – қолшатыр, ...

Қар – жылы киім, қолғап, ... Ыстық күн – қалпақ, көзілдірік, ...







Рефлексия

(Өзіндік)

Мұғалім орындалған тапсырманың деңгейін бағалауды ұсынады.

Рефлексия кезеңінде оқушы не білгені, не үйренгені, қойылған мақсатқа жете алған, алмағандығына қорытынды жасайды.

Баланың өзіне рефлекция беруіне байланысты мұғалім балаларға жұмысты деңгейіне қарай саралап берудің

мүмкіндігін қарастырады.






3

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің негізгі бөліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        1. қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;

        2. көрсетілген экспериментті түсіндіру

Сабақтың мақсаты

өсімдік түрлерімен танысу, өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел ойланайық»

«Ашық микрофон» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар қояды:

  • Табиғат дегеніміз не?

  • Табиғат нешеге бөлінеді, түрлерін ата.

  • Жанды табиғатқа нелер жатады?

    • Жансыз табиғатқа нелер жатады?

    • Өсімдік дегеніміз не?

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: дұрыс жауап берген оқушыға қол шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі.







Оқулықпен жұмыс

  • Суреттен нелерді көріп тұрсың?

  • Оларды қалай топтауға болады? Оқулықтағы ағаш, бұта, шөптесін өсімдік суреттерін бақылау, бір- бірінен айырмашылығы мен ұқсастығын анықтау мақсатында жұмыс жүргізіледі.

«Салыстырайық»

Суреттегі өсімдік түрлерін мына ерекшеліктер арқылы салыстырады: діңі, бұтағы, сабағы, жапырағы, гүлі, жемісі. Гүлдің сабағының әлсіз екендігіне, ағаш діңінің жуан болатынына назар аударады. Үш түрлі өсімдік тобындағы ұқсастықтарды анықтайды: тамыры болады, өседі, бүршік жарады, жапырақ шығады, ауаны тазартады. Олардың өсуіне жарық, жылу, топырақ, ауа қажет.







Сабақтың ортасы

«Тыңдайық» Оқулықпен жұмыс

Өсімдік үш түрлі қарапайым топқа бөлінеді. Олар: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер. Ағаш

– бір ғана діңі бар көпжылдық өсімдік.

Ал бұта – бірнеше сабағы бар көпжылдық өсімдік.

Бұталарда дің болмайды. Бұталар ағаштарға қарағанда аласа болады. Шөптесін өсімдіктер – жұмсақ сабақтары бар біржылдық және көпжылдық өсімдіктер. Қолайсыз жағдайда шөптесін



Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды.

Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады.











өсімдіктердің жерүсті бөлігі қурап қалады.

Өсімдіктер жабайы және мәдени болып екіге бөлінеді. Адам өсіретін өсімдіктер мәдени өсімдіктер деп аталады. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды. Оның жемісін тағам ретінде пайдаланады. Мәдени өсімдіктерге жемістер, көгөністер, дәнді дақылдар, сәндік өсімдіктер жатады.

Адам күтім жасамайтын өсімдіктер жабайы өсімдіктер деп аталады. Олар далада, шалғында, орманда өседі.













«Анықтайық»

– Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Сабағы ше?

Анықтау жұмысын жүргізеді.

Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін атайды. Тамырдың қызметі туралы ойланып, өз болжамдарымен бөліседі. Сабақтың маңыздылығы туралы айтады.

Венн диаграммасы бойынша сыныптағы гүл мен партаны салыстырады.




ҚБ: мұғалімнің

«Жарайсың», «Керемет»,

«Жақсы» деген қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.


Жабайы және мәдени өсімдіктердің суреттері

«Салыстырайық»

– Сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аудар. Оларды сыныптағы жансыз заттармен салыстырып, айырмашылығын айт.



ҚБ: мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды

«Фигуралар» әдісі арқылы бағалайды. Жұлдызша –

«Жарайсың!».

Тіктөртбұрыш –

«Жақсы!».

Үшбұрыш –













«Бес саусақ» әдісі. Параққа алақандарын қойып, жиегін қаламмен айналдырып өтеді. Бүгінгі сабақта танысқан материалдары бойынша саусақ бойын жаңа материалмен безендіру жұмысын жүргізеді.

Басбармақ – тамыры. Балалы үйрек – сабағы. Ортан терек – жапырағы.

Шылдыр шүмек – гүлі, жемісі.

Кішкентай бөбек – тұқымы.

«Талпын!
Оқушылардың жұмысын бақылайды. Көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді.







(Өзіндік) Дәптермен жұмыс

  1. Бос торкөзге сәйкес шартты белгіні салғызады.

  2. 2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетуге тапсырма береді.

Оқушылар үшбұрыш, дөңгелек, төртбұрыш белгілерін өсімдік түрлері бойынша қойып шығады.

Шартты белгілер: ағаштар ; бұталар – ;

шөптесін өсімдіктер – .

2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетеді.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.


  • өсімдіктің үш тобын белгілеріне қарап анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алады.




  • өсімдіктің үш тобын белгілеріне қарап анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығын зерделеуде қиналады.

















– өсімдіктің үш тобын белгілеріне қарап анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей

алмайды.




Сабақтың соңы

Тірек сөздермен жұмыс Ағаш, бұта, шөптесін өсімдік Жетекші сұрақтар:

  • Қандай өсімдіктің діңі бар?

  • Бойы аласа, бұтағы жіңішке қандай өсімдік?

  • Сабағы жұмсақ өсімдік қалай аталады?

  • Өсімдіктің қанша түрі бар?


Сұрақтарға жауап береді:

  • Ағаштың діңі болады.

  • Бұтаның бойы аласа, бұтағы жіңішке болады.

  • Шөптің сабағы жұмсақ болады.

  • Өсімдіктің үш түрі бар: ағаш, бұта, шөптесін өсімдік.







Рефлексия

Рефлексия

Өздеріне ұнаған сөйлемдегі ойды жалғастыруды ұсынады.


Өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

  • Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім, ... білдім, ... көзімді жеткіздім.

  • бүгін сабақта мені қуантқаны – ...

.

  • Мен өзімді ... үшін мақтар едім.









4

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлармен танысу


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел, ойланайық»

Мұғалім жұмбақ жасырады.
Әрі қызыл, әрі тәтті, Татқан жанды таңырқатты.

(Алма)
Жасыл ала дөңгелек, Бақшада жатыр дөңгелеп.

(Қарбыз)

Оқушылар мұғалім жасырған жұмбақты шешеді.

Шешуі: алма

Шешуі: қарбыз.

Оқушылардың сабаққа дайындығын бағалайды

Жұмбақтар







Оқушылардан өсімдіктер туралы не білетіндерін сұрайды. (Құрылысы, топтары: ағаш, бұта, шөп).

  • Терезе алдында өсетін өсімдіктерді қай топқа жатқызамыз?

  • Өсімдіктерге жарық не үшін керек?

  • Өсімдіктерді жарықсыз қалдырсақ, не болады?

  • Өсімдіктердің өсуі үшін судың маңызы қандай?


Оқушылар өсімдіктер туралы не білетіндерін айтады:

  • Терезе алдында бөлме өсімдіктері өседі.

  • Жарық өсімдіктерге өсу үшін қажет.

ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады


Өсімдік түрлері

Сабақтың ортасы

(Ұ) Оқулықпен жұмыс Білгенің жөн

Өсімдікке қажетті жағдайлардың түсініктемесі ботаник ғалымдардың көзқарасымен түсіндіріледі. Мұғалім бұл мамандық жайлы ақпарат береді.

Ботаник ғалымдар өсімдіктердің өсу ортасы, көбеюін зерттейді. Өсімдіктің өсуі үшін қолайлы жағдай керек.

Бұлар – топырақ, су, жарық, жылу, ауа.

  1. Ауа мен топырақ арқылы қоректенеді. Топыраққа бекиді.

  2. Күн сәулесінен жарық пен жылу алады.

Мұғалімнің түсіндірген жаңа мәліметімен танысады. Өсімдікке және адамға қажетті жағдайларды мұғаліммен бірге талдайды.

Мұғалімнің ұсынған кестесіне сүйене отырып, өсімдік үшін қажетті жағдайды әңгімелейді.


Тірек сызбамен танысады.

Сызба бойынша қалай әңгіме құрағанын бағалайды.

ҚБ: Шаршылар.

Оқушы жұмысты аяқтағаннан кейін дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса, жасылмен бояйды.