ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 39

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні: математика, 5 «Б» сыныбы. Күні 21.01.2015 ж.

Тақырыбы:

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуге есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу ұғымымен таныстыру, есептер шығаруды үйрету.

2.Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуді біледі.

Ресурстар

Кеспе қағаздар, стикерлер, маркерлер

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ыстық» орындық, «Кім жылдам?»

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату үшін, оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеуін сұрайды. Өрмекші торын пайдаланады.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Қызығушылықты ояту. 14 минут

  1. Жай бөлшектерді қалай салыстырамыз?

  2. Жай бөлшектерді қалай қосамыз?

  3. Аралас сандарды қалай қосамыз?

  4. Жай бөлшектерді қалай азайтамыз?

  5. Аралас сандарды қалай азайтамыз?

  6. Мысалдар келтір.

  7. Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз?

«Ыстық» орындық стратегиясы бойынша сұрақтарға жауап береді.

ІІ. Мағынаны тану. 23 минут

Өздігінен білім алуға бағыт-бағдар беру:

  1. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін, бөлінгіш бөлгішті бөлгіш бөлшектің кері санына көбейту керек.

  2. Санды нөлге бөлуге болмайды.

Аралас санды аралас санға бөлу үшін бұрыс бөлшекке айналдырамыз, сонан соң бөлу амалын орындаймыз

№802-805

Мысалдарды талдай отырып, ережелерді меңгереді

ІІІ: Ой толғаныс. 5 минут


1. Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қалай тұжырымдалады?

2. Аралас сандарды бөлу ережесі қалай орындалады?

3. Натурал санды бөлшекке бөлуді түсіндір?


Кестені толтырады

Үйге тапсырма: 1 минут

806, 807





Бағалау: 2 минут

Әр оқушы тапсырмаларды жеке орындайды және орындаған деңгейіне сәйкес бағаланады.

Формативті бағалау

Рефлексия


Не білдім?


Нені білгім келеді?


Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні: математика, 5 «Б» сыныбы. Күні 22.01.2015 ж.

Тақырыбы:

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуге есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу ұғымымен таныстыру, есептер шығаруды үйрету.

2.Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуді біледі.

Ресурстар

Кеспе қағаздар, стикерлер, маркерлер

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ыстық» орындық, «Кім жылдам?»

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Қызығушылықты ояту. 14 минут

1) Сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал орнату

2) Сынып оқушыларын 1,2,3,4 сандарын санау арқылы топқа бөлу

3) Үй тапсырмасын сұрау:

«Бір нәрсеге, не өнерге талпыну үшін адамға алдымен табандылық керек» деп ұлы ойшыл Әл – Фараби айтқандай, ойланып сұрақтарға жауап беріңдер.


  1. Жай бөлшектерді қалай салыстырамыз?

  2. Жай бөлшектерді қалай қосамыз?

  3. Аралас сандарды қалай қосамыз?

  4. Жай бөлшектерді қалай азайтамыз?

  5. Аралас сандарды қалай азайтамыз?

  6. Мысалдар келтір.

  7. Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз?

  8. Жай бөлшектерді қалай бөлеміз?

  9. Санды 0-ге бөлуге бола ма?

1) Сәлемдеседі, сабақты бастар алдында шеңберлене тұрып бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді

2) Саналған сандарды есте сақтап , сол сандарға сәйкес 2 топқа бірігеді

3) Екі топ мұғалімнің сұрақтарына жауап береді



ІІ. Мағынаны тану. 23 минут

Өздігінен білім алуға бағыт-бағдар беру:

  1. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін, бөлінгіш бөлгішті бөлгіш бөлшектің кері санына көбейту керек.

  2. Санды нөлге бөлуге болмайды.

Аралас санды аралас санға бөлу үшін бұрыс бөлшекке айналдырамыз, сонан соң бөлу амалын орындаймыз

№808-813

Мысалдарды талдай отырып, ережелерді меңгереді

ІІІ: Ой толғаныс. 5 минут


1. Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қалай тұжырымдалады?

2. Аралас сандарды бөлу ережесі қалай орындалады?

3. Натурал санды бөлшекке бөлуді түсіндір?


Кестені толтырады

Үйге тапсырма: 1 минут

814, 815





Бағалау: 2 минут

Әр оқушы тапсырмаларды жеке орындайды және орындаған деңгейіне сәйкес бағаланады.

1) Қағаздағы смайликтердің суреттерін таңдап өзі –өзіне бағалау жүргізеді

2) Неге сол смайликті таңдағанынның сбебін жазады

Рефлексия


Не білдім?


Нені білемін?


Нені білгім келеді?



Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 23.01.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуге есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді бөлуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді бөлуді орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ыстық орындық әдісі»,

Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Өрмекші торы» әдісін қолданып,бір- біріне жаксы тілек білдіру арқылы сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Ыстық орындық» әдісі қолданылады:

1.Қандай бөлшектерді дұрыс бөлшектер деп атаймыз?

2.Аралас бөлшекті жай бөлшекке қалай келтіреміз?

3.Жай бөлшектер қалай бөлінеді?

4.Натурал санды жай бөлшекке қалай бөлеміз?

5.Бұрыс бөлшекті аралас бөлшекке келтіре ме?

6.Өзара кері сандар деген не?

7.Жай бөлшекті аралас бөлшекке қалай бөлеміз?

Әр топтан 1 оқушыдан шығып, сұрақтар қойылады.


II.Мағынаны тану.23 минут

I.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

Ережені әріптермен жазсақ:

: = * .

Мұндағы – натурал сан немесе 0 саны, b,c,d – натурал сандар.

Мысалдар: 1) : = * = = = ; қысқаша: : = * = ;

2) 0: = 0

Санды нөлге бөлуге болмайды.Себебі кез келген санды 0-ге көбейткенде көбейтінді 0-ге тең болады.

II.Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.

Мысал. 1) 4 : 1 = : = * = = 2 .

III.Натурал санды бөлшекке бөлу немесе бөлшекті натурал санға бөлу.

Бөлінгіш немесе бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.

Мысалы:

1) 4 : = : = * = 6(4.17-сурет.). Қысқаша 4: = = 6




6

5

2

1
0


4

3





0 1 6
4.17 – сурет.
2) : 2 = : = * = . Қысқаша :2 = =
Әріптермен жазсақ: n: = ; : n = ; n-натурал сан.

794.

1) : ; 3) : ; 5) : ; 7) : ;
2) : ; 4) : ; 6) : ; 8) : ;
795.

1) 1: ; 3) 1: ; 5) 1: 1 ; 7) 1: 3 ;
2) 1: ; 4) 1: ; 6) 1: 2 ; 8) 1: 3 ;


Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут





Жай бөлшектерді бөлуге,аралас санды аралас санға бөлуге, натурал санды бөлшекке бөлу немесе бөлшекті натурал санға бөлуге 2 мысалдан құрастыру.

«Жай бөлшектерді бөлу» тақырыбына өз беттерінше есептер шығарады.

Әр топ бірін - бірі тексереді.

Үйге тапсырма

1мин

№796, №797.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Басбармақ әдісі» бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 24.01.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектерді бөлуге есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді бөлуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді бөлуді орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Жеміс жинау» топтық жарысы

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Өрмекші торы» әдісін қолданып,оқушылар бір біріне жақсы тілектерді сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Ыстық орындық» әдісі қолданылады:

1.Қандай бөлшектерді дұрыс бөлшектер деп атаймыз?

2.Жай бөлшекті аралас бөлшекке қалай бөлеміз?

3.Натурал саннан аралас санды қалай азайтады?

4.Жай бөлшектер аралас санға қалай көбейтіледі?

5.Жай бөлшектер қалай бөлінеді?

6.Өзара кері сандар деген не?

7.Ең үлкен аликвоттық бөлшек неге тең?

8.Көбейту амалына кері амал қалай аталады?

9.Бөлшектер қалай көбейтіледі?

10.Санның бөлігі қалай табылады?

11.Қандай бөлшектерді аликвоттық бөлшектер деп атаймыз?

12.Аралас сандарды қалай көбейтеді?

13.Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеді?

14.Аликвоттық бөлшектер дұрыс бөлшек пе, әлде бұрыс бөлшек пе?

15.Қандай бөлшектерді бұрыс бөлшектер деп атаймыз?

16.Бөлімдері бірдей аралас сандар қалай азайтылады?

17.Натурал санды жай бөлшекке қалай бөлеміз?

18.6 - 2 = ?

19.3 - 2 = ?

20.8 + 8 = ?

21.6 + 6 = ?

22. * = ?

23. * = ?

24.7 * 2 = ?


Стикерлердің түсіне қарай үш топқа бөлінеді:

«Қызыл», «Жасыл», «Сары».
«Жеміс жинау» топтық жарысында әр топтан бір оқушыдан шығып,жемістің артындағы сұраққа немесе есептерге жауап беру арқылы ұпай жинайды.Жауап бере алмаған жағдайда жеміс кірпіге бұйырады.

II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару:

798.

Кестені толтырыңдар:

a


b

c

d





:

3

16

25


4

3

1

7

4

5

2

5

11












800.

Амалдарды орындаңдар:

1) ( + ) : 1 ; 3) 1 : ( + ); 5) ( + ) : 3 ;
2) ( + ) : ; 4) : ( - ); 6) : ( + );


801.

1) x = ; 3) x = 6; 5) x = 1 ;
2) y = ; 4) y = 14; 6) y = 4 ;

802.

1) Қораптағы шай кг.Неше қорап шай 1 кг?

2) 1л керосин кг.1 кг керосин неше литр?

3) Поезд 1 сағатта екі қала арақашықтығының бөлігін жүрді.Поезд бірінші қаладан екінші қалаға неше сағатта барады?
803.

1)Бір орам өрік кг.Неше орам өрік 6 кг болады?

2) Баланың бір қадамы м.100 м қашықтыққа жүргенде бала неше қадам жасайды?

3) Дыбыстың ауадағы таралу жылдамдығы км/с.Дыбыс 3 км қашықтыққа неше секундта барады?
804.

1)Доңғалақтың жиегінің ұзындығы 2 м.Доңғалақ 108 м қашықтыққа доңғалағанда неше рет айналады?

2) Трамвай сағатта 10 км қашықтыққа барады.Трамвайдың жылдамдығын табыңдар.

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.


III:Ой толғаныс.5 минут