Файл: Сабаты таырыбы Кіріспе орыт Байбрі баласы БамсыБайра туралы жырды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 57

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сынып: 8А

Пәні: Қазақ әдебиеті

Мұғалімі: Г.С.Айдарова


Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж1-әдеби шығарманың жанрына байланысты өлеңнің тақырыбы мен идеясын, мазмұнын анықтау

Сабақ мақсаты:

Ақынның толғауының жанрлық,сюжеттік ерекшеліктерін анықтау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

Бағалау критерийлері:

Толғаудың жанрын,сюжетін ажыратады,дәлелдер келтіреді.

Тілдік мақсаттар:

Толғау, заман, қоғам, толғаныс, үш қиян

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: толғаудың мазмұнына, жанрын,сюжетін анықтайды.

Оқушылардың көбісі: анықталған жанрына,сюжеттік желісіне талдау жасайды.

Оқушылардың кейбірі: дәлелдер келтіреді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы



Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Тренинг. «Жүрек жылуы»

3. Оқушыларды топқа бөлу




С абақтың ортасы


«Ой қозғау» әдісі

Аудиокітаптан «Үш қиян» өлеңінің бастапқы 5-6 шумағын тыңдату.
«Джигсо» әдісі

1-қадам. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап, тақырып бойынша білімді өзектендіреді;

2-қадам. Мәтін бөліктеріне сай топ мүшелерінің әрқайсысы тапсырмаларды бөліп алады:

3-қадам. Сараптау топтарына қайта бөлінеді (1-бөлікпен жұмыс жасағандар бір топқа, 2-бөлікпен жұмыс жасағандар екінші топқа, т.с.с.).

4-қадам. Сараптау тобында өздері оқып шыққан үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті етіп жеткізудің жолдарын белгілейді.

5-қадам. Өз топтарына барып, сараптау тобында талқылап келген тапсырмасын түсіндіреді, өзара сұрақтар қояды.
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек»
ББ кестесін толтырады.


Білемін

Білдім

Дәлелдер

Ақын







жыршы







айтыскер








Мұрат Мөңкеұлы туралы не білемін?


Жеке-----------Жұппен--------------Топта-------------спикер өз ойларын ортаға салады.

ЖЖ.

Өлеңнің мәнін ашып,жанрын, тақырыбы мен идеясын анықтайды.


Электронды оқулық


Сабақтың соңы


Кері байланыс


Шығарма несімен ұнады?

Сабақтан алған әсерің?

Түйінді ой



















Тексерілді:
08.11.2021ж


Сынып: 8 А

Пәні: Қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі: Г.С.Айдарова

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Туған жердің құдіреті

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж2 - әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу

Сабақ мақсаты:

«Үш қиян» тоғауының идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан талдау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі ,дене шынықтыру

Бағалау критерийлері:

Толғаудың идеясын жоғары пафоспен аша алады.

Тілдік мақсаттар:

Идея, пафос, бейне, келбет, заман шындығы, толғаныс

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: толғаудың тақырыбын, идеясын анықтайды.

Оқушылардың көбісі: өлеңнің идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.

Оқушылардың кейбірі:заман келбетіне өзіндік пікірін білдіріп,сын айта алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын туғызу. «Май шам» әдісі

Шеңбер бойымен тұрып, жағылған май шамды бір-біріне өткізе отырып,жақсы тілектерін жеткізеді.

Топқа бөлу




С абақтың ортасы

Миға шабуыл

1. 2. Мұрат шығармаларының басты тақырыбы не?

3. «Үш қиян» толғауының идеясы туралы не ойлайсыңдар?
«Шынжыр» әдісімен өлеңнің мазмұнын сұрау.
«Кубизм»

Білу: Ақын заманның бұзылған себебін қайдан,неден іздейді?
Түсіну: Өлең неліктен «Үш қиян» деп аталған? «Қанды,майлы,шаңды қиян» деп атау себебі не?
Қолдану: Өздеріңе ұнаған үзіндіні жатта.
Талдау: Автор «Ащы суға тойдырып,

Бұза ма деп реңін

Адыра қалғыр заманның

Мен жаратпаймын сүреңін!»,-деп нені айтқысы келіп отыр?
Жинақтау: Өлеңдегі түйінді ойды жинақтап, ойтолғау жазу
Бағалау: Ақын келер күннен қандай үміт күтеді? Ойларыңмен бөлісіңдер.
Қалыптастырушы бағалау
«Авторға сұрақ қою» әдісі

1-қадам: Сыныпты үлкен екі топқа бөлу.

2-қадам: 1-топ: оқырмандар, 2-топ: авторлар.

3-қадам: өлеңнің шумақтарын бөліп беру.

4-қадам: авторларға оқырмандар өздеріне бөлінген шумақтары бойынша сұрақ қояды,автор жауап береді.




8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы(хрес

томатия)



Сабақтың соңы

Кері байланыс

Әлі тоймадым...

... қорыта алдым.

Егер ... қоссаңыз жақсы болар еді.



1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   64




Тексерілді:
10.11.2021ж


Сынып: 8 А

Пәні: Қазақ әдебиеті

Мұғалім: Г.С.Айдарова

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Заман көрінісі, заман бейнесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж3 - көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу

Сабақ мақсаты:

Толғаудың кейіпкері авторға тура және жанама мінездеулерді беру

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Тура және жанама мінездеулерді біледі және толғаудан анықтап, талдайды.

Тілдік мақсаттар:

Тура, жанама мінездеулер, автор бейнесі, ақын шеберлігі

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: толғаудағы автордың көңіл- күйін анықтайды.

Оқушылардың көбісі: тура және жанама мінездеулердің ерекшелігін дәлелдейді.

Оқушылардың кейбірі: ақын шеберлігін зерттейді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Туған жердің құдіреті

Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын құру

Үй тапсырмасын сұрау




С абақтың ортасы

Талқылау сұрақтары:

1. Ақын заманның келбетін,заманның реңін қалай суреттейді?

2. Заманның бұзылу себептерін ақын өлеңдерінен тауып,талдаңыздар.

Топтастыру

«Заман қандай?» деген сұрақтың төңірегінде топтастырып, постер құраңдар.
«Үш қадамды сұхбат»

Әр топ тақырыпқа байланысты бір-біріне өлең бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды.

Мінездеу. Авторға мінездеме беру. Заманның келбетіне сипаттама беру.

Анықтау. Асанқайғы,Қазтуған,Орақ,Мамай,Телағыс есімдері толғауда қандай себеппен аталатындығын анықтаңыздар.

Салыстыру. Мұрат заманы мен қазіргі заманды салыстырыңыздар.
Қалыптастырушы бағалау: топтық бағалау.
Өлеңдегі образды «ПОПС формуласы» арқылы талдау:

«Менің ойымша...»

«Себебі,мен оны былай түсіндіремін...»

«Оны мен мына мысалдармен,фактілермен дәлелдей аламын...»

«Осыған байланысты мен мынадай шешімге келдім...»



8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы

Кері байланыс.

Сабақ бойынша өз пікірлерін жазады.








Тексерілді:
12.11.2021ж


Пән мұғалімі: Г.С.Айдарова

Мектебі: Т.Бигелдинов ЖОМ КММ

Сынып: 8 А

Күні: 15.11.2021ж

Пәні: Қазақ әдебиеті

Қатысқан оқушылар саны:



Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауының берер тәрбиесі және қоғам

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж4 - көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

Сабақ мақсаты:

Толғауда көтерілген замана жағдайын анықтау және дәлелдеу

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

Бағалау критерийлері:

Өлеңнің әр тармағына дәлелді пікірлерін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар:

Менің ойымша... Менің түсінгенім бойынша... Мұрат ақынның қайғыруына қарағанда... Заманның жағдайын,адамдардың пейілін мына өлең жолдарында ... анық айтып өтеді.

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: өлеңде көтерілген мәселелерді анықтайды.

Оқушылардың көбісі: өзіндік пікірлерін дәлелді түрде жеткізеді.

Оқушылардың кейбірі: айтылған пікірлерді өмірде қолдана алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Заман көрінісі, заман бейнесі


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Психологиялық ахуалды орнату

Шеңберде тұрып, Мұраттың өлеңінен 1-2 шумағын жатқа айтады.

Топқа бөлу




С абақтың ортасы

Тапсырма

«Үш қиян» толғауының идеясын үш сөйлем арқылы тұжырымдап,тірек сызба арқылы көрсетіңдер.

Жеке жұмыс. Кестені толтырыңдар.


Үзінді

Ақынның айтар ойы

Менің қабылдауым

Заманы қайтіп түзелсін,

Қоңсыдан туған би болды...

Ақылсыздың баласы

Ақшасына сүйеніп,

Айтқан сөзі пұл болды,

Заманың мұндай сұм болды.








-Әр оқушыға өлеңнің әр шумағын бөліп береді;

-Бөлініп берілген шумақтар бойынша жеке жұмыс жасайды.

-Әр оқушының жұмысы оқылып,бағаланады.
«Соңғы сөзді мен айтайын»


үзінді

беті

сұрақ

соңғы

сөз

















8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы

Кері байланыс

Тау рефлексиясы.






Пән мұғалімі: Г.С.Айдарова

Мектебі: Т.Бигелдинов ЖОМ КММ

Сынып: 8 А

Пәні: қазақ әдебиеті

Күні: 17.11.2021ж
Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы – шоқтығы биік, құнды шығарма

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Б/С1-шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Сабақ мақсаты:

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтау және салыстыру

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру, этнография

Бағалау критерийлері:

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтайды және өлеңде суреттелген мәселелердің құндылығына баға береді.

Тілдік мақсаттар:

Заман, сүрең, өзгеріс, қоғам

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Оқушылардың көбісі: шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасайды.

Оқушылардың кейбірі: тақырыбы мен идеясына сай шығармалармен салыстырады және баға береді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауының берер тәрбиесі және қоғам


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

«Сатамын және сатып аламын» тренингі

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Шеңберде тұрған қатысушы қасындағы көршісіне өзінің жағымсыз қасиетін сатып,оның немесе ертегідегі кейіпкерлердің жақсы қасиетін сатып алады. Мысалы, «Мен еріншектігімді саған сатып, сенің шыншылдығыңды сатып аламын»

Оқушыларды топқа бөлу.

Әр оқушының бір-бір заты алынып,қорап ішіне салынады да,араластырылып,мұғалім заттарды төрт партаның үстіне ретсіз қояды. Әркім өзінің заты тұрған партаға барып отырады.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.





С абақтың ортасы
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   64


5 минут

Ойқозғау

- «Үш қиян» өлеңі не себептен құнды деп ойлайсыңдар?

«Әдеби әңгіме шеңбері»

Өлеңнің ұлттық құндылықтарын талдау үшін мұғалім оқушылардан екі шеңбер жасап тұруды талап етеді (бір-бірін көретін ішкі және сыртқы шеңбер), осылайша «әдеби әңгіме шеңберін» ұйымдастырады. Оқушылар мұғалім берген тақырыптардың біреуін талқылайды, мысалы «ақын не себептен заманды адыра қалғыр дейді?», бір минут ішінде әр оқушы өз ойын айтады. Мұғалім алмасу уақытын қоңырау арқылы білдіреді. Аяқталғаннан соң, сыртқы шеңбер мұғалім «тоқта» дегенге дейін солға қарай жылжып, жаңа серіктеспен кездеседі. Осы ретпен «Заман қайтсе түзеледі?», «Өлеңнен қандай ұлттық құндылықты байқауға болады?» деген келесі сұрақты тоқсан секунд көлемінде талқылайды. Олар өлең туралы жаңа талқылауларын бастағанға дейін алдыңғы талқылауының қорытындысын жасауы қажет. Аяқталғаннан соң сыртқы шеңбер қайтадан жылжиды, жаңа талқылауын алдыңғы екі талқылаудың қорытындысын жасаумен бастайды. Мұғалім кез келген уақытта талқылаудың тақырыбын өзгерте алады.

Қалыптастырушы бағалау: өзара бағалау.
Венн диаграммасы

«Үш қиян» өлеңі

Ортақ ұқсастықтары

Мөңке Тілеуұлы «Құрамалы,қорған

ды үйің болады» өсиеті















8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



Сабақтың соңы

3 минут


Кері байланыс



Шығарма несімен ұнады?

Сабақтан алған әсерің?

Түйінді ой












Кері байланыс парағы



Пән мұғалімі: Г.С.Айдарова

Мектебі: Т.Бигелдинов ЖОМ КММ

Сынып: 8 А

Қатысқан оқушылар саны:
Пәні: қазақ әдебиеті

Күні: 19.11.2021ж


Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы-тілі көркем толғау

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

А/И3-шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу,эпитет,)

қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау

Сабақ мақсаты:

Өлеңнің көркемдік ерекшелігіне талдау жасау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық,интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Өлеңдегі көркемдеуіш құралдарына талдау жасайды.

Тілдік мақсаттар:

Автор стилі, теңеу, эпитет

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: көркемдеуіш құралдардың анықтамасымен танысады.

Оқушылардың көбісі: жырдың көркемдік ерекшелігіне талдау жасайды.

Оқушылардың кейбірі: білімдерін өмірде қолдануға бейімделеді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы – шоқтығы биік,құнды шығарма


Сабақ барысы


Жоспарла-натын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурс

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын тудыру

Топқа бөлу

Стикер

Сабақтың ортасы

Үй тапсырмасын сұрау. «Ұяшықтағы сұрақтар» әдісі

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.
«Джигсо» әдісі

1-топ: Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашады.

2-топ: Сөздікпен жұмыс. Өлеңде кездескен түсініксіз сөздерді сөздерді тауып,түсіндірме сөздіктен мағынасын тауып,түсіндіреді.

3-топ: Өлеңнің құрылысына талдау жасайды.

Кестемен жұмыс


Қашан жазған

Ақынның айтар ойы

Ақынның өлеңдегі сезімі, ол қандай сөз

Поэтикалық тіл

Өлеңдегі негізгі ой,тірек ұғымдағы сөз

Өз қабылдауың























8-сынып «Қазақ әдебиеті» хрестоматиясы





Жеке жұмыс

«Әңгіме кестесі»

1. Өлеңнің аты:

2. Өлеңнің авторы:

3. Кейіпкері:

4. Қай кезеңді суреттейді:

5. Өлең немен аяқталды:

6. Не үйретті:




Сабақтың соңы

Кері байланыс

«3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.