ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 72
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Қарым-қатынас әдебі | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Күн тәртібті жоспарлау, уақыттың бағасын білу. | |
Сабақтың мақсаты | күн тәртібін сақтаудың маңыздылығын түсіну; өз жеке күн тәртібін құрy. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой қозғау 1.Суреттерде не көріп отырсыздар? 2.Не ерекше болды? 3.Тақырыпты болжап көріңіз.... Болжамдарын негіздейді Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ «Мадақтау» | Тақырыптық суреттер | ||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Денсаулық сақтау мен нығайту шарттарының бірі– мүлтіксіз орындалатын күн тәртібі. Күн тәртібін сақтау кез-келген жұмысты анағұрлым жеңілдетеді, денсаулықты сақтау үшін адам ағзасының барлық мүмкіндіктерін көбірек қолдануға мүмкіндік береді. Күн тәртібі – бұл тәулік бойы қызмет пен демалыстың барлық түрлерін тиімді бөлу. Күн тәртібін сақтайтын адамдар көбірек іс тындырып,аз шаршайды. Күн тәртібі адамды ұқыптылыққа, тәртіптілікке, жауапкершілікке үйретеді. «Суреттер сөйлейді» -Суретте берілген күн тәртібі сізде орындала ма? -Күн тәртібінің адам денсаулығы үшін маңызы қаншалықты? "Борт журналы" тәсілі арқылы оқушылар жұмыс жасайды.
| Ақпараттық мәтінмен жұмыс Дескриптор - ақпарат береді Оқушылар сует бойынша күн тәртібін анықтайды; Дескриптор- күн тәртібіндегі ерекшеліктерді ажыратады; сипаттама береді; Дескриптор - талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең ұтымды жауап | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте | ||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... | Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады | Оқушылар бағалайды | А4, конспект | ||||||||
Үй тапсырмасы | «Менің бір күнім» Эссе | | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Қарым-қатынас әдебі | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Отбасылық әдеп. | |
Сабақтың мақсаты | отбасылық құндылықтарды дұрыс әрекет құндылығының негізінде түсіндіру;қайырымдылық, жанашырлық қасиеттерін дамыту;оқушыларды отбасы алдындағы жауапкершіліктерін сезіне білуге тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | «Шаттық шеңбері» Дөңгеленіп тұрайық, Керегені құрайық. Уықтар боп иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үйді құрайық. Миға шабуыл Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орыналасу жиынтығыі туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс (8 мин) ✓ Отбасы қалай құрылады? Қоршаған ортаны бізді қалай қабылдайды? ✓ Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата? Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орыналасу жиынтығыі туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс (8 мин) ✓ Отбасы қалай құрылады? Қоршаған ортаны бізді қалай қабылдайды? ✓ Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата? Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орыналасу жиынтығыі туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс (8 мин) ✓ Отбасы қалай құрылады? Қоршаған ортаны бізді қалай қабылдайды? ✓ Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата? Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орыналасу жиынтығыі туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс (8 мин) ✓ Отбасы қалай құрылады? Қоршаған ортаны бізді қалай қабылдайды? ✓ Отбасындағы негізгі әрекеттерді ата? Суретке қарап әңгіме жүргізу Отбасы деген не? » туралы білімдерін тексеру және слайд арқылы отбасының орыналасу жиынтығыі туралы суреттерден көрсету бойынша жұмыс (8 мин)
Қоршаған ортаны бізді қалай қабылдайды?
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ «Мадақтау» | Тақырыптық суреттер |
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «отбасы» сөзіне ассоциограмма құрғызады. Отбасы «Отбасында адам бойындағы асыл қасиеттер жарқырай көініп қалыптасады.Отанға деген ыстық сезім жақындарына, туған-туымқандарына деген сүйіспеншілікпен байланысты» Н.Назарбаев Сұрақтар:
«Соқыр ана» фильмін оқушыларға ұсыну.Фильм туралы ойларын білу. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Берілген сұрақтарға үлгі бойынша жауап беріңдер. Үлгі: сенің отбасың тату ма? Иә, менің отбасым тату. Жоқ, менің отбасым тату емес. Айша, сенің ағаңның мінезі жайдары ма? ........................................................................... Егор, сенің інің сені сыйлай ма? ............................................................................ Марат, сен қарындасыңның сабағына көмектесесің бе? ................................................................................................ 2- тапсырма. Диалогті пайдалана отырып, өзара сөйлесіңдер.
| Ақпараттық мәтінмен жұмыс Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасайды Дескриптор Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді Орындалған тапсырмалардың дұрыстығын бақылайды Тапсырмалардың нәтижесін тексеру Орындалған жүмыстардың жақсы үлгілерін көрсетеді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең ұтымды жауап» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте |
Қорытынды | Кері байланыс «Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін. Чемодан- алған білімім болашақта қажет. Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін. | Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады | Оқушылар бағалайды | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | «Отбасы құндылықтары» | | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Қарым-қатынас әдебі | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Үлкенге – құрмет, кішіге-ізет. | |
Сабақтың мақсаты | «Сыйластық», «құрмет» адамгершілік құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.үлкендер мен кішілер арасындағы сыйластықты түсіндіру;сыйластықты қарым - қатынас жасау іскерліктерін дамыту, үлкендерді сыйлауға, кішілерге қамқор болуға тәрбиелеу; |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой қозғау М.Төренжановтың «Үш дос» әңгімесін оқып, талдау. 1. Балалар неліктен бірге ойнай алмады? 2. Бір- бірімен сыйластықта болу үшін адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек ? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. | ҚБ «Мадақтау» | Тақырыптық суреттер | ||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Дәстүрлі қазақ қоғамында жасы үлкен адамдарды құрметтеу рәсімі ежелден бар. Ондай құрмет жасы үлкен кісінің қай рудан, қай жүзден, қай ұлттан екендігіне қарамай көрсетілетін. Қазақта сұлтан, батырлармен қатар барлық жасы үлкен, қартайған ер азаматтардың бәрі, кім екеніне, қандай тектен шыққанына қарамай, ерекше сый-құрметке бөленген. 1 тапсырма GREАT кестесі сый құрмет көрсетулің адам өміріндегі маңыздылығына талдау жасайды
2 тапсырма Пікірің қажет! «Кішілерімізге мейірімді болмаған, үлкендерімізге құрмет көрсетпеген адам бізден емес» 3 тапсырма «Попс формуласы»: «Сіз деген – әдеп, біз деген – көмек» 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» «Не істеуге болмайды?» - Үлкендердің алдынан...... (кесіп өтуге болмайды.) - Кішкене баланы................(жылатуға болмайды.) - Құстарды...........................(атуға болмайды.) - Қыз баланы........................(ренжітуге болмайды.) - Сабақтан.............................(кешігуге болмайды.) - Сыныпта.............................(айғайлауға болмайды.) «Не істеу керек?» - Үлкен кісіні.......................(сыйлау керек.) - Үлкеннің тілін...................(алу керек..) - Үлкендерге..........................(сәлем беру керек.) | Ақпараттық мәтінмен жұмыс Дескриптор - сый құрмет көрсетулің адам өміріндегі маңыздылығына талдау жасайды ; Оқушылар пікірлерін ортаға салып,қорытынды жазады Дескриптор- ажыратады; сипаттама береді; Дескриптор -үлкенге ұүмет көрсету заңдылықтарына талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең ұтымды жауап» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте | ||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс
| Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады | Оқушылар бағалайды | А4, конспект | ||||||||||
Үй тапсырмасы | «Тәрбиелі адам,тағалы атпен бірдей» Ой түйін | | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Қарым-қатынас әдебі | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Кешірім сұрау әдебі. | |
Сабақтың мақсаты | Кешірімділіктің дұрыс әрекет екендігін ұғындыру.Кешіре білу қасиеттерін дамыту;Мейірімділік, ақылдылық, рақымшылыдық, адамгершілік қасиеттерін көрсете білуге, жақсылық жасауға тәрбиелеу |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой қозғау 1.Суреттерде не көріп отырсыздар? 2.Не ерекше болды? 3.Тақырыпты болжап көріңіз.... Болжамдарын негіздейді Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ «Мадақтау» | Тақырыптық суреттер | ||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Кешірімділік деген не? Осының анықтамасын оқиық. Кешірімділік – адам бойындағы жақсы қасиет, пенде біткенге құрметпен, ізгілік тұрғыдан қарау. Адамгершілік, имандылық сияқты гуманистік ұғымдарға мәндес категория. Адамның оқыс істері мен қоғамға зиянды іс-әрекет жасағаны анықталғанда, оған адами тұрғыдан кеңшілік жасап, залалды істерінің мән-жайын түсіндіру, гуманистік қамқорлық жасау, кеңшілік көрсету – Кешірімділік болып табылады Кешірімді болайық әрдайым, Жан болмайық тас ататын тасадын. Әр адамның кіп- кішкене болсада, Ұмытпайық жасқсылығын жасаған 1 тапсырма «File» әдісі Ермекұлы Саян ақынның өлең жолдарына талдау жасау
2 тапсырма «Балықтың қаңқасы» топтарда қорғайды Мәтінді оқу /Ашу қалыпты эмоция / «Қаңқаның басында» мәтінде қарастырылатын проблема белгіленеді Проблема Адамның қарым-қатынаста кездесетін қателіктерге дәлелдер келтіреміз Қорытынды жасаймыз “Қолшатыр» жаттығуы Біз бір-бірімізбен ренжіспеу үшін, ұрыс-керістен, қатты сөздерден қорғану үшін не істеуіміз керек? () | Ақпараттық мәтінмен жұмыс Дескриптор- адам бойындағы кешірімділік қасиеттерге талдай жасайды; -қорытынды жазады; Дескриптор - адам бойындағы ашу эмоциясына талдау жасайды; оқушылар өз ойларын жазып, қолшатырға ілулері қажет | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Ең ұтымды жауап» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/kyizdarga/psihologiya/27371/ Суреттер Тірек-сызбалар | ||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? | Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады | Оқушылар бағалайды | А4, конспект | ||||||||
Үй тапсырмасы | "Кешірім сұрай білу - кісілік", - дейді заманымыздың заңғар жазушысы Ш.Айтматов. Сіз үшін не маңызды? | | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Қарым-қатынас әдебі | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Сын және сынды қабылдау әдебі. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға сын айту әдептілігі,орынды сын ережелеріне талдау жасау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой салу -Сынды қалай қабылдауымыз керек? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ «Мадақтау» | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Сын - жұмыстағы жетіспеушілікті болдырмаудың бір түрі. Өрбір сын пайдалы! Бұның себебі, сын айтушы яғни сыншы сіздің келеңсіз сәттеріңізді ашып көрсетеді. Сынды мойындау, бұл өзіңе тағылған жауапкершілікті барынша сезіну мен оны болдырмау. Егер айтылған сынға өте ұқыпты қарайтын болса, бұл деген өзін жеңе білуі, яғни мен мықты тұлғамын деп айтуы Және ең бастысы, конструктивті сынның тоны сыналушымен жалпы бір жұмыс дәрежесіне байланысты өрбиді. Конструктивті сынға қарсылық әрқашанда біреу. Егер жасалған немесе жазылған іс нашар болса,жақсырақ жасауға талпыну керек. 1 тапсырма «Фрейер моделі» әдісі Сын өнімді және өтімді шығу үшін ережерін түсіндіреді
Интерпритация Сынның орнына өз қателігіңмен күресу жолдары қандай? 2 тапсырма «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі бойынша әдеби орынды сын әдебіне беріп, бейнеленген өмір шындығының көркемдік шындыққа қалайша айналғандығын саралайды,мән-маңызын түсіндіреді
| Ақпараттық мәтінмен жұмыс Дескриптор -сынның ережелерін Анықтайды; -сын орнды жүргізілу жолдарына талдау жасайды; ; Дескриптор- сын әдебіне сипаттама береді; - өмір шындығының көркемдік шындыққа қалайша айналғандығын саралайды; - әдеби орынды сын әдебінің маңыздылығына баға береді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең ұтымды жауап» | Ақпараттық мәтін Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/kyizdarga/psihologiya/17314 Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте | ||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? | Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады | Оқушылар бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Әдеби сын – оқушыға тура жол көрсететін ақылшы. | | | |