Файл: 10 2 тікбрышты параллелепипед анытамасын жне асиеттерін білу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 56

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Өз бетімен жұмыс. А4 форматындағы қағаздар таратылады. Ол жерде Әр нүктенің координаталарымен жазу, берілген нүктені координаталық жазықтықта кескіндеу қажет.

Өз бетімен жұмыс. №4.

АВСD параллелограмының үш төбесінің

координаттары: А(2;3;2), В(0;2;4) және С(4;1;0) екендігі

белгілі, параллелограмның D төбесінің координаттарын

тадыңдар.
Оқулықпен жұмыс.

26.1, №26.3.

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.


Дескриптор:

- векторларының қосындысының координаталарын табады





Дескриптор:

-диагональдары ның киылысу нүктесінін координаталарын табады.

 -D төбесінін координаталарын табады


Интернет ресурстары

Оқулық
А4 қағазы




Жеке жұмыс



1.  (−4;6;0), (1;−1;7)  векторларының координаталары

арқылы  +  ,   -  , 5    , 3  -  векторларының

координаталарын табыңдар.
2. , , және векторлары берілген:

-6 векторларының координаттарын


Тапсырманы орындайды

Дескриптор:

векторларының қосындысының, көбейтіндісін, айырмасының координаталарын табады

(өзін-өз бағалау)


Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №26.2.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.13 - координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты:

кеңістіктегі векторлардың координаталарын табады, координаталарымен берілген векторларға амалдар қолданады

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?



Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді


Табыңдар:








Оқулық


Слайд


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа тақырып меңгеру

Координаталары берілген векторларға амалдар

Қолдану






Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.



Дескриптор:

- Координаталары берілген векторларға амалдар қолдана алады.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

25

минут



Бекіту тапсырмасы

Есеп шығару. Ұжымдық жұмыс.

1. , , және

векторлары берілген:

-3 0,2

векторларының координаттарын табыңдар.

2.

АВСD параллелограмының үш төбесінің

координаттары: А(2;3;2), В(0;2;4) және С(4;1;0) екендігі

белгілі, параллелограмның D төбесінің координаттарын табыңдар.



 Дескриптор

 +/ -

диагональдарының киылысу нүктесінін координаталарын табады

 

 D төбесінін координаталарын табады

 


Оқулықпен жұмыс. №26.5, №26.6.




Өз бетімен жұмыс. №3.

Төрт вектор берілген:

a⃗ (3;0;−2),  b⃗ (1;2;−5),  c⃗ (−1;1;1),  d⃗ (8;4;1).  =−5 +  − 6  +   мен = 3    

векторларының координаталарын табыңдар.

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.


Дескриптор:

- векторларының қосындысының координаталарын табады





Дескриптор:

-диагональдары ның киылысу нүктесінін координаталарын табады.

 -D төбесінін координаталарын табады


Интернет ресурстары

Оқулық






Жеке жұмыс



1.  (−4;6;0), (1;−1;7)  векторларының координаталары

арқылы  +  ,   -  , 5    , 3  -  векторларының

координаталарын табыңдар.
2. , , және векторлары берілген:

-6 векторларының координаттарын


Тапсырманы орындайды

Дескриптор:

векторларының қосындысының, көбейтіндісін, айырмасының координаталарын табады

(өзін-өз бағалау)


Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №26.7.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық



Бекітемін:

«

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.14 - векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын есептер шығаруда қолданады.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?

  1. Өткен білімді қайталау.

1.АВСDA1B1C1D1 параллелепипед берілген. Векторлардың қосындысы және басы мен ұшы болатын параллелепипедтің төбесі болатын векторды атаңдар.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді


АВ + АD + АА1







Оқулық


Слайд


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Коллинеар вектор

Екі нөлдік вектор бір түзудің бойында немесе параллель түзулердің бойында жатса, оларды коллинеар векторлар деп аталады.

Коллинеар ішінде бөлінеді:

  • Бағыттас вектор

  • Қарама-қарсы бағытталған вектор


Векторларды бір ғана нүктеден бастап салған кезде олар бір жазықтықта жататын болса, ондай векторлар компланар векторлар деп аталады.

Басқаша айтқанда, қайсыбір векторлармен бір жазықтықта жататын оларға тең векторлар бар болса, ондай векторларды компланар векторлар деп аталады.

Компланар белгісі

Егер векторын және векторларына жіктесек, яғни



түрінде көрсетсек, онда , және компланар векторлар болады, мұндағы x және y – қандай да бір сандар.

Оқушылар векторлардың коллинеарлығының анықтамасын еске түсірсін. Векторлардың коллинеарлық белгісін ( ) оқушылармен бірге талқылаңыз. Координаталарымен берілген векторлардың коллинеарлық шартын оқушылар өз беттерімен тұжырымдасын.



Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.

Слайдта көрсетілген мысалдарды, анықтамаларды жазады.

Дескриптор:

- Координаталары берілген векторларға амалдар қолдана алады.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

25

минут



Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару.Топтық жұмыс.

1 топ:

  1. = {1; 2; 3}, = {4; 8; 12}, = {5; 10; 13} векторларының қайсылары коллинеар?

  2. = {0; 3; 5} және = {0; 6; 10} векторларының коллинеар екендігін дәлелде.

2 топ:

  1. = {3; 2; m} және = {9; n; -15} векторлары коллинеар болатындай n және m параметрлерінің мәндерін тап.

  2. және векторлары берілген. және векторлары коллинеар болатындай n және m параметрлерінің мәндерін тап.

3 топ:

  1. Берілген векторлармен бағыттас бірлік вектордың координаталарын анықта:

a)

b)

Оқулықпен жұмыс. №25.17, №25.19.


Өз бетімен жұмыс. №3.

Келесі векторлар жұбы коллинеар болатындай m және n шамаларының мәндерін табыңдар:

а)

ә)

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.


Дескриптор: 1.Векторлардың коллинеарлық шартын қолданады;

2.Коллинеар векторларды дұрыс анықтайды;

3. Белгісіз параметрлерінің мәндерін табады;

4. Бірлік векторлардың координаталарын дұрыс анықтайды.




Интернет ресурстары

Оқулық






Жеке жұмыс

Жұппен жұмыс.

ABCD төртбұрышының қарама-қарсы қабырғаларының орталарын қосатын кесінділер М нүктесінде қиылысады. О нүктесі – кеңістіктің еркімізше алынған нүктесі.

болатынын дәлелдеңдер.

Тапсырманы орындайды

Дескриптор:

1.Сызбасын дұрыс салады;

2. Диагональдары арқылы үшбұрыштарды пайдаланады; 3. Параллелограмм ережесін қолданады;

4. ОМ векторын векторлардың қосындысы арқылы жіктейді;

Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №25.16.

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу

Бөлім:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.15 - векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктеу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын есептер шығаруда қолданады.


Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктеу;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

«Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған?

  1. Өткен білімді қайталау.

1.Үш вектор компланар да ,компланар емес те болуы мүмкін.

ВВ1, ОD және ОЕ векторлары компланар болады ма?

2. ОА, ОВ және ОС векторлары компланар болады ма?

3. AD, А1С1 және D1B векторлары компланар болады ма?

4. AD , D1B векторлары компланар болады ма?

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


Слайд


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Коллинеар вектор

Екі нөлдік вектор бір түзудің бойында немесе параллель түзулердің бойында жатса, оларды коллинеар векторлар деп аталады.

Коллинеар ішінде бөлінеді:

  • Бағыттас вектор

  • Қарама-қарсы бағытталған вектор


Векторды компланар емес үш вектор бойынша жіктеу.

Егер вектор мына түрде жазылса , p = xa + yb + zc мұндағы x,y,z сандар, онда р векторы векторлары арқылы жіктелген деп атайды.

Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу туралы теорема: кез-келген векторды берілген үш компланар емес вектор бойынша жіктеуге болады және жіктелу коэффициенттері жалғыз ғана әдіспен анықталады

Векторларды бір ғана нүктеден бастап салған кезде олар бір жазықтықта жататын болса, ондай векторлар компланар векторлар деп аталады.

Басқаша айтқанда, қайсыбір векторлармен бір жазықтықта жататын оларға тең векторлар бар болса, ондай векторларды компланар векторлар деп аталады.

Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.

Компланар белгісі

Егер векторын және векторларына жіктесек, яғни



түрінде көрсетсек, онда , және компланар векторлар болады, мұндағы x және y – қандай да бір сандар.

Оқушылар векторлардың коллинеарлығының анықтамасын еске түсірсін. Векторлардың коллинеарлық белгісін ( ) оқушылармен бірге талқылаңыз. Координаталарымен берілген векторлардың коллинеарлық шартын оқушылар өз беттерімен тұжырымдасын.

Слайдта көрсетілген мысалдарды, анықтамаларды жазады.

Дескриптор:

- Координаталары берілген векторларға амалдар қолдана алады.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



Сызғыш, карандаш

25

минут



Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару.Топтық жұмыс.

№1.

а) АВСA1B1C1D1 - параллелепипед

BD1 векторын BA, ВС және ВВ1 векторлары арқылы жіктеңдер.

ә) АВСA1B1C1D1 - параллелепипед

B1D1 векторын А1A, А1В және А1D1 векторлары арқылы жіктеңдер.
№2.

К нүктесі ABCD тетраэдрінің ВС қырының ортасы. DK векторын векторлары бойынша жіктеңіз.

№ 3.

К нүктесі ABCD тетраэдрінің ВС қырының ортасы. DK векторын векторлары бойынша жіктеңіз.

Дескрипторлар

1. Сызбасын дұрыс салады;

2.Үшбұрыш ережесін қолданады;

3.АК векторын дұрыс анықтайды;

4. DK векторын дұрыс анықтайды.
Жұптық жұмыс.

1) ABCD параллелепипед берілген. векторын В және векторлары арқылы жіктеңіз.

Дескрипторлар

1. Сызбасын дұрыс салады;

Үшбұрыш ережесін қолданады;

2.Берілген векторлар арқылы векторын дұрыс жіктейді;
Оқулықпен жұмыс. №


Өз бетімен жұмыс. №4.

ABCD параллелограмм, M = DB

векторлары .

Дескрипторлар

1. Сызбасын дұрыс салады;

2. Диагональдары арқылы үшбұрыштарды пайдаланады; 3. Параллелограмм ережесін қолданады;

4. ОМ векторын векторлардың қосындысы арқылы жіктейді;
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмаларды орындау.

Дескриптор: 1.Параллелепипед ережесін қолданады;

2.Берілген векторлар арқылы BD1 векторын дұрыс жіктейді;

3.Үшбұрыш ережесін қолданады;

4. B1D1 векторын дұрыс жіктейді;

Дескриптор:

1. Сызбасын дұрыс салады;

2.Үшбұрыш ережесін қолданады;

3.АК векторын дұрыс анықтайды;

4. DK векторын дұрыс анықтайды.



Интернет ресурстары

Оқулық






Жеке жұмыс

Берілгені: ABCD параллелепипед.

О – диагоналдардың қиылысу нүктесі. CD және O векторын A , AB, AD векторлары бойынша жіктеңіз.




Тапсырманы орындайды




Парақша

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктей алады.

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма …

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

Бағалау.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Үйге тапсырма. №

Бағалау парағы арқылы бағаланады.

Кері байланыс



Стикер
Оқулық