ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.03.2024
Просмотров: 114
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
4. Берілді: параллелепипед
Ұзындығы – 8 см
Биіктігі – 4 см, сол жағының ауданы – 12 см2
Басқа жақтарының ауданы және көлемі қандай?
12:4=3 (см) – ені
Барлық жақт. S= (8×3+8×4+3×4)×2=136 (см2)
V= 8×4×3=96 (см3)
Барлық жақт. S= 136 см2, V= 96 см3
5. Есептер шығару.
Қашықтық – 39 км
1 жолаушы жылд. – 4 км/сағ
2-жолаушы – 3 сағ кеш шығып, 5 км/сағ жылд. жүрді
39-4×3=27 (км)
27: (4+5)=3 (сағ)
Ж: екеуі кездескенге дейінгі екінші жолаушы 3 сағат жолда болды.
60 кг ақ сыр – 20 қалбырға
1 қалбырда - ? кг
120 кг - ? қалбыр керек
120:( 60:20) = 120:3=40 (қ.)
Ж: 1 қалбырда 3 кг, 120 кг-ға 40 қалбыр керек.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 6–тапсырма, шығ. тапсырма.
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Микрокалькуляторды пайдаланып есептеулер жүргізу. (236 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға микрокалькуляторды пайдаланып есептеулер жүргізуді үйрету.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді тиянақтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Микрокалкулятормен жұмыс барысы.
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
1. Микрокалкуляторды пайдаланып, кестедегі есептеулерді орында:
А) Тік төртбұрыштың пери метрін және ауданын табу
Ә) Жылдамдық, уақыт, қашықтық
Б) Уақыт өлшемдері
2.Микрокалкуляторды пайдаланып, теңдеулерді шешу және тексеру:
11086 : х=398 ×27 – 10700 11458 : (979 –х) = (3843 -800) : 179
11086 :х = 46 11458 : (979 –х) = 17
х=11086:46 979 – х = 11458:17
х= 241 979 – х=674
11086 : 241= 398 ×27 – 10700 х=305
46=46 11458 : (979 –305) = (3843 -800) : 179
17=17
3. Есептер шығару.
А) Ай мен Жердің арақаш. – 365400 км
Дене жылд. – 5 км/сағ болса, уақыт - ?
Дене жылд. – 900 км/сағ болса, уақыт - ?
Дене жылд. – 1800 км/сағ болса, уақыт - ?
Дене жылд. – 20300 км/сағ болса, уақыт - ?
Дене жылд. – 40600 км/сағ болса, уақыт - ?
365400 : 5=73080 (сағ.) – жылд. 5 км/сағ болса
365400 : 900=406 (сағ.) – жылд. 900 км/сағ болса
365400 : 1800=203 (сағ.) – жылд. 1800 км/сағ болса
365400 : 20300=18 (сағ.) – жылд. 20300 км/сағ болса
365400 : 40600=9 (сағ.) – жылд. 40600 км/сағ болса
ә) 2 кг металдан – 6 км 820 м
1 кг - ? метр сым
388 кг - ? метр сым
641 кг - ? метр сым
6 км 820 м = 6820 м
6820: 2=3410 (м) – 1 кг-нан
388×3410=1323080 (м) - 388 кг-нан
641×3410=2185810 (м) - 641 кг-нан
4. Есепте.
- Есептеуді жазбаша орында.
- Есептеуге микрокалькуляторды пайдалан.
- Жұмсаған уақыттарыңды салыстыр.
785×405 – 226688 : 736= 317925 – 308=317617
Микрокалькулятордың қандай пайдасы бар?
5. Есепте
789405+201317= 990722 3048×297=905256
990722-497865= 492857 905256:1524=594
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 3-тапсырма (б), 6–тапсырма, шығ. тапсырма.
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Сандар, оларды оқу, жазу, жіктеу және салыстыру. (238 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылармен сандар, оларды оқу, жазу, жіктеу және салыстыру тақырыптарын пысықтау.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді тиянақтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Біз 1-ден 1000000-ға дейінгі сандарды оқып үйрендік.
Санау бірлігі ретінде бірліктер, ондықтар, жүздіктер, мыңдар және миллиондар алынады.
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
-
Санау. -
Сандардың атауларын салыстыру.
5, 50, 500, 5000, 50000, 500000, 5000000, 50000000, 500000000
5, 15, 115, 1115, 11115, 111115, 1111115, 111111115
Заттарды санағанда қолданылатын сандарды натурал сандар дейді. Олардың атауы: бір, екі, үш, төрт, т.с.с. сөздерден жасалады.
Ең кіші натурал сан – бір, ал ең үлкен натурал санды көрсету мүмкін емес.
Натурал сандар шексіз созыла береді.
Нөл саны мен барлық натурал сандар теріс емес бүтін сандар деп аталады.
4. Есептеуге қолайлы жағдайлар:
Кез келген натурал санды он цифр арқылы жазуға болады.
Егер санды жазғанда бір ғана цифр пайдаланса, ол ×- бір таңбалы сан, ал екі цифр пайдаланса, ол екі таңбалы сан болып табылады. Ал одан көп цифр пайдаланса, ол – көп таңбалы сан болады.
5. Натурал сандар:
1-ден 1-ді азайтқанда 0 (нөл) шығады, 0 натурал сан болмайды.
Кез-келген натурал санға 1-ді қосса, келесі натурал сан шығады.
1-ден басқа кез-келген натурал саннан 1-ді азайтса, оның алдындағы натурал сан шығады.Бұл натурал сандар қатарының негізгі қасиеті болып табылады.
6.
- Ең үлкен және ең кіші цифрды жаз;
- Ең үлкен екі таңбалы санды жаз;
- 30-бен 40-тың арасындағы сандарды өсу ретімен жащ;
- 90 мен 80-нің арасындағы сандарды кему ретімен жаз.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 3-тапсырма (б), 6–тапсырма, шығ. тапсырма.
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Сандар, оларды оқу, жазу, жіктеу және салыстыру. (240 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылармен сандар, оларды оқу, жазу, жіктеу және салыстыру тақырыптарын пысықтау.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді тиянақтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
7. Сұрақтарға жауап беру:
Сандарды оқу және жазу тәсілдері, оларды салыстыру ондық санау жүйесі деп аталады. Себебі, бұл жүйенің негізі 10 саны.
Демек, төменгі разрядтың 10 бірлігі бұдан жоғары разрядтың бір бірлігін құрайды.Сондай-ақ сандарды жазып көрсету үшін барлығы он цифр пайдаланылады.
8. Көп нүктенің орнына сәйкес келетін разряд бірлігін жазу:
Сандарды жазғанда цифрдың мәні оның қандай орында тұрғанына байланысты болады. Цифр алып тұрған орнына байланысты бірлікті, ондықты, жүздікті, т.с.с. білдіреді.
9.
А) 555555= 500000+50000+5000+500+50+5
435, 453, 345, 354, 543, 534
789
700
9
780
0
89
1000000
1000000000
Сан - өте ежелгі ұғымдардың бірі. Әр халықтарда жазу жүйесіне байланысты санаудың да белгілі бір жүйесі пайда болған. Әрбір таңбаның санның жазылуындағы оның алатын орнына тәуелсіз бір ғана санды біріктірумен сипатталатын санау жүйелері бар. Римдік жүйе осындай жүйенің мысалы бола алады. Мұнда сандарды жазу үшін латын алфавитінің әріптері қолданылады.
І – бір
Ү – бес
Х – он
L - елу
С – жүз
D- бес жүз
М – мың т.с.с. Бұларды рим цифрлары деп атайды. Осы цифрларды пайдаланып, 9 және 11 сандарын былай жазады:
ІХ – тоғыз
ХІ – он бір
Санаудың ондық жүйесімен қатар басқа да: екілік, сегіздік, он екіілік, жиырмалық, алпыстық және т.б. жүйелер қолданылады.
10. Рим цифрларын пайдаланып сандарды жаз.
Көп таңбалы сандарды оқу үшін, оларды оң жақтан бастап үш-үш цифрдан топтарға бөледі. Бұл топтарды кластар деп атайды.
Алғашқы үш цифр бірліктер класы, ал келесі үш цифр мыңдар класын құрайды . Онан әрі миллиондар, миллиардтар класы, т.б. кластар болады.
Кластарға байланысты 11, 12, 13 тапсырмаларды орындау.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 3-тапсырма (б), 6–тапсырма, шығ. тапсырма.
4 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Сандар, оларды оқу, жазу, жіктеу және салыстыру. (243 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылармен сандар, оларды оқу, жазу, жіктеу және салыстыру тақырыптарын пысықтау.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді тиянақтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өтілген сабақты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.