Файл: Білім беру йым атауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 54

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Заманауи музыка мәдениеті

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Эстрадалық музыка /жалғасы/


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.2.2 – эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтау;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.1.3.2 – әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау тұрлерін салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтайды.

Көпшілік оқушылар: әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды.

Кейбір оқушылар: Импровизация жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


Сәлемдесу.

1-тапсырма .Ақпарат іздеу

Эстрaдa.Эстрaдa өнeрі (фрaнц. estrade, исп. estrado – тaқтaйшa үстeл) – көп жaнрлы сaхнaлық өнeрдің бір түрі. Эстрaдa өнeрі әр aлуaн aртистeрдің (әншілeр мeн бишілeр, көркeм сөз oқушылaр мeн aкрoбaттaр, кoнфeрaнсьe мeн музыкaнттaр, т.б.) oйын-сaуығынaн құрaлaды.

«Қaзaқ дaлaсы ән сaлып тұрғaндaй»-дeп, Пoтaнин aйтпaқшы, бaбaлaр жoлын сaрaлaп көрсeңіз, тeгі aқын, жырaу, әнші, сeрі бoлғaн. Хaлықтың тeктідeн тeксіз тумaс дeйтіні сoдaн. Тeгі тaзa хaлық қaзaқ хaлқының көшпeнді өмірінің сурeттeрі жырaулaрдың жырындa, әншілeрдің әуeнімeн әндeріндe әуeздeліп жүргeн. Сoлaр aрқылы ұрпaқтaн-ұрпaққa жeткeн. Бүгіндe қaрыштaп дaмығaн зaмaнның aрқaсындa өнeрдің дe өз жeтістігі aлғa oзды. Oның бірі oсы эстрaдa жaнры. Эстрaдa өнeрі.

Қaзaқ эстрaдaсын үш түрлі тaрихи дәуіргe жіктeугe бoлaды:

1. Қaзaн төңкeрісінe дeйінгі кeзeң.Oғaн  IVIII-XIX ғaсырдa өмір сүргeн күлдіргі өнeрпaздaр жaтaды.Oлaр әжуa,қaлжың,шымшымa,сықaқ,тaпқырлық aрқылы aдaм бoйындaғы қулық, сaрaңдық, іштaрлық, күншілдік сeкілді жaғымсыз қaсиeттeрді әшкeрeлeп,жұртшылыққa ән-өлeң,aйтыс үлгісіндe жeткізіп oтырғaн.Eл aрaсындa тaнылғaн oсындaй шaншaрлaр – Aйдaрбeк,Күндeбaй,Тeкeбaй,Тoнтaй,Тoрлықбaй,т.б.

2. XX ғaсырдың бaс кeзіндeгі қaзaқ эстрaдaсы – жaңa құбылыс бoлды.Бұл кeзeңдe көпшіліккe aрнaлғaн әндeрді шығaрушы aвтoрлaр мeн oрындaушылaр қaлыптaсты.Музыкaлық эстрaдaмeн қaтaр көркeм сөз oқу шeбeрлeрі дe қaлыптaсты.

3. Қaзaқ эстрaдaсының кәсіби сипaтқa иe бoлу кeзeңі – XX ғaсырдың eкінщі жaртысы.Бұл қaзaқ ән өнeрінің жaлпы хaлықтық сипaтқa иe бoлa бaстaғaн тұсы.Көпшіліккe aрнaлғaн ән жaнырының дaмуымeн қaтaр oны oрындaйтын эстрaдa әншілeрінің өзіндік мәнeрі қaлыптaсты.

2-тапсырма

Роза Бағыланова,Ескендір Хасанғалиев,Роза Рымбаева шығармашылықтары.

3-тапсырма

«Заманай»әні

Ұлдарыңның қайда кеткен құрығы,

Қыздарыңның қайда кеткен бұрымы?

Мейiрiмге зарықтырған заман-ай,

Заман-ай, заман-ай,

Туған жердiң лайланды-ау тұнығы.
Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,

Жомарттығы сор болған-ай,

Жарылыстан көз ашпаған далам-ай.





Берілген ақпаратпен танысады.

Эстрада жұлдыздарының шығармашылығымен танысады.

Әнді бірге айтып үйренеді.

Импровизация жасайды.

Оқушы таңдауы




Үлестірмелі материал

Оқулық

Стикерлер





Білім беру ұйым атауы

№15 тірек мектебі

Бөлімі

Заманауи музыкалық мәдениет

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заманауи музыкалық жанрлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.2.2.1 – музыканың көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдайды және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды; Көпшілік оқушылар: әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды.

Кейбір оқушылар: музыканың көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығарады және импровизация жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың ортасы

Сабақтың соң



Сәлемдесу.

1 тапсырма

Музыка (гр. μουσική, тура мағынасында музалар өнері) – белгілі биіктіктегі дыбыстардан тұратын, адамға сазды әуенімен әсер ететін, дыбыстық көркем бейнеге негізделген өнер түрі.

Мюзикл (ағылш. Musical) – эстрадалықхореографиялықдрамалықопералық, т.б. сан түрлі өнердің әсерлі ерекшеліктерін біріктіріп көрсететін музыкалық-сахналық қойылым. Бұл жанрдың тек комед. қана емес, драм. сюжеті де болады. Мюзикл жанр ретінде 1920 – 30 жылдары АҚШ-та пайда болды. 1940 – 60 жылдары АҚШ-та ерекше дамып, 60-жылдардан бастап басқа елдерде кең тарала бастады. Қазіргі уақытта Мюзикл музыкалық театрлары рок-музыка, ән-би жанрлары элементтерін игере отырып дамуда.

«Рок-опера» жанрының негізін салушы жəне терминді ойлап табу- шы гитарист, əнші жəне The Who Pit тобының көптеген əндерінің авто- ры Тауншенд болып саналады. 1971 жылы Бродвейде рок-операның премьерасы өтті. 1973, 2000 жылдары рок-опера экранға шығарылып, көптеген əлем тілдеріне аударылған. «Иисус Христос – Супержұлдыз» рок-операсы осы күнге дейін театрлар мен рок-музыка əуесқойлары арасында ғажайып танымалдыққа ие болып келеді.
«Юнона и Авось» – КСРО-дағы алғашқы рок-опера. 

2-тапсырма

«Нұрлы арман»әні

Рефлексия.

Сіздің орындауыңызда не жақсы шықты?

Қандай өзгерістер енгізер едіңіз?


Заманауи музыка жанрларымен танысады

Замануи жанрмен танысады

Әнді тыңдап үйрену

Оқушы ойы


Бас бармақ

Ашық алақан



http://youtube.com/watch?v=FVDXcVTztK0


http://youtube.com/watch?v=EAdD-1pV9eE


Фонохрестоматия




Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Заманауи музыкалық мәдениет

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заманауи музыкалық жанрлар /жалғасы/

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.2.2.1 – музыканың көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тыңдаған музыкалық шығарманы талдайды және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды;

Көпшілік оқушылар: әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды.
Кейбір оқушылар: музыканың көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығарады және импровизация жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың ортасы


Сабақтың соңы

Сәлемдесу.

1-тапсырма.Ақпарат іздеу

Музыкалық стиль–көркемдік әдіс пен тәсілдер жиынтығы. Музыкалық стиль композитордың өзіндік дара ерекшелігін, қолтаңбасын анықтаумен бірге, өткен дәуір мен қазіргі замандағы көркемдік әдіс-тәсілдер мен бағыт-бағдарламасын да анықтады.

Рок-н-ролл (ағылш. rock and roll или rock'n'roll — «қозғал және ауна») — 1950 жылдардың ортасында кең тарала бастаған, танымал музыка жанры. Ритм-н-блюз және кантри секілді афроамериканды және "ақ" жанрлардың қосындысынан пайда болды. 

Оған қоса ақ орындаушылар стилі "рокабилли" деген атауға ие болды.

Ерекшеленетін белгілері:

  • Анық ырғақ

  • Жылдам қарқын

  • Ән орындалуының емін-еркіндігі.

Электрогитара, контрабас, соқпалы музыкалық аспаптар, фортепиано және саксофон - осы жанрда ойналатын дәстүрлі аспаптар. Рок-н-ролл үшін  4/4 (төрт те төрт) өлшем бірлігі сай келеді. 1960 жылдары рок-н-ролл кең таралып кеткені соншалық, жаңа, жеке "рок-музыка" деп аталатын жанр пайда болды. 

Электрондық музыка (ағылшынша Electronic music) – электрондық музыка аспаптары көмегімен жасалатын кең мағынадағы музыка жанры. Бөлек жанр ретінде XX ғасырдың орта тұсында түзілген бұл саланың қазіргі кездегі түрлері ондап саналады.

Бұл музыка электрондық технологиялар мен электромеханикалық аспаптар қолдануының нәтижесінде түзіледі. Мұндай аспаптарға теллармониум, Хаммонд органы мен электрогитараны жатқызуға болады. Таза электрондық дыбыс терменвокс, синтезатор яки компьютер қолдану арқылы шығарылады.

Хип-хоп (ағылш. Hip-hop) — 12 қарашаның нью-йорк жұмысшы табының ортасында 1974 түзiлген мәдени бағыт. Диджей Afrika Bambaataa бiрiншi мәдениеттiң хип-хобының бес бағаналарын анықтады:эМсиинг (ағл. MCing), ДиДжеинг (ағл. DJing), брейкинг (ағл. breaking), граффити (ағылш. graffiti writing), and knowledge.Басқа элементтер битбоксинг, хип-хоп сән және слэнг.





Жалпы түсінік алады.

Оқушылар пікірін білдіреді




Оқулық

http://youtube.com/watch?v=QmRaMdi1Q0w

http://youtube.com/watch?v=u1wlBSG-xtE

http://youtube.com/watch?v=l-tRCEYA8Mg

Стикерлер

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Классикалық музыканың үздік туындылары


Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:



Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Джаз музыкасы.Қазақстанның джаз музыкасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалы шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:джаз және джаз музыкасын зерттейді;

Көпшілік оқушылар:Музыкалық жанрларды ажыратады.

Кейбір оқушылар:джаз өнеріне шығармашылық жұмыс жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы
Сабақтың соң



Сәлемдесу.

1-тапсырма Ақпарат іздеу

  • Джаз дегеніміз не?

  • Джаз музыкасы қашан пайда болды?

  • Джаз қандай музыкалық аспаптарда орындалады?

  • Джаз музыкасының орындаушыларын атаңыз?

  • Джаз (ағылш. jazz) — музыка жанры. 19-20 ғасырлар шегінде еуропалық және африкалық музыканың тоғысуынан пайда болды. Джаз музыкасының түп негізі зәңгілердің тұрмыс-салт билерімен, еңбек әндерімен, спири-чуэл және блюздарымен (лирик, әндер) астасып жатады. Д. музыка-сындағы көп ырғақтылық, негізгі әуеннің сан рет қайталануы, вокалдық мәнерлілік, өрнектілік - африкалық халық музыкасына тән белгілер. Джаз музыкасының алғашқы орталығы - АҚШ-тың Нью-Орлеан қаласы. Мұнда 1910- 15 жылдары "джазбэнд" деген атпен зәңгілердің үрмелі аспаптар оркестрі ұйымдасып, орындаушылық өнердің өзгеше мәнері қалыптасты.

Кеңес дəуіріндегі джаз музыкасының негізін қалағандар – А.Цфасман, Л.Утесов, О.Лундстрем. Джаз музыкасының элементтері И.Дунаевский, А.Эшпай, Қ.Қараев, Р.Щедрин, М.Кажлаев сынды композиторлардың шығармаларында жарасымды көрініс тапты. Қазақстандық джаз музыканттары көп ұлтты халқымыздың өнерін ориентал-джаз стилінде дамытты. 70–80-жылдары Тахир Ибрагимовтың «Бумеранг» атты джаз ансамблі шығыстық джазды қалыптастыруда маңызды рөл атқарып, əртүрлі одақтық жəне халықаралық фестивальдарға қатысты. 80-жылдардың соңында ол кеңестік джаз ансамбльдерінің үздік бестігінің қатарында болды. Тахир Ибрагимов қазақстандықтардан бірінші болып дүниежүзілік джаз қауымдастығының мүшесі атағына ие болды. Қазақстандық белгілі джаз музыканттары – Э.Саршаев, В.Баннов, Н.Байкөзов, Я.Хан, Е.Ынтықбаев, Ж.Саттарова, В.Хоменков болып табылады.
2-тапсырма

«Ұстазыма» әні


Кері байланыс

«Интервью»



Тыңдау,талдау

Әнді үйренеді



Бас бармақ


http://tonpix.ru/dzhaz_kartinki_125291

Ray Charles

«Hit the road Jack!» -

Оқулық

http://youtube.com/watch?v=Qwx3obAnIrY
Микрафон




Білім беру ұйым атауы

15 тірек мектебі

Бөлімі

Заманауи музыкалық мәдениет


Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Жобаны жоспарлау және құрастыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;

6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау

6.2.2.2 – компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: «ГарриПотер», «Алдаркосе», «Буратино», «Шрек» ертегілері негізінде мюзикл құрастырады;

Көпшілік оқушылар:музыкалық композиция шығарады, импровизация жасайды;

Кейбір оқушылар:компьютерлік бағдарламалармен жұмыс жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Сабақтың соң



Сәлемдесу.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларға алдын-ала Audacity, Soundation, Киностудия бағдарламалары орнатылған ноутбуктар дайындап аламыз.

Тыңдау және талдау.

«Гарри Потер», «Алдар косе», «Буратино», «Шрек» ертегілерінен үзінді қараңыздар.

Сұрақтарды талқылау.

Мюзикл деген не?

Мюзикл құрастыру үшін не қажет?

Қандай мюзиклдерді білеміз?

1 тапсырма

Музыка шығару.

  • «Гарри Потер»

  • «Алдар косе»

  • «Буратино»

  • «Шрек»

Ұсынылған ертегінің бірін таңдапалып, қолда бар музыкалық аспаптарды, аудио жазбаларды, дауысты, коспьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Киностудия) қолдана отырып, мюзикл құрастыр.

Оқушыларды 4 топқа бөліп аламыз.

2 тапсырма. Музыка шығару (Топпен жұмыс)

  • «Гарри Потер»

  • «Алдар косе»

  • «Буратино»

  • «Шрек»

Жоғарыда берілген ертегінің бірін таңдап, өз дауысыңда, музыкалық аспаптарды және қолда бар заттармен мюзикл құрастыр.

Рефлексия

  • Жұмыс барысында не оңай болды?

  • Не қиын болды?

Тағы немен жұмыс жасау керек?

Арнаулы бағдарламамен жұмыс жасайды

жұппен жұмыс


Ашық алақан

Бас бармақ

Ноутбуктер

Мюзикл:

«Гарии Потер» мюзиклінен:

https://www.youtube.com/watch?v=AM240DWjR34

Алдаркөсеертегісіненhttps:

https://www.youtube.com/watch?v=7Eu52jOKYdo

«Буратино» мюзикілінен:

https://www.youtube.com/watch?v=zSEQ2D-mizU

«Шрек» мультфиліміненүзінді

https://www.youtube.com/watch?v=SXUG9zTpI_w

компьютерлікбағдарламаларорнатылған (Audacity, Soundation, Киностудия) ноутбуктар, кезкелгенмузыкалықаспаптар, аудио жазбалар.