Файл: ысамерзімді жоспар 1 саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 28

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

11-сабақ

Бөлімі:

3-бөлім. Біздің өміріміздегі роботтар (ортақ тақырып: «Тағам және сусындар», «Дені саудың-жаны сау»)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Роботпен танысу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.1.1 білім беру роботының негізгі моделін жинау.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы үшін:

  • Білім беру роботының бөлшектерімен танысады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

1-7 мин.



Ширату тапсырмасы. «Сенемін-сенбеймін» ойыны

Оқушылар шеңбер құрып отырады. Мұғалім тек шындықты айтқан кезде ғана допты қағып алулары керек. Егер жаңылысып, допты қағып алатын болса, онда оған ескерту карточкасы беріледі. Бір ескерту алмаған оқушы «ең зейінді» болып есептеледі.
Мұғалім допты кез келген бір оқушыға лақтырып, былай деп айтады:
– Піл ұша алады;
– Армансыз адам болады;
– Мамандықсыз да ақша табуға болады;
– Құстар апанда ұйықтайды;
– Балықтар құрлықта өмір сүреді;
– Армандар орындалады;
– Ұшпайтын құстар да болады;
– Күлкі адам өмірін ұзартады, т.с.

4. Топтастыру:

Оқушылар шеңбер бойында тұрып үш-үштен саналып, үш топқа бірігеді.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру.

(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.

«Ой қозғау» әдісі.

Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

  • Ойыншық робот құрастырғансың ба?

  • Роботтар қандай бөлшектерден тұруы мүмкін?




ҚБ: Мұғалім сұраққа жауап беруде белсенділік көрсеткен оқушыларды «Отшашу» әдісі арқылы бағалайды.





Жаңа сабаққа дайындық.

Жаңа сабаққа кіріспе. Оқулықпен жұмыс істеу

(МК, Ұ): «Мәтінмен жұмыс» әдісі

Тапсырмалар:

  • мәтінді бірнеше бөліктерге бөлу;

  • әр бөлікке атау беру;

  • мәтіндегі оқуға орын алған жерлерді атау;

  • мәтінді аяқтаудың нұсқасын ұсыну.

Оқулықтағы мәтінді оқиды. Өзара талдау жүргізеді. Мұғалім дұрыс жауапқа бағыттап, тексеріп отырады.

Сабақтың ортасы

(26 мин)

Практикалық жұмыстар:

(Ө) 3-суретте мультфильм кейіпкері бейнеленген. Осы роботтың дене мүшелері 2-суреттегі қай робот бөлшектеріне сәйкес келеді. Салыстыр.

Дескриптор:

  • Берілген робот кейіпкерінің бөлшектері 2-суреттегі роботтың негізгі бөлшектерінің қайсысымен сәйкес келетінін анықтайды.

  • Екі роботтың бөлшектерін салыстырады.




ҚБ: Мұғалім тапсырма орындауда белсенділік көрсеткен оқушыларды «Отшашу» әдісі арқылы бағалайды.








(Ө) Роботтың бөлшектеріне назар аудар (4-сурет). 2–суретті пайдаланып, оның бөлшектерінің жіктеуін ұсын.

Дескриптор:

  • Жұптасып суретпен танысады.

  • Роботтың бөлшектерін роботтың негізгі бөлшектерімен салыстырып, жіктейді.

ҚБ: Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік көрсеткен оқушыларды «Отшашу» әдісі арқылы бағалайды.







(Т) Төмендегі суретте EV3 роботының модельдері берілген. Роботтар қандай қызметті орындайды?

Дескриптор:

  • Топтасып берілген суреттермен танысады.

  • Роботтардың атқаратын қызметтерін анықтайды.

ҚБ: Мұғалім топтық жұмыста белсенділік көрсеткен оқушыларды «Отшашу» әдісі арқылы бағалайды.




Сабақтың соңы

7 мин.
Сабақты бекіту. Рефлексия.


(Д). Оқушылар төменде берілген қорытынды сұрақтарға жауап береді.

  • Бүгін мен не білдім?

  • Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім?

  • Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?

  • Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

ҚБ: Мұғалім тапсырма орындау барысында белсенділік көрсеткен оқушыларды «Отшашу» әдісі арқылы бағалайды

Интерактивті тақта


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Отшашу» әдісі

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



12-сабақ

Бөлімі:

3-бөлім. Біздің өміріміздегі роботтар (ортақ тақырып: «Тағам және сусындар», «Дені саудың-жаны сау»)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Роботқа арналған программа

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.2.1. роботтың белгілі бір жылдамдықтағы қозғалысын ұйымдастыру.

1.5.1.2. роботқа арналған программаны жүктеп алып, іске қосу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы үшін:

  • Роботқа арналған программаны жүктеп, іске қосады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

1-7 мин.


Сәлемдесу.

Оқушыларды түгелдеу.


Ширату тапсырмасы. «Мәселенің түйіні» жаттығуы

Бәріміз шеңбер бойына тұрайық. Қолымызды алдымызға созып, көршімізден басқа кез келген адамның қолынан ұстасып тұрайық. Шиеленісіп болсақ, қолымызды жібермей біріміздің арамызда біріміз өту арқылы шешілуге тырысайық. Осы жеткен жерімізден тоқтайық. Қандай мәселенің де шешімі бар. Ол үшін сабырлы болып, асықпаған жөн. /Бұл жаттығу оқушыларға психологиялық тұрғыдан жағымды көңіл-күй сыйлайды/.







4. Топтастыру:

Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар шеңбер бойында тұрып үш-үштен санап, үш топқа бірігеді.







(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.

«Ой қозғау» әдісі.

Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

  • Екі ойыншықтың қандай айырмашылығы бар?

  • Ойнауға қайсысы қолайлы (1-сурет)?

  • Бұл машиналарды не үшін қолданады?

  • Программа дегеніміз не? Есіңе түсір?

ҚБ: Мұғалім сұраққа жауап беруде белсенділік көрсеткен оқушыларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

Жасыл түс – «Жарайсың!»

Сары түс – «Жақсы!»

Қызыл түс – «Талпын!»




Жаңа сабаққа дайындық.

Жаңа сабаққа кіріспе. Оқулықпен жұмыс істеу

(МК, Ұ): «Мені түсін» әдісі

Оқушылар мәтіннің бөлігін оқиды да, түйінді сөздерін дәптерлеріне жазып алады. Мұғалім оқушылардың кітаптарын жабуын, қолдарына парақ пен қарындаш алып, осы мәтіннің негізгі ойын білдіретін он шақты сөз жазуларын талап етеді. Соңынан мұғалім парақтарды жинап алып, өзі алдын ала даярлаған түйінді сөздермен салыстырады. Кімнің осы түпнұсқамен сәйкес келген сөздері көп болса, сол жеңімпаз деп танылады. /Бұл тапсырмадан оқушылар жаңа сабақтың негізгі ақпаратынан хабардар болады. Әрі жаңа сабақты түсінген немесе түсінбегені айқындалады/.

Сабақтың ортасы

(26 мин)

Практикалық жұмыстар:

1- тапсырма

Төмендегі командалық блоктар роботты қалай қозғалтады? Блоктардан қандай деректерді оқуға болады.

Дескриптор:

  • Жұптасып суреттегі командалық блоктармен танысады.

  • Командалық блоктың роботты қалай қозғалтатынын анықтайды.

  • Блоктардан қандай деректерді оқуға болатынын анықтайды.

ҚБ: Жұптық жұмыста белсенділік көрсеткен оқушыларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

Жасыл түс – «Жарайсың!»

Сары түс – «Жақсы!»

Қызыл түс – «Талпын!»








(МК, Т) 2- тапсырма

Роботтың басқару блогына 7-суреттегі программаны салып тексеріңдер. Төмендегі сұрақтар мен тапсырманы орындаңдар.

  • Программадағы блоктардың қандай айырмашылығы бар? 3-суретті пайдаланып жіктеңдер.

  • Блоктардан қандай деректерді оқуға болады?

  • Программаның блок –сызбасын ұсыныңдар?

Дескриптор:

  • Топтасып, суреттегі блоктармен танысады.

  • Программадағы блоктардың айырмашылығын 3-суретті пайдаланып жіктейді.

  • Блоктардан қандай деректерді оқуға болатынын анықтайды.

  • Программаның блок –сызбасын ұсынады.

ҚБ: Топтық жұмыста белсенділік көрсеткен оқушыларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

Жасыл түс – «Жарайсың!»

Сары түс – «Жақсы!»

Қызыл түс – «Талпын!»




Сабақтың соңы

7 мин.
Сабақты бекіту. Рефлексия


(Ө): «Оқушылар сұрақ қояды» әдісі.

Оқушыларға бүгінгі өтілген сабақ бойынша қорытындылау мақсатында сұрақтар қоюға мүмкіндік жасаңыз. Сұрақтар сыныптастарға, мұғалімге қойылуы мүмкін немесе талқылауды дамыту құралы ретінде қолданылуы тиіс.

Жазбаша түрдегі сұрақтарға арналған «Сұрақтар қорапшасы» оқушылар үшін қарым-қатынас жасаудың өзгешелеу түрі болып табылады.

Оқушылардың жұмыс туралы сұрақтарды дауыстап айтуына уақыт беріңіз. Бұл бағалау үдерісін іске қосуға және ұғымның екіұдайы түсінілуін болдырмауға көмектеседі.

Мысалы:

  • Программаны роботтың басқару блогына қалай жүктейді?

  • Қозғалысты басқаруға әр түрлі командалық блоктарды қолдану немен байланысты деп ойласың?




ҚБ: Мұғалім тапсырма орындау барысында белсенділік көрсеткен оқушыларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

Интерактив-ті тақта


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Бағдаршам» әдісі

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




13 сабақ

Бөлімі:

3-бөлім. Біздің өміріміздегі роботтар (ортақ тақырып: «Тағам және сусындар», «Дені саудың-жаны сау»)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Робот дөңгелегінің айналымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.2.2. Жұлдызша айналымының белгілі бір санына робот қозғалысын ұйымдастыру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы үшін:

  • Роботты Жұлдызшатерінің айналым саны арқылы қозғалтуды үйренеді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

1-7 мин.


Ширату тапсырмасы. «Менің мақсатым...» жаттығуы

Әрбір оқушы өзінің мақсатымен таныстырып өтеді. Оқушы-лар екі топқа  бөлініп кезекке  тұрады. Музыкалық  әуен
жіберіледі.  Жүргізуші әр оқушының мақсаты болып белгіленеді. Содан кейін оқушылардың кезекпен көздері байланады, олар жүргізушіні тауып жетулері  керек. 

4. Топтастыру:

Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар шеңбер бойында тұрып үш-үштен топқа бірігеді.







(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.

«Ой қозғау» әдісі.

Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

  • Велосипедпен серуен денсаулыққа қандай пайда әкеледі (1-сурет)?

  • Неге велосипедтің дөңгелегі үлкен болады? Ойыңмен бөліс.

ҚБ: Мұғалім сұраққа жауап беруде белсенділік көрсеткен оқушыларды «Менің жұлдызым» әдісі арқылы бағалайды.

Көк түс - Жарайсың!

Сары түс - Жақсы!

Қызыл түс -Талпын!




Жаңа сабаққа дайындық.

Жаңа сабаққа кіріспе. Оқулықпен жұмыс істеу

(МК, Ұ): «Өкіл» әдісі

Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады. Бұл - зеріктіретін және қайталана беретін «өз тобына хабарлау» әдісінен аулақ болу үшін қолданылатын тиімді әдіс. Сондай-ақ, бұл өкіл тілін қолдануға және белсенді тыңдаушылар тобын құруға жағдай жасайды.

Сабақтың ортасы

(26 мин)

Практикалық жұмыстар:

(Ө) Оқулықта берілген практикалық жұмыстың жасалу жолымен танысып, төмендегі №1 тапсырманы орындайды.

1-тапсырма

Мұғалім көмегімен дайын роботты алға қозғалту. Қозалтқыштан дөңгелекке берілген командалардың сөзбен сипатталған алгоритмі. Программасы 6-сурет.
1.Қозғалу: жылдамдық=30, айналым саны=5

2. Тоқтау.

3.Қозғалу: жылдамдық=60, айналым саны=10

4. Тоқтау

Дескриптор:

  • Берілген программа алгоритмін талдайды.

  • Мұғалім көмегімен дайын роботты алға қозғалтады.

  • Қозалтқыштан дөңгелекке берілген командалардың сөзбен сипатталған алгоритмін пайдаланады.

ҚБ: Мұғалім тапсырманы орындау барысында белсенділік көрсеткен оқушыларды «Менің жұлдызым» әдісі арқылы бағалайды.

Көк түс - Жарайсың!

Сары түс - Жақсы!

Қызыл түс -Талпын!








(Ж) Ертеде өзеннен су шығаруға қолданған су дөңгелегі берілген (7-сурет). Әр құмыраға 2 литр су сыйады.

2 тапсырма.

  • Су дөңгелегі 2 рет толық айналғанда неше литр су жинайды. Ал, кері қарай 2 рет айналса ше?

  • 30 литр су жинау үшін су дөңгелегін неше рет айналдыру керек?

Дескриптор:

  • Берілген тапсырманы жұптасып талдайды.

  • Су дөңгелегі 2 рет толық айналғанда және кері қарай 2 рет тағы айналса неше литр су жинайтынын табады.

  • 30 литр су жинау үшін су дөңгелегін неше рет айналдыру керектігін анықтайды.




ҚБ: Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік көрсеткен оқушыларды «Менің жұлдызым» әдісі арқылы бағалайды.

Көк түс - Жарайсың!

Сары түс - Жақсы!

Қызыл түс -Талпын!




Сабақтың соңы

7 мин.
Сабақты бекіту. Рефлексия.


(Ө). Оқушылар төменде берілген қорытынды сұрақтарға жауап береді.


  • Бүгін мен не білдім?

  • Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім?

  • Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?

  • Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

ҚБ: Мұғалім тапсырма орындау барысында белсенділік көрсеткен оқушыларды «Менің жұлдызым» әдісі арқылы бағалайды.

Интерактивті тақта


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Менің жұлдызым» әдісі

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: