Файл: 8 1 мтінді есептерді квадрат тедеулерді кмегімен шешу.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 31
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар №16 сабак
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадраттық функция | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||
Сабақтың тақырыбы | Функция экстремумдары | | | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану; 8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру; | ||||
Сабақтың мақсаты | Мәтінді есептердің шарттарын математикалық тілге аудару; Қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану және есеп мәтініндегі шарттардың нәтижелерін түсіндіру білу; | ||||
Бағалау критерийі | -функцияның қасиеттерін біледі; -квадраттық функцияны қолданбалы есептерді шығару үшін қолданады; -есептің шарты бойынша математикалық модельді құрады; -математикалық модельдерді тексереді. | ||||
Тілдік мақсаттар | Функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды;коэффициенттеріне байланысты квадраттық функциялардың графиктерінің орналасуын пайымдайды; Бөлім бойынша лексика және терминология - квадраттық функция; - парабола; - парабола төбесі, парабола тармақтары; - графикті симметриялы бейнелеу; - х осімен сығу; - х осімен созу; - оңға жылжыту, солға жылжыту. | ||||
Пәнаралық байланыс | Геометрия,физика,сызу | ||||
Алдыңғы білім | «Функция», «аргумент», «функция графигі», «функцияның анықталу облысы», «функцияның мәндер жиыны» ұғымдарын білу; квадрат теңдеулерді шеше білу; функциялар графиктерін салу дағдылары, соның ішінде у = ах2 функциясының графигі |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. | I. Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. «Мен сіздерге сенемін» психологиялық тренингін жүргіземін. Оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын. Топқа бөлу «Мен таңдаймын» стратегиясы бойынша топқа бөлемін. Мұғалім капитандарды атайды.(3 адам) Үй жұмысын тексеру Әр топтың басшылары үй жұмысын интерактивті тақтадағы дұрыс жауаппен сәйкестедіріп тексереді, өз тобындағы үй жұмыстарының дұрыстығына қарай « + ; » қою арқылы бағалайды. | Осы әдіс арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Ал капитандар қалған топ мүшелерін таңдап алады. Топтар I топ -нөлдік вектор II топ-бірлік вектор III топ-колленеар вектор | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» үй жұмыстарының дұрыстығына қарай « + ; » қою арқылы бағалайды. | Оқулық 8-сынып. формулалар | ||
Сабақтың ортасы 10 мин. Жеке жұмыс. | «Айналмалы бекет» әдісі Физикалық есептерді квадраттық функцияның қасиеттерін қолдану арқылы шығару. Жұптар бір-бірімен талқылауға және көмектесуге мүмкіншілік беріледі. Тапсырма 1. Есеп. Допты тігінен жоғарыға лақтырылған. t (с) –уақыттың h (м) биіктігіне тәуелдігі h = – 5t2 + 10t + 1,5 заңдылықпен сипатталады. Доптың ең жоғары көтерілу биіктігін табыңыз. Тапсырма 2. Есеп. Тас тігінен жоғарыға лақтырылған. Тас жерге түскен ше h(t) = – 5t2 + 39t –заңдылықпен сипатталады, мұндағы h-биіктігі, лақтырылған мезеттегінен t-секундтағы уықыт. Тас неше секунд 28 метерден кем биіктегенде болды. Саралау: қабілеті жоғары оқушылар, ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларға көмек көрсетіп, бірлесіп жұмыс жасайды. | Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Топтар келесі топтың тапсырмасын алмасып тексереді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. | Дескриптор: 1.Есептің шарты бойынша алгебралық өрнектерді және формулаларды дұрыс қолданды; 2.Математикалық модельді дұрыс түрлендіреді; 3.Жауап дұрыс табылған; 4.Модельдің адекваттылығы дұрыс тексерілді. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны 8 сынып, Алгебра слайд | ||
Жеке жұмыс. 10 мин. | Сәйкестендір: Саралау. Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма беремін, көмек қажет ететін оқушыларға кеспе қағазда тапсырма беремін. | Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды | Дескриптор. -Графикке қарап мәндерін табады 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны 8-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2018 | ||
Жеке жұмыс. 10 мин. Ойлан-Жұптас-Бөліс | Ойлан.Жұптас.Бөліс Саралау. Оқушылардың деңгейіне байланысты деңгейлік тапсырмалар беремін. | Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. | Дескриптор: 1.Теңдікті түрлендіреді. 2. Теңбе-теңдікті дәлелдейді. 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны 8-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2018 | ||
Сабақтың соңы. «Сөздер банкасы» әдісі Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. | Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: № Сөйлемді толықтыр. бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. мен өзімді.....үшін мақтар едім. сабақтан соң маған........келді. бүгін маған..........сәті түсті. | Топтар банкамен алмасып, тексеред.Алып-қосарлары болса жазады. Ауызша пікір айтады. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. | Бағалау. Өзін-өзі бағалайды (дұрыс жауаптарын слайдта көрсетемін) -, + Мұғалім ауызша мақтау, мадақтау арқылы бағалайды. | ДК экраны 8-сынып оқулығы. | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Қажеттілігіне қарай тапсырмалар беремін. Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету. | ауызша мақтау, мадақтау арқылы бағалау жүргізіп отырады. 10-баллдык жүйе бойынша бага койылады | Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді. | ||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
Қысқа мерзімді жоспар №17 сабак
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадраттық функция | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||
Сабақтың тақырыбы | Мәтінді есептерді шығару, квадраттық функцияны қолдану | | | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану; 8.4.3.1есеп шарты бойынша математикалық модель құру; | ||||
Сабақтың мақсаты | Квадраттық функциялардың графиктері мен олардың қасиеттерін жете меңгерту; Есептер шығаруда қолдану аясын зерттеу есептерін саралау барысында жетілдіру; Оқушыларға квадраттық функцияны қолданбалы есептерде дұрыс пайдалануды үйрету. | ||||
Бағалау критерийі | - квадраттық функцияларды дұрыс анықтайды; - қасиеттерін дұрыс анықтайды; - квадраттық функцияның графигін салады; - квадраттық функцияның а, b, c коэффициенттері мен координаталық жазықтықта орналасуының арасындағы байланысы жөніндегі деректерді практика жүзінде тексереді; - квадраттық функция жайында білімін көрсетіп, тест тапсырмаларына жауап береді. | ||||
Тілдік мақсаттар | Квадраттық функцияның графиктерін салудың негізгі кезеңдерін, қадамдарын түсініп, ауызша айтып бере алады. график, квадраттық функция, x-тің екінші дәрежесі мәндерінің кестесі, , x-тің квадраты (дәреже көрсеткіші),бүтін сан, коэффициент, дәреже ең үлкен ортақ бөлгіш, x/y остері, қисық, «тегіс» қисық, U тәріздес, симметриялы, теңдеулерді шешу, график құру/нүктелерді алып тастау, /жақшаларды ашу Кестені толтыру әрбір нүктені анықтау Пәнге тән лексика мен терминология: негізгі терминдік сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс айту және жаза алу квадраттық теңдеу-квадраттное уравнение- quadratic equation | ||||
Пәнаралық байланыс | Физика, сызу,информатика | ||||
Алдыңғы білім | Квадраттық функция, квадраттық функцияның қасиеттері, олардың графиктерін салу, графиктерді түрлендіру. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 8 мин. «Шабадан, еттартқыш,қоқыс жәшігі» әдісі |
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Саралаудың «жіктеу» тәсілін пайдаланып,сыныпқа градус жазылған қима-қағаз тарата отырып,сыныпты топқа бөлемін. «Менің жүрегімде не?» тәсілді қолдау арқылы мен оларға жүрек нысанды турлі-түсті қима-қағаз таратамын.
1.Еxcel программасының функцияларын қалай қолданамыз? 2. Функциялардың қандай категорияларын білесің? сұрақтар, конверт, стикер, түрлі түсті қарындаш 3. Мәтіндік функциялар неге арналған? 4. Қолданбалы есептерге қандай есептерді жатқызуға болады? Мақсат: оқушыны алған білімін саралай білуге дағдыландыру. | «Менің жүрегімде не?» тәсілді қолдау арқылы мен оларға жүрек нысанды турлі-түсті қима-қағаз таңдайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді. | Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. -2-ші сұраққа жауап береді. -3-ші сұраққа жауап береді. 3-балл Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Бағалау: «Бас бармақ» арқылы топ басшысы бағалайды | Оқулық 8-сынып. қима-қағаз Градус жазылған қима-қағаз | |||
Ұжымдық жұмыс. 5 мин. | Жаңа тақырыпты меңгеру. Проблемалық ой тастай отырып, жаңа тақырыпты ашу мақсатында әр топқа тапсырма беремін. Саралау:Оқушылар алған білімдерін пайдалана өтырып жаңа тақырыпты ашуға тыісті есептер шығарады,қателерге түзету енгізіп көмектесемін Жаңа тақырыпты меңгеру | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады және тақырыпты топпен талқылайды. | Дескриптор: -функциялардинг қасиеттерын пайдаланады -функциялардың периодтылығын анықтыйды -функциялардың ширектерде таңбасыны табады -синус,косинус, тангенс,котангенс функциялардың мәндерін есептейді. 3-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 8-сынып. https://bilimland.kz/kk/subject/ | |||
Сабақтың ортасы 10 мин. Жеке жұмыс. | Тапсырма: Кестені толдырындар Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады. Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету. | Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Топтар келесі топтың тапсырмасын алмасып тексереді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады. |
|
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады