Файл: Білім беру йымы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 35

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйым атауы

№15 тірек мектебі

Бөлімі:

Дені саудың-жаны сау

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Спорт және музыка «Чемпиондар» әні

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

2.2.1.2 - қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану;

2.1.1.1 - музыкалық көркемдеуші құралдарың көмегімен музыканың сипатын анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Барлығы:Қарапайым музыкалық шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолданады .

Көпшілігі:Музыкалық көркемдеуші құралдарың көмегімен музыканың сипатын анықтайды.

Кейбірі: Шығармашылықпен жұмыс жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Амандасу.

1-тапсырма. Ақпарат іздеу. -Суреттегі спорт суреттерін сипатта

-Қандай спорт түрлерін ұнатасын?


2-тапсырма. Зерттеу

Денис Юрьевич Тен (Алматы, 13 маусым, 1993 жыл - 19 шілде 2018 жыл) — қазақстандық мәнерлеп сырғанаушы. 2014 жылы мәнерлеп сырғанаудан Сочи олимпиадасының қола жүлдегері. Ол мәнерлеп сырғанаудан 2013 жылғы әлем чемпионатының күміс медаль жүлдегері[1], VІІ қысқы Азия ойындарында мәнерлеп сырғанаудан чемпион, Қазақстанның үш дүркін чемпионы. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.

Ванкувердегі олимпиадада Денис Тен өз деңгейінде өнер көрсетіп 76.34 ұпаймен 10 орынға жайғасты. Ересектер арасындағы әлем біріншілігінде – 8-орын (сәуір, 2009 ж), 9-орын «Төрт құрлық біріншілігі» (ақпан 2009 жыл.), ал 2013 жылы — әлем чемпионатының күміс жүлдегері, жасөспірімдер арасындағы әлем біріншілігінде 4-орын (наурыз 2009 ж), жасөспірімдер арасында «Гран При» сериясы бойынша өткен әлем кубогы кезеңінің 1 орын иегері (қазан 2008 ж.). Биылғы маусымда ересектер арасындағы «Гран-при» сынының қос кезеңіне қатысып, 7 және 10 орындарды иеленді. Әлемдік рейтингте 18-орында тұр. Ең жоғарғы ұпай көрсеткіші – 266,48 (2013 ересектер арасындағы ӘЧ). 2014 жылы Қысқы Олимпиада ойындарында қола медаль жеңіп алды.
3-тапсырма .Ән орындау
Қазақстандық танымал спортсмендер мен әншілердің орындауында «Чемпиондар әні» туралы бейнематериал көріп, спорт туралы әнін тыңдаңыздар.

Сұрақтарға жауап беріңіздер: - Әннің сипаты қандай? - Ән қандай көңіл-күйді жеткізеді
Рефлексия

-Мен не білдім?

-Бүгін мен не үйрендім?

-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым.


Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.

Бейнебаян арқылы танысады.

Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды





http://youtube.com/watch?v=x2aGw9LTQbc

http://youtube.com/watch?v=MCp96HeF-sg



Сабақтың соңы




Білім беру ұйым атауы

№15 тірек мектебі

Бөлімі:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

2

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дәстүрлі әуендер. «Бесік жыры»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

2.1.1.1-музыканың көркемдеуші құралдарын және

музыканың сипатын анықтау;

2.1.2.2 -ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпенсүйемелдеп орындау;

2.3.1.1 -шығармашылық жұмысын көрсете және бағалай білу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: музыканың көркемдеуші құралдарын және музыканың сипатын анықтайды;

Көпшілік оқушылар: ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпен сүйемелдеп орындайды.

Кейбір оқушылар: шығармашылық жұмысын көрсетеді және бағалай біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың ортасы


Үш тілде амандасу

«Шыбын ұрғыш» әдісі

-Ас-адамның......./жалғастыр/

-f p бұл қандай белгілер?

-Дастархан ау дастархан,

Берекелі дастархан...../жалғастыр/

-Бұл қандай аспап?

-Күй дегеніміз не?

-Қандай салт -дәстүрлерді білесіңдер?

-Бала дүниеге келгенде ең алғаш қандай той жасайды?

-Ол тойда қандай ырымдар орындалады?

-Баланы ұйықтатуға,тыныштандыруға арналған көне тұрмыс-салт жыры?
Салт-дәстүр-халқымыздың ежелден қалыптасқан тұрмыс-тіршілігіндегі әртүрлі ғұрыптар,ырымдар.

Фольклор-халықтың ауызекі шығармашылығы./Ертегілер,аңыз әңгімелер,батырлар жыры,айтыс,мақал-мәтелдер т.б/

Халқымыздың музыкалық өнері салт-дәстүрімізбен тығыс байланысты.

Мысалға:

Бала дүниеге келгенде «Сүйінші », «Шілдехана тойы», «Ат қою», «Бесік жыры».

Бала ержете....

«Тұсау кесу», «Тоқымқағар».....

1-тапсырма. Тыңдау және талдау

«Бесік жыры» халық әнін тыңдаңыздар.

Талқылаңыздар:

- Әннің сипаты қандай?

- Әннің екпіні қандай?

- Әннің әуені қандай?

- Қандай әндерді халық әні деп - атайды?

2-тапсырма. Шығармашылық.

«Бесік жыры» әніне ырғақтың сүйемелдеу жасаңыз. Қазақтың ұрмалы аспаптарын немесе қолда бар заттарды қолданыңыз.

Рефлексия «3Қ әдісі»

  • Мен үшін қызық

  • Мен үшін қажет

  • Мен үшін қиын



Кері байланыс

«Муза баспалдағы»




Оқушылар осы әдісті қолдана отырып,сұрақтарға жауап береді.Әрі берілген түстер арқылы топқа бөлінеді.

Оқып,танысады.

«Бесік жыры» әнді тыңдайды,

талдайды.


Шулы музыкалық аспаптарды қолдана отырып,әнді орындайды.
Оқушылар өз ойларынан бесік жыры әнін құрастырады.
Жұптық жұмыс жасайды

Сабақтан алған әсерін бөліседі
Оқушы өзін өзі бағалайды



Ашық алақан

Бас бармақ




Инт.тақта

Оқулық

http://youtube.com/watch?v=6xs6pdi3RGU


Сабақтың соңы



Мұғалімнің өзі өткізген сабағын талдау
Сабақ өткізуші: Акдаулетова Сауле Нуркамаловна

Күні: 22.02.2022ж Сыныбы: 2 Пәні: Музыка

Сабақтың тақырыбы: Халық әуені мен ырғақтары «Бесік жыры»

Оқу мақсаты:

2.1.1.1-музыканың көркемдеуші құралдарын және музыканың сипатын анықтау;

2.1.2.2 -ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпен сүйемелдеп орындау;

2.3.1.1 -шығармашылық жұмысын көрсете және бағалай білу;

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады;

Көпшілігі: Әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындайды .

Кейбірі: Шығармашылықпен жұмыс жасай алады.




Ескертпелер

Мұғалім талдауы


1


Сабақты жоспарлағанда оқушылардың қандай ерекшеліктері ескерілді?


Оқушылардың ойлау, есту қабілеттері ескеріліп, сабақтың әр кезеңінде қызығушылығын ояту, шығармашылқпен жұмыс жасату көзделді.


2


Сабақтың түрі қандай? Өткен сабақпен байланысы бар ма?

Саяхат сабағы. Сабақта қазақтың салт-дәстүріне саяхат жасай отырып, топпен жұмыс (белсенділіктерін арттыру) үшін, ойын элементтері (қызығушылығын, ойлау, есту қабілетін дамыту) үшін пайдаланылды. Яғни, Padlet- онлайн тақтасы арқылы жүзеге асты.






3


Сабақта қандай мақсаттар алға қойылды?



Негізгі музыкалық ұғымдарды анықтай отырып,салт-дәстүр,фольклор жайында білімдерін толықтырып,әнді дирижерлік қимыл көмегімен орындай алу.Бесік жыры әнін құрастыру,шығармашылықпен жұмыс.


4


Аталған мақсаттарға жетуде сабақтың бұл түрі неге тиімді болды?


Қазақтың салт-дәстүрін меңгертуде,сабақта «Шыбын ұрғыш» ,3Қ, «Муза баспалдағы» секілді ойын мен кері байланыс түрлерін алдым.


5


Сабақ кезеңдерінің арасында байланыс

болды ма? Уақыт тиімді пайдаланылды ма?


Алға қойған мақсат біреу болғандықтан сабақтың әр кезеңдері, бір – бірімен байланысып, жүйелі қорытындыланып өз уақытында өтті.


6


Оқушымен жеке,жұптық,топтық жұмыстар болды ма? Ол қалай ұйымдастырылды? Неліктен?


Блум таксаномиясы арқылы алдымен жеке оқыту жүзеге асты. Берілген мағлұматты түсіне оқи отырып,Бесік жыры әнін топпен орындады. Шулы аспаптарды қолдана отырып, дирижерлік қимыл арқылы әнді орындап шықты.Шығармашылық жұмыс-өзіндік бесік жыры әнін құрастыру жұптық жұмысқа берілді.

7


Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары байқалды ма? (себебін түсіндіру)

Оқушылардың сабаққа қызығушылықтары өте жоғары болды.Себебі, «Шыбын ұрғыш» әдісі оларға өте ұнайды.Ән орындау барысында шулы аспаптарды қолдануды қызыға қабылдайды.

8

Сынып бөлмесінде қандай оқу құрал - жабдықтары пайдаланылды? Неліктен?

Интер белсенді тақта,шулы музыкалық аспаптар,қағаздан жасалған қиындылар жиынтығы. Бұлардың барлығы сабақтың өз деңгейінде өткізілуіне арналған қажет құралдар.


9

Сабақ барысында оқушылардың арасындағы дұрыс психологиялық қарым – қатынас жасауына мұғалімнің тәрбиелік әсері қалай жүзеге асты.

Сабақ барысында оқушылардың ұлттық құндылықтарды қастерлеуге және құрметтеуге тәрбиеленді.


10


Қандай да бір жағдайда артық әдіс – тәсіліңіз бар ма?

Сабақтың кезеңдеріңде келеңсіз жағдай бола қалса, ол тығырықтан шығуға талпынып қажетті тәсілді қолданамын.


11



Мұғалім көздеген мақсатына жетті ме?

Сабақ бойы оқушылар берілген тапсырманы орындауда белсенділік көрсетті. келген жұмыс түрлері толығымен іске асты, ендеше мақсатыма жеттім деп ойлаймын.





Білім беру ұйым атауы

№15 тірек мектебі

Бөлімі:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С.Н

Күні:




Сынып:

2

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ортеке

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

2.1.1.1-музыканың көркемдеуші құралдарын және

музыканың сипатын анықтау;

2.2.1.1 - музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу;

2.1.3.2 - ұлттық және классикалық аспаптардың дыбысталуын салыстыру;

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Тақырыпты меңгере отырып,тапсырмаларды орындайды және музыкалық шығармаларды сипаттайды.
Көпшілігі: Музыканың көркемдеуіш құралдарын, қазақ халық аспаптарын ажыратады.
Кейбірі:Музыкалық шығармаларға қарапайым қозғалыстар жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Сәлемдесу

-СӘЛЕМ

-ПРИВЕТ

-HELLO

«Шыбын ұрғыш» әдісі

83-84 бет Оқу

1-тапсырма

-Ортеке атауының шығу тарихы.

2-тапсырма. -Тәттімбет Қазанғапұлының өмірі мен шығармашылығы

-Шертер және домбыра аспаптары

Тембр-дыбыс бояуы
3-тапсырма

«Ортеке»

Аты шыққан биімен,

Мен боламын ортеке,

Ойқастағаң ортеке

Қой бастаған ер теке.

Мен бір билеп берейін,

Тұяқтары сыртылдап

Мен бір билеп берейін,

Буындарым былқылдап.

2. Қоныр тоқты көк тұсақ

Сен де биле мен құсап.

Қарап тұрмай бекерге,

Серік болып текеге.

Қобыз мойын түйелер,

Шудаларың желкілдеп,

Өркештерің селкілдеп

Тайраңдап бір билеңдер.
Топпен жұмыс

-«Тез табамыз» ойыны

-Импровизация. «Ортеке» күйіне ырғақтық-би қимылдар ойлап құрастырыңыздар. Өз нұсқаңызда орындаңыз.

-wordwall интеравтивті тапсырмасы

Кері байланыс

«Муза баспалдағы»



Оқушылар  жұппен тұрып, бір-бірімен үш тілде амандасады.

Тақтада шыбындар тұрады. Оқушылар ызындап дыбыс шығарады,ал бір оқушы шығып шыбын ұрғышпен бір шыбынды ұрып,артындағы сұраққа жауап береді. Жауап берген соң,артында тұрған геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлініп отырады.

Ортеке туралы жалпы түсінікті оқиды.
Оқушылар ортеке туралы түсініктерін толықтырады.
Бейнебаян арқылы күйшінің өмірі мен шығармашылығымен танысады. «Секіртпе» күйін тыңдайды,талдайды.
Шертер және домбыра аспаптарымен танысады.

Әнді тыңдап,хормен орындайды.

Дескриптор

-«Ортеке» әніндегі «Қоңыр түсті ,көк тұсақ» деген өлең жолының әнін бұзбай сақтап, келесі беттегі түстер мен жануарлардың суретін қолданып әнді орындайды.

-күйге ырғақтық би қимылдар ойлап құрастырады.

-Берілген сұрақтарға сәйкес жауапты белгілейді.


Әр оқушы тақтаға шығып, суретке белгі қояды.

Яғни,

өте төмен ,орташа,жоғары......




«Ашық алақан»

Бас бармақ

«Ашық алақан»



Шыбын суреттері, ұрғыш,тақта.

Оқулық

Падлет тақасы


Падлет тақтасы


Падлет тақтасы


http://youtube.com/watch?v=9Yq3AR7fEqM

Ортеке

Интер белсенді тақта


Тақтайша

Сабақтың соңы




Білім беру ұйым атауы

№15 тірек мектебі

Бөлімі:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты жөні:

Акдаулетова С

Күні:




Сынып:

2

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Күй тартыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

2.1.1.1-музыканың көркемдеуші құралдарын және

музыканың сипатын анықтау;

2.2.1.2 -қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлығы:Музыкалық жанрларды анықтайды.

Көпшілігі: Қарапайым музыкалық шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолданады.

Кейбірі: Шығармашылықпен жұмыс жасайды.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


Амандасу,өткенге шолу

1-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау.

Тартыс-күйді бейнежазбадан қараңыздар.

-Күй орындаушыны кім деп атайды? --Бұл музыка қай жанрға жатады?

- «Тартыс» сөзінің мағынасы қандай? - Осындай тартысты қалай атауға болады? Неге?

- Тартысқа қанша адам қатысты?

- Тартысты қай аспапта орындады?

2-тапсырма. «Сарыарқа» күйі

«Ырғақтық жаңғырық» атты ойынды ойнаңыздар. Дауысты, музыкалық аспаптарды және би қимылдарын қолдана отырып импровизация жасаңыздар.

3-тапсырма.

Домбыра аспабы жайлы ән үйретіңіз және орындаңыз. Мысалы, А.Естеновтің сөзіне жазылған А.Танидың «Домбырасыз сән қайда?»

Елдің  жырын  жырлаған ,

 Қайғысын  да  толғаған .

 Домбырасыз  ешқашан

 Жүрекке  ем  қонбаған.

           Қайырмасы:

 Домбырасыз  сән  қайда ,

 Домбырасыз  ән  қайда .

 Ән  мен  күй  бар  өмірде

 От та  лаулап  жанбай  ма?...
Құрманғазы , Тәттімбет

Домбырамен  сайраған .

Жүрекке  от  жақсын  деп ,

Елге  күйін  арнаған .

        Қайырмасы:

 

3. Абай , Жамбыл , сал Біржан

Таңғалдырып  ән  салған .

Жүрегінді жандырған ,

Естіген  жан  тамсанған .

           Қайырмасы:
Рефлексия

-Мен не білдім?

-Бүгін мен не үйрендім?

-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым.



Оқушылар

«тартыс» жанрымен танысады.

2-тапсырма. Оқушыларды екі топқа бөліңіз. ойынды тартыс түрінде өкізіңіз. Қатысушылардың бірі ырғақ соғады. Келесі топ оны қайталауы керек немесе керісінше.
Әнді хормен үйренеді



Ашық алақан

Бас бармақ

Жапондық әдіс


http://youtube.com/watch?v=T5MV56ZPFfw


Оқулық


Фонохрестоматия

Рефлексия