Файл: 10 1 электр рісіні асиетін талылау жне оны кштік сипаттамасын анытау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 19

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электр өрісі

Бөлімі:

Электростатика

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр өрісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1.3 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің қасиеттерін салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: электр өрісінің қасиетіне сипаттама береді;

Көптеген оқушылар істей алады: электр өрісінің күштік сипаттамасын анықтайды;

Кейбір оқушылар істей алады: электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттай алады;

Бағалау критерийлері


Тұрмыста және өндірісте денелердің электрленуіне мысалдар келтіреді;

Электр өрісінің күштік сипаттамасын анықтайды;

Электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттай алады;

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут
«Сөйле микрофон» әдісі

5 мин


Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою.

Оқушылар электр өрісінің қасиеттеріне байланысты қойылған сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

-зарядталған денелердің айналасында электр өрісі пайда болатындығын біледі.

Жалпы балл-2


Оқулық 10 сынып



Сабақтың ортасы

Білім Ленд порталы

10 минут


Жаңа тақырып

Мұғалім жаңа тақырыпты Білім ленд порталындағы бейнежазбаны көрсету арқылы түсіндіреді.

Оқушылар электр өрісінің күш сызықтарын бақылайды

Дескриптор:

-зарядталған денелердің айналасында электр өрісі пайда болатындығын біледі.

Оқулық 10 сынып

Слайд

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-orisi

«эсперименттік есеп»

Жеке жұмыс

10 мин


Білім дағдысы: Түсіну (D)

1-тапсырма. Белсенді оқыту: «эсперименттік есеп» әдісі арқылы оқушыларға жер мен ай арасындағы тартылыс заңы бейнеленген сурет беріледі


Оқушылар сурет арқылы гравитациялық және электрлік күшке берілген есепті шығарады

Дескриптор:

-кулон заңын біледі;

-формуланы түрлендіре алады;

Жалпы балл -4


Оқулық 10 сынып

Слайд

Қосымша 1

«Сиқырлы кесте»

Жеке жұмыс

10 мин


Білім дағдысы: Түсіну (D)

2-тапсырма. Белсенді оқыту: «Сиқырлы кесте» әдісі арқылы оқушыларға гравитациялық және электростатикалық өрістерді сипаттауғ тапсырма беріледі

Оқушылар әрбір өрісті сипаттап кесте толтырады

Дескриптор:

-екі өрістің ұқсастықтар мен айырмашылықтарды біледі;

Жалпы балл -4

Оқулық 10 сынып

Слайд

ДМ Қосымша 2

Сабақтың соңы.

8 мин


Рефлексия



Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.
Үй тапсырмасы: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.


Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру барысында Білім Ленд порталынан бейнежазба көріп, мұғаліммен бірге сол жердегі тапсырмаларды орындайды. Сабақ мақсатына сай электрлік жіне гравитациялық күш арасындағы байланысты жазып кесте толтырады.


Тұрмыста және өндірісте денелердің электрленуіне мысалдар келтіреді;

Электр өрісінің күштік сипаттамасын анықтайды;

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері электр өрісі

Бөлімі:

Электростатика

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері Электрсыйымдылық.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1.4 – қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролі

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсінеді

Көптеген оқушылар істей алады: Кернеу мен зарядтың тәуелділігін талдап, сыйымдылықты анықтайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Қуатталған конденсатор мен қуаттан ажыратылған кездегі энергия өзгерісін талдап, салыстыра алады, білімді жинақтап, қорытынды жасайды.

Бағалау критерийлері


-Қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсінеді

-C=Q/U -конденсатордың электрсыйымдылығын анықтайтын формулаларды біледі есеп шығаруда қолданады

-Конденсатордың құрылысын, түрлерін, қолданылуын біледі

Құндылықтарға баулу


Берілген есептерді шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы

қалыптасады.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут
«суреттер сөйлейді» әдісі

5мин


Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Суреттер сөйлейді әдісі бойынша» экранда берілген сурет бойынша өткен тақырыпты қайталау мақсатында эл.өрісінің күш сызықтарын салуға тапсырма беріледі

Оқушылар электр өрісінің күш сызықтарынабайланысты берілген тапсырманы орындайды

Дескриптор:

-зарядталған денелердің айналасында электр өрісі пайда болатындығын біледі.

Жалпы балл-2


Оқулық 10 сынып слайд



Сабақтың ортасы

Білім Ленд порталы

10 минут


Жаңа тақырып

Мұғалім жаңа тақырыпты Білім ленд порталындағы бейнежазбаны көрсету арқылы түсіндіреді.

Оқушылар конденсатордың түрлерімен танысады.

Дескриптор:

-конденсатор сыйымдылығының формуласын біледі

Оқулық 10 сынып

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/kondensatorlar

«Кім жүйрік»

Жеке жұмыс

10 мин


Білім дағдысы: Түсіну (D)

1-тапсырма. Белсенді оқыту: «Кім жүйрік» әдісі арқылы оқушыларға конденсатор тақырыбына байланысты сұрақтар беріледі.


Оқушылар сабақтан түсінгендері бойынша ойларын қорытындылап, сұраққа жауап береді.

Дескриптор:

- Конденсатордың анықтамасын біледі

-конденсатор түрлерін ажырата алады Жалпы балл -4


Оқулық 10 сынып

Слайд

Қосымша 1

«Білгеніңмен бөліс»

Жеке жұмыс

10 мин


Білім дағдысы: Түсіну (D)

2-тапсырма. Белсенді оқыту: «Білгеніңмен бөліс» әдісі арқылы оқушыларға конденсатор сыйымдылығына байланысты есеп беріледі.

Оқушылар есепті шығарып, бірінші шығарған оқушы қалған оқушылармен бөліседі.

Дескриптор:

-конденсатор сыйымдылығының формуласының біледі;

Жалпы балл -6

Оқулық 10 сынып

Слайд

ДМ Қосымша 2

Сабақтың соңы.

8 мин


Рефлексия



Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.
Үй тапсырмасы: шығармашылық тапсырма: Конденсатор тарихы

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.


Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру барысында Білім Ленд порталынан бейнежазба көріп, мұғаліммен бірге сол жердегі тапсырмаларды орындайды. Сабақ барысында оқушыларға жетелеуші тапсырмалар беріліп, сабақ мақсатына жетуге болады.


Қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсінеді

-Конденсатор

дың құрылысын, түрлерін, қолданылуын біледі

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері

Бөлімі:

Электростатика

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1.4 – қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролі

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсінеді

Көптеген оқушылар істей алады: Кернеу мен зарядтың тәуелділігін талдап, сыйымдылықты анықтайды.

Кейбір оқушылар істей алады: Конденсаторды жалғау түрлерін ажыратады.

Бағалау критерийлері


-Қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсінеді

-C=Q/U -конденсатордың электрсыйымдылығын анықтайтын формулаларды білу, есеп шығаруда қолданады

-конденсатордың құрылысын, түрлерін, қолданылуын біледі

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Алған білімді тексеру физикалық диктант

Оқушылар өткен тақырып бойынша физикалық диктант жазады

Дескриптор:

- электростатика заңдарын біледі

-Кереулік анықтамасын біледі

Жалпы балл-5

Оқулық

Слайд

Қосымша 1

Сабақтың ортасы
15 минут

«Сиқырлы кесте» 15 мин

Жаңа тақырып

Миға шабуыл:

Теле радиоаппаратураны жөндеу маманының көмегіне жүгінген уақытыңыз болды ма? Қалай ойлайсыз ол немен айналысады?

Осы бөлшектерді атай аласыз ба?

Бұл маманға физиканың қай бөлігін білген дұрыс?
Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру.

Мультимедиялық оқулық, таныстырылым арқылы тақырыпты түсіндіру.



Бекіту

Конденсатордың негізгі сипаттамасы оның электрсыйымдылығы болып табылады.

Қатты диэлектриктің болуы жүйенің электрсыйымдылығын арттырады;

Диэлектриктің қалыңдығын азайтса, өткізгіштер жүйесінің сыйымдылығы артады;

Диэлектриктің өтімділігі артқанда, жүйенің электрсыйымдылығы артады;

Өткізгіштердің ауданын арттырғанда жүйенің электрсыйымдылығы артады;

1-тапсырма. Белсенді оқыту: «Сиқырлы кесте» әдісі бойынша конденсаторды жалғау түріне байланысты кесте беріледі. Кестені толтырып болған соң, сабақты бекіту мақсатында конденсатор тақырыбына байланысты шығаруға есеп беріледі.

Дескриптор:

-Конденсатор атқаратын қызметін біледі;

-конденсатор формуласын есеп шығаруда қолдана алады;

Дескриптор:

-Конденсатор атқаратын қызметін біледі;

-конденсатор формуласын есеп шығаруда қолдана алады;

Жалпы балл-5


https://www.youtube.com/watch?v=zrCbD9lv6IA
Мультимедиялық оқулық, §4.9-4.10.

http://sanatez.net/physics10/index.htm


http://www.bilimland.kz/ru/content/lesson/6194-kondensator
қосымша 2


Сабақтың соңы.

5 мин


Рефлекция

Бағалау


Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.


Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл





Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен дереккөздерді оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып,

Мотивациясы жоғары оқушылар:

Көмек қажет ететін оқушыларға «Сәйкестендіру» тәсілі оқушының ынталану қабілетін арттыруға көпірше болып қызмет атқарады.

Тапсырмалар бере отырып, күтілетін нәтижеге жетелеймін.


«Рефлексия пирамидасы» әдісі арқылы кері байланыс береді

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі. Кернеу және потенциалдар айырмасы

Бөлімі:

Тұрақты ток

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі. Кернеу және потенциалдар айырмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.2.1 – ток көзінің ЭҚК-і мен ішкі кедергі ұғымын түсіну;

10.3.2.2 - Сыртқы тізбектегі ЭҚК пен кернеу түсуінің айырмашылығын түсіну

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: өткізгіштегі кернеу мен тоқ күшімен танысады;

Көптеген оқушылар істей алады: сапалық тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді;

Кейбір оқушылар істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады;

Бағалау критерийлері


  • аралас жалғау кезінде амперметр мен вольтметрлерді дұрыс жалғауды түсінеді;

  • кедергілердің формуласын есеп шығаруда қолданады;

  • ток күші мен кернеудің мәндерін тізбектің әр бөлігі үшін және жалпы тізбек үшін өлшейді;

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Мағынаны тану. Бейнекөрсетілім «Электр тізбегі».

Мақсаты: сабақтың тақырыбын анықтау.

Мұғалім әрекеті: Bilim Land сайтынан бейнекөрсетілімді көрсетеді.

Бейнекөрсетілімді қарап, сабақтың тақырыбын өздері анықтайды.

Дескриптор:

-сабақ тақырыбын анықтайды

- ток ұғымын біледі

-тұрақты токтың қасиеттерін біледі

Оқулық

Слайд

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/ehlektr-t

Сабақтың ортасы
25 минут


Жаңа тақырып

Электр тізбегімен танысады

Тоқ көзінің ЭҚК-мен танысады.

Тізбектегі кернеуді анықтайды

Электр тізбегін жалғау түрлерін ажыратады.

Шамалар

Тізбектей

Параллель

Ток күші







Кернеу







Кедергі