Файл: 10 1 электр рісіні асиетін талылау жне оны кштік сипаттамасын анытау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 21

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жартылай өткізгішті құралдар

Бөлімі:

Әртүрлі ортадағы электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жартылай өткізгішті құралдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.3.3 – жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жартылай өткізгіштік құралдар түрлерін біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді;

Кейбір оқушылар істей алады: тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі;

Бағалау критерийлері


-Жартылай өткізгіштік құралдар түрлерін біледі;

-Жартылай өткізгіштік құралдардың қасиеттерін біледі, түсінеді;

-Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді;

-Тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі.

Құндылықтарға баулу


Берілген есептерді шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы

қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

«Сөйле микрофон» әдісі

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларды «Сөйле микрофон» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар береді.

Оқушылар әртүрлі ортадағы электр тогын сипаттайды.

Дескриптор:

-әртүрлі ортада электр тогын не тасымалдайтынын біледі;

Жалпы балл-3

ДЭ,

10 сынып оқулығы

Сабақтың ортасы.
10 мин



Білім дағдысы: Түсіну (Д)

Мұғалім презентация көмегімен жаңа сабақты түсіндіреді.

Сабақ мақсатын ашу үшін қарастырылатын сұрақтар:

Оқушылар тақырып мақсатын ашу үшін қойылған сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

Заттардың тоқты өткізу қабілетіне қарай бөлінуін біледі;

ДЭ

Презентация

Оқулық 10-сынып. ДМ қосымша 1


Жеке жұмыс

«Қызықты кесте»-әдісі

7 мин

Білім дағдысы: Қолдану

1-тапсырма (Р) «Қызықты кесте» әдісі бойынша оқушыларға жартылай өткізгіштер тақырыбында сәйкестендіру кестесі беріледі.



Оқушылар берілген кестені жартылайөткізгіштердің қасиеті бойынша сәйкестендіреді

Дескриптор:

-жартылайөткізгіштегі электр тогын сипаттайды; Жалпы балл -3

ДК экраны

10-сынып оқулығы

ДМ қосымша 2



Жеке жұмыс

13 мин


Білім дағдысы: Қолдану (І)

2-тапсырма. Оқушыларға жартылайөткізгіштер тақырыбы бойынша есеп беріледі.


Оқушылар тақырып бойынша мәліметтерді пайдаланып есеп шығарады

Дескриптор

-жартылайөткізгішқұралдардың қасиетін біледі.

Жалпы балл -4

ДК экраны

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 3

Сабақтың соңы.

Рефлексия

5 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады.

Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады.

Үйге тапсырма: жаттығу есебі

Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады.







Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылар жартылай өткізгіш құралдармен танысып, олардың қасиетін біліп, есеп шығаруда қолданады.

-Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді;

-Тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі.

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жартылай өткізгішті құралдар

Бөлімі:

Әртүрлі ортадағы электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жартылай өткізгішті құралдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.3.3 – жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жартылай өткізгіштік құралдар түрлерін біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді;

Кейбір оқушылар істей алады: тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі;

Бағалау критерийлері


-Жартылай өткізгіштік құралдар түрлерін біледі;

-Жартылай өткізгіштік құралдардың қасиеттерін біледі, түсінеді;

-Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді;

-Тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі.

Құндылықтарға баулу


Берілген есептерді шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы

қалыптасады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.







ДЭ,

10 сынып оқулығы

Сабақтың ортасы.
15 мин



Білім дағдысы: Түсіну (Д)

Мұғалім Білім ленд порталы арқылы жартылайөткізгіштердегі электр тогын тақырыбында бейнежазба көрсетіп, тақырып соңындағы тапсырамаларды талдауға береді.

Оқушылар тақырып бойынша берілген тапсырмаларды мұғаліммен бірге орындайды.

Дескриптор:

Жартылай өткізгіштерде электр тогын не тасымалдайтынын біледі;

ДЭ

Презентация

Оқулық 10-сынып. ДМ https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/arturli-ortadahy-ehlektr-togy/lesson/zhartylai-otkizgishter



Жеке жұмыс

«Қызықты тест»-әдісі

15 мин

Білім дағдысы: Қолдану

(І) «Қызықты тест» әдісі бойынша оқушыларға әртүрлі ортадағы электр тогы тақырыбында тест жұмысы беріледі.



Оқушылар берілген тест жұмысын орындайды

Дескриптор:

-әртүрлі ортадағы электр тогын біледі; Жалпы балл -8

ДК экраны

10-сынып оқулығы

ДМ қосымша 1



Жеке жұмыс

«Суреттер сөйлейді»-әдісі

5 мин

Білім дағдысы: Қолдану

(Р) «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша оқушыларға жартылайөткізгішті құралдардың схемасы беріледі



Оқушылар берілген схемадан жартылайөткізгішті құралдарды ажыратады

Дескриптор:

-жартылайөткізгішті құралдардың схемасын біледі; Жалпы балл -2

ДК экраны

10-сынып оқулығы

ДМ қосымша 2



Сабақтың соңы.

Рефлексия

5 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады.

Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады.

Үйге тапсырма: жаттығу есебі

Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады.







Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылар жартылай өткізгіш құралдармен танысып, олардың қасиетін біліп, есеп шығаруда қолданады.

-Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді;

-Тұрмыста және техникада жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аймағын біледі.

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:Асқын өткізгіштік

Бөлімі:

Әр түрлі ортадағы электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Асқын өткізгіштік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: әр түрлі ортадағы электр тоғының пайда болу қасиеттерін біледі

Көптеген оқушылар істей алады: асқын өткізгіштік құбылысын түсінеді

Кейбір оқушылар істей алады: Бөлме температурсасында асқын өткізгіш алу мүмкін емес проблемасын түсіндіре алады

Бағалау критерийлері


-Әр түрлі ортадағы электр тогын сипаттайды

-Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды

-Асқын өткізгіштіктің түрлі мақсатта қолданылуын сипаттай алады

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

«Кім жүйрік» әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Мұғалім «Кім жүйрік» әдісі арқылы оқушыларға өткенді еске түсіру және жаңа тақырыпқа кіріспе жасау мақсатында сұрақтар қояды

Электр тогының жұмысы және қуаты тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді

Дескриптор:

-тұрақты тоқтың пайда болу шарттарын біледі;

Жалпы балл -2

ДЭ

10 сынып оқулық

Сабақтың ортасы.

13 мин



Білім дағдысы: Түсіну (D)

1-тапсырма

Өздік жұмыс. Теориялық материалды өздігінен меңгеру

Білім Ленд порталынан әртүрлі ортадағы электр тогын сипаттайтын бейнежазба көрсетіледі

Оқушылар әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болу шарттарына байланысты тапсырмаларды орындайды

Дескриптор:

- әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болу шарттарын біледі

ДЭ

Презентация

Оқулық 10-сынып.

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/arturli-ortadahy-ehlektr-togy

Жеке жұмыс

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

7 мин


Білім дағдысы: Қолдану (І)

Белсенді әдіс:

2-тапсырма. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы

Әртүрлі ортадағы әл тогына байланысты тапсырма беоіледі.

Оқушылар әр түрлі ортадағы электр тогын тақырыбында тапсырманы орындайды

Дескриптор

-металдарда, газдарда, электролиттерде электр тогын тасымалдайтын бөлшектерді біледі

Жалпы балл -2

ДК экраны

Презентация

10-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 1


Жеке жұмыс

«Кестені толтыр»

10 мин

Білім дағдысы: Қолдану (Р)

Белсенді әдіс:

3-тапсырма. «Кестені толтыр» әдісі арқылы оқушыларға асқын өткізгіштікке байланысты тапсырма беріледі

Оқушылар асқын өткізгіштіктің пайдасы мен зиянын сипаттайды

Дескриптор:

- асқын өткізгіштіктің пайдасы мен зиянын біледі;

Жалпы балл-4

ДК экраны

Презентация

10-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 2


Сабақтың соңы.

Рефлексия

5 мин

Рефлексия «Бағдаршам» түстеріне байланысты сабақты қаншалықты меңгергендерін анықтайды.

Үйге тапсырма: жаттығу есептері

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қойылады. Мұндай тапсырма өтілген материалды пысықтауға мүмкіндік береді. Сабақ барысында оқушылар Білім ленд порталынан бейнежазба көріп, тапсырмаларды орындайды. Сабақ соңында оқушылардың сыни ойлауын арттыру мақсатында асқын өткізгіштікке байланысты сұрақ беріледі.

-Әр түрлі ортадағы электр тогын сипаттайды

-Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды

-Асқын өткізгіштіктің түрлі мақсатта қолданылуын сипаттай алады

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:Асқын өткізгіштік

Бөлімі:

Әр түрлі ортадағы электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Асқын өткізгіштік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: әр түрлі ортадағы электр тоғының пайда болу қасиеттерін біледі

Көптеген оқушылар істей алады: асқын өткізгіштік құбылысын түсінеді

Кейбір оқушылар істей алады: Бөлме температурсасында асқын өткізгіш алу мүмкін емес проблемасын түсіндіре алады

Бағалау критерийлері


-Әр түрлі ортадағы электр тогын сипаттайды

-Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды

-Асқын өткізгіштіктің түрлі мақсатта қолданылуын сипаттай алады

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.