Файл: 10 1 электр рісіні асиетін талылау жне оны кштік сипаттамасын анытау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 22

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электр тогының жұмысы мен қуаты.

Бөлімі:

Тұрақты тоқ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр тогының жұмысы мен қуаты.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.2.4 –тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: электр тогының қуаты мен жұмысы формуласын меңгереді;

Көптеген оқушылар істей алады: Ток көзінің ПӘК –і формуласын меңгереді;

Кейбір оқушылар істей алады: формуланы қолданып есептер шығарады

Бағалау критерийлері


-электр тогы, ток қуаты, электр энергиясы шығыны не екенін біледі

-Жұмысты, токтың қуатын және электр энергиясы шығынын анықтау үшін формулаларды қолданады.

-Есептің шарты мен формуласына талдау жасайды.

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин.
«Кім жылдам» әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларды «Кім жылдам» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар береді.

Оқушылар тоқтың жұмысы мен қуаты тақырыбында үй тапсырмасын айтады.

Дескриптор:

-тоқтың жұмысын және қуатын біледі;

Жалпы балл-3

ДЭ,

10 сынып оқулығы

Сабақтың ортасы.
7 мин



Білім дағдысы: Түсіну (Д)

Мұғалім Білім Ленд порталында тоқтың жұмысы мен қуаты -2 тақырыбында, электр тізбегіндегі энергияның түрленуі бойынша бейнежазба көрсетеді.

Оқушылар бейнежазбаны көреді. Тақырып бойынша сұрақтарын мұғаліммен бірге талдайды.

Дескриптор:

Электр тізбегіндегі энергияның түрленуін түсінеді.

ДЭ

Оқулық 10-сынып.

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/toktyng-zhumysy-men-quaty-2


Жеке жұмыс

«Қызықты интернет»-әдісі

17 мин

Білім дағдысы: Қолдану

1-тапсырма (Р) «Қызықты интернет» әдісі бойынша оқушыларға білім ленд порталынан тапсырмалар орындауға беріледі.



Оқушылар электр шығынын анықтауға берілген тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор:

-электр шығынын есептейді.

-формуланы түрлендіреді;

Жалпы балл -4

ДК экраны

10-сынып оқулығы

ДМ қосымша 1



Жеке жұмыс

«Ой жүйрік»-әдісі

6 мин

Білім дағдысы: Қолдану

2-тапсырма (І) «Ой жүйрік» әдісі бойынша оқушыларға физикалық диктант беріледі



Оқушылар тұрақты тоқ тарауы бойынша берілген сұрақтардың анықтамасын жазады.

Дескриптор:

-тұрақты тоқ тарауын қорытындылайды;

Жалпы балл -3

ДК экраны

10-сынып оқулығы

ДМ қосымша 2



Сабақтың соңы.

Рефлексия

8 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады.

Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады.

Үйге тапсырма: жаттығу есебі

Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады.







Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға сабақты толық әрі түсінікті меңгеру мақсатында Білім Ленд порталынан қызықты бейнежазба көрсетіліп, сол жердегі күнделікті өмірмен тығыз байланысты, теледидар көру құнын табу секілді, қызықты тапсырмалар беріледі.

-электр тогы, ток қуаты, электр энергиясы шығыны не екенін біледі

-Жұмысты, токтың қуатын және электр энергиясы шығынын анықтау үшін формулаларды қолданады.

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электр тогының жұмысы мен қуаты.

Бөлімі:

Тұрақты тоқ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр тогының жұмысы мен қуаты.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.2.4 –тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: электр тогының қуаты мен жұмысы формуласын меңгереді;

Көптеген оқушылар істей алады: Ток көзінің ПӘК –і формуласын меңгереді;

Кейбір оқушылар істей алады: формуланы қолданып есептер шығарады

Бағалау критерийлері


-электр тогы, ток қуаты, электр энергиясы шығыны не екенін біледі

-Жұмысты, токтың қуатын және электр энергиясы шығынын анықтау үшін формулаларды қолданады.

-Есептің шарты мен формуласына талдау жасайды.

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Мұғалім «Электр тогының жұмысы және қуаты атты сабақтың тақырыбын хабарлайды. Оқу мақсатын және сабақтың мақсаты туралы айтады

Оқушыларға токтың жұмысын және қуатын, Джоуль-Ленц заңын, сондай-ақ өлшем бірлігін анықтауға арналған формулаларды еске түсіру. Ол үшін кестені толтырыңыз. Кестеге оқушылар формулаларды, өлшем бірліктерін және шамалардың атауларын енгізе алады.

Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.
Өз бетімен оқулықпен және слайдтағы материалдар арқылы жұмыс жасайды

Өзара бағалау, тақырып бойынша білімді тексеру. Оқушылар жұмыстарын ауыстырады және көршісінің жұмысын тексереді. Талқыланған жағдайда, барлық сынып талқылауға қатысады.

Оқулық

Слайд


Қосымша 1

Сабақтың ортасы
25 минут


Жаңа тақырып

  1. « Есептер шығару »

  1.   Егер шаңсорғыш кернеуі   220 В, ток күші 0,5 А қалалық желіге қосылса, онда оның электрқозғалтқышының тогы 0,5 сағ ішінде қанша жұмысжасайды?

  2.           Троллейбустың электрқозғалтқышы  200 А ток күшін тұтынады және 600 В кернеумен жұмыс істейді. Оның қуаты қандай?

  3.           Ток күші 5 А желіге жалғанған кедергісі 30  Ом электр пешінен 1 мин-та қанша жылу бөлінеді?

1. ЭҚК-і 16В, ішкі кедергісі r = 2,5 Ом тоқ көзіне кедергісі R= 5,5 Ом қыздырғыш қосылған. Қыздырғыштағы тоқ күшінің қуаты қандай?

2. Тоқ көзі кезек-кезек 9 Ом және 16 Ом кедергілерге тұйықталады.Екі жағдайда да кедергілерде бірдей қуат бөлінеді. Тоқ көзінің ішкі кедергісі неге тең?
Кері байланыс

Оқушылар есептерді жеке шығарады . Жауаптар «шахмат тақтасы» тақтасында жазылған, ол екі оқушыға беріледі. Бірінші нұсқаны орындаған оқушы шахмат тақтасының ақ бөлігіне жауаптарын жазады, екінші нұсқаны орындаған оқушы сұр бөлігіне жазады. Әрбір оқушы тапсырманы дұрыс орындауға тырысуы керек.

«Электр тогының жұмыс істеуі және қуаты» тақырыбында оқушыларға көмектесу және осы тақырып бойынша білім тереңдігін тексеру.

дұрыс есептеу нәтижесі және орындалу жылдамдығы бағаланады.




Қосымша2

Слайд

Қосымша 3


Сабақтың соңы.

10 мин

Рефлекция

Бағалау


Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:





Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.


Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер

Дескриптор


Оқулық


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен дереккөздерді оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып,

Мотивациясы жоғары оқушылар:

Көмек қажет ететін оқушыларға «Сәйкестендіру» тәсілі оқушының ынталану қабілетін арттыруға көпірше болып қызмет атқарады.

Тапсырмалар бере отырып, күтілетін нәтижеге жетелеймін.


-электр тогы, ток қуаты, электр энергиясы шығыны не екенін біледі

-Есептің шарты мен формуласына талдау жасайды.

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы.

Бөлімі:

Әр түрлі ортадағы электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.3.1 – әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: әр түрлі ортадағы электр тоғының пайда болу қасиеттерін біледі

Көптеген оқушылар істей алады: электролиттегі электр тогын тасымалдағыштарға не жататынын біледі

Кейбір оқушылар істей алады: электролиттегі электр тогы кезінде бөлінген зат массасының формуласын есеп шығаруда қолдана алады

Бағалау критерийлері


-Әр түрлі ортадағы электр тогын сипаттайды

-Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды

-электролиттегі электр тогын сипаттай алады

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

«Сөйле микрафон»

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында бірнеше оқушыға микрафон ұсынып үй тапсырмасын пысықтайды.



Оқушылар тұрақты тоқ тарауына байланысты сұрақтарға жауап береді.


Дескриптор:

- тоқтың жұмысы мен қуатын біледі;

Жалпы балл-2


ДЭ, презентация

10 сынып оқулығы


Жаңа сабақ

«Миға шабуыл»

5 мин


Жаңа тақырып 12 мин

Білім дағдысы: Түсіну (D) мұғалім жаңа сабақты түсіндіру үшін «Миға шабул» әдісі арқылы бірнеше сұрақтар қояды.

Электр тогы дегеніміз не?

Қандай жағдайларда (шарттарда) ток пайда болады?

Электр тогы қандай орталарда өте алады?

Мұғалім оқушы жауаптарынан кейін презентация көмегімен әртүрлі ортадағы электр тогы тақырыбын түсіндіреді.

Оқушылар әр түрлі ортадағы электр тогын сипаттайды.

Дескриптор:

-жарықтың дуализм қасиетін ажыратып сипаттайды.

ДЭ, презентация

10 сынып оқулығы


Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс

13 мин



Білім дағдысы: Білу (Р)

Белсенді оқыту: «Білгеніңмен бөліс» әдісі арқылы оқушыларға Фарадей заңына байланысты есептер беріледі.

Оқушылар электролиттердегі электр тогы кезіндегі зат массасының формуласын қолданып есеп шығарады

Дескриптор:

- Фарадей заңын біледі;

-формуланы түрлендіре алады;

Жалпы балл-10

ДЭ

Презентация

Оқулық 10-сынып.

ДМ қосымша 1


Рефлексия

8 мин

Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады.

Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




С тикерлер


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жаңа сабақты түсіндіру мақсатында бірнеше сұрақтар беріледі. Бұл оқушыларға ізденіс жұмыстарын жүргізуге, еңбектенуге, жаңа сабаққа қызығушылығын арттыруға мүмкіндік береді. Сабақты бекіту мақсатында есептер шығарады.

-Әр түрлі ортадағы электр тогын сипаттайды

-Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды

-электролиттегі электр тогын сипаттай алады

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын зерттеу»

Бөлімі:

Әр түрлі ортадағы электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.3.2 - электролиз үдерісіндегі электр тогы шартын эксперимент арқылы анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: қауіпсіздік текхникасын сақтай отырып, зертханалық жұмысты жоспарлай алады;

Көптеген оқушылар істей алады: қышқылдар, сілтілер, тұздар электролиттер екенін тәжірибе жүзінде тексереді.

Кейбір оқушылар істей алады: кристалл тұз бен сүзілген судың токты өткізбейтінін дәлелдейді.

Бағалау критерийлері


-Қарапайым электр тізбегін жинақтай алады;

-Қауіпсіздік текхникасын сақтай отырып, зертханалық жұмысты жоспарлай алады;

-Жұмысты аяқтағаннан кейін қорытынды шығара алады.

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.




ДЭ, презентация

10 сынып оқулығы

Жаңа сабақ

35 мин


(W) Талдау тақырыбын анықтау

  • Электр тогы дегеніміз не?

  • Қандай жағдайларда (шарттарда) ток пайда болады?

  • Электр тогы қандай орталарда өте алады?

(W) Оқушыларды үш топқа бөлу.

Өткізгіштер:

  • металлдар,

  • адамдар мен жануарлардың денелері.

  • ылғалды жер.

  • тұздар.

  • қышқылдардың судағы ерітіндісі.

  • газдар, вакуум және т.б.

Диэлектриктер:

  • фарфор.

  • шыны.

  • янтарь.

  • Резеңке.

  • Пластмасса.

  • газдар.

  • ағаш.

  • капрон.

Жартылайөткізгіштер__бор._Көміртек._Кремний_Мышяк_Германий_Сурьма._('>Жартылайөткізгіштер

  • бор.

  • Көміртек.

  • Кремний

  • Мышяк

  • Германий

  • Сурьма.

(G) Қауіпсіздік техникасын еске түсіру.

(G) Зертханалық жұмысты орындау.

Өткізгіштер тобы: қышқыл ерітіндісі мен сілті қышқылының электрлік қасиеттерін;

Жартылайөткізгіштер: ас суы мен ас тұзының ерітіндісінің электрлік қасиеттерін;

Диэлектриктер тобы: кристал тұз бен сүзілген судың электрлік қасиеттерін зерттейді.

Зертханалық жұмыстың барысы:

Қышқылдар, сілтілер, тұздар электролиттер болып есептеледі. Ерімеген түрде олар электр тогын өткізе алмайды, электродтан электродқа зарядты тасымалдай алатын олардың бос зарядтары иондары жоқ. Электролиттер еруі кезінде тұздардың және қышқылдардың, сілтілердің молекулаларының электролиттік диссоциациясы нәтижесінде бос иондар пайда болады да, сол бос иондар сұйықтықта электр өрісі пайда болса бір электродты қозғалысқа алып келеді. Нәтижелер, сүзілген су, кристалл тұз токты мүлдем өткізбейтінін, ал сілтіліер, қышқылдар, тұздардың ерітінділері токты жақты өткізетінін, ас суы мен электр тогын әлсіз өткізеді.

Нәтижелері:

Тәжірибе реті

Кюветадағы зат

Ток күші, I, А

1

Сүзілген су

0,1

2

Ас тұзы

0

3

Ас тұзының ерітіндісі

200

4

Ас суы

5

5

Қышқыл ерітіндісі

210

6

Сілті қышқылы

205


Әр топтың қорытындысы.

Нәтижелерді бір кестеге енгізу.

ДЭ, презентация

10 сынып оқулығы



Рефлексия

5 мин

Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Сабақтың түйінін бір сөзбен сипаттап жазады.

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Әр топ берілген ортадағы заттың электрлік қасиетін зерттеп, қалған екі топқа түсіндіреді. Сабақтың соңында барлық топтардың нәтижелерін бір қорытындымен жалпылау.


-Қауіпсіздік текхникасын сақтай отырып, зертханалық жұмысты жоспарлай алады;

-Жұмысты аяқтағаннан кейін қорытынды шығара алады.

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: