Файл: 11 1 nші дрежелі тбір жне nші дрежелі арифметикалы тбір анытамасын білу.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.02.2024
Просмотров: 45
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар
Алгебра 11-сынып 2-тоқсан ЖМБ
Сабақ №1
Сабақтың тақырыбы: n-ші дәрежелі түбірдің анықтамасы
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | n-ші дәрежелі түбірдің анықтамасы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданып есеп шығарады; Көптеген оқушылар істей алады: n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданып, n-ші дәрежелі өрнектердің мәнін есептейді; Кейбір оқушылар істей алады: n-ші дәрежелі түбірге берілген өрнектердің тепе-теңдігін дәлелдейді; |
Бағалау критерийлері | n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін есептер шығаруда қолданады |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин. «Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты сабаққа дайындау Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі І топ «EXPO», ІІ топ «OSCE», ІІІ топ «UNESCO» (Білім алушылар өздеріне ұнаған қима қағаздар арқылы топқа бірігеді) Үй тапсырмасын пысықтау: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын. | Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді . | Дескриптор -сұрақтарға жауап береді Жалпы балл -2 | Оқулық 11 – сынып | |||||||||||||||
«Миға шабуыл» әдісі 5 мин | 1-тапсырма «Таза тақта» әдісі. (білім алушылар оқулықпен жұмыс жасайды)
| Оқушылар бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, берілген графикке талдау жасайды. | Дескриптор: - n-дәрежелі түбір қасиеттерін қолданады; - берілген санды санның кубы түрінде жазады; - көбейткішті түбір таңбасының алдына шығарады; - берілген өрнектің дәрежелерін бірдей санға келтіреді; Жалпы балл - 2 | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы. 10 мин | 2-тапсырма «Ғаламшарлар сөйлейді». (Білім алушылар өздеріне ұсынылған ғаламшарлардың артында жасырылған тапсырманы орындайды,нешінші қасиет екенін және ғаламшардың қазақша атауын айтады) Венера- Шолпан Марс- Қызылжұлдыз Юпитер- Есекқырған Сатурн- Қоңырқай Меркурий- Болпан Эрида- Ергежей | Оқушылар берілген теңдеуден туынды алады, дәптерге жазады. | Дескриптор: - n-дәрежелі түбірдің қасиеттерін анықтайды; - өрнектің мәнін табады; - ғаламшардың қазақша атауын айтады; Жалпы балл -2 | ДК экраны 11-сынып оқулығы | |||||||||||||||
Сабақтың соңы. «Білгеніңмен бөліс»әдісі Жеке жұмыс 5 мин Рефлексия 3 мин | Білім дағдысы: Түсіну Кестені толтырыңыз.
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз. | Оқушылар берілген кестені толтырады. | Дискриптор: -тербеліс түрлерін ажырата алады. Жалпы балл -1 | ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ №2
Сабақтың тақырыбы: n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттері
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданып есеп шығарады; Көптеген оқушылар істей алады: n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданып, n-ші дәрежелі өрнектердің мәнін есептейді; Кейбір оқушылар істей алады: n-ші дәрежелі түбірге берілген өрнектердің тепе-теңдігін дәлелдейді; |
Бағалау критерийлері | n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін есептер шығаруда қолданады |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 3 мин. «Кім алғыр» әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныпты жаңа сабақ өтуге даярлау. Мұғалім «Кім алғыр» әдісі бойынша өткен материалдарды еске түсіруге сұрақтар береді: Сұрақтарға жауап беру: Дәрежені қалай есептейміз? Негіздері бірдей дәрежелерге қандай амалдар қолдануға болады? Негіздері бірдей дәрежелерді қалай көбейтеміз ?Негіздері бірдей дәрежелерді қалай бөлеміз? | Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Мұғалім өткен сабақты сұрау мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды.Дайын оқушы қойылған сұраққа жауап береді. | Дискриптор: Оқушы сұрақтарға жауап береді Жалпы балл -2 | Презентация | ||
Сабақтың ортасы 15 мин | 1-тапсырма
| n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін есептер шығаруда қолданады | Дескриптор: - көбейткішті түбір алдына шығарады; - көбейткішті түбір астына алады; - өрнектің мәнін табады; | ДЭ Презентация | ||
Жұптық жұмыс. 23 мин. | 2-тапсырма 1.Мәнін тап: а) ; б) ; 2.Өрнектерді түрлендір: а) б) ; 3.Сандарды салыстыр: және және және 1 және 0 | Оқушылар жұпта отырып есептер шығарады. Мұғалім жауаптарын тексереді, кері байланыс береді. | Дескриптор: -Есептерді шығарады Жалпы-8 | ДК экраны Жұмыс парағы | ||
Сабақтың соңы. Рефлексия 4 мин | Рефлексия.
| Берілген сұрақ бойынша жалпы сынып болып өз ойларын айтады. Сабақты түсіну деңгейіне байланысты бас бармақтарын көтереді. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ №3
Сабақтың тақырыбы: Рационал көрсеткішті дәреже.
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Рационал көрсеткішті дәреже |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын, қасиеттерін біледі және қолданады; Көптеген оқушылар істей алады: рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін санды өрнектердің мәндерін табуда қолданады; Кейбір оқушылар істей алады: Рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу; |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин. «Өткенге шолу» 5 мин | Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу, сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру. 1. а санының n-ші дәрежелі түбірі деген не? 2. n-ші дәрежелі арифметикалық квадрат түбір дегеніміз не? 3.n- ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін атаңдар 4. - квадрат түбірінің мағынасы болады? | Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Берілген сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: Берілген сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-1 | Презентация |
Жаңа сабақты түсіндіру 15 мин. | 1-тапсырма Егер m саны n-ге қалдықсыз бөлінетін болса, онда = теңдігі орындалатынын көрейік. Мысалы, Анықтама. а> о және r = рационал саны берілсін. Мұнда m- бүтін сан, ал n-натуралсан. Онда ar = = Мысалы? (0,2 = ; = 2,1 = 21/10 = )21 , = 0 | Рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттері 1. a р ∙ a q=a p+q 2. a p : a q=a p-q 3. ( )n = 4. a0=1 5. (a∙b) p =a p∙b p 6. (am)n=a mn | Дескриптор: -Жаңа сабақты түсінеді Жалпы-2 | ДК экраны Презентация |
Жұптық жұмыс «Ойланайық» әдісі 25 мин | 2-тапсырма 1.Рационал көрсеткішті дәрежені түбірлер арқылы жазу:
| 2.Рационал көрсеткішті дәреженің мәнін есептеңіз: 1) 2) 3) 12 | Дескриптор: - Рационал көрсеткішті дәрежені түбірлер арқылы жазады - Рационал көрсеткішті дәреженің мәнін есептейді Жалпы балл -7 | ДК экраны Жұмыс парағы |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| Сабақ соңында жұптар бір-біріне баға береді. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |