Файл: Сабаты таырыбы Кіріспе орыт Байбрі баласы БамсыБайра туралы жырды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 56

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақ тақырыбы

«Бақытсыз Жамал» романын өңдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.А/И4 - шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Шығармадағы оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап әңгіме жазады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, дәлелді креативті жазады.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: шығармадағы оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап әңгіме жазады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шығармадан алған әсерім, егер мен сол уақытта өмір сүрсем...

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:менің ойымша, романда көтерілген мәселелерге сүйенсем, салыстыра келе...


Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі

Бағалау критерийі

  • шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Алдыңғы білім

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақы

ты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы




1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

3. Ширату. «Құпия сыйлық»

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Бір-біріне ым-ишарамен құпия сыйлық сыйлайды. Оны көршісі табады.

  • Жаттығу ұнады ма? Неліктен?



4. Доп лақтыру»

«Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Бақытсыз Жамал» туралы білемін.» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады.



Сабақтың ортасы



1-Тапсырма. Шығармашылық жазу

  • Жазушы әңгімесін неге «Бақытсыз Жамал» деп атаған?

  • Жазушы ойын өз көзқарасыңа сүйене отырып қалай дамытар едің?  

Қалыптастырушы бағалау

2-тапсырма .«Пирамидалық талқылау» әдісі
Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.

- Шығарманы түсінеді

- Өз жауабын жазады

- Төрт пікірге ортақ түйінді ой жазады.

3-тапсырма. «Автор орындығы»

«Сол замандағы қазақ тұрмысынан менің түсінгенім», «Маған ұнаған роман кейіпкері», «Жамал мен Ғали – әділетсіз қоғамның құрбандары» тақырыптарына эссе жазыңдар
ҚБ. Бас бармақ




Сабақтың соңы




«ҚҚҚ» кестесі. Бүгінгі сабақтағы...


Қызық

Қиындық

Құндылық

















Сабақ тақырыбы

Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж1-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.

Сабақтың

Мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Әңгіме жанрына байланысты сюжеттік желілеріне, эпилог, прологтарға талдау жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: әңгіме жанрына байланысты сюжеттік желілеріне, эпилог,прологтарға талдау жасай отырып, жанрлық ерекшелігін ажыратады.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: сюжеттік-композициялық жоспар құра алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тәрбие, тағылым

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қандай жаңа білім алдың?

Талқылауға арналған сұрақтар: шығарма неліктен «Ұшқан ұя» деп аталған?

Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру.

Бағалау критерийі

  • әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.

  • Жанрлық ерекшелігін ажыратады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Алдыңғы білім

«Бақытсыз Жамал» романынан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы


1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

3. Ширату. Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. «Капитандар, теңізшілер» ойынын ойнату. «Капитандар» дегенде әскери белгі көрсетеді. «Теңізшілер» дегенде еден жуады. "Түскі ас" дегенде үштен топ құрып тамақ ішеді. «Кеме» дегенде төрттен топ құрады. Ойынды екі рет қайталатып топ құруға болады.

«Түйінді сөздер»

Оқушыларға проектор арқылы немесе парақшаларда түйінді сөздер тізімі беріледі. Олар топтарда сол сөздерді пайдалана отырып әңгіме жасайды, сабақ тақырыбын анықтайды.

Түйін сөздер: Момыш, қарлығаш , балалық шақ, әже, жанұя Шығарма авторы Бауыржан Момышұлы туралы мәлімет беріледі.
Топтық бағалау




Сабақтың ортасы



  1. «Фишбоун» әдісі


Шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтап жазу.

Орындалу барысы:басына – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне – шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, астыңғы сүйектеріне – эпилог, прологтарды, құйрығына – шығарма тілі жайлы оқушының ойын жазылады .

Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.

Қалыптастырушы бағалау: Шапалақ

6. Жеке жұмыс

Тақырып бойынша «Бортты жүк» кестесін толтыру. Оқулықтағы қосымша мәліметтерді пайдана отырып, кестені толтырады.


Болжам

Жаңа ақпарат

Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек?

Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым?


7. Берілген сұраққа үш дәлел келтіру.

  1. Шығарма неліктен «Ұшқан ұя» деп аталған?

  2. Әжесі қандай себеппен Бауыржанның әкесін «Тарамыс» деп атаған?

  3. Әкесінің «Тура Момыш» атану себебі неде?

  4. Әкесі неліктен Бауыржанды орыс мектебіне оқуға береді?

Дескриптор:

  1. Шығарма жанрын анықтай алады.

2.Өз ойын нақты дәлелмен жеткізеді.

3.Көтерілген мәселені анықтайды.

Оқушылар тақтаның алдына шығып, екі сызықтың бойында

тұрып өз қалауымен айтылған аргументтердің біреуін дәлелдейді.

«Сабақ бойынша ойыңды білдір» әдісі


Қандай жаңа білім алдың?

Алған біліміңді қолдана аласың ба?

Саған қиындық тудырған түсініктер?












https://bilimland.kz/kk#lesson=8075


Сабақтың соңы




«ҚҚҚ кестесі»


Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған 2 нәрсе














1   ...   53   54   55   56   57   58   59   60   ...   64




Сабақ тақырыбы

Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесінің идеясы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Т/Ж2- әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады,өз көзқарастарын білдіреді.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: поэзиялық шығармалардың тілін түсінеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тақырып, идея, пафос

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар: жазушы шығармасының ерекшелігі неде, әдеби жанрдың қай түріне жатады?

Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі.

Бағалау критерийі

  • Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады.

  • Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Алдыңғы білім





Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уа-қыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы




1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал

3. Ширату. Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. «Капитандар, теңізшілер» ойынын ойнату. «Капитандар» дегенде әскери белгі көрсетеді. «Теңізшілер» дегенде еден жуады.










"Түскі ас" дегенде үштен топ құрып тамақ ішеді. «Кеме» дегенде төрттен топ құрады. Ойынды екі рет қайталатып топ құруға болады.

Топтар бір-біріне отан, туған жер туралы мақал-мәтел сыйлайды.

4. Қызығушылықты ояту. «Конверттегі сұрақ»

  1. Жазушы шығармасының ерекшелігі неде, әдеби жанрдың қай түріне жатады?

  2. Бауыржанның балалық шағы мен қазіргі заман балаларының өмірін салыстырып айтыңдар.


Интербел

сенді тақта

Сабақтың ортасы




1-тапсырма

Бала Бауыржанға тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқылы көрсетіңдер

2-тапсырма. «Ромбтық жіктелім» әдісі

Мәтіндегі маңызды элементтерді жазып шығады.

Мәтіндегі жеткілікті түрде маңызды элементті жазады.

Ең бір маңызы аз элементті жазып шығады.

ҚБ. Бас бармақ

3-тапсырма. FILA кестесін толтыру
FILA кестесі

Кейіпкер

Сұрақ

Әрекет

Идея














Дескриптор:

- кейіпкерге сұрақ қояды;

- сұраққа сай әрекет ұсынады;

- әрекеттен туған идеямен бөліседі.

4-тапсырма

«Еркін микрофон» Бүгінгі сабақ бойынша бір-біріне сұрақ қояды.

ҚБ. Шапалақ


https://bilimland.kz/kk#

lesson=8076

Сабақтың соңы




«ҚҚҚ кестесі»


Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған 2 нәрсе
















Сабақ тақырыбы

Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесіндегі кейіпкерлер әлемі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Т/Ж3 - көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:

Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіреді, кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: концептуалды кестелер толтыра алады, өз көзқарастарын білдіреді, ой қорытынды жасайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кейіпкерлер әлемі, тура және жанама мінездеу

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: типтік бейне, жиынтық бейне, мінезі, көзқарасы, жағымды әрекеті т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар: «Даланың дарқан балабақшасы» дегенді қалай түсінесіңдер?


Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, география

Бағалау критерийі

  • Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды.

  • Өз көзқарасын білдіреді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Алдыңғы білім

Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы



1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2.Психологиялық ахуал

3. Ширату. Доп лақтыру»

«Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен «Бауыржан Момышұлының »әңгімелерін оқыдым деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады. Үй тапсырмасын еске түсіреді.

«Конверттегі сұрақ»

  1. Бауыржан туылғанда берген көпшіліктің, атасының батасы қабыл болды ма? Ойларыңмен бөлісіңдер.

  2. «Даланың дарқан балабақшасы» дегенді қалай түсінесіңдер?

  3. «Ертексіз өскен бала – рухани мүгедек» дегенді қалай түсінесіңдер?


Сабақтың ортасы




1-тапсырма. Жеке жұмыс

Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз.


Кейіпкер

Әңгімедегі портреті

Кейіпкердің ең маңызды үш әрекеті

Өз көзқарасым














Дескриптор:

- кейіпкердің портреттік бейнелерін тауып жазады.

- кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды.

- анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын екі сөйлеммен жеткізеді.

2-тапсырма Кейіпкер портреті

Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.



Кейіпкер

Тура мінездеу


Жанама мінездеу










ҚБ: «Бас бармақ» әдіс

3-тапсырма «Пирамидалық талқылау» әдісі
Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.
ҚБ: Шапалақ


https://bilimland

kz/kk#lesson=8077

Сабақтың соңы




Хабарлама «Facebook»

Оқушылар бүгін не үйренгені туралы хабарлама (SMS) жазады: стикерге жазып, тақтаға әкеліп іледі.








Сабақ тақырыбы

Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесіндегі маңызды эпизод

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Т/Ж4 - көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы үзінділерді әр түрлі тапсырмалар орындау барысында орынды қолданады.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолданады, дәлелдер келтіреді.


Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: көркем шығарманы түсінеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: көзқарас,әңгіменің ұсынар идеясы

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Менің ойымша, «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Әңгіме неліктен «Ұшқан ұя» деп аталған?»


Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.


Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, әдебиет теориясы


Бағалау критерийі

  • өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолданады, дәлелдер келтіреді.

  • Шығармадағы үзінділерді әр түрлі тапсырмалар орындау барысында орынды қолданады.



Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Алдыңғы білім

көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу

1   ...   54   55   56   57   58   59   60   61   ...   64