Файл: Сабаты таырыбы Кіріспе орыт Байбрі баласы БамсыБайра туралы жырды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 53

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақ тақырыбы

М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж1-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.


Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Шығарма жанрына байланысты сюжеттік желілеріне, эпилог, прологтарға талдау жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Шығарма жанрына байланысты сюжеттік желілеріне, эпилог, прологтарға талдау жасай отырып, жанрлық ерекшелігін ажыратады.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: сюжеттік-композициялық жоспар құра алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: роман, қыздардың бас бостандығы, әлеуметтік-теңсіздік

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қандай жаңа білім алдың?

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Бақытсыз Жамал» неліктен  қазақтың  тұңғыш романы  болып саналады?»

Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру.

Бағалау критерийі

  • әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.

  • Жанрлық ерекшелігін ажыратады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Алдыңғы білім

шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уа-қыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу

Ресурс

Сабақтың басы




1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

3. Ширату. «Дирижер» тәсілі

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Ортаға бір оқушы шығып дене жаттығуларын жасайды. Қалғандары сол жаттығуды қайталайды.











4. «Ойлан-жұптас-бөліс». Міржақып Дулатов туралы не білемін? Алдымен дәптерге 1 минут уақыттың ішінде өзі жазады. Оны жұбымен бөліседі (1 минут). Топта талқылайды (1 минут).




Сабақтың ортасы




5. Шығармамен жұмыс

1) Шығарманы алдымен іштерінен оқиды. Жұпта бір-біріне түсіндіреді.

2). «Фишбоун» әдісі арқылы шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтап жазу.

Орындалу барысы: басына – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне – шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, астыңғы сүйектеріне – эпилог, прологтарды, құйрығына- шығарма тілі жайлы оқушының ойын жазылады.

Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.

Қалыптастырушы бағалау: Шапалақ
6.Композициялық талдау

  1. Әр топ өз тақырыптарын оқи отырып, сюжеттік-композициялық жоспар жасайды:

  2. Оқиғаның басталуы:

  3. Оқиғаның дамуы:

  4. Оқиғаның шиеленісуі:

  5. Оқиғаның шарықтау шегі:

  6. Оқиғаның шешімі:

Жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды: (Көлемі, сюжеті, кейіпкерлері).
Дескриптор:

  1. Композициялық талдау жасайды.

  2. Жанрлық ерекшелігін ажыратады.


7. «Теңгерім дөңгелегі» әдісі

Оқушылар «Теңгерім дөңгелегін» төмендегі сұрақтар бойынша сабақ аяғында толтырады (өзін-өзі бағалау).

1) «Бақытсыз Жамал» неліктен  қазақтың  тұңғыш романы болып саналады?

2) Қалампыр Байжанмен құда болуға неліктен көне кетті?

3) Жамал өзін қай кездері бақытты сезінді? Неліктен?

4) Сәрсенбайдың болыс сайлауына түсу себебі неде?

5) Жамал Жұманға неліктен тұрмысқа шығады?

Осы сұрақтар бойынша сабақ бойы алған білімдерін есепке ала отырып, сабақ аяғында график сызығындағы сан мөлшерлерін белгілейді.

ҚБ:


8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы

3 минут

Хабарлама (SMS)

Оқушылар бүгін не үйренгені туралы хабарлама (SMS) жазады:

стикерге жазып, тактаға «Facebook» парақшасына әкеліп іледі.

Facebook




Сабақ тақырыбы

М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романының идеясы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Б/С1 - шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: шығарманың тақырыбы мен идеясын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарманы басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді, көркемдік құндылығын бағалайды.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: берілген тақырып бойынша берілген тіркестермен әр оқушы өз ойын жеткізе алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тақырып, идея, қоғамдық, әлеуметтік, теңсіздік т.б.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: тарихи және көркемдік, құндылық

-Менің ойымша, шығармадағы басты идея...

-Мен оны былай түсіндіремін...

-Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...

-Мен мынадай қорытындыға келдім...
Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Осы шығарма сендерге ұнады ма? Несімен?

  • Ұнамаған тұстар болды ма? Ол не? Оған кім кінәлі?




Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру.

Бағалау критерийі

  • Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды.

  • Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану. Жоғары деңгей дағдылары.

Алдыңғы білім

Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы




1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. «Өрмекші торы» тәсілі арқылы оқушылар жіпті бір-біріне лақтыру арқылы өткен сабақ бойынша сұрақтар қояды, жауап береді.

3. Оқушыларды топқа бөлу

Оқушыларды 1-4 дейін санау арқылы 4 топқа бөлу.

– Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не деп ойлайсыңдар?

Сабақ мақсаттарымен таныстыру.




Сабақтың ортасы



1-тапсырма

Жамал образын Еңлік бейнесімен салыстырыңдар.

ВЕНН ДИАГРАММАСЫ



2-тапсырма

Кестені толтырыңдар.

тақырып

идеясы

кейіпкерлері

мінездеме

портреттік сипаттамасы

іс-әрекеті


















ҚБ: Шапалақ
1   ...   50   51   52   53   54   55   56   57   ...   64


3-тапсырма

Шығарманың идеясын анықтаңдар.. Анықтаған идеяларыңды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңдер.

1. «Менің ойымша, шығармадағы басты идея...

2. Мен оны былай түсіндіремін...

3. Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...

4. Мен мынадай қорытындыға келдім...

Дескриптор:

  • шығармадан әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді анықтайды, оны үзінділермен дәлелдейді.

  • бірінші сөйлемде шығарманың идеясын анықтайды.

  • екінші сөйлемде идеяны таңдау себебін түсіндіреді.

  • үшінші сөйлемде идеяны нақтылауға қатысты дәлел келтіреді.

  • төртінші сөйлемде идеяға қатысты өзіндік тұжырым жасайды







Сабақ тақырыбы

«Бақытсыз Жамал» романындағы астарлы ой.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.А/И1- композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: композициялық талдау жасай алады.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады, сұрақтарға жауап беріп, өз дәлелін білдіре алады.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Мейірімділік, адамгершілік, шыдамдылық, қамқорлық т.б.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар:Шын мәнінде не болды?

Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру.

Бағалау критерийі

  • Кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, эссе жазады.

  • Эссе құрылымын сақтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгей дағдылары.

Алдыңғы білім

Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы




1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады.

3. «Динамика», «Статистика» ойыны. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы отырады. «Динамикалар» қозғала жүріп, «Статистикаларға» «Бақытсыз Жамал» романы бойынша сұрақтар қояды.

- Жаттығу қалай өтті? Не білдік? Не үйрендік?

Оқушыларды «Бір үй, бір жанұя» ойыны арқылы топтарға бөлу.




Сабақтың ортасы



1. Болжам кестесі» әдісі

1-қадам. Мұғалім әңгімені бөліп оқиды.

2-қадам. Үзінді оқылып болған соң, мұғалім оқушылардан әрі қарай не болатынын сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:


Мәтіннен 1-үзінді

Не болады?

Өз жауабыңызды 1-үзіндіге сүйеніп дәлелдеңіз

Шын мәнінде не болды?

Мәтіннен 2-үзінді

Не болады?

Өз жауабыңызды 2-үзіндіге сүйеніп дәлелдеңіз

Шын мәнінде не болды?


Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады.

Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады.
ҚБ: Шапалақ

  1. Әңгімеге композициялық талдау жасау



Дескриптор:

  1. Шығарма идеясын анықтайды.

  2. Мазмұнын толық түсінеді

  3. Талдау жасай алады.



3. «Пирамидалық талқылау» әдісі
Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.

ҚБ: Жарайсың


8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың соңы



Рефлексия

«Плюс» – оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады.

«Минус» –«қолымнан келмей жатыр» немесе «түсініксіз болып тұр» деген ойларын жазады. «Қызықты» бөлігіне өзіне қызық болған тұстарды жазады.


«+»

«-»

Қызықты

















Сабақ тақырыбы

«Бақытсыз Жамал» романының тілі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.А/И2 - автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Шығармадағы автордың ойын білдіретін жолдарды табады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Анықталған үзінділер негізінде автордың образын анықтайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасайды.

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: роман мазмұнын түсінеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: салт-дәстүр, қазақ тұрмысы.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сендер қандай шешім ұсынар едіңдер?

Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі

Бағалау критерийі

  • Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасайды.

  • Анықталған үзінділер негізінде автордың образын анықтайды..

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Алдыңғы білім

Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы



1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал

3. Ширату. «Конверттегі сұрақ» тәсілі

1. Жамалдың  бақытсыздығына, ажалына кім кінәлі, жағдайды өзгерту мүмкін бе еді? Сендер қандай шешім ұсынар едіңдер?

2. Сүйгеніне қосылған жандар бақытты болуы тиіс. Неліктен Жамал мен Ғали бақытты бола алмады? Пікірлеріңді білдіріңдер.

3. Романдағы қазақ тұрмысына тән мінез, қылық, әрекеттер мен салт-дәстүрлерге өз көзқарастарыңды білдіріңдер.



Сабақтың ортасы




1.Топтық жұмыс

«Балық қаңқасы» тәсілі арқылы үш топ берілген тақырып бойынша автор бейнесіне қатысты себептер мен дәлелдемелер тауып қорғайды.

1-топ: Автор – оптимист.

2-топ: Автор – реалист.

3-топ: Автор – патриот (елжанды).


Топтардың қорғауы. Өзара бағалау. Шапалақ

1-тапсырма. Жұппен жұмыс

Тапсырма. Жұбыңмен ақылдаса отырып, берілген кестені толтырып, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жаса.


Мінезі, жеке қасиеттері

Көзқарасы

Романдағы қазақ тұрмысына тән мінез, қылық, әрекеттер мен салт-дәстүрлерге өз көзқарас-тарыңды білдіріңдер.

Жамал бейнесі

арқылы  жазушы

қандай мақсат

көздеген деп

ойлайсыңдар?














Дәлел

Дәлел

Дәлел

Дәлел














ҚБ. Бас бармақ

3-тапсырма

«Бақытсыз Жамал» романы, роман кейіпкерлері туралы пікірлеріңді«ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...»

Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»

Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»


8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы





Егер тапсырманы толық түсінсеңіз, желкенді жасыл түспен бояңыз. Егер сұрағыңыз болса, сары түспен бояңыз. Егер мүлдем түсінбесеңіз, қызыл түспен бояңыз.



1   ...   52   53   54   55   56   57   58   59   ...   64