ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 30

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №20

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Жиымдарға қолданылатын амалдар

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

жиым, екі өлшемді және бірөлшемді жиым ұғымын білу

жиымдарға қолданылатын амалдармен таныстыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

жиым, екі өлшемді және бірөлшемді жиым ұғымын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

жиымда сұрыптау әдістерін қолданылатындығын ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

жиымның өлшемдерін айыра алады және жиымды программада қолданады



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Жиым – бір тауға біріктірілген біртипті шамалардың реттелген тізбегі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

dim a,redim count(x)

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Жиым дегеніміз не?

2.Вектор, матрица деген не?

3.Паскаль тілінде жиымды қалай сипаттауға болады?

4.Индекс деген не?

5.Индекстің типі қандай тип болады?

6.Бірөлшемді және көпөлшемді жиымда индекстер қалай белгіленеді?

Талқылауға арналған тармақтар:

Паскаль тілінде жиым элементтерін енгізу, шығару қалай ұйымдастырылады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Жиым, вектор, матрица сөзінің үш тілде аталуын білу


Алдыңғы тақырып



Мәліметтердің айнымалы және күрделі типтері

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)


Ресурстар



Басталуы

5 мин



5 минут

Өткенді қайталау

Шаттық шеңберін құру

«өрмекші торы» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) ұйымдастыру

Санау арқылы 2 топқа бөлемін

Өткен тақырыпты қайталау үшін «өрмекші торы» әдісі арқылы қорытындылаймын


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут


практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

«Жиымдарға қолданылатын амалдар».

Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ. Жиымдарға қолданылатын амалдар

2-топ. Жиымдарға қолданылатын амалдарға мысалдар

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.

Практикалық жұмыс №17

6,7,8,9,10 тапсырманы орындайды.



Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5мин

Тест тапсырмасын орындауға беремін

Жауабы:

Жауабы:

1-д

2-д

3-в

4-с

5-а

6-е

7-с

8-е

9-в

10-в

11-а

Тест, оқулық


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §19

Бүгінгі сабағыма «+,-,қызықты» әдісі арқылы кері байланыс жасайды

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: Информатика 9-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Сапарғалиева Б.Қ, Масалимова Н.Е 2013 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №21

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Модель,модельдеу,модельдеу түрлері. Модельдеу кезеңдері

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Модель, модельдеу,модель түрлері. Модельдеу кезеңдерімен таныстыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

модель және модельдеу ұғымын біледі, модельдеудің кезеңдерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

модельдеудің негізгі кезеңдерін және олардың сипаттамасын ажырата алады

Кейбір оқушылар:

нысан модельін анықтайды, модельдерге мысал келтіреді



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Модельдің түрлерін ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

модель, модельдеу, модельдеу кезеңдері

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.модель дегеніміз не?

2.Модельдеу дегеніміз не?

3.Модельдеу кезеңдерін ата?

4.Модельдің түрлерін ата?

5.Қай кезеңде модельді жетілдіруге болады?


Талқылауға арналған тармақтар:

Статикалық және динамикалық модельдер арасындағы қандай айырмашылықтар бар?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Модельдеу кезеңдерін жаз


Алдыңғы тақырып



Жиымдарға қолданылатын амалдар

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)


Ресурстар



Басталуы

5 мин


5 минут

Өтркенді қайталау

Шаттық шеңберін құру

«өрмекші торы»әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Қар көшкіні» тренингін ұйымдастыру. (Әрбір оқушы өз есімінің алдына оған бастапқа әріптен басталатын сөз қосады.Мысалы: Алғыр,Айнаш) Сынып оқушыларын «ән шырқау» әдісі арқылы 2 топқа бөлемін(оқушылар топтарына ел арасындағы көп тараған, кеңінен таныс әндердің бір шумағы жазылған карточкалар беріледі, сол әндер айту арқылы топқа бөлінеді)

Оқушылардың өткен тақырыбы бойынша алған білімдерін «Өрмекші торы» әдісі арқылы пысықтау


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут



Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Модельдеу кезеңдері».

Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ.Модель ұғымы,модель түрлері

2-топ. Модель кезеңдері

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Сыныптың модельін құрыңдар

Оқушылар компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.



Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта


Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5мин

Оқушылардың өткен тақырыптары мәтінді пішімдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін «екі бөлімді күнделік» әдісі арқылы пысықтаймын.

Топ ішіндегі оқушылар өткен тақырып бойынша негізгі мәлімет береді және сұрақтар қояды келесі оқушы жауап береді.

Мысалға:

Негізгі мәлімет

сұрақтар







Оқушылар негізігі мәлімет береді және сұрақ қояды басқа оқушылар сұрақтарға жауап береді

Тест, оқулық


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §20

Оқушылардан Инсерт әдісі арқылы кері байланыс аламын

Мен үшін түсінікті

Менің білетініме сай келмейді

Жаңа ақпарат

Мені таң қалдырды немесе түсініксіз
















Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: Информатика 9-сынып Арман-пв баспасы,

авторы, Сапарғалиева Б.Қ, Масалимова Н.Е 2013 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.




Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №22

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Үлгілерді электрондық кестеде модельдеу.Жағдаяттарды модельдеу

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Модельдеу кезеңдерімен таныстыру

Геометриялық модель параметрлерін есептеуді қарастыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

модельдеудің кезеңдерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

модельдеудің негізгі кезеңдерін және олардың сипаттамасын ажырата алады

Кейбір оқушылар:

Геометриялық модель параметрлерін есептеу модельін анықтайды, модельдерге мысал келтіреді



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Модельдің кезеңдерін ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

модель, модельдеу, модельдеу кезеңдері

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.модель дегеніміз не?

2.Модельдеу дегеніміз не?

3.Модельдеу кезеңдерін ата?

4.Модельдің түрлерін ата?

5.Қай кезеңде модельді жетілдіруге болады?

6.Нысанды талдау деген не?

7.Есептің қойылымының қандай түрлері бар?

8.тестілеу қай кезеңде қолданылады?


Талқылауға арналған тармақтар:

Модельдеуде жіберілген қате неге байланысты болады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Компьютерлік модельдеуге мысал келтіріңдер


Алдыңғы тақырып



Модель,Модельдеу, Модель түрлері, Модель кезеңдері

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)


Ресурстар



Басталуы

5 мин


5 минут

Өтркенді қайталау

Шаттық шеңберін құру

«Қарлы кесек»әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«ыстық алақан» тренингін ұйымдастыру.

Сынып оқушыларын санау арқылы 2 топқа бөлемін

Оқушылардың өткен тақырыбы бойынша алған білімдерін «Қарлы кесек» әдісі арқылы пысықтау


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут



Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Үлгілерді электрондық кестеде модельдеу. Жағдаяттарды модельдеу».

Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ. Үлгілерді электрондық кестеде модельдеу

2-топ. Жағдаяттарды модельдеу

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.

1 топқа:№18 практикалық жұмыс

2 топқа:№19 практикалық жұмыс

Оқушылар компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.



Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта


Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5мин

Сабақты қорытындылауда «Ұшақ» әдісі қолданамын.

Оқушылар қағаздан ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І топқа лақтырады


Тест, оқулық


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §21

Оқушылардан смайлик арқылы кері байланыс аламын.

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: Информатика 9-сынып Арман-пв баспасы,

авторы, Сапарғалиева Б.Қ, Масалимова Н.Е 2013 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №23

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Графикалық модельдер құру: «Қоршаған ортаны модельдеу». Кездейсоқ үдерістер. Логикалық математикалық модель

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Модельдеу кезеңдерімен таныстыру

Геометриялық модель параметрлерін есептеуді қарастыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

модельдеудің кезеңдерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

модельдеудің негізгі кезеңдерін және олардың сипаттамасын ажырата алады

Кейбір оқушылар:

Геометриялық модель параметрлерін есептеу модельін анықтайды, модельдерге мысал келтіреді



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Модельдің кезеңдерін ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

модель, модельдеу, модельдеу кезеңдері

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.модель дегеніміз не?

2.Модельдеу дегеніміз не?

3.Модельдеу кезеңдерін ата?

4.Модельдің түрлерін ата?

5.Қай кезеңде модельді жетілдіруге болады?

6.Нысанды талдау деген не?

7.Есептің қойылымының қандай түрлері бар?

8.тестілеу қай кезеңде қолданылады?


Талқылауға арналған тармақтар:

Модельдеуде жіберілген қате неге байланысты болады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Компьютерлік модельдеуге мысал келтіріңдер


Алдыңғы тақырып



Үлгілерді электрондық кестеде модельдеу

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)


Ресурстар



Басталуы

5 мин


5 минут

Өтркенді қайталау

Шаттық шеңберін құру

«веер»әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«ыстық алақан» тренингін ұйымдастыру.

Сынып оқушыларын санау арқылы 2 топқа бөлемін

Оқушылардың өткен тақырыбы бойынша алған білімдерін «Вееер» әдісі арқылы пысықтау


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут



Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Графикалық модельдер құру: «Қоршаған ортаны модельдеу». Кездейсоқ үдерістер. Логикалық математикалық модель».

Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ. Графикалық модельдер құру: «Қоршаған ортаны модельдеу».

2-топ. Кездейсоқ үдерістер. Логикалық математикалық модель

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.

№21 практикалық жұмыс

Оқушылар компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.



Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта


Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5мин

Тест тапсырмасын орындауға беремін.

Жауабы:

1-а,д,е

2-в,с,е

3-в

4-д

5-в

6-а

7-с

8-с

Тест, оқулық


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §22

Оқушылардан смайлик арқылы кері байланыс аламын.

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: Информатика 9-сынып Арман-пв баспасы,

авторы, Сапарғалиева Б.Қ, Масалимова Н.Е 2013 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.