ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.05.2024

Просмотров: 121

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


337

22–6937
92-сабақ

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жалқы есім және жалпы есім

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;

2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау;

2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айыр- машылығын (жанры/мәтін түрі) табу

Сабақтың мақсаты

Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. Мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры/мәтін түрі) табады.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Қағып ал!» ойыны

Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім ойынның ережесін түсіндіреді. Допты лақтырады да, «қыз» деп айтады. Қағып алған оқушы қыздың атын айту керек. Мұғалім допты тағы лақтырады да, «ұл» деп айтады. Қағып алған оқушы ұлдың атын айтады. Мұғалім допты тағы

Психологиялық ахуалға беріл- ген ширату жаттығуларын орындау арқылы өткен са- бақты пысықтап, еске түсіреді.




Доп



338



Басы

(5 мин)

лақтырады да, «жануар» деп айтады. Қағып алған оқушы кез келген жануар- дың атын айтады. Мұғалім «қала» дейді. Қағып алған оқушы қаланың атын айта- ды. Ойын осылайша жалғаса береді.










Ортасы

(35 мин)

«Сөз құра» ойыны. Берілген буындардан жеті атаға қатысты сөздер құрастырады. Тағы қандай атауларды білесіңдер?

Не,бе,шө,ме,ре,ре,ла,ба,шек,шөп. 32-жаттығуда өлеңді мәнерлеп оқып, негізгі ойды анықтайды. Өлең мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың өз ойын ашық айтуына мүмкіндік жасалады. Ол үшін жетекші сұрақтар қойылады. https://www. youtube.com сайтынан («Ақ бата» бата сайысына қатысушы) бата беру туралы бейнежазба көрсетіледі.

33-жаттығу. Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жазу. Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау. Мысалы: Қазақстан,Қаратау,Мағжан,Тараз,Тобылжалқы есімдер. Бұлар бас әріппен жазылады.

Ережемен жұмыс жүргізіледі.

Дескриптор:

  • берілген сөздерді оқиды;

  • ішінен жалқы есімдерді теріп жазады;

  • жалқы есімдерден басқа сөздердің өзге- шелігі туралы қорытынды жасайды.

Сергіту сәті

Өлеңді мәнерлеп оқып, негізгі ойды анықтайды. Бейнежазба мазмұны бойынша әңгіме ұйымдастырылады. Диалог жүргізіледі. Өздері білетін баталарын айтады.


Сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жазады. Жат- тығудағы жазылмай қалған сөздердің жалқы есімдерден өзгешелігі туралы топта өз қорытындыларын айтып, оны оқулықта берілген жаңа ақпа- ратпен салыстыру арқылы кері байланыс жасайды.


Сілтемеде берілген сергіту сәтін орындайды.



ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.

«Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды.

https://www. youtube.com сайтынан («Ақ бата» бата сайысы- на қатысушы) бата беру туралы бейне- жазба https:// youtu.be/ ui8J9vlQ4wA





35-жаттығу ауызша орындалады. Сананың ұйқасы шана.

Дананың ұйқасы пана. Даланың ұйқасы бала.

Қаланың ұйқасы дала.

Өлеңнің ұйқасын тауып оқи- ды. Жұмыстарын топта жа- риялайды. Оқушылардың ой ұшқырлығы бағаланады.







Соңы

(5 мин)

Бекіту

Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату білігін бағалау.

Арал,Балқашсөздерін қатыстырып, сөй- лем құрап жазу.

Үй тапсырмасы. 34-жаттығу. Оқу- лықтағы ережелерді қайталап, жаттау

тапсырылады.

Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындалады.

Арал, Балқаш сөздерін қатыс- тырып, сөйлем құрап жазады.

Өзін-өзі бағалайды.

Түрлі түсті қарындаштар

Рефлексия. «Бас бармақ» арқылы баға- лайды.

Бүгінгі сабақта болған көңіл күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы баға-

лайды.

Сабақтан алған әсерлерін сти- керге жазып, ағашқа жапсы- рады.

«Бас бар- мақ» әдісі

Кері байла- ныс тақтай- шасы


339

93-сабақ


Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жалқы есім және жалпы есім




340



Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз болды, себебі ...) білдіру;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

2.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету және құраған сөйлемін толықтыру;

2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау

Сабақтың мақсаты

Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. Аудио- бейнежазба мазмұнына өз ойын білдіреді. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойын- ша әңгіме құрайды. Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетеді және құраған сөйлемін толықтырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар! Жүректен шыққан жылы сөздерді естігілерің келе ме?

  • Балалар, жүрек қайда орналасқан?

  • Ендеше, балалар, бүгінгі күнге сәттілік тілеп, бір-бірімізге жылы сөздер айтайық (жүрекшелер тарату).

  • Көңіл күйіміз қандай болды?

  • Көңілдендік. Айналамыз жарқырап кетті!

  • Тамаша! Осы жақсы көңіл күймен сабағы- мызды бастайық.

Оқушылар орындарына отырады.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.







Ортасы

(35 мин)

36-жаттығу.«Стоп кадр» әдісі бойынша оқушылардың сыни ойлауын, оқу рефлек- сиясын дамыту мақсатында https://www. youtube.com сайтынан «Алдаркөсе – Алдар- көсе мен ұры» бейнежазбасын көреді. Оқу- лықтағы сюжетті суреттің желісі бойынша

Оқушылар фильмнен үзінді көреді. Әрі қарай әр үзіндіден кейін берілген сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар жұмыстарын топта

жариялап, «Смайликтер» әдісі





https:// www. youtube. com





4 бөлікке бөліп, 1–2 минуттық монтаж жа- салады.

Сұрақтар:

  1. Қай фильмнен үзінді?

  2. Ұрының іс-әрекетіне қандай баға бересің?

  3. Алдаркөсе қандай адам?

  4. Алдаркөсе ұрыдан заттарын қалай алды? 37-жаттығу. Берілген сөздерді пайдаланып, Алдаркөсені сипаттап жазады.

Дескриптор:

  • берілген тірек сөздерді оқиды;

  • сол сөздерді пайдаланып, Алдаркөсені сипаттап жазады;

  • сұрақтарға жауап береді;

  • жазған мәтіндерін ұжымда оқиды.

Дәптермен жұмыс

38-жаттығу. Сөйлемдердің қатесін тауып, көшіріп жазуын қадағалау. Кісінің аты- жөні, жер-су аттары бас әріптен жазылаты- нын естеріне түсіреді. Ереже сұралады.

Сергіту сәті

арқылы өз іс-әрекеттеріне реф- лексия жасап, бағалайды.
Жаттығуды жазбаша орындайды.

Жұппен жұмыс ұйымдастыры- лады. Бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды.

Сілтемеде көрсетілген қимыл- қозғалыстарды бірге жасай оты- рып, Сергіту сәтін орындайды.


ҚБ.

«Отша- шу» арқылы бағалау.

Алдаркөсе

– «Алдар- көсе мен ұры»

Смайлик- тер

39-жаттығу. Оқулықта берілген сызбаға қа- рап, жалқы есім мен жалпы есім туралы өз қорытындыларын жасап, игерген білімдеріне кері байланыс орнатып, мысалдар келтіріп, дәлелдейді. Жұмыстарын «Автор орындығы» әдісі бойынша топта жариялайды.

4 топқа 4 ақ қағаз беріледі. Берілген әріп- терден басталатын жер-су аттарын жазады.

«Менің сөзім» стратегиясы бо- йынша сабаққа рефлексия жа- сайды. Сыныптан бір оқушы тұрып, оқушының оқыған жұ- мысы туралы өз көзқарасын біл- діреді. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөз- ді сол оқушы жалғастырып, са-

ҚБ. Жұл-

дыздар арқылы бір-бірін бағалау.