ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.10.2024
Просмотров: 38
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | (Ұ) Шаттық шеңбері Оқушылар шеңбер бойымен жүреді. Сағаттың тілімен, Иіліп оңға бір, Сағаттың тілімен, Иіліп солға бір, Оң аяқ, сол аяқ, Жаттығу оңай-ақ. | Оқушылар топқа бөлінеді. Шаттық шеңберін орындайды. Топқа бөлінген оқушылар ишара арқылы сағат түрін жасырады. Қалған топ жасырған сағат түрін табуы керек. Өткен сабаққа байланысты сұрақтарға жауап береді. Сағаттың түрлері бар суреттер арқылы топқа бөлінеді. | Әр оқушының сабаққа дайындығын бағалайды. | Шаттық шеңбері Әртүрлі сағаттың түрлері салынған сурет |
Сабақтың ортасы | «Кел, ойланайық» Оқулықтағы суреттерге қарап, қай суреттен уақытты анықтауға болатынын талқылау. Уақыт туралы айтып, мысалдар келтіреді. – Айналамыздағы кез келген дене өзгереді. Мысалы, бүгін гүлдің | Оқулықтағы суреттерге қарап, қай суреттен уақытты анықтауға болатынын талқылайды. Уақыт туралы айтады, мысалдар келтіреді. | Дескриптор: - күн тәртібінің кестесін құру себебін түсіндіреді; | Суреттер https://www.y outube.com/watch |
| тұқымын отырғызсақ, бірнеше күннен кейін оның сабағы өсіп шығады. Тағы бірнеше күн өткен соң гүлдейді. Осы аралықта біраз уақыт өтеді. «Салыстырайық» Оқушылардың кітап оқығанда және тамақтанғанда қанша уақыт жұмсайтынын өздерімен бірге анықтайды. | Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады. «Венн диаграммасы» әдісі бойынша кітап оқып отырған және тамақтанып отырған баланы салыстырады. |
| ?v=cmod1kXnV0 k https://www.y outube.com/watch ?v=cmod1kXnV0 |
ҚБ: мұғалімнің қолдау | k | |||
сөздері | Тақырып | |||
| бойынша | |||
| иллюстрациялық- | |||
| демонстрация- | |||
| лық материал | |||
| Қызықты мәлімет Қас пен көздің арасы – халықтық өлшем. «Лезде, тез, жылдам, көзді ашып жұмғанша» деген мағынаны білдіреді. | Қызықты мәліметпен танысады. Қорытынды шығарады. | | Оқулық |
| Дәптермен жұмыс
|
7.00 – ұйқыдан тұру 9.00 – сабақ 13.00 – түскі ас 17.00 – футбол ойнау 20.00 – теледидар көру 22.00 – ұйықтау | Дәптерде орындаған тапсырманы бақылайды. | |
Сабақтың соңы | Тірек сөздермен жұмыс Уақыт, уақыт өлшемі.
|
| | |
Рефлексия | (Өзіндік) Рефлексия кезеңінде не білгені, не үйренгені, қойылған мақсатқа жете алған, алмағандығына қорытынды жасауды, орындалған тапсырманың деңгейін бағалауды ұсынады. | Оқушылар өздері қорытындылайды. | Сабақ соңында оқушылар, мәселен, «Сонымен бүгінгі сабақта біз не өттік/білдік/қарастырдық?» секілді сұрақтар арқылы сабақты қорытындылауға қатысады. Рефлексияда оқушы өзінің қалай үйренгендігін талдап, оларды түсінуге тырысады. Ол өзінің атқарған әрекеттерін зерделеп, олардың берген нәтижелерін нақтылайды, оларды қалайша жақсарту болатындығы туралы ойланады. | |
№ 22
Бөлім/бөлімше | Жер және ғарыш / 4.2 Ғарыш |
Педагогтің аты-жөні | |
Күні | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Уақытты анықтайтын құралдар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
Сабақтың мақсаты | уақытты анықтайтын құралдармен танысады |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | (Ұ) Шаттық шеңбері Біз көңілді баламыз, Бас иіп, сәлемдесіп аламыз. Амансың ба, алтын Күн! Амансың ба, көк аспан! Амансың ба, достарым! Сендерді көрсем қуанам! Міне, менің қолым, дос, Жылуыма жылу қос. | Оқушылар топқа бөлінеді. Шаттық шеңберін орындайды. Топқа бөлінген оқушылар ишара арқылы сағат түрін жасырады. Қалған топ жасырған сағат түрін табуы керек. | Әр оқушының сабаққа дайындығын бағалайды. | Шаттық шеңбері «BILIMland» |
Сабақтың ортасы | «Кел, ойланайық» – Төмендегі құралдар не үшін керек? Оларды қай кезде ойлап тапты деп ойлайсың? Сыртылдайды күнімен, Сыртылдайды түнімен. Білгің келсе уақытты Көрсетеді тілімен. (Сағат)
Сағат туралы әңгімелейді: «Ең алғашқы күнсағатты ежелгі Мысырда ойлап тапқан. Бұл біздің заманымызға дейінгі мың бес жүзінші жылдар еді. Олар Күннің қозғалысы бойынша уақытты анықтай алды. Сол уақыттан бері сағаттың солдан оңға қарай айналу бағыты өзгермеді». | Оқушылар уақытқа байланысты берілген сұрақтарға жауап береді. Өз болжамдарын айтады. | Дескриптор: - уақытты өлшеу құралдарын анықтайды. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері | Тақырып бойынша иллюстрациялық- демонстрациялық материал |
| Салыстыр Құмсағат, механикалық сағат, электронды сағаттардың уақытты қалай көрсететінін салыстыр. Ол үшін барлық сағатты бірдей уақытқа қой. 12 минут бақылап, оларды салыстыр. – Қай сағат бәрінен де нақты уақытты көрсетті? Білгенің жөн Боз ала таң – күн шапағының белгісі, таңның ағара бастауы. Кешқұрым – күн батқан кез. | Салыстыру арқылы қорытынды жасайды: – Құмсағатта циферблат жоқ, сондықтан дәл уақытты анықтау қиын. Механикалық және электрондық сағаттардың көмегімен дәл уақытты анықтауға болады, алайда электрондық сағат ыңғайлы. | | |
Сабақтың соңы | Дәптермен жұмыс Тірек сөздермен жұмыс: уақыт құрылғылары. – Уақытты анықтайтын құрылғыларды атайды, жазады. Суреттерге мұқият қара. Әр суретті тиісті уақыт шамасымен сәйкестендір. | Сағат түрлерін атайды: | | |
| – Күнсағат, құмсағат, | |||
| механикалық сағат, электрондық | |||
| сағат. | |||
| Бала – сағат | |||
| Спортшылар – секундөлшегіш | |||
| Ашықхат – күнтізбе | |||
Рефлексия | Тест тапсырмалары | Оқушылар берілген тест тапсырмаларын орындайды. | ҚБ: «Ду | |
| 1. Зымыранды ұшыратын орын: | қолшапалақ» әдісі | ||
| 1) вокзал | | ||
| 2) ғарышайлақ | | ||
| 3) әуежай 2. Жұлдыздарды бақылауға арналған құрал: 1) үлкейткіш | | ||
| 2) микроскоп | | ||
| 3) телескоп | | ||
| 3. Уақытты анықтауға арналған құрал: | |
|
| | | |
№ 23
Бөлім/бөлімше | Табиғат физикасы / 5.1 Күш және қозғалыс |
Педагогтің аты-жөні | |
Күні | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Жылыту құрылғысы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 1.5.4.1 жылытуға арналған құралдарды анықтау |
Сабақтың мақсаты | Жылыту құрылғыларға не жататынын біледі |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Кел, ойланайық» – Суретке назар аудар. Суреттер несімен ұқсас? Айырмашылығы неде? Жылыту құрылғыларды не үшін | Оқушылар мұғалімнің жасырған жұмбақтарын шешеді. | ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады. | Шаттық шеңбері |
| қолданады? Оны қай мезгілде қолданады? «Анамызға үйді жылытуға көмектесеміз». Сынып тақтасына ілінген құралдарды жинақтау үшін, жұмбақтар жасырады. Жазда үйде тыныс алып тұрады, Қыстай ағаш, көмір асап шығады. (Пеш) Екі етегін жалғайды, Жалғамаса жанбайды. (Ошақ ішіндегі отын) Ағаш жеп бір сандығым бұлт құсады, Шай қайнап, қарны тойса ет піседі. Бір тоймай осы сандық келе жатыр, Жесе де тезек қосып көп бұтаны. (Пеш) | Жұмбақтың шешуін тауып, ойын дәлелдейді. Жылыту құрылғыларды қолдану туралы пікірлерін айтады. | | «BILIMland» |
Сабақтың ортасы | «Білгенің жөн» Адам өмірінде жылудың маңызы зор. Адам оны сезіп, өзіне қабылдайды. Күн суығанда адам үйде жылыту құрылғыларын пайдаланады. Жылыту құрылғысы дегеніміз – үйге жылу беретін және оны тарататын құралдар. Оларға пеш, радиаторлар немесе жылытқыш батареялар жатады. | Оқушылар адам өміріндегі жылудың маңызын түсінеді. Жылыту құрылғыларды неге терезенің астына орналастыратынын біледі. Себебі оған төмен жағынан суық ауа келеді де, арнайы қондырғының көмегімен қызады, содан кейін көтеріледі. | Дескриптор: - жылыту құрылғыларын атайды. ҚБ: (жылыту құрылғыны анықтау үшін) Білдім Білгім келеді Білемін | Суреттер |