ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.10.2024
Просмотров: 39
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Зерттейік
| | | | | |
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі | | |||||
| Салыстырайық Оқулықта берілген суреттермен жұмыс жүргізеді. | Оқулықтың 77-бетіндегі 3-тапсырмадағы суреттерді салыстырады. Ұқсастығы мен айырмашылығын айтады. | | | ||
| Дәптермен жұмыс
| Дәптердегі тапсырманы орындайды. Жылыту құрылғыларды қарындашпен қоршайды. Сөйлемдерді толықтырып жазады. Электр құралдарын сәйкес суретпен қосады. | Әр оқушы дәптер жиектемесіндегі өзіндік бағалауды орындайды; – жылыту құралғыларын тауып, ажырата алады; – жылыту құралғыларын тауып, ажыратудан қиналады. | | ||
Сабақтың соңы | Тірек сөздермен жұмыс: жылу, жылытқыш құралдар.
| Сұрақтарға жауап береді:
| | |
Рефлексия | «Жылу қайда болады?» зерттеуі Әрекет: алдымен ермексазды қараңғы салқын жерге қоямыз. Балаларға салқындаған ермексаздан мүсіндеу ұсынылады. – Ендеше, жылу көздерін атап айтайық... «Жалғасын тап»
Кері байланыс «Менің көңіл күйім» (жадыраңқы, немқұрайлы, нашар) | Балалар оны жұмысқа ыңғайлы болу үшін жылыту керектігі туралы, қолмен, күнге немесе майшаммен, жылы радиаторға қойып жылытуға болатынын айтып талқылайды. Қорытынды жасайды. Берілген сөйлемдерді жалғастырады. | ҚБ: «Ду қолшапалақ» әдісі ҚБ: «Оң көрші» әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды. | Ермексаз |
№ 24
Бөлім/бөлімше | Табиғат физикасы / 5.1 Күш және қозғалыс |
Педагогтің аты-жөні | |
Күні | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Электр энергиясының маңызы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 1.5.5.1 адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру; 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты | электр энергиясының күнделіктегі өмірдегі маңызын түсіндіру |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Кел, ойланайық» «Неге?» деген сұрақтар Мазалайды, балалар. Неге көктем келеді? Неге жаңбыр себеді? Неге күшік абалап, Неге құлын желеді? Неге түнде қараңғы? Неге түсті шық таңғы? Неге ұшты зымыран? Неге ұшты сақ қыран? Неге қыста күн суық? Неге түнде Ай жарық? Неге, неге, негешім, Сұрақ қойып мазалап, Тыным таппай жүргені – «Бәрін білсем» дегені! «Ой қозғау» әдісі Оқушыларға сынып бөлмесіндегі электр құралдарын санап шығуды тапсырады. – Әр электр құралы жұмыс істеу үшін не қажет? (Ашық сұрақ) | Оқушылар қайталап, қимыл- қозғалыс жасайды. Мұғалімдермен амандасып, сабаққа дайындығын, өзін-өзі бағалайды. | Әр оқушының сабаққа дайындығын бағалайды. | Музыкалық сүйемелдеу «BILIMland» |
|
(Ұ) Мұғалім балаларға пазл құрастырып, шыққан суреттегі затты табуды ұсынады. Электршәйнек, микротолқынды пеш, шаңсорғыш, теледидар, ноутбук, кір жуатын мәшине, тоңазытқыш.
Мәселе сұрақ:
«Лездеме сұрақтар» арқылы алдыңғы материалды өзектендіру, ширату
| Мұқият тыңдайды, түсіндіретін сұрақтар қояды. Электр құралдары деп атайтынын айтады. Сұрақтарға жауап береді. | | |
Сабақтың ортасы | Жұмбақ шешу ұсынылады: Шалғай жатқан ауылға, Қарамастан дауылға, Көзді ашып-жұмғанша, Тартылған ұзын сымдармен, Жедел барып жатқан не? | Жұмбақтың шешуі «Электр қуаты» екенін табады. | Дескриптор: - электр қуатымен жұмыс істейтін құралдарды анықтайды; | |
| Оқулықпен жұмыс Электр қуаты туралы түсінік береді. «Электр – жарық, жылу беретін құралдар мен құрылғыларды жұмыс істететін энергияның түрі. Оны электр көздерінен алады. Оған электр желісі, батарея жатады. Батарея – электр көзі. Электр қуаты бізге бәріне көмектеседі. Таңертең жарық жағып, электршәйнекке шай қайнатып ішеміз. Пешке тамақ ысытамыз. Лифтіні пайдаланып, трамвай, троллейбустармен жүреміз. Өндірістер мен өнеркәсіптер, банктер мен ауруханаларда, егістіктер мен шеберханаларда еңбек етіп, жарық және жылы мектептерде білім аламыз. Барлық жерде «электр қуаты» жұмыс істейді». – Айтыңдаршы, жарық, жылу, электрқозғалтқыш, телефон, компьютер мен теледидарсыз қазір өмір сүру мүмкін бе? Маған жауабын білгілерің келген сұрақты қойыңдар. Оқушыларға электр құралдарының суреттері бар қима парақшалар таратылады. Оқушылар суреттерге байланысты топтарға бөлінеді. | Берілген суреттен жылыту құралдарын анықтайды. Суреттегі электр құралдарына байланысты топқа бөлінеді. Мұғалім қойған бірнеше сұраққа жауап береді. | - күнделікті тұрмыстағы электр қуатының қолданысы туралы әңгімелейді. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері ҚБ: «Бағдаршам» әдісі | Суреттер Оқулық |
| – Қандай электр құралдары тоқ көзіне жалғанбай жұмыс істей алады? «Батарея дегеніміз – электр көзі. Батареяны қуаты толық біткенше пайдалануға болады. Кейбір батареялардың қуатын арнайы құрылғылардың көмегімен қайта толтыруға болады. Ұялы телефонның батареясы қалай қуатталады? Бір заманда адамдар ақылының арқасында электр шамын ойлап тапқан. Ол тиімді әрі дұрыс пайдаланылса, қауіпсіз болып есептеледі. Электр тогын үлкен электрстансылары өндіреді».
«Ойлан!» әдісі Проблемалық сұрақ
Оқушылардың жауабын тыңдаған соң мұғалім толықтырады. | (Ұ) Дидактикалық ойын «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы өтеді Мақсаты: топта сабаққа селсоқ қатысып отырған балаларды сабаққа тарту мақсатында жүргізіледі. Ашық және жабық сұрақтарға жауап береді. Үш құрылғының жұмыс істеу ерекшелігін – ойыншықтың қалай жұмыс істейтінін, электр энергиясы туралы білетіндерін, батарея дегеннің не екенін айтады. Оқулықпен жұмыс жасайды. Екі суретті өзара салыстырады. | | «Электр қуаты туралы бала тілімен» мультфильмі https://www.youtube .com/watch?v=rDmF OwExsgE https://www.you tube.com/watch?v=f V4-CdOc7JA Жұмыс дәптері Түрлі түсті қарындаштар |
| Есіңе сақта! Адамдар электрдің көмегімен бөлме ішін жарықтандырады, үйді жылытады, ас әзірлейді. Электр көптеген тұрмыстық құралдардың, арнайы жабдықтардың жұмыс істеуі үшін қажет. Дәптермен жұмыс
қоршап сыз. | Сергіту сәті «Жарық, қараңғы» ойынын ойнайды. Тапсырманы аяқтап, алған тәжірибесінен ақпарат алмасады. Тапсырмаларды ретімен орындайды. | | |
Сабақтың соңы | Тірек сөздермен жұмыс Электр, электр көзі, батарея, электр желісі.
|
| | |
Рефлексия | Сөзжұмбақты шеш. Әрбір суреттің астыңғы жағына суретте көрсетілген құралдар атауының бірінші әрпін кестедегі тиісті нөмірдің астына жазуды ұсынады. Сол кезде бұл құралдардың не арқылы жұмыс істейтінін білуге болатынын айтады. | Оқушылар берілген сөзжұмбақты шешеді. | ҚБ: «Ду қолшапалақ» әдісі | https://www.you tube.com/watch?v=q YkSrP5YUtI |
| | | | |
№ 25 сабақ
Бөлім/бөлімше | Табиғат физикасы/ 5.1 Күш және қозғалыс |
Педагогтің аты-жөні | |
Күні | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Магниттің қасиеті |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
Сабақтың мақсаты | Қандай заттардың магниттік қасиетке ие екенін түсіндіру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Сиқырлы қолғап» ойын әдісі арқылы сабақ мақсатын жариялау үшін, оқушылардың ойын қозғауға бағытталған ойыны ойнатылады. | Оқушылар тәжірибені орындау арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын | Нұсқаулық бойынша дұрыс жасағандығын бақылайды. | «BILIMland» |
| Мұғалім оқушыларға жай қолғап емес, «сиқырлы» қолғап екенін айтып, киіп, үстел үстіндегі заттарды қозғайды. Не байқағандарын сұрап, қорытынды жасатады. Магниттің темір заттарды өзіне тартып алатын және темірге жабысатын қасиеті бар, кейде магниттер бір-бірінен тебілетіндігін айтады. Аттас полюстер бірін-бірі тебеді, ал аттас емес полюстер бір-біріне тартылады. Соңында «Магнит» бейнебаяны көрсетіледі. | ашады. Оқушылардың болжамдарын тыңдайды. | | https://www.you tube.com/watch?v= m7puB2yELyU |
Сабақтың ортасы | «Тыңдайық» | Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады. | Дескриптор:
анықтайды;
ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері ҚБ: «Бағдаршам» әдісі | |
| Оқулықпен жұмыс | | ||
| Магниттер кейбір металдардан | | ||
| жасалған денелерді өзіне тартады. | | ||
| Магниттер бір-біріне тартылады, кейде | | ||
| бір-бірінен тебіледі. Мұны магниттік | | ||
| қасиеттер деп атаймыз. Магниттердің | | ||
| қарама-қарсы жақтарын ажырату үшін бір | | ||
| жағын қызыл, екінші жағын көк түске | | ||
| бояйды. Бірдей түсті жақтары бір-біріне | | ||
| тартылады. Темір магниттік қасиетке ие. | | ||
| Ал ағаш, қағаз, пластмасса, матада | | ||
| мұндай қасиет жоқ. | Суреттер | ||
| Салыстырайық | | ||
| Суретте көрсетілген заттардың | | ||
| қайсысы заттарды көбірек тартады? | | ||
| Неге? | |