Файл: Сабаты таырыбы Кіріспе орыт Байбрі баласы БамсыБайра туралы жырды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 68

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы», Темір образына сипаттама

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж3 - көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу

Сабақ мақсаты:

Толғаудың кейіпкері авторға тура және жанама мінездеулерді беру

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Тура және жанама мінездеулерді біледі және толғаудан анықтап, талдайды.

Тілдік мақсаттар:

Тура, жанама мінездеулер, автор бейнесі, ақын шеберлігі

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: толғаудағы автордың көңіл- күйін анықтайды.

Оқушылардың көбісі:тура және жанама мінездеулердің ерекшелігін дәлелдейді.

Оқушылардың кейбірі: ақын шеберлігін зерттейді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» өлеңі


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі




С абақтың ортасы

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. Жырау өз толғауында би Темірді қалай мақтайды?

2. Би Темір жырау жырлағандай кемеңгерліктің,ақылдылықтың иесі ме?

Тапсырма: Темір образына сипаттама беріп,постер құраңдар.
«FILA» әдісі

FILA толтыру» әдісі көркем шығармадағы кейіпкердің образдық тұлғасын ашуға бағытталады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады.

F /Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау;

I /Пікір/– кейіпкер туралы өзінің ой-пікірі;

L /Сұрақ/– кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақтар;

A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі .
«РАФТ» әдісі

Р – оқушы

А – сынып

Ф – портрет

Т – еркін
Критерийлері:



8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы


Кері байланыс

«ҚҚҚ кестесі»

Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған 2 нәрсе










Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауындағы» маңызды үзінділер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж4 - көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

Сабақ мақсаты:

Өлеңнің әрбір үзінділеріне өзіндік көзқарастарын дәлелді түрде білдірту.

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Қалаған үзінділеріне өз пікірлерін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар:

Менің ойымша... Менің түсінгенім бойынша...

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: нақыл сөздердің астарлы мағынасын түсінеді.

Оқушылардың көбісі: өз көзқарастарын дәлелді түрде бере алады.

Оқушылардың кейбірі: айтылған пікірлерді өмірде қолдана алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы», Темір образына сипаттама


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал. Мотивация кезеңі

«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтып, достық сезімдерін білдіреді.

Сабақ мақсатын таныстыру.

3. Ширату

- Би Темір қазіргі замандағы кімдер?

- Би Темірдің мадақтауына қарағанда елінің қамын ойлағыш,кемеңгер би болған тәрізді. Осындай тұлғалар қазіргі кезде бар ма?

-Бар болса,атын атап,қандай мақтауға тұрар істері бар екенін айтсаңдар.

- «Егер мен ақын болсам..» деп, сол тұлғаларды қалай мақтар едің?

8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


С абақтың ортасы

«Жолаушының қойын дәптері» әдісі

1).Топқа бөліну.

2).Толғаудан ойланбай,бей-жай қарауға болмайтын үзінділерді жазып алу.

3).Осы үзінділер қандай әсер берді, деген сұрақ төңірегінде топ ішінде талқылайды.

4). Сол сұраққа жауап ретінде өз пікірлерін жазады.

5). Автор орындығына жазған пікірді оқиды.
Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісі
«Бір минут» ойыны

-оқушылар қима қағазды таңдайды;

-олардың ішінде қай жерде сұрақ жасырылғаны туралы сілтеме берілген;

-әр топтан екі-үш оқушыдан шығып,сілтеме бойынша сынып ішінен(сыртынан) іздеп тауып,сұраққа 1 минут ішінде жауап береді.



Сабақтың соңы


«ҚҚҚ кестесі»


Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған 2 нәрсе






1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   ...   64




Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» және көркемдік құндылығы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Б/С1- шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар

мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Сабақ мақсаты:

Өлеңнің тақырыбы мен идеясына талдау жасай отырып, идеясына желілес шығармалармен салыстыру арқылы баға беру.

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Өлеңді салыстыру арқылы көркемдігіне баға береді.

Тілдік мақсаттар:

Салыстыру,идеясы мен тақырыбы жағынан мына шығармамен салыстырсам.., осы жырдың мына үзіндісінен түсінгенім...

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: өлеңнің тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстыра алады.

Оқушылардың көбісі: сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімдерін дамытады,жүйелейді.

Оқушылардың кейбірі: білімдерін өмірде қолдана алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауындағы» маңызды үзінділер


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Психологиялық ахуал орнату

Топқа бөлу




С абақтың ортасы

«Таза тақта» әдісі

-өтілген тақырыптар бойынша әр топ бірнеше сұрақтар дайындайды.

-дайын сұрақтарды тақтаға іледі.

-сұрақтарды топ мүшесі оқиды.

-жауап алынған сұрақ тақтадан алынады.

-осы ретпен топтар жалғастыра береді (сұрақтар қайталанбауы керек).
Тапсырмалар:

1. Шығарманың «тарихи құндылығын» көрсететін эпизодтарды ментальді картаға түсіріңдер.



Шығарманың

тарихи

құндылығын

танытатын
үзінділер


2. Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына қатысты өз пікірлеріңізді білдіріңдер.
Дескриптор:

-өлеңнен тарихи және көркемдік құндылығын танытатын үзінділерді анықтайды;

-анықталған үзінділерге пікір білдіреді.

«Талқылау картасы»


Ақын жырлауындағы

Би Темір

Қазіргі әкімдер








Венн диаграммасы(өлеңді бұрынғы өткен шығармалармен салыстыру)





8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы

Кері байланыс

Әлі тоймадым...

... қорыта алдым.

Егер ... қоссаңыз жақсы болар еді.

Үйге тапсырма беру.







Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж1-әдеби шығарманың жанрына байланысты өлеңнің тақырыбы мен идеясын, мазмұнын анықтау

Сабақ мақсаты:

Ақынның толғауының жанрлық,сюжеттік ерекшеліктерін анықтау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық,интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Толғаудың жанрын,сюжетін ажыратады,дәлелдер келтіреді.

Тілдік мақсаттар:

Толғау, заман, қоғам, толғаныс, үш қиян

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: толғаудың мазмұнына, жанрын,сюжетін анықтайды.

Оқушылардың көбісі: анықталған жанрына,сюжеттік желісіне талдау жасайды.

Оқушылардың кейбірі: дәлелдер келтіреді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы



Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Тренинг. «Жүрек жылуы»

3. Оқушыларды топқа бөлу




С абақтың ортасы


«Ой қозғау» әдісі

Аудиокітаптан «Үш қиян» өлеңінің бастапқы 5-6 шумағын тыңдату.
«Джигсо» әдісі

1-қадам. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап, тақырып бойынша білімді өзектендіреді;

2-қадам. Мәтін бөліктеріне сай топ мүшелерінің әрқайсысы тапсырмаларды бөліп алады:

3-қадам. Сараптау топтарына қайта бөлінеді (1-бөлікпен жұмыс жасағандар бір топқа, 2-бөлікпен жұмыс жасағандар екінші топқа, т.с.с.).

4-қадам. Сараптау тобында өздері оқып шыққан үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті етіп жеткізудің жолдарын белгілейді.

5-қадам. Өз топтарына барып, сараптау тобында талқылап келген тапсырмасын түсіндіреді, өзара сұрақтар қояды.
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек»
ББ кестесін толтырады.


Білемін

Білдім

Дәлелдер

Ақын







жыршы







айтыскер








Мұрат Мөңкеұлы туралы не білемін?


Жеке-----------Жұппен--------------Топта-------------спикер өз ойларын ортаға салады.

ЖЖ.

Өлеңнің мәнін ашып,жанрын, тақырыбы мен идеясын анықтайды.


Электронды оқулық


Сабақтың соңы


Кері байланыс


Шығарма несімен ұнады?

Сабақтан алған әсерің?

Түйінді ой















1   ...   41   42   43   44   45   46   47   48   ...   64




Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сабақтың тақырыбы:

Туған жердің құдіреті

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж2 - әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу

Сабақ мақсаты:

«Үш қиян» тоғауының идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан талдау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-Тіл мен мәдениет;

-Өмір бойы білім алу;

-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі ,дене шынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Толғаудың идеясын жоғары пафоспен аша алады.

Тілдік мақсаттар:

Идея, пафос, бейне, келбет, заман шындығы, толғаныс

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: толғаудың тақырыбын, идеясын анықтайды.

Оқушылардың көбісі: өлеңнің идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.

Оқушылардың кейбірі:заман келбетіне өзіндік пікірін білдіріп,сын айта алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын туғызу. «Май шам» әдісі

Шеңбер бойымен тұрып, жағылған май шамды бір-біріне өткізе отырып,жақсы тілектерін жеткізеді.

Топқа бөлу




С абақтың ортасы

Миға шабуыл

1. Мұрат Мөңкеұлы туралы не білдіңдер?

2. Мұрат шығармаларының басты тақырыбы не?

3. «Үш қиян» толғауының идеясы туралы не ойлайсыңдар?
«Шынжыр» әдісімен өлеңнің мазмұнын сұрау.
«Кубизм»

Білу: Ақын заманның бұзылған себебін қайдан,неден іздейді?
Түсіну: Өлең неліктен «Үш қиян» деп аталған? «Қанды,майлы,шаңды қиян» деп атау себебі не?
Қолдану: Өздеріңе ұнаған үзіндіні жатта.
Талдау: Автор «Ащы суға тойдырып,

Бұза ма деп реңін

Адыра қалғыр заманның

Мен жаратпаймын сүреңін!»,-деп нені айтқысы келіп отыр?
Жинақтау: Өлеңдегі түйінді ойды жинақтап, ойтолғау жазу
Бағалау: Ақын келер күннен қандай үміт күтеді? Ойларыңмен бөлісіңдер.
Қалыптастырушы бағалау
«Авторға сұрақ қою» әдісі

1-қадам: Сыныпты үлкен екі топқа бөлу.

2-қадам: 1-топ: оқырмандар, 2-топ: авторлар.

3-қадам: өлеңнің шумақтарын бөліп беру.

4-қадам: авторларға оқырмандар өздеріне бөлінген шумақтары бойынша сұрақ қояды,автор жауап береді.




8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы(хрес

томатия)



Сабақтың соңы

Кері байланыс

Әлі тоймадым...

... қорыта алдым.

Егер ... қоссаңыз жақсы болар еді.