Файл: Сабаты таырыбы 1саба. Брыш трлері.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 85

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:9-сабақ.Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну,

көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы

байланысты анықтау

Сабақ мақсаты:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

көбейту мен бөлу өзара кері амалдар екенін түсінеді; •көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін біледі.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін ұтымды есептеулер үшін қолданады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін : ab=ba əріптік теңдік ретінде көрсетеді жəне қолданады.

Құндылықтар:

Өмір бойы білім алу. Өзін-өзі оқыту, өзбетінше білім алу дағдыларын қалыптастыру. Ынтымақтастық. Топта ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Психологиялық дайындық:

Ширату Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру үшін ширату жаттығуын орындаймын.

Бір,екі , үш

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

Амандасып орындарына отырады




ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

Ойын «Кім шапшаң?»

Әртүрлі фигураларды ала отырып,көбейту кестесін қайталап алу

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары

3мин.

«Біліміңді тексер» әдісі (өткенге шолу жасау)

Қосудыңауыстырымды

лық қасиетіне және көбейту, азайту, бөлу амалдарына бірнеше тапсырма орындауды, ол қалай жасалып, қалай орындалатынын анықтауды ұсынамын.



Проблемалық жағдаят

- Өрнектерге қараңдар 5*2=2*5

- Бұл көбейтінділердің мәндері тең деуге бола ма?

Неліктен?

- Бұл теңдіктің дұрыстығын әр көбейтіндінің мәнін есептеу арқылы тексеріңдер

5*2=5+5=10 2*5=2+2+2+2+2=10

Дескриптор:

Өрнектің мәнін есептеу арқылы айырмашылығын атайды.

Қосудың ауысты

рымдылық қасиетін қолдану арқылы ережесін түсіндіреді

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


4мин

Топтық жұмыс «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Әр топқа суреттер таратылады
































































Суреттерді пайдалана отырып көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану арқылы өрнек құрып, мәнін табады.

1- топ.

Балалар алаңында неше текше бар?

Өрмелеу қабырғасына неше шаршы сызылған?

2 -топ.

Кестеде неше баған және неше жол бар?

3-топ.

Қорапқа текшелер салынды. Неше қатар болды? Неше баған? Барлығы неше текше болды

Дескриптор:

Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану арқылы өрнектің мәнін табады.

Текшелер мен шаршылардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырып айтады.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.



ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

4мин

Мұғалімнің түсіндірмесі. Көбейткіштердің орнын ауыстырғанмен көбейтіндінің мəні өзгермейді

Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма.

Көбейтудің мәнін қосумен алмастыр

35х2= 6х3= 42х2= 9х2= 2х35= 3х6= 2х42=

2х9=

Дескриптор:

- Көбейтуді қосу амалымен алмастырып, мәнін табады.

- Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдана алады.





Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk





https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

3мин

2-тапсырма.

Берілген есепті шығарып, кері есептер құрастыр.

Бірінші шаңғышы -27 м

Екінші шаңғышы -19 м

Үшінші шаңғышы -? м, 3 м артық

Барлығы-?

Ш:(27+19)+(27+3)=76

Дескриптор:

-Қысқаша жазылуы бойынша есептің шешуі мен жауабын табады.

-Берілген есептерге кері есептер құрастырады.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

3мин

3-тапсырма.

«Дәптермен жұмыс»

Тиімді тәсілмен шығар. Қандай қосылғыштарды топтастырғаныңды бір түспен белгілеп көрсет.

33+8+17+42=(33+17)+(42+8)=100

Дескриптор.

Тиімді тәсілмен есептейді.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:





2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин



Осы уақытқа дейін білемін

Осы сабақ барысында түсіндім

Өмірде қолданамын

Басқаға түсіндіремін





Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.



Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?



Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?







Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қортынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.2.

Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:10-сабақ.Көбейту мен бөлудің байланысы.

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көбейту мен бөлудің байланысы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну,

көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы

байланысты анықтау

2 санын көбейту және бөлу 2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну,

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтайды.

Кейбір оқушылар: көбейту және бөлу амалдарына берілген есептерді қиналмай шығарады.

Құндылықтар:

Н.Ә.Назарбаевтың «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында салауатты өмір салтын сақтай отырып, жас ұрпақтардың бойына ұлттық құндылықтарды сіңіру.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру:

оқушылар бір-біріне жылылық сыйлайды.

Топтарға бөлу. «Бөлінгіш», «Бөлгіш», «Бөліндінің мәні»



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

Жаңа сабақ: «Ой қозғау» әдісі.

1-тапсырма.



3 * 4 = 12 12 : 4 = 3

Көбейту және бөлу – өзара кері амалдар.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.



Дескриптор:

Көбейту мен бөлу - өзара кері амалдар екенін түсінеді.

Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары




Дәптермен жұмыс: «Сөйлемдерді аяқта» ойыны.

Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе,онда екінші көбейткіш шығады.

Егер бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтсе, онда бөлінгіш шығады.

Егер бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсе, онда бөлгіш шығады.

Дескриптор:

Сөйлемдерді дұрыс аяқтайды.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


4мин

2- тапсырма: «Ізден, ойлан, тап!» әдісі.

3*4=12 2*3=6 5*3=15

4*3=12 3*2=6 3*5=15

12:3=4 6:2=3 15:5=3

12:4=3 6:3=2 15:3=5


Дескриптор:

Көбейту мен бөлу амалдарының байланысы негізінде өрнектер жазады.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk







https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

3мин

3- тапсырма: «Алғырлар сайысы.»

а) 4*2=8

ә) 8:4=2

б) 8:2=4

Дескриптор:

Есептер бойынша өрнектер жазып шығарады.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

3мин

5 – тапсырма: «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі.

Көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастыр

5*2=10

2*5=10

10:5=2

10:2=5

Дескриптор.

Көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастырады.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:







2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин












Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.




Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?








Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.2.


Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:11-сабақ.2 санына көбейту және бөлу кестесі

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2 санына көбейту және бөлу кестесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну,

көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы

байланысты анықтау

2.1.2.3- 2; 3; 4; 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және

Қолдану

2.12.4-2 санына көбейту және бөлу кестесін құру.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

2-ге көбейту жəне бөлу кестесін біледі жəне қолданады.

амалдардың орындалу ретін айтады;

көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастыра алады;

Оқушылардың көпшілігі:

көбейту жəне бөлуге берілген есептерді шығаруда амалдарды дұрыс таңдауды іске асыра алады.

Kөбейтуді бөлумен тексереді.

Кейбір оқушылар:

көбейту жəне бөлуге берілген есептерді өз бетінше құрастырады жəне шығара алады.

Берілген есептерге байланысты кері есептер құрастырады;

Тақырып бойынша өмірмен байланыстыра отырып, қосымша мәліметтер айтады, дәлелдейді.

Құндылықтар:

Н.Ә.Назарбаевтың «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында салауатты өмір салтын сақтай отырып, білімді, ізденімпаз тұлға дайындау.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру:

оқушылар бір-біріне жылылық сыйлайды.

Топтарға бөлу. «Бөлінгіш», «Бөлгіш», «Бөліндінің мәні»



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

«Сұрақ қою және талқылау» әдісі

Өзара байланысты өрнектер төрттігін құрастыруды сұраңыз. Көбейту жəне бөлу амалдарының компоненттері мен нəтижелерінің барлық байланыстарын дауыстап айтыңыз.

Əр алақанда неше асықтан бар?

Барлығы қанша асық бар?

Əр сан нені көрсетеді? Ол қалай аталады? Бірдей қосылғыштарды қосуды жүргізе отырып көбейтуді орындаған ыңғайлы ма?

Жылдам санау əдісі бар ма?

Көбейту мен оған сəйкес бөлу жағдайларының кестесін құрастыру керек.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары

3мин.





Дескриптор:

2 санына байланысты көбейту және бөлу кестесін түсіндіру.

Көбейтуге есептер құрастыру;

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


4мин

ҚБ: топтық бағалау «Бағдаршам»

«Әткеншек» әдісі арқылы жұптық жұмыс жасайды.

1 -топ:№3

1-баған

2 -топ:

№3 2-баған

3-топ: 

№3 3-баған


Дескриптор:

1.Санау материалдарын пайдалана отырып, есептеуді орындайды, салыстырып береді.

2.Көбейтуді қосылғыштардың қосындысымен алмастырады;

3.Көбейткіш пен көбейтіндінің мәнін салыстырады, қорытынды жасайды.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

4мин

4 - тапсырма. Жеке жұмыс

Теңдік тура болу үшін, бос орындарға қандай бір таңбалы сандарды жазуға болады?

57 + ... + ... = 69

98 - ... - ... = 84

64 - ... + ... = 57

Дескриптор:

-бос орынға керекті бір таңбалы санды қояды.

- тура теңдікті анықтады.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.



ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері,кесте дид. материалдар үлестірмелі қағаздар.


Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk







https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

3мин

«Сұрақтар ілмегі» әдісі

Әртүрлі ойындардың суреттері бейнеленген қима қағаз арқылы сұрақтар қойылады. Әр дұрыс жауапқа сәйкесінше ойын суреті беріліп, қалай ойналатыны түсіндіріледі.

Сұрақтар:

1-топ «Аяқдоп»

Көбейту амалының компоненттерін ата.

2-топ «Ақ серек, көк серек»

Бөлу амалының компоненттерін ата?

3- топ «Скейтборд»

. *2 = 20 Қай компонент белгісіз?

Дескриптор:

1.Көбейту және бөлу амалдарының компонент

терін атайды.

2.Белгісіз компонент

терді табады, түсіндіреді.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

3мин

№5 Топпен жұмыс.

Есептерді шығар , кері есептер құрастырып, оларды шығар

А деңгейі

14 асықты әр ойыншыға 2-ден таратып берді. Неше ойыншы асық алды?

Болды – 14а.

Таратты – әрқ.2-ден - ? ойыншы

Шешуі: 14:2=7 (о)

Жауабы: 7 ойыншы асық алды.

Б деңгейі

Ойынға әрқайсысында 6 баладан 2 команда қатысты.Ойынға неше бала қатысты?

Әр қ.6 баладан 2 к.

Қатысты - ?б.

Шешуі:6∙2=12 (б)

Жауабы:Ойынға 12 бала қатысты.

Дескриптор.

Есептердің шартын құрады, шығарады;

Екі, үш амалды өрнектер құрастырады;

Кері есептер құрастырады, шығарады;

ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.



ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:







2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин






«Алма ағашы» әдісі




Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.




Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?