Файл: 1саба Жанды табиат блімі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.03.2024

Просмотров: 89

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

(суретшілер туындыларын)! Сен тапсырманы жақсы орындауға тырыстың! Сен жұмыстарды талқылауға

белсене қатыстың! және т.б.

репродукцияларын суреттеуі;

  1. жұмысты талдап, талқылауға қатысуы;

  2. жұмыс дәптерінде орындалған тапсыр- малар (жақсы жасалған жұмыстарды ғана

бағалаңыз).

қосымшадағы өлеңдер мен материалдарды қолданады.

Рефлексия. Мұғалім жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап қояды. Оқушыларды сабақ барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!», «Мен көп жаңа нәрсе білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен

бәрін орындап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б. Оқушылар сабақтың соңында смайликтерін көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды, қандай жаңа нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін айтады.



12-сабақ


Сабақтың тақырыбы: Жаңажылдық

шеберхана. Шыршаға ілетін әшекейлер. Таныстыру, талдау және бағалау

Мектеп №51

Күні:30.11.2022

Мұғалімнің аты-жөні Оңласбеков.П

СЫНЫП: 3

Қатысқан оқушылар саны

Қатыспағандар

Оқу мақсаттары

Дизайнерлік дағдыларын қалыптастырып, эстетикалық

талғамдарын дамыту.

Бағдарламалық міндеті

3.2.2.1

3.3.3.1

3.2.3.1

Мақсатқа жету үшін орындалатын міндеттер

Мұғалім үшін: көлемді денелермен таныстырып, жа- санды және табиғи материалдардан жаңажылдық құ- рамақ жасау өнерімен таныстыру, тұрмысты мерекеге сәйкес безендіре білуге қызығушылықтарын ояту.

Оқушылардың шығармашылық міндеті: жасанды және табиғи материалдардан бірнеше жаңажылдық құрамақ жасау.

Оқушылардың міндеті

Әртүрлі құрамақтарды жасау жолдарын түсіндіре білу, негізгі көлемді денелердің атауын білу, терминдерді үш тілде айту. Жасаған жұмыстарына талдау жүргізу.

Тірек сөздер: жазық пішіндер, көлемді пішіндер (денелер), конус, дөңгелек, текше, шыршаға ілетін әшекейлер, Жаңа жыл, мереке белгісі, әшекейлер.
Талқылауға арналған сұрақтар мен оған берілетін жауаптар:

1. Қандай жазық геометриялық пішіндерді білесіңдер?

Жауап. Шеңбер, үшбұрыш, төртбұрыш, шаршы.





  1. Жазық пішіндердің көлемді пішіндерден қандай айырмашылығы бар?

Жауап. Жазық пішіндердің өлшемі болады, оларды тек екі жағынан қарауға болады, көлемді пішіндер биік, енді, оларды жан-жағынан қарауға болады. Жазық

пішіндерді салып, қиюға болады, көлемді пішіндерді мүсіндеп, желімдеп, тастан қашап, ағаштан ойып, металдан құюға болады.


  1. Қандай көлемді пішіндерді (денелерді) білесіңдер? Жауап. Текше, шар, конус.




  1. Шырша қандай көлемді геометриялық пішінге ұқсайды?

Жауап. Конусқа.

  1. Шырша ойыншықтары қандай көлемді геометриялық пішіндерге ұқсайды?

Жауап. Шарларға.


  1. Жаңажылдық шырша қандай ойыншықтармен безендіріледі?

Жауап. Шар, моншақ, жануарлардың фигураларымен, гүл алқалармен.


  1. Жаңажылдық әшекейлерді қандай материалдардан жасауға болады?

Жауап. Табиғи материалдардан: бүр, бұтақ, сабан, емен жаңғағы; жасанды материалдардан: фольга, қатырма қағаз, түсті қағаз, полимер балшығынан.


  1. Өздерің жасаған жаңажылдық әшекейлерді қайда пайдалануға болады? (Сұрақ сабақтың соңында қойылады.)

Жауап. Бұл әшекейлермен шыршаны безендіріп,

жаңажылдық композиция жасауға болады, онымен бөлмені әшекейлей аламыз, әшекейді жаңажылдық сыйлық ретінде достарымыз бен туыстарымызға

сыйлаймыз.



Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: көлемді пішіндер туралы, жаңажылдық әшекейлерді жасауды біледі.

Жасанды және табиғи материалдардан көлемді

пішіндерді пайдаланып, оқулыққа сүйене отырып, жаңажылдық әшекейлер жасай алады. Олармен

жаңажылдық шырша мен бөлмелерді безендіреді.

Оқушылардың көпшілігі: жаңажылдық әшекейлерді жасау ретін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: ерекше жаңажылдық әшекейлер жасау үшін идеяларын ортаға сала алады.

Бұрын алған білімдері

Жазық пішіндер. 1-сынып. Түс және көңіл күй. 2-сынып.

Қарама-қарсы түс үйлесімі. 3-сынып. Қағазбен жұмыс істеу ерекшеліктері. 2-сынып.

Пәнаралық байланыс

Бұл сабақта мына пәндермен байланыс орнайды: жаратылыстану, математика, музыка, қазақ тілі.

Оқушылар тақырыпты талқылап, әдеби туындыларды тыңдау барысында дұрыс әрі бейнелі түрде сөйлеу

дағдыларын дамытады.

Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Дереккөздер

Сабақ тақырыбына кіріспе

Сыныпта жақсы психологиялық ахуал мен шығармашылық жағдай жасау. Интерактивті тақтада немесе тақтада қыстың, жаңажылдық мерекелердің суреттері ілініп, музыка ойнап тұрады. Тақтаның астына оқушылар жаңа жыл қарсаңында өздерін көңілді сезінуі үшін

«Жаңажылдық шеберхана» деп жазып қоюға болады.

https://www.youtube.co m/watch?v=0pnKXxxjk Eg
https://www.youtube. com/watch?v=gAZX uASwLKg

Алған білімнің өмірмен байланысы. Жаңа білім мен дағдыға қол жеткізу

Жаңа жылға санаулы күндер қалды, сондықтан жаңажылдық әшекейлерді сатып алудың уақыты келді. Балалар бұл мерекені өте жақсы көреді,

алайда оларды тек сыйлық алуға ғана емес, сондай- ақ мерекеге дайындыққа қатысып, оны көңілді

өткізуге өздерін де қатыстырған дұрыс. Бұл сабақ балаларды жаңажылдық ойыншықтар мен

кәдесыйларды өз қолдарымен жасауға үйретіп, мерекені безендіруге арналады.

Е. Шварц.

«Жоғалған уақыт туралы ертегі» http://books.rusf.ru/u nzip/add- on/xussr_ty/shvare15. htm?1/2

Әртүрлі күнтізбелер.



Материалды түсіндіру

Оқушыларға шыршаны безендіруге немесе

жаңажылдық сыйлық ретінде ұсынуға болатын құрамақтардың бірнеше нұсқасын ұсынуға болады.

Олар көлемді пішіндермен жұмыс істейтін

болғандықтан, сабақтың басында сол пішіндерді біліп алуы тиіс. Оқушылар шеңбер, тік бұрыш, үшбұрыш және т.б. пішін түрлерімен таныс.

Көлемді пішіндерді көрсетіп, олар жазық

пішіндерден несімен ерекшеленетініне талдау

жүргізу керек. Балалар дұрыс жауап беруі мүмкін, өйткені олар көлемді пішіндермен жұмыс істеді.

Енді оларды есте сақтайды. Одан әрі оқулық

бойынша ұсынылған құрамақтарға назар аударды.

Мұғалім жасанды және табиғи материалдардан

бірнеше құрамақтың жасалу жолын түсіндіреді. Бұл Жаңа жылда қолмен жасауға болатын заттардың үлгісі екенін, бірақ оны дәл солай қайталау міндет емес екенін естен шығармау керек. Мұғалім құрамақтардың үлгісін ұсына алады, ол терезедегі қырау, әртүрлі гүл алқалар, кәдесыйлар мен шыршаға арналған ойыншықтар болуы мүмкін.

Мұғалім кәдесыйларды таңдағанда сол өңірде бар табиғи материалдарды, сондай-ақ балалар

қиындықсыз табатын жасанды материалдарды ескеруі керек. Оқушылар бір сабақта екі-үш

Оқулық.

https://originalnie- podarki.com/novogod nie-igrushki-svoimi- rukami-2/
https://happynewyear 2013.jimdo.com
http://www.7dach.ru/ SilVA/13-sposobov- sdelat-novogodnie-i- rozhdestvenskie- igrushki-svoimi- rukami-13898.html
http://adalin.mospsy.r u/ny/eligr02.shtml





құрамақ жасай алады. Сабақтың соңында жасаған жұмыстарын талқылайды, оқушылар құрамақтары не үшін керек екенін, оларды кімге

сыйлайтындарын айтады.




Өздік

Құрамақ жасауға кіріспес бұрын оқушылар

Оқулық. 40–44-

жұмысты

ойыншықтар мен құрамақ жасау туралы идея-

беттер.

орындау

ларымен бөліседі, жасайтын жұмыстарын талқы-

Жаңажылдық




лайды, неден жасайтынын, қажет материалдарды

құрамақ үлгілері.




таңдап, жұмысқа кіріседі. Мұғалім жеке-дара

Түсті қағаз, қайшы,




көмек, кеңес береді.

желім, көлемі







әртүрлі пластик







шарлар, емен







жаңғағы, бүрлер,







басқа да табиғи







материалдар,







фольга, таспа,







түйме, моншақ,







жаңғақ және жұ-







мысқа қажетті ұсақ-







түйек заттар.

Сабақтың

қорытынды- сы

Оқушылар көлемді денелер туралы біліп, олардың атауын есте сақтады, жаңажылдық құрамақ жасау жолын білді. Жазық пішіндер мен көлемді

денелерді ажыратып үйренді, жасанды және табиғи материалдардан жаңажылдық құрамақтар жасап

үйренді.




Қосымша ақпарат

Дифференциация

Барлық оқушылар көлемді

пішіндер туралы, жаңажылдық әшекейлерді жасауды білді.

Жасанды және табиғи материалдардан көлемді пішіндерді пайдаланып, оқулыққа сүйене отырып, жаңажылдық әшекейлер жасады.
Оқушылардың көпшілігі жаңа- жылдық әшекейлерді жасау ретін түсіндіре алды.

Оқушылардың ақпаратты меңгергенін қалай тексересіз?

  1. Оқушылардың мұғалімге берген

жауабынан (оқулық- тағы);

  1. жасаған жұмыс- тарынан (жақсы

жасалған жұмыстарды ғана бағалаңыз);

  1. жасаған жұмысты талқылауларынан.

АКТ-мен байланыс

Сабақтың барысында мұғалім СD-дискідегі материалдарды, сондай-ақ интерактивті тақтаны да қолданады.

Мұғалім өздік жұмыстың басында қайшымен жұмыс

істеу ережесін оқушылардың есіне түсіреді.

Кейбір оқушылар ерекше жаңа- жылдық әшекейлер жасау үшін идеяларын ортаға салды.




Оқушыларға қалай қолдау

Бағалау
Сабақта оқушыларды бағалау:

1) оқушылардың мұға- лімнің және оқулықта-

Құндылықтармен байланыс Анималист-суретшілер мен пейзажшылардың жұмыс-

тарын, жанды табиғат фото- суреттерін көрсетіп, таби-

ғатқа, туған өлкеге сүйіс-

көрсетесіз?

Сабақтың барысында

оқушыларды бағалайды:

Жарайсың, сен сұрақтарға


толық жауап бересің! Сен өте

ғы сұрақтарға жауабы;

  1. туындылардың ре- продукцияларын сурет- теуі;

  2. жұмысты талдап, талқылауға қатысуы;

  3. жұмыс дәптерінде орындалған тапсыр- малар (жақсы жасалған жұмыстарды ғана

бағалаңыз).

пеншіліктерін оятып, эсте-

байқампазсың! Сен табиғат

тикалық көзқарастарын қа-

нысандарын жақсы суреттей-

лыптастыруға септігін тигі-

сің (суретшілер туындыларын)!

зетін №2 қосымшадағы

Сен тапсырманы жақсы

өлеңдер мен материалдарды

орындауға тырыстың! Сен

қолданады.

жұмыстарды талқылауға




белсене қатыстың! және т.б.




Рефлексия. Мұғалім жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап қояды. Оқушыларды сабақ барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!», «Мен көп жаңа нәрсе білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен бә- рін жасап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б. Оқушылар сабақтың со-

ңында смайликтерін көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды, қан- дай жаңа нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін айтады.



«Сәулет өнері» бөлімі

13-сабақ


Сабақтың тақырыбы: Адамдардың ежелгі баспанасы. Сәулет өнері дегеніміз не?

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

СЫНЫП: 3

Қатысқан оқушылар саны

Қатыспағандар

Оқу мақсаттары

Ой-өрістерін, тарихи танымдарын кеңейту. Сәулет

өнеріне қызығушылықтарын қалыптастыру.

Бағдарламалық міндеті

3.2.3.1

3.2.3.2

3.3.1.1

Мақсатқа жету үшін орындалатын міндеттер

Мұғалім үшін: ежелгі адамдардың баспаналары туралы айтады, ежелгі баспана түрлерімен таныстырады. Сәулет өнерімен, сәулет өнерінің даму тарихымен, сәулет ескерткіштерімен таныстыру. Ежелгі баспана үлгісін қалай жасауды айтып беру.
Оқушылардың шығармашылық міндеті: ежелгі баспана үлгісін жасау.

Оқушылардың міндеті

Мұғалімнің және оқулықтағы сұрақтарға жауап беру, әртүрлі баспана түрлерінің атауын білу, оларды сипаттап білу.
Тірек сөздер: адамдардың ежелгі баспанасы, ежелгі баспана салуға қажетті материалдар, киіз үй, жұмыс істеу реті.





Талқылауға арналған сұрақтар мен оған берілетін жауаптар:

  1. Ежелгі баспаналар адамдарды неден қорғаған? Жауап. Ежелгі баспаналар адамдарды сыртқы жаулар мен қолайсыз ауа райынан (суықтан, желден, жауын- шашын, ыстықтан) қорғаған.

  2. Ежелгі адамдар баспаналарын қандай материалдардан тұрғызған?

Жауап. Тас, сазбалшық, аңдардың терісі мен сүйектерінен, ағаш бұтағынан, қамыстан тұрғызған.

  1. Қазақ халқының ежелгі баспанасы қалай аталды? Жауап. Қазақ халқының ежелгі баспанасы – киіз үй.

  2. Киіз үймен байланысты дәстүрлерді айтып беріңдер. Жауап. Киіз үй тігу дәстүрінің тарихы тереңге кетеді. Киіз үйдің есігін шығысқа қаратып құрады. Халқымыз киіз үйдің алғашқы қонағы Күн болуы тиіс деп сенген.

  3. Ежелгі адамдардың басқа баспаналары қалай ата- лады?

Жауап. Лашық, вигвам, күрке (ақпаратты ғаламтордан алу керек).

  1. Ежелгі баспана жасау жолын айтып беріңдер (сұрақты сабақтың соңында қояды).

Жауап. Оқушылар өз тәжірибелеріне және 50–51-

беттердегі материалдарға сүйеніп, баспана жасау ретін атап шығады.



Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: адамдардың ежелгі баспанасы, олардың ерекшелігі туралы біледі. 50–51-беттердегі

материалға сүйеніп, жұппен баспана түрін жасай алады.

Оқушылардың көпшілігі: үлгі жасау ретін айтып, оның сыртқы түрін сипаттай алады.

Кейбір оқушылар: оқулықтағы материалға сүйеніп, өз бетінше баспана түрін жасап, әшекейлей алады.

Бұрын алған білімдері

Дизайн өнері, 2-сынып. Сәндеу өнері, 2-сынып. Ою- өрнек құрастырамыз. 2-сынып. Көлемді геометриялық

пішіндер. 3-сынып.

Пәнаралық байланыс

Бұл сабақта мына пәндермен байланыс орнайды: математика, қазақ тілі. Оқушылар сәулет құрылысының нобайын жасау барысында геометриялық пішіндер туралы білетіндерін пайдаланып, ежелгі баспаналардың сыртқы түрін, үлгі жасау барысында іс-әрекетінің ретін сипаттауды үйренеді.

Сабақ барысы

Сабақ

кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Дереккөздер

Сабақ тақырыбына кіріспе

Сыныпта жақсы психологиялық ахуал мен шығармашылық жағдай жасау. Тақтада немесе интерактивті тақтада ежелгі адамдардың баспана

түрлерінің суреттері болуы мүмкін.

Ежелгі баспана- лардың фотосу- реттері мен

суреттері.

Алған білімнің

өмірмен

Бұл сабақ оқушылардың ой-өрісін, әртүрлі материалдармен жұмыс істеуге дағдылануға,

эстетикалық көзқарастарын қалыптастыруға