Файл: зім туралы Педагогті.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.04.2024

Просмотров: 172

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







қажет. Сабақта үйренгендерін оқушыларға портрет салу барысында пайдаланады.

Материалдыбекіту

Балалардың фотосуреттерін қарап шығып, олардың көңіл күйі мен мимикасын суреттеу.
Жұмысдәптеріндегі тапсырманыорындау


№1 жұмыс дәптерінің 8–9-

беттеріндегі тапсырмаларды орындайды.





№1 жұмыс дәптері.

Соңы

Рефлексия

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

Балалар адамдардың бет әлпеті туралы көбірек біліп, белгілі бір көңіл күйге сәйкес келетін мимиканың ерекшелігін айтады. Балалардың бет әлпетіне қарап көңіл күйді анықтап қана қоймай, сонымен қатар алған білімдерін портрет жасауда қолдана білгені маңызды.
«Көңіл күй» үлестірме қағазы

Түсі әртүрлі үлестірме қағаздар керек. Оқушылар жауаптарына сәйкес келетін үлестірме қағаздың бірін таңдайды. Түстер мынадай болуы мүмкін:

  • қызыл түс – қуаныштымын;

  • күлгін түс – көңілім толмайды;

  • қызғылт сары түс – көңілсізбін.

Үйге тапсырма: Сызықтар арқылы көңіл күйлерін бейнелеп, отбасы мүшелерінен көңіл күйін

анықтауды сұрайды. Өзін үш түрлі көңіл күйде суретке түсіреді.

Өз ойларын айтады.

Үлестірме қағазды түсіне қарай таңдайды.


Көңіл күйді білдіретін үлестірме қағаздар.


Түрлі түсті үлестірме қағаздар.




3–4-сабақтар





Бөлім:

Өзім туралы

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Автопортрет саламыз

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқу мақсаттары

2.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін белгілі дереккөздерден ақпаратты жинау

2.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындаудың реттілігін анықтау

2.3.3.1 шығармашылық жұмыстарын түсіндіру және жақсартудың идеясын ұсыну




Сабақтың мақсаты

Автопортреттің не екенін біледі.

Белгілі бір көңіл күйді білдіретін портрет жасауды үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастырусәті

  • Балалар, сендер көркемсурет мұражайына барып көрдіңдер ме? Бәлкім теледидардан не ғаламтордан көрген боларсыңдар? Мұражай қабырғаларына не іледі? Естеріңе түсіріңдерші.


Қызығушылықтыояту

Мұғалім оқушылардың назарын әйгілі суретшілердің портреттеріне аударады.

  • Бұл картиналар қалай аталатынын білесіңдер ме?


Сабақтың тақырыбын түсіндіруАвтопортретсаламызСабақтыңмақсаттарынанықтау

Оқушылармен бірге портрет салу барысында не нәрсеге назар аудару керек екенін шешіп алу (композициясына, сурет, нақты бір адамға тән әсерлі сызықтар мен пішіндерге, мимикасына, түс үйлесіміне, портрет салуға болатын тәсілге).

Меңгергендері бойынша ерекше портрет салуға көмектесу.



Өз ойларын ортаға салады.

Бағалау критерийі: портрет пен автопортреттің не екенін біледі; портрет түрлерін ажырата алады; жылы және суық түсті бояулармен портрет сала алады.

Әр дәуір мен елдегі әйгілі суретшілердің көңіл күйлері алуан түрлі, түс үйлесімі әртүрлі портреттері. Түрлі түсті үлестірме қағаздар. Түсті фломастерлер немесе түсті қарындаштар, түрлі түсті балауыз борлар.

2-сыныпқа арналған CD- диск.

Ортасы

Жаңа ұғымдарды түсіндіруСабақтыңтақырыбынтүсіндіру

Автопортрет – суретшінің өзін бейнелеуі. Мұғалім оқушылардың назарын портреттің қандай болатынына аударады. Портреттер әр алуан материалдардан жасалады. Оқушылар оқулықтың 14–15-беттеріндегі портреттерге қарап, оларды талдайды. Мұғалім әйгілі суретшілердің автопортреттері мен портреттерінен вернисаж әзірлей алады, олардың

бір-екеуінің бет пішіні, мимикасы, көркем құралдардың әсерлілігіне зейін қояды.


Мұғалімнің сұрағына жауап береді.

(ҚБ) Бас бармақ.

Дескриптор:

  • бояуларды қолданады;

  • адамның көңіл күйін бейнелейді;

  • бояуларды ұқыпты пайдалана алады.

Оқулық, 14–15-беттер.


Альбом, қарындаш, бояулар.

Оқулық, 16–17-беттер.








Сабақтақырыбынтүсіндіру

Портретжасаймыз

Мұғалім оқушылармен портрет жасау тәсілін талқылайды. Портреттің көңіл күйін көрсету үшін әсерлегіш құралдарға назар аударады.

  1. Көтеріңкі көңіл күйді білдіретін портрет салу үшін қызыл, сары, көгілдір, қызғылт сары, ашық күлгін түстерді пайдаланамыз.

  2. Көңілсіз адамның портретін салу үшін жұмсақ сызықтарды таңдаймыз. Оларды қисық, айқыш сызықтар толықтыра алады.

  3. Ашулы адамның портретін салу үшін күлгін, күрең қызыл, қара түсті пайдаланамыз.


Меңгергенбілімдібекіту.Топтықжұмыс

Әрбір топқа оқулықтағы портреттерді көрсетеді. Олар портреттердің көңілі күйін нақты сипаттап, суретші қандай әсерлегіш құралдарды пайдаланғанын айтып берулері керек.
ЖұмысдәптеріндегітапсырманыорындауҮйге тапсырма: автопортретті кез келген тәсілмен салу. Тапсырманы балалармен бірге алдын ала талқылап алған дұрыс. Одан әрі оқушылар портрет салу тәсілін өздері таңдайды. Бұл коллаж, екі түсті гуашьпен (графикалық нұсқа) немесе акварельмен, пастельмен жұмыс болуы мүмкін. Өлшемі мен пішіміне назар аударады. Портрет өте кішкентай не аса үлкен болмауы керек. Ол қағаз парағының ортасына бейнеленгені дұрыс.
Таныстыру,талдаужәнебағалау

Қызығушылықтыояту

Қазақтың ұлы ғалымы, ағартушы, жиһанкез Шоқан Уәлиханов салған суретке назар аударады.
Меңгергенбілімдібекіту


Автопортретті кез келген тәсілмен жасайды.
№1 жұмыс дәптерінің 10– 11-беттеріндегі тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор:

  • портреттің қандай материалдан орындалғанын анықтай алады;

  • портрет салу тәсілдерін атап шығады.



№1 жұмыс дәптері.







Мұғалім әрбір оқушыны тақтаға шығарып, портреттерін таныстыруды сұрайды. Қандай көңіл күйді бейнелегенін, қандай тәсілді қолданғанын, қандай әсерлегіш құралдарды пайдаланғанын түсіндіреді.
Білімменбілікқоржыны

«Өзім туралы» бөлімі бойынша сұрақтарға жауап беру.



Өз ойларын ортаға салады.
Жасаған жұмыстарын қорғап, талқылайды. Оқу- шылар сұрақтарға жауап бере отырып, өз жұмыс- тары туралы айтып береді. Оқушылар осы бөлімнен меңгерген білімдерін

көрсетеді.







Соңы Рефлексия

Жұптық жұмыс. Екі портретті салыстырып, өздеріне ұнағанын сипаттау.
«Баспалдақ»

Оқушыларға 5–7 басқышы бар баспалдақ бейнеленген постер береді. Онда мына жазулар бар:

  • бәрі тамаша;

  • барлық тапсырманы орындадым;

  • мұғалім көрсеткен үлгі бойынша орындадым;

  • кейбір тапсырмаларды орындағанда мұғалімнің көмегіне жүгіндім;

  • тапсырмалардың көпшілігін орындай алмадым.

Оқушылар бір-бірін тыңдайды.


Өзінің сабақта белсенділігіне қарай бір баспалдақты таңдайды.

Бір-бірін тексереді.

Оқулық, 17-бет.

Баспалдақ бейнеленген постер.





5–6-сабақтар





Бөлім:

Менің отбасым және достарым

Педагогтің аты- жөні




Күні:




Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Отбасың мен достарың

Оқу бағдарла- масына сәйкес оқу

мақсаттары

2.1.1.1 қоршаған ортамен танысу барысында нысандар мен құбылыстардың визуалды сипаттамасын (түс, пішін, өлшем, фактура) суреттеу және түсіндіру







2.2.2.1 әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу

2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты

Өлшемнің не екенін біледі.

Сурет пен қағаз парағының сәйкестігін зерттейді. Отбасылық портретке жақтау жасауды үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастырукезеңі

– Балалар, мен жұмбақ жасырамын, сендер оны шешіп көріңдер.

Маған да, саған да, Жақын туыс – бес адам. Үш әріптен тұратын.

Оңға оқы, солға оқы, Өзгермейді еш одан. Бәрі де өз жұрағатың,

Айтады, кәне, кім атын? (апа,ата,ана,іні,аға)
Жаңа сабақты түсіндіруОтбасың мен достарыңСабақтыңмақсатынанықтау.

Портретке жақтау жасауды, түстерді дұрыс таңдауды, желім және қайшымен дұрыс жұмыс

істеуді үйрету.



Жұмбақты шешеді.

Сабақ мақсатын анықтайды.

Бағалау критерийі: композицияның не екенін; бейненің өлшеммен қатынасын біледі; портретке жақтау жасай алады.

2-сыныпқа арналған CD-диск.

Ортасы

Сабақтақырыбынтүсіндіру

Жұптықжұмыс.Мақал-мәтелдерменжұмыс

  • Отан отбасынан басталады.

  • Отан – қуат, Отбасы шуақ.

Отбасы туралы сұрақтар қойылады (20-бет). Отбасыңдағы ең қызықты оқиғалар мен мерекелерді есіңе түсір. Әңгімелеп бер.
Топтықжұмыс.Мақал-мәтелдерменжұмыс

  • Жүз теңгең болғанша, Жүз досың болсын.

  • Досы көпті жау алмайды.

М. Нұрғожиннің «Бауырлар» картинасын көреді.

Картинаны сипаттайды.
Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді.



(ҚБ) Бас бармақ.

Дескриптор:

  • суретке қағаз өлшемін дұрыс таңдайды;

  • суреттерді салыстырады;

  • қорытынды жасайды.

Отбасы туралы мақал-мәтелдер. Оқулық, 20–21- беттер.

Оқулық, 22–25- беттер.