Файл: Сабаты таырыбы 1саба. Брыш трлері.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 88

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:19-сабақ.Теңге. Монета және қағаз ақша

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңге. Монета және қағаз ақша

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.3.6 - 50 теңгелік, 100 теңгелік монеталарды, 200

теңгелік, 500 теңгелік купюраларды ажырату және

түрліше төлем жасау

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар:

•50 тг, 100 теңгелік монеталарды, 200 тг, 500 тг қағаз ақшаларды

ажырата алады.

Көптеген оқушылар:

•50 тг, 100 теңгелік монеталар, 200 тг, 500 тг қағаз ақша жинағын

ұсақтайды.

Кейбір оқушылар:

•күнделікті өмірдегі есептесулерде монеталармен және қағаз

ақшалармен операциялар жасауды біледі.

Құндылықтар:

Оқушылардың бір-біріне деген кұрмет, басқаның пікірін тыңдау, өз пікірін еркін білдіру дағдыларының қалыптасуы бірлескен жұмыс арқылы іске асады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Қазақтың ұлттық ойындары. «Теңге ілу» ойыны

Мұғалім күнделікті өмірде сауда жасағанда жиі қажетті соманы жинақтау,артық ақшаны есептеу, т.б. керек

болатыны туралы әңгімеге тартады.



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

1. Суреттегі қағаз ақшаға және монеталарға қара



Қағаз ақшалар қалай

аталады?(Купюралар.)

Тиындарды не дейміз?

(Монета)

Бұл сабақта біз қағаз

ақшаны ұсақтауды

үйренеміз.

Дескриптор:

Қағаз ақшалар мен тиындар атауын ажырата алады.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары

Жаңа сабақ

3мин.

2. Сырым мен Әлия «Теңге ілу» ойынын көруге келді. Ойыншылар

аттың үстінде шауып келе жатып жердегі теңгені іліп алуы тиіс.

Монеталарды ата.

Әр балада неше монета барын есепте. Сұрақтарға жауап бер.

1. Әр балада неше монетадан бар?

2. Әр балада неше теңге бар?

3. Қайсысының монетасы бәрінен артық?

4. Қайсысының ақшасы бәрінен аз?


Дескриптор:

Қағаз ақшалар мен тиындар атауын ажырата алады.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


4мин

3. Есептерді шығар. Неше кері есеп құрастыруға болады?

Олардың біреуін шығар.

а) Әмиянда 100 теңге және 50 теңгеліктен 4 монета бар. Барлығы неше теңге болады?

Ж:100+50х4=100+200=300


Дескриптор:

1.Есептің шартын жазады.

Сұрағын қояды

3.Өрнек құрады.

4.Жауабын табады

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk







https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

3мин

Мұғалім 20, 45, 50 теңге

соманы әртүрлі

тәсілдермен жинақтауды

ұсынады. Əр жұп өз

шешімін көрсетеді

Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Əржұпта құны әртүрлі бөлінді монеталар

жинағы бар.

10+10

5+5+5+5

20+20+5

20+10+10+5

20+20+10

20+20+5+5

Дескриптор:

Әртүрлі тәсілмен теңгелерді жинақтай алады.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:







2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин






«Алма ағашы»әдісі




Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.




Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?








Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қортынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.2.


Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:20-сабақ.Баға. Сан. Құн

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Баға. Сан. Құн

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.5.1.3 - бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға; мазмұнына

қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және

шығару; кері есеп құрастыру және шығару

2.5.1.3 - бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға; мазмұнына

Сабақ мақсаты:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: «баға» , «сан», «құн» ұғымдарын біледі.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Есеп шығаруда «баға», «мөлшер» (сан) , «құн» шамаларының арасындағы тәуелділікті пайдалануды, 200тг, 500 теңгелік купюролар мен монеталарды ажыратуды және олармен түрлі операциялар жүргізуді біледі.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

«Баға», «мөлшер» (сан), «құн» ұғымдарына байланысты есептер құрастырады және шығарады.

Құндылықтар:

Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық, басқаның пікірін тыңдау


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Зейінді сабаққа аудару

Қонақтарды әрдайым

Ізетпен қарсы аламыз.

Маңыз беріп оқимыз,

Математика сабағын.

Күшімізді саламыз,

Терең білім аламыз.

Теңге арқылы топтарға бөлінеді.

1 топ – Баға

2 топ - Сан

3 топ - Құн.



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

Ұлттық кәдесыйлар дүкенінде

Оқушылар монеталарды ажыратуды және олармен әртүрлі амалдар

орындауды үйренеді.

Дескриптор:

Монеталарды ажырата алады.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары

Жаңа сабақ

3мин.

1. «Баға», «сан», «құн» ұғымдарын есіңе түсір.









Дескриптор:

1.Есептің шартын жазады.

2.Сұрағын қояды

3.Өрнек құрады.

4.Жауабын табады

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk







https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

4мин

2. Кесте бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.



Болғаны-800тг

Сатып алынды-600тг

Қалды-?

Ш:800-600=200

Ж:қалды 200тг

Дескриптор:

1.Кесте бойынша есеп құрастыра алады.

2.Есептің шартын жазады.

Сұрағын қояды

3.Өрнек құрады.

4.Жауабын табады

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

4мин

3. Теңдеулерді шеш.

85 – х = 35

27 + у = 92

61 – х = 12

Дескриптор:

1.Қосындының мәнін табады.

2. Айырманың мәнін табады



ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

4мин

5. Есептемей салыстыр.

400 + 200 * 200 + 400

700 – 300 * 700 + 200

3•5 * 3•3

38 – 16 * 38 – 20

Дескриптор:

1.Көбейтудің мәнін табады

2. Бөлудің мәнін табады

3.Қосындының мәнін табады.

4. Айырманың мәнін табады

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.



ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері,кесте дид. материалдар үлестірмелі қағаздар.


Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:







2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин






«Алма ағашы»әдісі




Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.




Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?








Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қортынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.2.


Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:21-сабақ. Жиындар жəне оларға амалдар қолдану.

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жиындар жəне оларға амалдар қолдану.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.4.1.1. Диаграмманың көмегімен бірдей санды жиындардың бірігуін жəне жиындардың бірдей санды бөліктерге бөлінуін көрнекі етіп бейнелеу.

Сабақ мақсаты:

Үлестірмелі материалдармен практикалық амалдардың көмегімен бірдей санды жиындардың бірігуін жəне жиындардың бірдей санды бөліктерге бөлінуін бейнелей алады.

Оқушылар:

Жиынның бірдей санды бөліктерге «бірігуі» мен «бөлінуі» нені білдіретінін түсіндіре алады.

Құндылықтар:

Адамгершілік, еңбекқорлық. "Біз -Ұлы дала ұрпактарымыз" жалпыұлттық идеясының құндылығы:

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Психологиялық дайындық

Қоңырау үні сыңғырлап, Естілді жылы жаныма. Күлкідей əсем сыңғырлап, Ұл-қызды жиды жанына.

Конфеттер арқылы 3 топқа бөлінеді.

1 топ «Алтын сандық»

2 топ. «Сиқырлы сандық»

3 топ « Күміс сандық »



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

Өткенді еске түсіру: “Миға шабуыл”

-Сатып алынған заттың бағасын қалай білесің? -Сатып алынған заттың санын білу үшін не истейсің?

-Тауардың бағасын білу үшін ше?

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары

3мин.

1-тапсырма.Топтық жұмыс.

1-топ. 2 сандықшаға 12 білезік теңдей бөлініп салынды.Әрбір сандықшаға неше білезіктен салынды?

Ш:12:2=6

2-топ. 12 білезікті әр сандықшаға 4 білезіктен салу қажет. Неше сандықша қажет болды?

Ш: 12:4=3

3-топ.Мерекеге 16 түйреуіш сатып алынды,8 қызға тең бөлініп берілді.Қыздардың әр қайсысынеше

түйреуіштен алды?

Ш:16:8=2

Дескриптор:

есептерге өрнек құрастырып,оларды шығарады

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk







https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

4мин

2 тапсырма Жұптық жұмыс «Венн диограммасы» әдісі Жиындардың әр қайсысына сандар таңда.





Дескриптор:

Жиындарға сандар таңдайды

сандар жиынын анықтайды.

- жиынның ортақ белгілерін анықтайды.

- ортақ белгілері бойынша жиынға амалдар құрады

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

4мин

3.Есептерді шығар.Топтық жұмыс.

3-топ.Мерекеге 16 түйреуіш сатып алынды,8 қызға тең бөлініп берілді.Қыздардың әр қайсысынеше

түйреуіштен алды?

Ш:16:8=2

4-топ.Мерекеге 8 қамзол тігілді.Әр қамзолды сәндеуге 5тоқымабау жұмсалды.

Барлығы неше метр тоқымабау жұмсалды?

Ш: 8х5=40

Дескриптор:

1.Есептің шартын жазады.

2.Сұрағын қояды

3.Өрнек құрады.

4.Жауабын табады






4мин

«Жұптық жұмыс»

І топ: ІІ топ: ІІІ топ:

5х5 * 30 – 5

45 : 5 * 60 – 51

30 : 5 * 24 : 4

30 + 5 * 5 х 4

35 : 5 * 21 : 3

57 – 23 * 6 х 5

Дескриптор:

1.сандардың мәнін табады

2.сандарды салыстырады

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.



ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері,кесте дид. материалдар үлестірмелі қағаздар.


Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:







2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин






«Алма ағашы»әдісі




Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.




Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?








Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қортынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.2.


Алматыкітап баспасы 2019ж.Авторлары:Ә.Б Ақпаева,Л.А.Лебедева, М.Ж. Мыңжасарова. Т.В Лихобабенко.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:22-сабақ. Теңдік жəне теңсіздіктер. Санды жəне əріпті өрнектер.

Бөлімі:

3В Көбейту және бөлу.Есептер.

Педагогтің аты-жөні:




Пәні:

математика

Күні:




Сыныбы:2-сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңдік жəне теңсіздіктер. Санды жəне əріпті өрнектер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.1.1. Санды жəне əріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/ теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құру, жазу жəне оқу. 2.2.1.2. Əріптің берілген мəніндегі екі амалды əріпті өрнектің мəнін табу.

Сабақ мақсаты:




Құндылықтар:

Патриоттық. Еңбек және шығармашылық,ынтымақтастық, білім алу.

Оқушылардың бір-біріне деген кұрмет, басқаның пікірін тыңдау, өз пікірін еркін білдіру дағдыларының қалыптасуы бірлескен жұмыс арқылы іске асады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



2 мин.

Ширату: «Серпілген сауал» әдісі. Өткен сабақ бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ тастайды.

а) Бір аптада неше күн бар?

ә) Сейсенбіден кейін қай күн?

б) Сабағымыз неше минутқа созылады?

в) Жарты сағатта неше минут болады?

г) Барлық айлардағы күндер бірдей ме?



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сары,
қызыл,

жасыл, житондар

Ортасы



5 мин.

«Сұрақ –жауап» әдісі

1.Екі тышқанның неше құлағы бар? (4.)

2.Аулада қаздар жүрді.Дана 6 аяқ санады.Аулада қанша қаз бар? (3 қаз)

3.Ағашта бірнеше құс отыр.Оларда 8 қанат болды.Ағашта неше құс отыр? (4 құс)

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




Алдыңғы білімді еске түсіру

тапсырмалары

3мин.

(Ұ.ж.) «Екі теке» мысалынан бейнеролик

Екі теке туралы қандай ойда болдыңдар? Олар неліктен көпірден құлады?

Оларды сипаттай отырып, салыстыр.

Құлақтары, мүйіздері, көздері 2 –еуден екендігін айтады.Аяқтары 4-еу. Оны қалай көрсетуге болады?

2=2 , 4=4; Бұлар теңдіктер

Дескриптор: сипаттай отырып, салыстырады.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.



Оқылым, жазылым тапсырмалары.


4мин

Сабақ мақсатын хабарлау.Теңдік пен теңсіздік және теңдеу туралы білетін боламыз.

(Тж) «Oйлaн – Жұптac - Бөлic» әдici

1-топ:Оқулықпен жұмыс

Жарысқа қатысушылардың есімін және нөмірін анықта.





Дескриптор:ұлттық ойындарды атайды.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.




ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Сергіту сәті

2мин

https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk







https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk

3мин

6.Қолдану «Қыз қуу » ойыны Ат шаппайды, бап шабады демекші кімнің ойы ұшқыр екен. Мына теңдік тура болу үшін бос орындарға қандай бір таңбалы сандарды жазуға болады?

57+* + *= 69

98 -* -* = 84

Дескриптор:Бос орындағы сандарды таба алады.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

3мин

Тақтамен жұмыс «Теңге алу» ойыны арқылы ойналады үш қатардың оқушылары тақтаға кезекпен шығып есептеп теңгені ұтып алады.



в

10

20

4

70+в










70+в-14










В+(30+12)












Дескриптор:

Әріпті өрнектің мәнін табады.



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.

ДК экраны

2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері



.«Кім шапшаң» ойыны Жүйрікте де жүйрік бар Бабына қарай жүгірер демекші Келесі ойлан, өз пікіріңді айт Өрнектерді _ оқы. қандай топтарға бөлуге болады



Дескриптор:

1.Әріп өрнекті табады.

2.Санды өрнекті анықтайды.



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.



Соңы



2 мин.

Үй тапсырмасы:





2-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Кері байланыс

2 мин





«Алма ағашы»әдісі



Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі.



Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?



Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз?