Файл: 1саба Жанды табиат блімі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.03.2024

Просмотров: 79

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қосымша ақпарат

Дифференциация Оқушылар еліміздегі мерекелерді, мерекелік көңіл күйге қандай түс үйлесімі сәйкес келетінін, әртүрлі

аттракциондар туралы білді.

Оқушылардың ақпаратты меңгергенін қалай тексересіз?

  1. Оқушылардың мұғалімге берген

жауабынан (оқулық- тағы);

  1. жасаған жұмыста- рынан (жақсы жасалған жұмыстарды ғана

бағалаңыз);

  1. жасаған жұмысты талқылауларынан.

АКТ-мен байланыс

Сабақтың барысында мұғалім СD-дискідегі материалдарды, интерактивті тақтаны қолданады.


Мерекелік көңіл күйге сәйкес түс үйлесімін таңдап үйренді. 26–28-беттердегі тапсырма- ларды орындады.

Оқушылардың көпшілігі оқулықтағы үлгіге қарап отырып, демалуға арналған аттракционның сызбасын салды. 29-беттегі тапсырманы орындады.

Мұғалім өздік жұмыстың

басында қайшымен жұмыс

істеу ережесін еске түсіреді.

Оқушылардың кейбірі аттракцион жасау идеяларын ортаға салып, ерекше аттракцион жасады.




Оқушыларға қалай қолдау

Бағалау

Құндылықтармен байланыс

көрсетесіз?

Сабақта оқушыларды

Анималист-суретшілер мен

Сабақтың барысында

бағалау:

пейзажшылардың

оқушыларды бағалайды:

1) оқушылардың мұға-

жұмыстарын, жанды табиғат

Жарайсың, сен сұрақтарға

лімнің және оқулық-

фотосуреттерін көрсетіп,

толық жауап бересің! Сен өте

тағы сұрақтарға

табиғатқа, туған өлкеге

байқампазсың! Сен табиғат

жауабы;

сүйіспеншіліктерін оятып,

нысандарын жақсы суреттейсің

2) туындылардың

эстетикалық көзқарастарын

(суретшілер туындыларын)!

репродукцияларын

қалыптастыруға септігін

Сен тапсырманы жақсы

суреттеуі;

тигізетін №2 қосымшадағы

орындауға тырыстың! Сен

3) жұмысты талдап,

өлеңдер мен материалдарды

жұмыстарды талқылауға

талқылауға қатысуы;

қолданады.

белсене қатыстың! және т.б.

4) жұмыс дәптерінде







орындалған







тапсырмалар (жақсы







жасалған жұмыстарды







ғана бағалаңыз).




Рефлексия. Мұғалім жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап қояды. Оқушыларды сабақ барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!», «Мен көп жаңа нәрсе білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен бә- рін жасап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б. Оқушылар сабақтың соңында смайликтерін көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды,

қандай жаңа нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін айтады.


31–32-сабақ

Сабақ тақырыбы: Ойын алаңшасының үлгісін бірігіп жасаймыз

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

СЫНЫП: 3

Қатысқан

оқушылар саны

Қатыспағандар

Оқу мақсаттары

Эстетикалық көзқарастарын қалыптастыру, дизайнерлік

қабілеттерін дамыту, ұжымда жұмыс істей білу.

Бағдарламалық міндеті

3.2.3.1, 3.2.3.2, 3.2.4.1, 3.3.1.1

Мақсатқа жету үшін орындалатын міндеттер

Мұғалім үшін: ойын алаңшасының үлгісін жасауға белсендіру, оны қандай материалдан жасауға бола- тынын талқылау, алаңшаның жеке бөліктерін жасау

жолдарын көрсету, ұжымдық жұмысты ұйымдастыру.

Оқушылардың шығармашылық міндеті: алған

білімдерін пайдаланып, ойын алаңшасын бірігіп жасау.

Оқушылардың міндеті

Ойын алаңшасының үлгісін суреттеу, оның идеясын

түсіндіру, оны қандай материалдардан жасайтынын айту, топта міндеттерді бөлісу.

Тірек сөздер: жақсы демалыс – қызықты іспен шұғыл-

дану, үлгі – құрылғының кішірейтілген нобайы, төбешік, әткеншек, жаттығу құрылғылары, жасанды, табиғи, ке- рек емес материалдар.

Талқылауға арналған сұрақтар мен оған берілетін жауаптар:

  1. Сендердің аулаларыңда балалар алаңшасы бар ма? Жауаптар әртүрлі болуы мүмкін. Егер оқушылар «бар» деп жауап берсе, оның қандай екенін, онда қандай құрылғылар барын айтады. Егер алаңшалар болмаса, аулаларында осындай алаңша болғанын қалай ма екендерін сұрайды.

  2. Ойын алаңшасының жобасын қандай суретші жасайды? Жауап. Дизайнер-суретші.

  3. Балалар алаңшасы қандай болу керек? Жауап. Ол

дизайнның негізгі талаптарына жауап беруі тиіс (берік, ыңғайлы, әдемі).

  1. Ойын алаңшасында қандай құрылғылар болуы мүмкін? Оқушылар жауаптарында ой ұшқырлықтары мен бай- қампаздықтарын көрсетуі керек.

  2. Алаңша неше жастағы балаға арналуы мүмкін? Жауап. Ол сәбилерге (құм, әткеншек, төбешік), ересектеу балаларға (баспалдақ, турник) және

жеткіншектерге (жаттығу құрылғылары) арналады.

  1. Жасаған жобаларыңның идеясы қандай? Оқушылардың жауабын тыңдап, түсініктеме беру.

  2. Жазық және көлемді пішіндер қалай аталатынын есіңе түсір.

Жауап. Жазық пішіндер – дөңгелек, төртбұрыш, шаршы, үшбұрыш. Көлемді пішіндер – шар, текше, призма, конус, пирамида.

  1. Үлкендерге ойын алаңшасын жасауға көмектесе ала- сыңдар ма? (Сұрақты жұмыстың аяғында қояды.)




Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: демалып, пайдалы іспен шұғыл- дануға болатын алуан түрлі ойын алаңшасы туралы

біледі. Ұжымдық жобаның жеке бөліктерін жасап, ұжымда жұмыс істей алады.

Оқушылардың көпшілігі: жұмысты жоспарлап,

жобаның әрбір қатысушысына жұмыстарды бөледі, жеке бөліктерді ортақ композицияға біріктіреді.

Кейбір оқушылар: ойын алаңшасын жасау идеясын айтып, композиция үлгісін анықтайды, жобаны

түсіндіре отырып таныстырады.

Бұрын алған білімдері

Жазық пішіндер қандай болады? 1-сынып.

Қағаздың қасиеті және онымен жұмыс істеу. 2-сынып. Түстің әсерлі мүмкіндіктері. 2-сынып.

Көлемді пішіндер. 3-сынып.

Пәнаралық байланыстар

Бұл сабақта мына пәндермен байланыс орнайды: жаратылыстану, математика, денешынықтыру. Үлгі жасау барысында оқушылар көлемді және жазық

пішіндер мен денешынықтыру жаттығуларының пайдасы туралы білімдерін пайдаланады. №2 қосымшадағы тақпақтарды оқиды.

Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Дереккөздер

Сабақ тақыры- бына

кіріспе

Сыныпта жақсы психологиялық ахуал мен шығарма- шылық жағдай жасау. Балалар бір жылдың ішінде үйренгендерін еске түсіреді. Бүгін осы жылдың ең соңғы ұжымдық жобасын жасайды. Әрине, оларға

биылғы ғана емес, мектептегі бұрын алған білімдері де қажет болады. Ең бастысы, оқушылар ұжымда қалай жұмыс істей алатындарын көрсетеді.

Ойын алаңшасының фотосуреттері мен суреттері.

Алған білімнің өмірмен байланы- сы. Жаңа білім мен дағдыға қол жеткізу

Оқушылар сәулет кешенін қалай жасағанын еске

түсіреді. Олар қандай қызықты жұмыс жасады екен?! Егер нағыз құрылғыларды жасауға дейін әлі уақыт көп болса, қазірше үлкендермен ойын алаңшасын жасауға болады. Мұндай алаңша аулаға сән беріп қана қоймай, балалар мен үлкендерді ортақ іске біріктіреді.

Үлкендер қажетті материалдарды табуға көмектесіп, білетіндерімен бөліседі. Ал сендер үлкендерге ерекше әрі қызықты құрылғыларды ойлап тауып, көмектесе аласыңдар. Ол үшін алаңша үлгісін жасау керек.

Үлгіге әртүрлі материалдар: қағаз, түсті қатырма қағаз, фломастерлер, қарындаштар, желім, қылқалам; табиғи материалдар: кепкен гүлдер, жапырақ, шөп, құм, ұсақ малтатас; керек емес материалдар: қорап, әртүрлі бөтелкелердің қақпағы, бір рет қолданылатын ыдыс, пластика банка және т.б. керек.

Ойын алаңшасының фотосуреттері мен суреттері.

Материал- ды

түсіндіру

Үлгі жасау жолы оқулық бойынша түсіндіріледі. Оқушылармен бірге алаңшаның бөліктері (төбешік, баспалдақ, әткеншек) қалай жасалатынын анықтау керек. Алда жасайтын алаңшаның бірнеше элементін көрсетеді. Мысалы, баспалдақты қалай жасауға

болатынын көрсетеді. Қандай да бір құрылғыны

Оқулық.

Ойын алаңшасының фотосуреттері мен суреттері.





жасауда балалардың идеясын тыңдайды. Оқушылар құрастыра білу қабілеттерін көрсетіп, керек емес материалдарды қалайша пайдалы бұйымдарға айналдыруға болатынын ойланады. Мысалы,

кішкентай бөтелкеден әткеншек, пластик тәрелкеден көпір, стақаннан жаяу жол жасауға болады және т.б. Алаңшаны әшекейлеуге ерекше тоқталу керек. Онда құрылғылардан бөлек бұта, гүлзар, ағаштар да болады. Оқулықта екі мысал келтірілген, оқушылар өз нұсқаларын да ойлап табуларына болады.

Алаңшаның түстік шешіміне де назар аудармаса

болмайды. Ол ашық түсті болып, адамның назарын аударып, көңіл күйін көтеруі тиіс.

Жеке бөліктерін жасау жолдарын талдап болған соң, әрбір топ жасайтын алаңшаларын ойластырады.

Қандай ойын алаңшасын жасайтынын, онда қандай құрылғыларды орналастыратынын, алаңшаның

идеясы қандай... Ол сәкіде гүлдерді тамашалайтын тыныш орын болады немесе баспалдақтарға өрмелеп, төбешіктен сырғанап, әткеншекке отырып, секіретін орын болмақ. Мұнда тағы бір рет дизайнның

міндеттерін еске түсіру керек, ол – беріктік,

ыңғайлылық және әдемілік. Оқушылар жасаған құрылғыларының қауіпсіз әрі ыңғайлы болуын да ойластыру керек. Бұл әзірше үлгі ғана, алайда балалар ойша нағыз құрылғыны жасап жатырмыз деп ойланулары керек. Неше жастағы балаға арналғанын, онда қандай құрылғылар болатынын, қалай

безендірілетінін ескеру қажет. Жұмыстың көлемін топтың ішінде бөледі.




Өздік жұмысты орындау

Әрбір топқа алаңшаның бөліктерін орналастыратын қатырма қағаздар таратылып беріледі. Бірнеше адам (2–3) оны безендірумен айналысады. Қалғандары (3–5) құрылғы жасайды. Аяқтағаннан кейін үлгінің жалпы композициясы жасалады. Бәрін тексеріп, мұғалім мақұлдағаннан кейін қатырма қағазға

бекітеді.

Мұғалім жеке-дара кеңес береді, оқушыларға қажет жерінде көмектесіп, қателері болса түзетеді.

Оқулық. Материалдар: қағаз, түсті қатырма қағаз, қайшы, қарындаш, сызғыш, желім, қыл- қалам, фломастер- лер, жұқа қатпарлы (гофрирленген) қағаз, кепкен шөп пен ағаш жапырақ- тары, малтатас, керек емес материалдар, қораптар, пластик

бөтелке, ыдыс, қақпақ, бір рет қолданылатын ыдыс.

Сабақтың қорытын- дысы

Оқушылар жобаларын таныстырады, алаңшаларының идеясын айтады, оларға ат қояды, сұрақтарға жауап

беріп, алаңшаға қандай материалдар қолданылатынын








айтады (ескі қақпақтар, бөтелке, тақтай және т.б.). Оқушылар сабақтағы жұмыстарын бағалайды.




Қосымша ақпарат

Дифференциациялау Оқушылардың бәрі тақырыпты талқылауға қатысады, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Жобадағы өздеріне

бөлінген жұмысты атқарады.
Оқушылардың көпшілігі алаң жасау идеяларын ортаға салады.
Кейбір оқушылар ең күрделі құрылғыларды жасайды.

Топтық жұмысты қорғайды.

Оқушылардың тақырыпты меңгергенін қалай тексересіз?

  1. Оқушылардың мұғалімге берген

жауабынан (оқулық- тағы);

  1. жасаған жұмыстары- нан (жақсы жасалған

жұмыстарды ғана бағалаңыз);

  1. жасаған жұмысты талқылауларынан.

АКТ-мен байланыс

Сабақтың барысында мұғалім СD-дискідегі материалдарды, интерактивті тақтаны қолданады.
Мұғалім өздік жұмыстың

басында оқушылардың есіне қауіпсіздік ережесін салады.

Сіз оқушыларға қолдау көрсету үшін не істейсіз? Сабақтың барысында оқушыларды бағалайды: Жарайсың, сен сұрақтарға толық жауап бересің! Сен өте байқампазсың! Сен табиғат

нысандарын жақсы суреттейсің (суретшілер туындыларын)!

Сен тапсырманы жақсы орындауға тырыстың! Сен жұмыстарды талқылауға

белсене қатыстың! және т.б.

Бағалау

Сабақта оқушыларды бағалау:

  1. оқушылардың мұғалімнің және оқулықтағы сұрақтарға жауабы;

  2. туындылардың репродукцияларын суреттеуі;

  3. жұмысты талдап, талқылауға қатысуы;

  4. жұмыс дәптерінде орындалған

тапсырмалар (жақсы жасалған жұмыстарды ғана бағалаңыз).

Құндылықтармен байланыс

Бұл сабақта оқушылардың

белсенді өмір әрекеттері мен эстетикалық көзқарастары қалыптасады. Демалу

мәдениетімен танысады.

Рефлексия. Мұғалім жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап қояды. Оқушыларды сабақ барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!», «Мен көп жаңа нәрсе білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен бә- рін орындап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б. Оқушылар сабақтың соңында смайликтерін көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды,

қандай нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін айтады.