ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 14.10.2024
Просмотров: 76
Скачиваний: 0
СОДЕРЖАНИЕ
Методика навчання біології (загальна біологія)
Програма з методики навчання біології
Р: ♀ аавв х ♂ ааbb f1: ♀ АаВb х ♂ АаВb
Додатковий матеріал Додаток 1 План аналізу програми:
Додаток 2 План аналізу підручника
Додаток 3 План аналізу робочого зошита
Додаток 4 Позиції тематичного плану
Додаток 5 Інструкція до розв’язування задач
Додаток 6 Типи і види уроків (за м.І.Махмутовим)
Додаток 7 Структури уроків розвивального типу
Додаток 9 Структура шкільного курсу загальної біології
52 Години, 1,5 год/тиждень, 5 резервні
Розділ 13. Організм енний рівень організації життя
70 Год, 2 год/тиж, 10 год. – резервні.
1. Ознаки, які спадкуються за типом повного домінування
2. Ознаки, які спадкуються за типом неповного домінування
4. Групи крові потомків від шлюбу людей з різними групами крові
Питання до екзамену з методики навчання біології (загальна біологія)
онтогенез філогенез
Визначити рівні ускладнення поняття від уявлення до формування наукового поняття. Вказати конкретну характеристику, номер та назву розділу та теми в шкільній програмі, в яких відбувається поетапне формування поняття, і заповнити таблицю:
Загальнобіологічне поняття |
Шляхи його поглиблення, узагальнення |
|
|
6. Порівняти, на яких рівнях організації живої матерії розглядався шкільний курс біології у 7,8,9 класах та у 10-11 класах.
Питання для контролю та самоконтролю:
1. Назвіть основні компоненти навчальної програми.
2. Перелічите дидактичні вимоги до структури і змісту навчальної програми.
3. Назвіть функції підручника і навчального посібника, яка між ними різниця?
4. Основи яких наук про живу природу включає шкільний курс загальної біології? Визначте межі компетентності генетики, екології, еволюційної теорії відносно рівнів організації органічного світу.
5. Чому на початку вивчення курсу загальної біології є необхідність ознайомити учнів з такими філософськими категоріями, як гіпотеза, теорія, закон, науковий факт?
Схема 1 ”Рівні організації природних систем”
Перелік рівнів організації природних систем |
Назва розділів і тем курсу загальної біології, що вивчає ці системи |
Елементарні частинки ↓ атоми ↓ молекули ↓ протоплазма (органели) ↓ клітини ↓ тканини ↓ органи ↓ системи органів ↓ організми ↓ популяції ↓ вид ↓ угруповання (біоценози) ↓ біогеоценози ↓ екосистеми ↓ екосфера ↓ Земля ↓ планети ↓ сонячна система ↓ галактики ↓ всесвіт |
|
Заняття 2.
Тема: Методичний аналіз “Вступу”, розділів “Молекулярний рівень організації життя”, “Клітинний рівень організації життя” в курсі загальної біології. Здійснення міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків.
Мета : проаналізувати структуру і зміст розділів в програмі та підручнику відповідно завданням шкільного курсу біології. Встановити внутрішньопредметні зв’язки з попередніми розділами програми, міжпредметні зв’язки з фізикою та хімією в системі наук про природу.
Література :
1, 3, 4,10, 14, 16, 18, 23, 24, 25, 30, 31
“Вступ” до змісту шкільного курсу загальної біології висуває наступні дидактичні задачі: визначення біології як системи наук про живі відкриті системи з притаманними їм властивостями; ознайомлення з планом вивчення дворічного курсу; розкриття понять про дискретність живих систем і основні методи вивчення будови і властивостей живої матерії на рівні таких наукових понять як наукові факти, гіпотези, теорії, правила та закони.
Розділи 11 “Молекулярний рівень організації життя” та 12 “Клітинний рівень організації життя” включають по 2 теми і вивчаються за шкільним навчальним планом у 10 класі.
Дидактичною метою розділу 11 є розкриття основних структурних та функціональних особливостей живої матерії на молекулярному рівні, виявлення значення хімічного складу організмів у підтримці хімічної сталості живих систем. В темі 1 “Неорганічні речовини” показано форми існування хімічних елементів у живій речовині та їх біологічне значення; роль мінеральних сполук у життєдіяльності біологічних систем. В темі 2 “Органічні речовини” розкривається взаємозв’язок між фізико-хімічними властивостями органічних речовин та їх біологічним значенням.
Дидактичною метою розділу 12 є доказ морфофункціональної єдності живої матерії на молекулярному та клітинному рівнях організації. Тема 1 розділу “Клітина” розглядає питання історії розвитку вчення про клітину; особливості будови та функцій клітинних мембран, принципову різницю в організації та життєвих властивостях клітин прокаріот та еукаріот, а також присвячена вивченню клітинних компонентів еукаріотичної клітини, взаємозв’язку їх будови з виконуваними функціям. Тема 2 “Клітина як цілісна система” розглядає характерні життєві процеси, що функціонально об’єднують клітинні компоненти в єдину відкриту саморегулюючу та самовідтворюючу систему. Тема 3 «Клітина як цілісна система» характеризує процеси клітинного циклу як підготовку до передачі та власно передачу спадкової інформації про морфофункціональні особливості живої системи на клітинному рівні.
Завдання для самопідготовки:
Опрацювати структуру і зміст “Вступу”, розділів “Молекулярний рівень організації життя” та “Клітинний рівень організації життя” за програмою, підручником, логічно-опорними схемами (додатки 9, 10).
Хід заняття:
1. Співбесіда з питань для самопідготовки.
2. Встановити міжпредметні зв’язки розділу 11 ”Молекулярний рівень організації життя»” з шкільними курсами хімії та фізики. Заповнити таблицю
Поняття теми |
Зв’язок з хімією
|
Зв’язок з фізикою |
||
поняття |
в якому класі формується |
поняття |
в якому класі формується |
|
1. Елементний склад живих організмів 2. Вода (склад і будова моле-кули; фізичні властивості: tплав., tкип., поверхневий натяг, діелектрична проникливість, густина; хімічні властивості: здатність утворювати гідрати, гідроліз) 3.Вуглеводи (склад і будова молекул, хімічні властивості 4.Ліпіди (склад і будова молекул, хімічні властивості) 5.Білки (будова молекул, фізичні властивості: роз-чинність; хімічні властивості: денатурація, ренатурація, гідроліз ) 6.Нуклеїнові кислоти (будова молекул, хімічні властиво-сті: комплементарність пурі-нових та пірімідінових основ).
|
|
|
|
|
Внести письмові пропозиції щодо методики викладання теми з урахуванням бази знань учнів з хімії та фізики на початку 10 класу.
3. Ознайомитися з типами елементарних вправ з молекулярної біології за посібниками: а) на самокопіювання ДНК та транскрипцію (до теми 2 розділу 11); б) на кодування білків та декодування молекул ДНК (до теми 2 розділу 12); в) на розрахунки за рівняннями процесів енергетичного обміну, фотосинтезу; на механізм мітозу та мейозу.
5. Скласти або дібрати задачі а) на властивості ДНК до реплікації і транскрипції; б) за правилами Чаргаффа:
1.nА = nТ, nЦ = nГ; 2.( nА + nГ) = (nТ + nЦ).
Питання для контролю та самоконтролю:
1. Дидактична мета “Вступу”.
2. Структура і зміст тем розділів “Молекулярний рівень організації життя” та “Клітинний рівень організації життя”.
3. Навести приклади реалізації внутрішньо- та міжпредметних зв’язків в темах розділів “Молекулярний рівень організації життя” та “Клітинний рівень організації життя”.
4. Розв’язати задачі:
-
Ділянка ДНК має такий нуклеотидний склад: перший ланцюг – АГТ АЦГ ГЦА ТГТ АГЦ, другий – ТЦА ТГЦ ЦГТ АЦА ТЦГ. Напишіть нуклеотидний склад дочірніх ДНК, які утворилися в результаті реплікації даного фрагмента ДНК.
-
Один з ланцюгів фрагмента ДНК має таку послідовність нуклеотидів: АГТ АЦЦ ГАТ ЦЦТ ЦГА ТТТ АЦГ. Визначити послідовність нуклеотидів і-РНК, закодованої в даному фрагменті ДНК.
-
У фрагменті одного ланцюга молекули ДНК нуклеотиди розміщені у такій послідовності: ТТГ АГЦ АЦГ ГТА ААТ ЦГА. 1.Побудуйте схему дволанцюгової ДНК. 2.Яка довжина цього фрагмента у нанометрах? 3.Яка маса дволанцюгового фрагмента? (Відносна молекулярна маса одного нуклеотиду становить приблизно 345 а.о.м.(дальтон), а у довжину в ланцюзі він займає 0,34 нм).
-
За даними біохімічного аналізу, 22% загальної кількості нуклеотидів і-РНК припадає на аденілові, 12% - на уріділові і 26% - на гуанілові. Визначте нуклеотидний склад ДНК, з якого транскрибірована дана і-РНК.
-
Відносна молекулярна маса білку пепсину – 35500 дальтон. Яка довжина первинної структури цього білка? (Відносна молекулярна маса однієї амінокислоти – 110 дальтон, а її лінійні розміри – 0,35 нм).
-
У ядрі соматичної клітини мушки дрозофіли є чотири пари хромосом. Скільки хромосом буде в цій клітині на стадії анафази мітозу?
-
У ядрі соматичної клітини мушки дрозофіли є вісім хромосом. Яка кількість і яких хромосом буде в кожній статевій клітині на стадії завершення телофази першого поділу мейозу? Чи зміниться генетична інформація в дочірніх клітинах?
-
На розумову роботу з 1 хв. витрачається 10 кДж енергії. Учень розв’язував біологічну задачу протягом години і тридцять секунд. Яка кількість глюкози зазнала дисиміляції в організмі, якщо 20% її розщепилось анаеробно, а залишок – повністю?
-
У процесі фотосинтезу кімнатна рослина монстера ввібрала 1 куб.м вуглекислого газу. Який об’єм кисню та масу глюкози утворено рослиною?