ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 14.10.2024

Просмотров: 52

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

СОДЕРЖАНИЕ

Методика навчання біології (загальна біологія)

Програма з методики навчання біології

Пояснювальна записка

Заняття 1.

Заняття 2.

Заняття 3

Р: ♀ аавв х ♂ ааbb f1: ♀ АаВb х ♂ АаВb

Заняття 4

Література:

Заняття 5

Заняття 6.

Заняття 7.

Заняття 8.

Заняття 9.

Додатковий матеріал Додаток 1 План аналізу програми:

Додаток 2 План аналізу підручника

Додаток 3 План аналізу робочого зошита

Додаток 4 Позиції тематичного плану

Додаток 5 Інструкція до розв’язування задач

Додаток 6 Типи і види уроків (за м.І.Махмутовим)

Додаток 7 Структури уроків розвивального типу

Додаток 8

Додаток 9 Структура шкільного курсу загальної біології

10 Клас

52 Години, 1,5 год/тиждень, 5 резервні

Розділ 13. Організм енний рівень організації життя

70 Год, 2 год/тиж, 10 год. – резервні.

1. Ознаки, які спадкуються за типом повного домінування

2. Ознаки, які спадкуються за типом неповного домінування

3. Ознаки, зчеплені зі статтю

4. Групи крові потомків від шлюбу людей з різними групами крові

5. Первинна біологічна продуктивність деяких біогеоценозів (маса сухої речовини на 1 кв. М площі за рік)

Питання до екзамену з методики навчання біології (загальна біологія)

Література:

Завдання для самопідготовки:

1.Визначити дидактичну мету лабораторної (практичної) роботи, поєднати з певним теоретичним матеріалом.

2.Застосувати проблемний підхід з елементами пошукової діяльності учнів на практичному етапі уроку.

3.Вибрати форму діяльності учнів на етапі виконання лабораторної (практичної) роботи.

4.Скласти інструктивну картку, що включає алгоритм лабораторної (практичної) роботи.

5.Підготуватися до проведення уроку в аудиторії. Студент-вчитель готує необхідну наочність, обладнання, дидактичний матеріал (Додатки 7, 6, 7).

Хід заняття:

1.Обговорення конспекту уроку за наступними етапами:

  • освітні, розвивальні та виховні задачі лабораторної (практичної) роботи;

  • створення мотивації на активну пізнавальну діяльність учнів;

  • питання для актуалізації опорних знань та вмінь учнів;

  • інструктаж класу перед виконанням лабораторної (практичної) роботи;

  • зміст роботи за інструктивною карткою з методичним аналізом її виконання;

  1. організація самостійної роботи учнів за інструктивною карткою.

2.Відтворити фрагмент лабораторно-практичного уроку в аудиторії з послідуючим письмовим аналізом (Додаток 8). Звернути увагу на організацію наступних моментів уроку:

  • загальний план організації уроку із проведенням лабораторної (практичної) роботи;

  • розподілення робочого часу на основні етапи уроку;

  • наскільки чітко була сформульована мета лабораторної (практичної) роботи;

  • наскільки ефективно обрана форма її проведення, яка частка самостійної роботи учнів;

  • функції вчителя під час проведення роботи;

  • чи мала робота логічне завершення;

  • на якому рівні (репродуктивному або продуктивному) була проведена робота.

3.Розробити свої рекомендації по усуненню недоліків проведення уроку.

Питання для контролю та самоконтролю:

1.Дидактичні завдання лабораторно-практичного уроку з загальної біології відповідно вимогам до вмінь і навичок учнів.

2.Зміст і структура лабораторних і практичних робіт із загальної біології.

3.Методика поєднання натуральної та образотворчої наочності на лабораторно-практичних уроках.


4.Функції вчителя під час проведення лабораторної (практичної) роботи.

5.Методика проведення лабораторних робіт із застосуванням хімреактивів. 6.Методика використання підручника на лабораторній (практичній) роботі.

7.Оцінювання знань, вмінь і навичок учнів на лабораторно-практичних уроках.


Заняття 9.

Тема: Методика проведення уроків тематичної атестації учнів з загальної біології.

Критерії оцінювання знань, вмінь і навичок учнів з біології.

Мета: вдосконалювати практичні вміння розкривати особливості методики уроків тематичної атестації учнів. Встановити відповідність контролюючих завдань для учнів критеріям оцінювання знань, вмінь і навичок учнів з біології.

Література:

3, 6, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 23, 26, 28, 29

Основною структурною одиницею кожного навчального предмета є тема, передбачена навчальною програмою. Під час тематичного оцінювання кожна оцінка, яку отримує учень, має бути результатом опанування ним конкретної теми.

Тематичне оцінювання навчальних досягнень учнів є одночасно засобом систематизації і узагальнення знань; воно спонукає учнів до глибшого і міцного засвоєння основних положень конкретної теми. Тематичне оцінювання є обов’язковим, результати його проведення фіксуються в журналі в окремій колонці.

Тематична атестація може проводитися у різних формах. Головною умовою при їх виборі вчителем є забезпечення об’єктивного оцінювання навчальних досягнень учнів. Кожну оцінку рівня досягнень учня вчитель повинен аргументовано мотивувати, доводити до відома учнів та оголошувати перед класом.

Кількість атестацій протягом семестру залежить від кількості тижневих годин, відведених на вивчення біології і структури навчального року. Протягом вивчення значних за обсягом тем дозволяється проводити кілька проміжних атестацій. І навпаки, якщо на опанування матеріалу теми передбачено, наприклад, одну - дві навчальні години, можна об’єднувати їх для проведення тематичної атестації.

Для перевірки рівня навчальних досягнень учнів під час тематичної атестації доцільно використовувати різнорівневі диференційні завдання:

  1. завдання репродуктивного характеру спрямовані на те, щоб допомогти запам’ятати певні факти, біологічні терміни, ознаки біологічних об'єктів, характеристики природних процесів .

  2. завдання на застосування знань пропонують з метою контролю за здатністю учнів відтворювати вивчений матеріал і аналізувати засвоєні відомості, формувати вміння порівнювати певні ознаки, властивості, характеристики живих систем на різних рівнях організації живої матерії, використовувати набуті знання для розв’язування ситуативних завдань та розрахункових задач.

  3. завдання на закріплення теоретичних знань пропонують глибшого засвоєння навчального матеріалу і мають ціллю закріплення вивченого, перевірку знань стосовно змісту біологічних явищ, будови та функції живих організмів.

  4. завдання на узагальнення знань дозволяють виявити аналітичні здібності та вміння узагальнювати отримані знання щодо властивостей, ознак певних органічних сполук, органел, організмів, надорганізмових рівнів та явищ органічного світу.

  5. творчі завдання контролюють вміння учнів аналізувати засвоєні данні, порівнювати їх, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, давати їм власну оцінку і виявляти загальну ерудицію.


Завдання для самопідготовки:

1.Опрацювати основні вимоги програми до знань, вмінь і навичок учнів з обраної теми.

2.Дібрати завдання а)для проведення навчаючої частини уроку (найбільш типові з використанням основних прийомів їх розв’язування); б) для контролюючої частини (за чотирма рівнями навчальних досягнень учнів: початковим, середнім, достатнім, високим).

3.Скласти план-конспект уроку тематичної атестації учнів (Додатки 6, 7). Підготуватися до відтворення елементів уроку в аудиторії

Хід заняття:

1.Обговорення конспекту уроку за наступними етапами:

  • мета і структура уроків тематичної атестації учнів;

  • інструктаж учнів до самостійного виконання завдання;

  • зміст і послідовність розміщення завдань для контролю та корекції знань.

2.Відтворення методичних прийомів організації учнів на уроці.

Питання для контролю і самоконтролю:

1.Критерії оцінювання теоретичних знань і вмінь початкового, середнього, достатнього і високого рівнів?

2.Критерії оцінювання практичних вмінь і навичок початкового, середнього, достатнього і високого рівнів?

3.Навести приклади завдань початкового, середнього, достатнього і високого рівнів знань, вмінь і навичок учнів з певної теми.

4.Методика проведення уроків тематичної атестації.

5.Основні види уроків тематичної атестації.


Додатковий матеріал Додаток 1 План аналізу програми:

І.Ознайомиться з пояснювальною запискою шкільної програми:

- основні завдання курсу загальної біології;

- основні змістовні лінії курсу;

- які вимоги до виконання практичної частини програми визначені в пояснювальній записці.

ІІ. Аналіз змісту і структури програми:

  • ознайомитися із змістом і структурою програми окремих тем загальної біології;

  • виявити мету і завдання кожної теми розділу;

  • показати на прикладі теми логіку пізнання, відповідно якій навчання повинно мати розвиваючий характер і прикладну спрямованість;

  • навести приклади внутрішньопредметних зв’язків курсу загальної біології з розділами шкільного курсу біології 7, 8 та 9 класів;

  • виявити міжпредметні зв’язки курсу загальної біології людини з фізикою, географією та хімією;

ІІІ. Визначити методичні основи побудови програми:

  • визначити відповідність демонстрацій, лабораторних та практичних робіт до теоретичних положень тем курсу загальної біології;

  • обґрунтувати методичну доцільність структури курсу загальної біології у шкільній програмі. Визначити позитивні моменти та недоліки в системі розподілу навчального матеріалу.

Додаток 2 План аналізу підручника

І.Дотримання дидактичних принципів у змісті та структурі підручника:

  • принцип інтегрованості (об’єднання анатомо-морфологічних, фізіологічних, цито-гістологічних, біофізичних, біохімічних, генетичних, екологічних, географічних елементів знань при вивченні основних закономірностей живої природи);

  • принцип системності (цілісність уявлення про живі організми, як біологічні системи на доорганізменому, організменому та надорганізменому рівнях; взаємозв'язок між компонентами живих системи на різних рівнях структурної складності живої природи, використання між- та внутрішньопредметних зв'язків);

  • принцип доступності та науковості (врахування вікових особливостей учнів, їх пізнавальних інтересів; співвідношення навчальних програм з інших природничих дисциплін; розкриття наукових фактів на сучасному рівні розвитку науки );

  • принцип логічності (формування нових знань на базі засвоєних; дотримання певної логічної низки викладання та сприйняття знань);

  • принцип зв’язку теорії з практикою (розкрити на конкретних прикладах).